13.8 C
London
Tuesday, May 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intrare in UK pe baza cartii de identitate

Discussion in 'ARHIVA' started by alin, Jan 1, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Cred ca asta am sa fac si sper sa nu am probleme.
    inca o intrebare?
    Este cineva cara s-a intors in Romania cu certificatul de calatorie dupa 1 ianuarie fara nici o problema?x

2. cien_my

cien_my New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    va spun cum a fost cu mine la intoarcerea acasa (dupa vreo 2 ani), asa ca sa fie clar pentru toata lumea.Vreaun sa precizez ca nici nu mam obosit sa scot pasaportul.Am trecut peste tot cu buletinul.
    Deci: am plecat de pe Luton la Budapesta (era mai ieftin asa pt mine) si apoi cu o masina din Budapesta la Oradea.La Luton mai erau 4 romani in fata mea si tot cu buletinul au trecut si ei.Sa uitat indianul sau paki ala la buletin si ma intreaba unde e data de nastere la astea, ii arat si ok a zis.Il intreb:"da nu prea ai vazut buletine romanesti?" el zice:"nu prea" si atata, am plecat mai departe.
    La Budapesta am dat buletinul la check out, sa uitat la mine si mi la dat inapoi.
    La Bors nici nu ne-am dat jos din masina, i-am dat actele ca mai erau inca 2 cu mine in masina, sa uitat la buletin ala ungur si apoi ala roman si a zis ca e ok.
    Cam asta.
    Acuma ma pregatesc sa ma intorc la sf. lunii inapoi cu astia de la Wizzair.
    Cam atata, sper ca va fost de folos.Numai bine.

3. cosinus

cosinus New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie sa recunosc ca si eu am ceva emotii la faza"numai cu buletinu" desi din ce am citit pe forum am inteles ca-ti trebuie numai buletin si este suficient one-way ticket.V-as ruga, daca este ceva de adaugat sa-mi atrageti atentia, si sa-mi dati un link daca se poate de la un site oficial?!

4. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0
  5. cosinus

cosinus New Member

Trophy Points:
    0
    Ms mult pt.link , am citit forumurile in prealabil,dar n am gasit nici un link,de aceea intrebam..Ms mult si scuze daca am repetat subiecte anterior postate..

6. cien_my

cien_my New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    e cineva care a intrat in UK cu Wizzair-ul? Ceva pareri, comentarii, cum a fost...lucruri din astea.

7. cosinus

cosinus New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu vreu sa stiu de wizzair...Cum e cu codu ala etc.. -no- Cine a plecat din baneasa.. 8|8

8. alexander

alexander New Member

Trophy Points:
    0
    Wizzair e o companie ieftina,maybe the cheapest.
    Cod? fa un print si gata,cand ajungi la airport o sa-l arati .Si fara ala poti sa te duci,ca esti in calculator daca ai cumparat the ticket.
    Bafta!

9. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Ferencis, the corectez, este the cheapest in principiu pt zboruri via Romania. IN general insa, facand o medie, este una din cele mai scumpe companii ieftine. Chiar ca (in principiu) daca faci rezervare cu 4 luni inainte poate fi ieftin, se ajunge la preturi mai mari decat British Airways cateodata. Mare atentie, cum spuneam, la taxe. Cat despre cea mai ieftina companie, ca medie, aceasta este Easyjet.

10. cosinus

cosinus New Member

Trophy Points:
    0
    Ms mult pt raspuns, e primu zbor..stiu ca mai e un subiect de genu asta,dar nu despre wizzair.Acu i rezervat biletu,adik codu,merg pe mana lor..Apropo am voie cu laptop in avion?

11. alexander

alexander New Member

Trophy Points:
    0
    mrskull

Poate e adevar,im not expert in this,i just tryed to help them.
    Eu folosesc via Budapest si the same price ca via Romania,cheap.Da,preturile se schimb ... dar in general nu-i o companie scumpa,e adevar ca cateodata poti sa cumperi mai ieftin cu BA . Eu zbor aproape de 3 ani si happy with them.Cred ca Ryanair is the cheapest,dar cum eu stiu e pana la Balaton,si nu in Romania.

Cosinus
    Da,ai voie sa iei laptop cu tine in avion 4sure! -wave-

12. Anonymous

Anonymous Guest

daca ai interdictie te mai intreaba ceva ?javascript:void(0); sau daca ai datorii neplatite ... stie cineva javascript:void(0); -scratch- cratch- daca se achita ?

13. mimi

mimi New Member

Trophy Points:
    0
    Ura!!! Am ajuns si eu in sfarsit in UK! Dupa 4 refuzuri de viza, intr-adevar e un mare eveniment.

