13.8 C
London
Tuesday, May 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intrare in UK pe baza cartii de identitate

Discussion in 'ARHIVA' started by alin, Jan 1, 2007.

1. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    nu vreau sa ma repet mrskull dar prietena ta poate sa plece linistita acasa.. nu are nimeni nici o treaba cu ea... nu conteaza cat a stat aici ilegal .. nu verifica nimeni nimic

-salut-

2. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Plictis, ai facut 2 oameni fericit azi! Prietena mea e on the moon!!! Mersi muult! -angel-

3. kissy

kissy New Member

Trophy Points:
    0
    Plictis?? ce s-a intamplat cu prietenul tau pe otopeni????

4. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    kissy citeste mai sus un pic nu as vrea sa ma repet...
    a iesit cu bine... si intra la fel...

-salut-

5. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu stiu cum e pe la heathrow si etc sa iesi, dar eu una aveam viza expirata de vre-o 3 luni si in 24 decembrie mi-am luat bilet spre paris cu eurolines. Ce sa mai cum am trecut check-in la victoria coach station, unde sau uitat ca numele de pe pass sa coincida cu cel de pe bilet si atat a fost pana la vama francezilor, care au urcat in autocar si au strans pass-le la toti si cum le-a strans asa si le-a adus frumos inapoi intr-un cuvant nu am fost intrebata nimic nici la fr si nici la engleji. Mai mult de atat nici nu mi-au pus stampila in pass ca am intrat in franta (poate vamesul credea ca deja ro e in UE) si dupa ce am stat 3 zile la paris am zburat la Lisabona...ce sa mai ca dupa check-in-ul din paris (care a fost la fel cu cel din victoria coach station) ajunsa in portugalia nici nu a existat vamesi sa verifice pass ...si iar m-am trezit cu pass-ul nestampilat. Din portugalia am plecat dupa revelion si am trecut cu buletinul si nici un control...asa ca mi-a mai ramas sa ma intorc inapoi si sa trec cu brio si la englejii si totul va fi -dance- ance-

6. bebelushu

bebelushu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna all !! Ma alatur si eu discutiei voastre ca sa va intreb ceva : sotia mea are un refuz pe pasaport (din 2004) de la ambasada Angliei pe motiv ca sponsorul pentru care se ducea ca au-pair nu avea suficiente fonduri. Daca venim in martie oare o sa conteze sau este posibil sa ne intoarca ?Stiu ca ati scris aici ca se poate intra numai cu buletinul , dar in cazul in care ii cer cei de pe aeroport si pasaportul va avea probleme ?
    Mentionez ca de atunci am mai fost plecati in Germania,Grecia si ne-am intors in timp util (poate asta este o dovada de buna credinta :))
    Sper ca nu am postat aiurea si va multumesc anticipat .

7. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    n-are nici o treaba refuzul de atunci cu statutul de acum ! ... Atunci ai fi mers au-pair si ai primit un refuz pe care l-ai acceptat .... acum mergi la pescuit pe Tamisa ... Daca ti se cere pasaportul si ti-a teama de ceva (desi nu ar trebui) .... pur si simplu "n-ai pasaport" si de aia te folosesti de DREPTUL (asta nu este un favor pe care ti-l fac ei .... este un drept al tau) de a trece cu buletinul . Nu e nici o problema ... nu va mai faceti griji din cauza pasapoartelor atata timp cat nu sunt obligatorii.

8. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    bebelushu & annomundi treburile cu pasaportul stau cam asa daca ai avut 10 sederi ilegale dupa viza 20 de interdictii puse de toate tarile ue + alte state si tot nu au voie sa iti bage datele din pasaport in computer sa te verifice. sicer nu prea vad rolul buletinului... pasaportu asa cum e el cu vize anulate, interdictii puse e foarte bun pentru ca Romanii nu sunt "subject of imigration control". cine vrea sa pescuiasca pe malul tamisei nu are decat sa pescuiasca... :)

-salut-

9. Anonymous

Anonymous Guest

-sunny-

Buna si bine v-am gasit.Referitor la refuzurile anterioare pt UK nu ai de ce sa-ti faci griji.Eu am avut doua refuzuri si cand am intrat pe LHR pe 1 Ian nimeni nu m-a intrebat nimic.Nici tu unde te duci,nici tu cand pleci B-)
    Cand am intrat eu,pe la 17.30 ofiterii de pe LHR aveau care un supervisor langa ei ca sa-i indrume.Dar ceea ce mi s-a parut hilar a fost faptul ca, langa numele tarilor EU erau doua post it's ROMANIA si BULGARIA - scris de mana cu pixul! :)

10. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Hahahahah
    Asta e tare cu post-it-urile -violent-

11. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Poate numai noi si cu Bulgarii am ramas in UE...restul or fi iesit de frica ca o sa-i invadam -dance- ance- -ntwhy-

12. prioteasasilviuadrian

prioteasasilviuadrian New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Pe Teacher & Restaurant Assistant Manager
    Cine a ajuns acuam de curand in uk?pe 20-21 merg si eu, am fsot refuzat la viza de aupair acuma un 7 -8 luni dar cred ca nu mai e nici o problema acuma, are ceva ca mi-am luat bilet de avion doar dus? te maiintreaba ceva cand ajungi acolo?se mai leaga de ceva?sa arati ceva acte..e.tc.... va rog spunetitmi daca stiti
    va multuemsc

13. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
    prioteasasilviuadtian,daca ai un pic de timp sa citeshti ceea ce scrie mai sus s-a raspuns deja la intrebarea ta.

-salut-

14. Anonymous

Anonymous Guest

Stie cineva daca pe aeroport, la intrare in Anglia (London), te opresc englezii si te iau la intrebari ? poate cineva care a coborit recent? numai bine la toata lumea

15. steauadolly

steauadolly New Member

Trophy Points:
    0
    pe 20 ianuarie am bilet de avion sa ma intorc acasa dupa 5 ani.paul e expirat .pot iesi cu buletinul sau am nevoie sa merg la ambasada sa i au foaie consulara.va rog cine stie ca s a iesit de pe luton cu buletinul si nu au avut probleme

16. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    stauadolly deja s-a iesit cu pasaport expirat numai cu ID (nu buletin clasic) si nu sunt probleme nicaieri, s-a si intrat cu ID deci nu e bai. daca vrei mai multe detalii citeste mai sus.... deja e postat...

-salut-

17. Anonymous

Anonymous Guest

Buna seara!
    Vreau sa ma intorc acasa sa-m fac pasaportul si buletinul ( care sunt expirate-din pacate).
    Am inteles ca nu e nici o problema cand pleci din Anglia dar ma intreb daca se poate intampla ceva cand ajungi acolo, la vama romaneasca.pot sa-ti puna interdictie?
    Nu am avut niciodata interdictii dar am stat 3ani si 6 luni fara viza( si 6 luni cu viza).
    Am transmis un e-mail la ambasada si le-am explicat situatia mea dar nici un raspuns...inca.
    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.x

18. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    doar o idee...daca la intrarea in RO le spui ca ti s-a furat portofelul cu actele in tren, sau ca le-ai pierdut si nu mai ai decit CERTIFICATUL DE NASTERE cu tine...ce ar putea sa zica? Certificatul de nastere dovedeste clar ca tu esti cetatean roman.
    E doar o idee!

19. Anonymous

Anonymous Guest

Buna ideea.
    Cum crezi ca e mai bine sa ma intorc cu avionul sau cu masina?
    Dar daca ma intorc cu certificatul de calatorie care ambasada il elibereaza tot voi avea probleme?
    Atat de multe intrebari...stiu si va rog sa ma scuzati dar nu prea am cu cine sa vorbesc despre toate astea.x

20. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    daca-ti iei c`ertificatul de calatorie de la ambasada chiar nu ai nici o problema!
    Poti sa te duci cu ce vrei, nu conteaza.

Share This Page