14.2 C
London
Tuesday, May 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intrare in UK pe baza cartii de identitate

Discussion in 'ARHIVA' started by alin, Jan 1, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

La iesirea din Rom detin vreo evidenta a celor ce au iesit din tara cu destinatia UK?

Din cate am priceput eu, nu pun nici o stampila la iesirea din Rom.
    La voi cum a fost? V-au intrebat ceva vamesii romani? Au scanat pasaportul?

Multumesc!
    T

2. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    eu am venit exact acum 7 zile, am iesit prin otopeni, a vrut sa vada biletul de imbarcare, si pasaportul, nu a pus nici un fel de intrebari, si nici macar nu l-a interesat faptul ca aveam o cursa cu escala, deci pe bilet nu era destinatia finala, a sesizat ca am doua bilete dar nu il interesa asta... au scanat pasaportul, si atat.

la intrare acelasi lucru nici o intrebare tacere totala.... doar in olanda facea unul misto ca un mai imi trebuie viza... si i-am zis ca am ;)

eu cred ca va e greu sa va obisnuiti cu noua libertate... dupa atata stres prin ambasade .. si fuga de cei de la imigration....

3. Anonymous

Anonymous Guest

Dar daca iesi cu buletinul atunci mai au ce scana?Cum procedeaza?

T

4. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Plictis, simt nevoia sa clarific, nu este vorba de teama in cazul meu. Insa vreau sa mai spun odata, mie mi s-a pus stampila pe pasaport cand am iesit din RO.

5. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    mrskull da-mi voie sa revin, am reverificat pasaportul meu... nu au pus nici o stampila nicaieri.... si nici cand am plecat in ro nici cadn am venit... practic nu se stie ca am iesit / intrat din / in tara...

tree nu te intereseaza cum scaneaza sau ce fac cu buletinul ... ideea e ca poti sa iesi cu buletinul ... atata tot

6. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    ce sa zic, bravo tie plicits
    mie insa mi-a pus-o (stampila, ca sa zic asa)

7. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca poate fi scanat sau nu buletinul, dar eu n-am vazut sa aiba acelasi cod cu cel de pe pasaport!

8. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    partenerule. compara te rog codul de pe buletin cu cel d epe pasaport, are exact acelasi font, la exact aceeasi distanta de baza pasaportului/ buletinului si este exact la aceeasi distanta intre cele doua randuri

daca nu te-am lamurit, o sa revin cu un scan ca sa fiu mai explicit.

eu am iesit din ro acum o saptamana si chiar nu e cazul sa discutam detalii de genul asta pentru ca pur si simplu suntem un popor liber in europa....

9. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Plictis, acel cod are acelasi font, dar nu e identic pe ambele documente.

10. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    -ww-

Nu cred ca exista la ora actuala o baza de date cu BI pe care Politia Romana o poate pune la dispozitia ofiterilor de pe Heathrow ca sa poata scana buletinul in 2 secunde. Asta nu impiedica pe nimeni sa intre in UK doar cu buletinul.

Parerea mea.

-wave-

11. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Nici eu nu cred ca exista, te baga ei in baza lor de date din cauza asta cred eu ca cei care intra cu buletinu trebuie sa astepte putin mai mult decat cei care intra cu pasportu

12. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0
    Hmm...Mai baieti, scannerul asta de care vorbiti voi nu e cumva doar un aparat cu ultraviolete sub care se vad insemnele de siguranta ale pasaportului? Eu nu stiu ce sa zic pentru ca atunci cand am dat buletinul si mi-au atras atentia ca poate fi usor falsificat, am inmanat pasaportul pe care l-au bagat sub acea luminita albastruie si atat. Acum poate voi sunteti mai documentati...dar prietenei mele care a intrat doar cu buletinul (fara sa i se spuna absolut nimic), nici macar nu l-au trecut pe sub scanner.