Am zburat Bucuresti-Paris (Blue Air), Paris- Glasgow(Ryanair), numai cu buletinul. Din nefericire trebuie sa spun ca eram singura care folosea CI-ul, restul romanilor si nu numai aratau pasapoartele.
    In Franta tipa de la check-in a trebuit sa se informeze prin telefon daca se accepta CI-ul pentru romani si si-a cerut scuze fata de mine pentru ca nu era informata. Si cel de la imigrari a analizat cardul pe toate partile, a incercat chiar sa-l desfaca cu unghia la colt, mai mult in gluma pentru ca nu vazuse niciodata asa ceva.
    In UK (Glasgow) tipa de la imigrari a inceput sa ma ia la intrebari. Ca de ce vin in UK, daca am avut refuzuri... Cand i-am zis ca da, a luat un carton si a notat ceva, probabil CNP-ul. In momentul acela eu eram gata sa ma apar, aveam discursul pregatit si informatiile listate de pe net cu drepturile cetatenilor EU. Dar nu a mai fost nevoie pentru ca mi-a urat sedere placuta si mi-a dat IC-ul inapoi.
    Chiar daca nu avea dreptul sa ma intrebe nimic, totsi ma simt mai bine ca a facut-o. Acum am garantia ca, chiar daca am refuzuri de viza la activ, asta nu ma impiedica cu nimic sa calatoresc in UK.

Multa bafta tuturor! Mie mi s-a spus la ultimul refuz primit ca nu voi mai putea niciodata in UK, si uite ca se poate...

14. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Mimi!! Se vede ca ai venit cu temele facute!!

Ideal ar fi ca toti romanii sa se informeze asupra noilor drepturi pe care le au de la 1 ian.2007!l

15. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0
    Am niste amici care au venit acum doua zile au spus ca e ok compania cica e chiar bine

16. george139

george139 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Mimi!!
    Esti o luptatoare!!
    Deja incep sa vad efectele benefice ale unei comunitati fie ea si virtuala!!
    Asa trebue sa procedeze toata lumea!!

17. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    mimi ne povestesti si noua cum ai reusit sa iei 4 refuzuri la ambasada uk? mor de curiozitate...
    merci

-salut-

18. trust

trust New Member

Trophy Points:
    0
    Am ajuns si eu, dupa doar un refuz :D.Am venit cu Tarom'ul, bilet doar one way (600 ron).Am aterizat in Londra, dupa doua intarzieri,una in Otopeni de 2 ore si 40 min, si alta deasupra Londrei de o ora.La verificarea pasapoarteleor 20 de romani printre care si eu, acestea (pasapoartele ) au fost retinute pt inca o ora si ceva pt o a doua verificare si noi bagati intr'o camera si tinuti acolo.Motivul pt care ne'au verificat din nou: unii au avut refuz de viza de la ambasada, altii interidictie prin nu stiu ce tara. . In final, pasapoartel ne'au fost returnate, la o parte din noi, si ne'au lasat sa plecam.
    A fost ceva tenisune in sala , in tot aceasta perioada.Multi dintre noi , deja se vedeau in avion in drum spre Romania.
    Deci, eu unul, am interdictie in Spania , luata in 2005 in august, refuz de viza de la ambasada Angliei, de a intra in UK, si acum sunt in Birmingham.
    Nu am intrat cu buletinul pt ca am unul provizoriu, insa pe pasaport am o stampila de la ambasada cu refuzul lor.
    Succes

19. mimi

mimi New Member

Trophy Points:
    0
    Buna plictis!
    Detalii...
    Am facut un Master de un an de zile la Edinburgh Uni. Inainte ca viza de student sa expire am aplicat pt self empl. Dupa un an de asteptare am primit refuz pentru ca nu mai permiteau switching (intre timp fusese scandalul de coruptie la ambasada UK din Buc).
    Am fost sfatuita sa nu parasesc UK-ul, ci sa aplic pt FTWSS (programul pt Scottish graduates) in cele 10 zile pe care le aveam pentru apeal. Am procedat in consecinta si peste 4 luni primesc iar refuz, fara drept de apel.
    M-am intors in Romania si peste vreo alte 4 luni am aplicat pt visitor, care a fost refuzata pe baza refuzurilor precedente.
    Apoi cireasa de pe tort: plecam in minunata si mult prea scumpa mea vacanta de sarbatori si trebuia sa tranzitez UK-ul. IND-ul, Ambasada mi-au garantat ca nu-mi tb viza de tranzit. Dar pe Heathrow aveau alta varianta... deci alt refuz si adminitrative removal.
    Acum mi se pare comic, dar a fost tragic de fapt. Oricum urmatorul pas este sa gasesc un avocat bun si sa inaintez plagere si sa cer daune substantiale.

P.S. Pentru toti care citesc, tin sa subliniez ca toate astea s-au intamplat inainte de 1 ian 2007, deci nu intrati in panica!

20. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    sincer imi pare rau pt experientele tale cu autoritatile de imigrare din UK. te incurajez sa ii dai in judecata daca iti permiti pt ca e monstruos cum te-au tratat

Share This Page