15.7 C
London
Wednesday, May 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intrare in UK pe baza cartii de identitate

Discussion in 'ARHIVA' started by alin, Jan 1, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

SE INTRA SI SE IESE DIN UK NUMAI PE BAZA DE BULETIN , AUTOCAR , AVION , AUTOMOBIL! INTERESANT CE VOR AVEA DE SPUS SAU MAI BINE ZIS DE FACUT ANGAJATORII BRITANICI DUPA CAMPANIA ASTA IDIOATA!

2. annaleo

annaleo New Member

Trophy Points:
    0
    cum adica numai pe baza de buletin ?Adica la propriu? Pasaportul ce are ?

3. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    n-are nimic ... voia sa spuna ca poti sa intri SI DOAR cu buletinul daca vrei .

4. annaleo

annaleo New Member

Trophy Points:
    0
    ma gandeam io :)

5. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai am venit din Franta (am plecat din UK acum 4 zile) cu prietena mea. Ea a intrat cu buletinul. La intrare, i s-a cerut pasaportul. A explicat ca nu il are si ca din cate stie, poate intra doar cu buletinul. Buletinul i-a fost retinut iar raspunsul a fost ca trebuie sa astepte pentru un control al Home Office. A asteptat 2 ore. Dupa cele 2 ore, a primit buletinul inapoi si a fost lasata sa intre in UK. Ni s-a spus ca "there is no problem but we have orders to check, it's also a question of statistics". N-am chef sa traduc da' cred ca toata lumea intelege. Mi s-a spus ca de fiecare data cand va intra in tara va avea acesta problema datorita faptului ca intr-un trecut, a aplicat pt. p viza care i-a fost refuzata. Totusi, persoana la care a prezentat pasaportul pentru a intra in tara, nu a facut nici un check, nu a tastat numele ei in computer, pur si simplu asa, din eter, a hotarat sa fie retinuta pt. 2 ore. Urat si traumatizant, mai mult pentru mine decat pentru ea din fericire. Enfin, a intrat si asta e cel mai imporant.

6. alexander

alexander New Member

Trophy Points:
    0
    A intrat,dar ... 2ore -scratch-

:mad: :)| -strike-

7. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Am intrat s eu cu buletinul sa vad daca merge. Aici m-a intrebat de vreo doua ori care este data mea de nastere, dar am trecut avea dansa o nelamurire dar nu stiu exact ce vroia ca ma intreba daca nu e cumva 4 iulie...ma rog....am intrat asa cu toate ca aveam si pasaportul la mine in caz de ceva.

8. tontina

tontina New Member

Trophy Points:
    1
    Salut!

Vreau si eu sa merg in anglia in curand dar cazul meu e in felul urmator. Voi sta la prietenul meu acasa, cetatean englez, si el va suporta cheltuielile pe perioada sederii, adica cam o saptamana. Am trimis un email la ambasada angliei, dar acestia mi-au dat tot felul de raspunsuri numai ce imi trebuia mie nu. Inclusiv sa am la mine rezervarea la hotel in conditiile in care eu le spun ca voi sta la prietenul meu acasa.

Intrebarea mea este daca stie cineva ce alte acte si daca mai imi trebuie si alte acte in conditiile in care eu voi sta la cineva acasa. Mai este nevoie de invitation letter si angajament ca ma va intretine in saptamana cu pricina, bank statements, payslips etc..? Voi ce ziceti ai mai patiti? Ca I have no idea... si nici consulatul nu-mi zise nici dupa vreo patru emailuri in care le spuneam si le ceream acelasi lucru... deh romani in romania....

Thanks

9. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Tontina

Ai nevoie doar de cartea de identitate sau de pasaport. ATAT!

-wave-

10. tontina

tontina New Member

Trophy Points:
    1
    Phew.... dupa ce am mai citit mesajele de pe forum... pot spune ca m-am linistit.

Si nici pe Otopeni nu vor pune intrebari? Am tot fost plecata si nu mi-e frica de ce ar putea spune englezii, cel mai frica imi e tot de romani, ca noi nu am avem notiunea de drepturi sau de reguli..totul se face dupa bunul plac ca sa nu zic chef al ..stiti voi cui. Ma tot intreb daca in cazul meu la aeroport vor dori sa vada si alte documente in afara de buletin si pasaport. Asta e unica mea grija... de asta tot intreb daca mai trebuie invitatie etc... Nu imi vine a crede ca nu vor pune nici o intrebare... e surreal!

Oricum mersi mult Negrutxa, I really appreciate it!