13. Anonymous

Anonymous Guest

Buna ziua,

doresc sa stiu daca a intrat/iesit cineva in/din UK doar pe baza buletinului de identitate (neavand si pasaportul la el)? personal am vazut pe cineva, dar era o mamaita de 60 de ani... oare se fac diferente? eu trebuie sa plec de craciun acasa si sa revin dupa rev, ca toata lumea...

Multumesc anitipat si va doresc o saptamana faina.

-hi5- i5-

14. diaconu

diaconu New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am intrat in uk doar cu buletinul.Nu ma intrebat nimic nimeni. -aha- ha- Eu am 20 ani,daca te gandeai ca doar pe batrani ii lasa. -staycool- taycool-

15. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Buna,

Legea este lege pentru orice persoana indiferent de varsta.

16. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    salut.
    eu cand am venit in uk cu prietena mea in aeroport(Birmingham) ne-au cerut si pasapoartele pentru ca nu stiau unde este scrisa data nasterii, dar i-am arat unde este ..pe prietena mea a lasat-o (ea a fost la un alt ofiter ) si pe mine nu ca sa ii arat pasaportul , dar nu am vrut sa il arat si am zis ca nu trebuie sa iti arat pasaportul si pana la urma am trecut ....
    deci legea e lege pentru cine vor ei -takecare- akecare- si nu daca zic ceva le spui ca vrei sa vb cu seful mare... -badteeths- adteeths-

17. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Adrian,

Parerea mea este ca singura chestie si cea mai importanta de altfel este ca daca iti stii drepturile si stii legea, nu prea au ce sa iti faca ... cum ai zis tu .. "vreau sa vorbesc cu seful a`l mare" -lol- ol-

18. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Si daca nu stii engleza sa vorbesti cu seful al mare ce faci? Ca as vrea sa ma viziteze parintii care n-au pasaport si mi se parecheltuiala inutila sa-si faca, dar mi-i sa naiba probleme ... Deci ce se intampla daca vii cu CI si n-ai habar engleza, ala iti cere pasaportul si tu te uiti nevinovat la el... -zipped- ipped-
    (mie in februarie cand am venit mi-au cerut pasaportul cand am arata Ci si desi i-am spus ca e legal sa intru cu CI a insistat sa ii dau pasaport daca ca am , mi-a zis ca e mai repede asa... )

19. mariasexybody

mariasexybody New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Mama mea a venit cu autocarul in May cu CI si nu a avut probleme. Nici macar nu i-au interesat de pasaport. Deasemenea fratele meu a venit in August cu CI, din nou fara probleme la intrare...si fara intrebari.

Good luck.

20. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Haideti sa va povestesc ce porcarie am patzit azi la intrarea in UK. Am fost acasa pt week-end si am intrat in UK acum cateva ore, pe baza buletinului. Nu am facut asta pentru prima oara.

Cand am ajuns la officer, era o femeie la vreo 55 de ani care mi-a luat buletinul si strambandu-se m-a intrebat daca nu am la mine pasaportul. I-am raspuns ca nu. S-a aratat contrariata si mi-a spus ca are mari dificultati cu aceste acte care vor fi "banned" in UK foarte curand pentru ca nu au nici un fel de elemente de securizare si ca in mod normal nici macar nu ar trebui sa im dea drumul in tara. Evident m-am enervat si i-am raspuns ca cunosc legea si ca pana cand nu apare acest "ban" ne aflam pe taramul speculatiei si ca trebuie sa ma lase sa intru sau daca nu sa ma puna imediat in legatura cu seful ei. Mi-a raspuns ca nu e cazul dar ca ar vrea macar sa vada altceva, o hartie, un driving license, ceva. I-am spus ca nu am nimic si din nou mi-a spus ca data viitoare sa fac tot posibilul sa am un pasaport pentru ca altfel voi avea probleme. I-am raspuns inca odata ca atata timp cat legea imi permite voi calatori cu CI. In fine, o tampita rau-voitoare. Insa m-am gandit ca experienta mea ar putea fi interesanta pentru multi dintre voi.

Share This Page