15.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intrebare = 12 luni+ de self employment

Discussion in 'ARHIVA' started by franiostefan, Feb 11, 2008.

1. franiostefan

franiostefan New Member

Trophy Points:
    0
    Daca lucrez 12 luni legal,ca si Self Emloyed,pot aplica pentru Work Permit??? Multumesc !!!

Pe viitor te rog sa alegi un titlu mai explicit pt subiect nou. De data asta l-am modificat eu.
    Multumesc.
    Moderator

2. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Intrebare...

Nu poti. Trebuie sa ramai self employed.
    Ce stii tu se refera la faptul daca ai muncit legal (PAYE) cu work-permit in UK timp de 12 luni nonstop, nu mai ai nevoie de work-permit in continuare si poti munci fara restrictii in GB.

3. franiostefan

franiostefan New Member

Trophy Points:
    0

Am inteles,multumesc !!! Si daca am plicat pentru card Self Employed cat trebuie sa astept sa primesc raspuns de la H.O. ca astept deja de 1 luna...multumesc inca odata...

4. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

Nu stiu insa prin lege nu esti obligat sa aplici la nici un card pentru self employed, acel lucru este FACULTATIV si nu OBLIGATORIU. Tot ce trebuie sa faci este sa te inregsitrezica self-employed la Revenue and Customs. Hartia de la HO nu inseamna nimic dar nu cfred ca vei astepta mult dupa ea. Insa ideea e ca nu ai nici un motiv sa o astepti ca de fapt nu ai nevoie de ea.

5. franiostefan

franiostefan New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc Frumos !!!

6. adytas

adytas New Member

Trophy Points:
    0

Am si eu o intrebare , daca stie cineva, for sure , se poate ca un Roman sa fi angajat in uk as (employee ) si sa fie si PF (independent self-employed ) in acelasi timp. Ma intereseaza decat din punct de vedere legal . Adica lucrezi la patron dar ai si tu o mica afacere in the same time.
    Astept raspunsul vostru, thanks mate !!!!

7. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Da, daca ai drept de munca sa lucrezi ca employee, poti sa te inscrii si ca self employed in ce domeniu profesezi/doresti. Reciproca nu este valabila. Cei de la Inland Revenue iti pot confirma acest lucru.

8. aronoele22

aronoele22 New Member

Trophy Points:
    0

salutare!
    am si eu o intrebare: daca vin cu contract de munca de 6 luni in uk la o ferma si aplic pt insurance no., pot dupa terminarea contractului sa raman si sa lucrez in uk LEGAL (fara a urma vreun colegiu) pe baza aceluiasi insurance no.? Merci! -scratch- cratch-

9. che

che New Member

Trophy Points:
    0

nu, nu vei putea lucra ca angajat dupa 6 luni. Doar dupa ce lucrezi ca angajat 1 an obtii drept de munca deplin aici. NINO nu e work permit, e doar un nr cu care iti platesti contributiile sociale. Se da si la self-employed, sau studenti care muncesc etc.

10. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0

Daca ai NINO nu ai drept de munca,cum a zis si Anellores acela este doar un cont in care ti se platesc taxele si nu are nici o putere in a da drept de munca sau nu.Ar trebui sa lucrezi cele 6 luni si pe urma inscrie-te la un curs ieftin pt urmatoarele 6 luni si cand implinesti anul aplica pt blue card si nu vei mai avea nici o problema ! E si pacat sa renunti la cele 6 luni lucrate la ferma,gandeste-te ca ai ajuns la jumatatea drumului...fa si tu un sacrificiu ca merita !

Numai bine .

11. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0

Nu stiu cit de mult o sa iti foloseasca raspunsul asta, dar stiu ca inainte de 2007, un roman lucrind full time ca employee putea avea un alt job cu conditia ca cel de-al doilea job sa nu depaseasca 20 de ore pe saptamina. Bine inteles, depinde si de angajatorul full time, daca accepta o asemenea situatie (verifica toate clauzele din contractul de munca).

Nu cred sa se fi schimbat, dar robabil trebuie sa verifici.

12. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

"If you provide services to many people and do not work regularly for one person to the exclusion of others, this may affect whether your work for each is as an employee, or as a self-employed person.

*Remember, just because you are employed or self-employed in one job, it doesn't necessarily mean you will be in another job.

You could even be an employee and self-employed at the same time. For example, you could

be employed as a part-time shop assistant and spend the rest of your time running your own business from home, or
    work full-time in a factory as an employee, and run a part-time business in the evening or weekends.
    You may have a number of casual or part-time activities, and in some may be an employee and in others self-employed. It all depends on the facts."

Sursa: http://www.hmrc.gov.uk/pdfs/ir56.htm#4

Cat, cred ca se precizeaza part time intrucat celalalt job este full time si este imposibil sa ai 2 joburi full time in viziunea lor. Intrucat nu se precizeaza clar acele 20 ore, cred ca e la latitudinea fiecaruia sa "make the most of it".

Adytas, ai putea intradevar sa ii suni sa verifici aceasta informatie.

13. aronoele22

aronoele22 New Member

Trophy Points:
    0

Merci mult oana si anellores pentru raspuns si incurajari. Va doresc si voua numai bine. -thankyou- hankyou-

14. aronoele22

aronoele22 New Member

Trophy Points:
    0

buna!as mai avea o intrebere.
    din momentul inceperii lucrului in uk care este procedura de calcul a taxelor? Exista vreun plafon? Precizez ca am mai lucrat in uk cu 2 ani in urma tot in ferma dar atunci nu eran in ue, iar atunci plateam taxe dupa ce atingeam up prag de salarizare undeva la 5000 lire. mersi

15. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0

DA - daca poti si ai voie sa lucrezi in UK nu ai nici un fel de restrictii cit lucrezi - ca self-employed trebuie sa te inregistrezi la HM Revenue & Customs si sa platesti pe an taxa de self employed - te-as sfatui sa te interesezi intii la http://www.hmrc.gov.uk/ cum sa faci platile, ce fel de palti, etc. Altfel, nu ai nici un fel de restrictie sa muncesti la cite joburi vrei si poti. Poti sa lucrezi si la 2-3 PAYE ca angajat.

good luck -jedi- edi-

16. franiostefan

franiostefan New Member

Trophy Points:
    0
    re intrebare

1.Stie cineva cum este aici cu dentistul??Trebuie sa platesti daca-ti faci dintii s-au ai gratuit daca castigi pana la 15.000 lire pe an?Este adevarat?Sunt S.E.
    2.Daca am cont deschis la Barclays si acesta l-am declarat,si daca mai deschid unul la HSMC ei pot afla si de cel de-al doilea?Vreau sa evit plata taxelor pe profit ca si S.E...ma poate ajuta cineva?Multumeeeesc !!!

17. franiostefan

franiostefan New Member

Trophy Points:
    0

Nu stie nimeni?

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Toate bancile comerciale sunt obligate sa raporteze fiecare nou client printr-un sistem informatic catre banca centrala. La acest sistem informatic au acces TOATE institutiile interesate (fisc, politie, alte autoritati centrale si locale, banci, etc). Nu ai cum sa ascunzi un nou cont. Eventual foloseste un cont din Romania daca clientii tai accepta.

19. aussie

aussie New Member

Trophy Points:
    0

Albea,
    Nu ai ideie cat de gresit esti cu acest comentariu.
    Si la care banca centrala te referi? Bank of England?
    Bank of England nu are nimic de a face cu clientii bancilor mai mici, si nu detine acest fel de informatii.

Nici pe departe sa aiba acces "TOATE institutiile interesate (fisc, politie, alte autoritati centrale si locale, banci, etc"

Si asta nu o spun ca "am auzit de la altii", ci o spun pentru ca lucrez in sectorul financiar pentru o banca (in IT) si stiu precis ca este exact invers.

Regards,
    Aussie.

20. franiostefan

franiostefan New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc pentru raspunsuri...insa sunt in ceata...nu stiu pe cine sa cred???

Share This Page