11. piradian

piradian New Member

Trophy Points:
    0
    Am intrat doar cu buletinul duminica. Am asteptat 20-30 min., impreuna cu alti vreo sase romani,toti cu refuzuri anterioare de viza.Ceilalti au trecut fara nici o problema...Prea putini am vazut folosind buletinul (CI),dar pare sa nu fie nici o problema...

12. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Nu au de ce sa-ti ceara alte documente! Nu auzi ca nici pe cei care au avut refuzuri de viza nu i-a impiedicat nimeni sa intre in UK?
    Cand te duci, du-te cu zambeul e buze, sigura pe tine ca sa nu-ti prelungeasca asteptarea! daca te vad timorata, se poate sa te ia a intrebari dar aminteste-ti ca avem voie sa calatorim nestingheriti in spatiul UE. Nu trebuie sa dai explicatii despre cine te intretine. Odata ajunsa aici este treaba ta ce faci ,nu a ofiterilor de emigrari.Nu-ti fie frica pt. ca ai primit informatii eronate de la autoritatile din Romania, probabil sa ne sperie...

Mult succes!!!!

13. Anonymous

Anonymous Guest

am intrat cu buletinul...nu sunt probleme..but
    daca persoana care intentioneaza sa intre in uk a facut
    inkisoare anterior pe teritoriul britanic pt fapte comise(carduri,furt...etc)
    si a fost deportat..sa nu-si mai keltuie bani pe bilete
    nu o sa mai vada uk-ul cel putin 6 ani...asta e
    asa le trebuiesorry guys
    munca e rusinoasa dar e sanatoasa si cica
    mai dormi si bine noapte...

14. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    eu am mers acasa din londra spre budapesta iar la plecare le am aratat buletinul si n au fost probleme
    insa cand m am intors, la aeroport in budapesta le am aratat din nou doar buletinul insa n a fost prea bine ca a durat vreo 20 minute pana sa l verifice, m am plictisit pana la urma si le am dat si pasaportul...cretiniii
    insa cred ca e doar o problema de acomodare...cu buletinele noastre

15. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Deci pt cei care au refuz... cum e mai bine: cu CI sau pasaport? sau oricum ai aceleasi sanse sa stai cateva ore sa verifice...

16. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Pana la urma e o loterie. Poti avea noroc sau ghinion. Depinde peste cine dai!
    Important este faptul ca desi te pot retine cateva ore pt controale, nu-ti pot refuza accesul doar pentru ca ai avut un refuz de viza!

17. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0
    sapt asta a venit un prieten care mai fusese aici si fusese ,,predat,, si la aeroport l-a retinut 40min pt controale si i-au dat drumul in uk...te controleaza sa nu fii cautat si sa nu ai cazier in uk....

18. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0
    cu ci sau pasap tot aceleasi sanse ai, eu am fost sarit din viza in august cand am iesit si cand am intrat pe 5 ian m-au verificat in calc si m-au tinut o ora si dupa aceea si-au cerut scuze si-mi spuneau ca trebuia sa fiu sters odata cu aderarea si sa nu-mi mai fac griji ca nu se va mai intampla ei stergandu-ma atunci dupa verificari, si dupa aceea m-am intalnit cu vamesul la Costa in aeroport care imi zambea frumos! de luni sunt in tara si am plecat cu wizzair, la prezentarea actelor la iesirea din anglia pe luton nu era nimeni la birourile police immigration! luni ma intorc cu tarom-ul ptk s-a ivit ceva si sunt nevoit sa ma reintorc la servici mai repede decat ma asteptam, si biletul vineri cand l-am cumparat a fost mai ieftin decat wizzair!

19. trenabol

trenabol New Member

Trophy Points:
    0
    salut tuturor

am o nelamurire despre niste zvonuri pe care le-am auzit recent ,cum ca persoanele care au fost overstayer la intrare in Romania sunt pasibili de dosar penal pt ca ar fi stat ilegal pe teritoriul altor tari.Eu am intrat cu viza in Uk dar nu am mai aplicat pt extensie , mi-a expirat Buletinul si pasul .Mi-am facut dupa 1 ian buletinul si vreau sa ma intorc in tara prin Halmeu .Am sanse sa fiu luat la intrebari sau chiar cum se zvoneste sa imi faca dosar penal ???,ca doar nu am comis nici o infractiune cit am stat in Uk .Daca aveti vreo experienta similara sau informatii clare si concrete va rog sa imi raspundeti .
    va multumesc anticipat .

20. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca iti vor face dosar pentru overstayer, atat timp cat ai intrat legal pe teritoriul UK, riscul este pentru cei care au intrat aici fara viza, insa cunosc destui din aceasta ultima categorie care 's-au descurcat' la intrarea in Romania. Om fi intrat noi in UE, dar spaga nu a ramas complet pe dinafara.

Share This Page