14.2 C
London
Tuesday, May 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intrare in UK pe baza cartii de identitate

Discussion in 'ARHIVA' started by alin, Jan 1, 2007.

1. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    -no- Nici vorba de dosar penal! Mai citeste mesajele de pe forum si te vei convinge singur!

-ww-

2. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0
    """""am o nelamurire despre niste zvonuri pe care le-am auzit recent ,cum ca persoanele care au fost overstayer la intrare in Romania sunt pasibili de dosar penal pt ca ar fi stat ilegal pe teritoriul altor tari.Eu am intrat cu viza in Uk dar nu am mai aplicat pt extensie , mi-a expirat Buletinul si pasul .Mi-am facut dupa 1 ian buletinul si vreau sa ma intorc in tara prin Halmeu .Am sanse sa fiu luat la intrebari sau chiar cum se zvoneste sa imi faca dosar penal ???,ca doar nu am comis nici o infractiune cit am stat in Uk .Daca aveti vreo experienta similara sau informatii clare si concrete va rog sa imi raspundeti .
    va multumesc anticipat ."""""""""""trebuie sa te descurci la intrare in ro....mie mi-a cerut in decembrie la unguri ,,carta verde,, si i-am aratat 20 euro si la romani ,,mai shmecheri,,mi-a cerut 50 euro..dar au plecat persoane care erau aici ilegal de 6-7 ani si la aeroport i-a cerut 50£ :-??si asta acum in ianuarie 2007 -violent- -violent- -violent-

3. bebelushu

bebelushu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu se face dosar penal,aceeasi problema o aveam si eu,am dat un mail la politia de frontiera si am primit urmatorul raspuns care sper sa fie de folos tuturor celor care se afla in aceasta situatie :

MINISTERUL ADMINISTRATIEI SE TRANSMITE PE E-MAIL

SI INTERNELOR

INSPECTORATUL GENERAL AL

POLIÅ¢IEI DE FRONTIERA

CR/S3/MC/Nr. 10.035din 10.01.2007

Domnului ***********

**************@yahoo.com

Referitor la solicitarea dumneavoastra inregistrata in data de 04.01.2007 prin care solicitati sa aflati daca se mai pune interdictie, la intrarea in Romania, in situatia in care ati depasit termenul legal de sedere pe teritoriul altui stat, Inspectoratul General al Politiei de Frontiera va comunica urmatoarele:

La data de 29 ianuarie 2006 a intrat in vigoare Legea 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, act normativ care la art.2 al.(1) stipuleaza ca: â€

4. trenabol

trenabol New Member

Trophy Points:
    0
    salut tuturor

Va multumesc pentru toate informatiile avind legea in fata m-am lamurit.oricum eu voi merge acasa de pasti si va voi tine la curent .
    multa bafta si inca o data va multumesc

5. isa

isa New Member

Trophy Points:
    0
    Te intreaba ceva cand intri in UK ???
    Ai nevoie de bilet dus-intors ?!!?
    Iti pune stampila pe pasaport ???

6. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0
    fara stampila si intrebari, eu abia am fost, m-am intors in ro acum 6 zile si maine dim plec cu tarom-ul spre londra...n-ai de ce sa-ti faci griji!
    fara bilet de intors!

7. dimunu

dimunu New Member

Trophy Points:
    0
    Mai este nevoie de asigurare medicala la iesirea din tara?

Poate ma pot ajuta cei care au iesit de curand dupa 1 Jan

8. ana dolby

ana dolby New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu eu iti trebuie Cardul European de Asigurat.
    Stiu ca dupa 1 ian se omorau la cozi pentru el.
    Poate acum s-a mai relaxat situatia, si mai ales poate s-a mai organizat inregistrarea si distribuirea lor.
    Intreaba la Casa de Sanatate.

Bafta!!!

9. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Asigurarea nu este obligatorie.

10. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Mare atentie la cei care incearca sa va bage o asigurare pe gat. Am vazut chiar in otopeni un sticker mare casa unde scrie: "Aici puteti achizitiona asigurarea obligatorie pentru calatorie in strainatate". Asigurarea nu este obligatorie si nimeni nu o poate impune. Asigurarea europeana, in acelasi timp, este gratuita. Totusi, este problema fiecariu cetatean in parte daca vrea sa se aigure sau nu. Nu fiti naivi.

11. dimunu

dimunu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsuri.

Ma interesa doar pentru fratele meu la iesirea din tara.

12. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    Noi am iesit din Londra cu buletinul si am intrat cu pasaportul si totul a fost smooth, fara nici o intrebare sau stampila. Trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca asa este normal, fiind cetateni europeni.
    Nu va faceti grija cand calatoriti, e totul mai simplu acum. -cat-

13. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    este normal dar nu intotdeauna mai simplu, esti un exemplu fericit...

14. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0
    Am iesit vineri din Londra cu pasaportul iar la intoarcere am intrat cu buletinul. Prietena mea nu a avut nici problema, nu i s-a pus nici un fel de intrebare dar pe mine m-a pus sa arat si pasaportul...daca am, pentru ca "e foarte usor sa falsificati acest ID" M-a mai atentionat ca daca nu am pasaport trebuie sa ma supun unei verificari a identitatii ce o sa dureze cam 2 ore. Asa ca am preferat sa le dau pasaportul si cu asta basta.

P.S. Pentru cei care se intreaba: NU, nu am moaca de criminal oo

15. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    la fel s-a intamplat si cu prietena mea insa ea nu avea pasaport
    controlul specific a tinut 4 minute dar a asteptat pentru el 2 ore si 30 min

16. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate am observat eu deocamdata toate problemele astea care apar atunci cand un cetatean roman se legitimeaza cu o carte de identitate la intrare in UK, se datoreaza in principal calitatii slabe a acestui document, in sensul ca are prea putine elemente de securitate si de aceea poate fi usor falsificat!
    Din acest motiv se pare ca autoritatile britanice au primit indicatia ca atunci cand au dubii asupra identitatii unei persoane, sa o retina pana la confirmarea identitatii acesteia.
    Eu personal, asta am inteles, din evenimentele prezentate pana la aceasta ora pe forum. Asadar, daca aveti de ales, alegeti totusi sa va legitimati cu pasaportul!! E mai sigur! -sunny-

17. Anonymous

Anonymous Guest

Acum doua saptamani cumnatul meu a venit din Italia, a aterizat la Stanstead si a prezentat buletinul. Nu a avut nici o problema nici in Italia si nici in UK.

Nu l-au verificat si nici nu l-au tinut cateva minute in plus.

Depinde cred de persoana de la immigration office.

18. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde foarte mult de statutul acelei persoane in raport cu UK. De ex, daca acea persoana a rezidat in UK inainte de 1/1/2007 si numele le apare in baza de date, te pureca in cazul in care apare ceva neclar. Mai exact, daca o viza a fost refuzata sau daca persoana a avut vreun contact cu autoritatile, te vor opri la verificat. Ceea ce mi se parea nostim era ca in timp ce noi asteptam pentru control, o shatra de 12 oameni a intrat cu buletinul fara nici o problema.

19. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Si baiatul meu a venit din Romania prin Italia...nici macar nu s-au uitat la pasaport.Cred ca asteptatul si verificarea se fac numai la cei care vin direct din Romania. O fi discriminare??? :-?? -strike-

20. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca e discriminare pentru ca noi tot din Italia am venit dupa o mini vacanta.
    Am incercat sa intram cu buletinul pentru ca prietena mea nu va avea pasaport in vara, acesta fiind trimis la HO pt Blue Card. Asta e, daca nu o sa avem noroc o sa stam 2 ore pentru verificarea identitatii.

Share This Page