20.6 C
London
Wednesday, June 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intrare in UK pe baza cartii de identitate

Discussion in 'ARHIVA' started by alin, Jan 1, 2007.

1. oanagav

oanagav New Member

Trophy Points:
    0
    Nu trebuie dpdv legal sa arati nimic, dar daca vrei poti sa crapi un pic portofelu sa se vada caramida. -police- B-)

2. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    In sfarsit, s-a confirmat oficial faptul ca acea poveste cu introdusul CNP-ului in baza de date nu a fost decat o exagerare fortata. Multumim frumos, Oanagav! -ntwhy- :)

3. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Romanii si ca si toti ceilalti cetateni EU "are not subject to immigration control" nici la intrare si nici la iesire.
    Scrie foarte clar pe siteul HO ca ofiterii de emigratie nu au voie decit sa verifice validitatea documentului de calatorie si sa se asigure ca e al tau, atit!
    Nu exista reguli "speciale" pentru romani/bulgari decit din unele puncte relative la dreptul de MUNCA IN UK.
    Dar nicidecum de libera circulatie!

Nu trebuie sa aratati bani la intrare, nu trebuie sa aratati asigurare medicala, nu trebuie sa explicati scopul vizitei.

SINGURA cerinta este sa aveti un document de calatorie CARE E AL TAU SI E VALID.

4. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Pe 1 ianuarie un diplomat englez ajunge la Otopeni sa se imbarce in avion spre Londra. Arata biletul ofitzerului respectiv , la care acesta ii raspunde :

- Domnule, ne pare rau,nimeni nu vrea sa mearga la Londra, cu exceptia dvs. , asa ca am anulat zborul ! HAHAHAHAHAHAHA

5. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0
    romani...aveti grija de buletine ca sunt scumpe pt basarabeni...daca vi le fura e paguba mare! 200-500 de euro..depinde de oferta pietii :)

6. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Oanagav, mersi de raspuns.
    Nici la Romanica nu te-a pus nimeni in nici o baza de date?
    INteleg ca ai intrat cu pasaportul. Sa inteleg ca daca Xulescu vine aici si sta 4 luni in loc de 3 si pe urma pleaca, nimeni nu are cum sa isi dea seama ca acest lucru s-a intamplat?

7. c0rnel

c0rnel New Member

Trophy Points:
    0
    nu o sa stie cat ai stat -- o sa te intrebe -- si tu o sa spui ce vrei tu -- poti sa stai si 2 ani -- ei nu au cum sa stie asta -- intri cand vrei si iesi cand vrei -- doar cu buletinul

uite scenariu , in care folosesc medoda reducerii la absurd (este metoda de demostratie in matematica) sa demonstrez ca nu au cum sa sa afle

1. intri cu buletinul -- sa presupunem (prin absurd) ca iti inregistreaza codul numeric personal
    2. iesi cu pasaportul peste 2 zile

3 intri cu pasaportul peste 1 an
    4 iesi cu buletinul imediat dupa

atunci ei sa zicem ca au sistem-ul si la face bip (cum ca CNP-ul tau a stat in UK mai mult de 3 luni)

scanriul asta poate fi readaptat la orice fel de alte combinatii, intrat cu un pasaport, apoi faci altul prin procura, poti sa iti faci si cerere sa iti schimbi numele si apoi sa faci pasaport pe noul nume, (daor ca sa mai pun ceva absurditati in demonstratia asta)etc

hai sa fim seriosi, nu iti mai face probleme de genul asta -- nu are sens (eu sunt un tip paranoic de fel - si , la fel ca si tie, imi place sa am reasigurari chiar daca stiu ca este ilogic si improbabil sa se intample ceva-- tu esti mai rau decat mine == nu este ceva rau -- este doar ca iti pierzi mult timp faccandu-ti griji pt lucruri care nu ar trebui sa-ti ocupe timpul)

8. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Mie mi-a fost spusa asta ca un banc dar am gasit ca de fapt este adevarata si este vorba de un ziarist englez ! JUMP JUMP JUMP

iata articolul :

http://www.gandul.info/articol_25824/du ... omani.html

9. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Cornele, e adevarat sunt cam nelinistit de felul meu. In feb ma duc in ro si atunci voi fi foarte atent daca baga ceva in baza de date sau nu. pana nu vad eu, stii cum e. Parca nu imi vine sa cred ca nu vor face nimic ca sa opreasca romanul sa stea in UK mai mult de 3 luni fara sa register.

10. Anonymous

Anonymous Guest

Mrskull

Cei de la HO au zis in prezentarea lor la ICR ca sunt constienti ca nu detin controlul asupra intrarilor si iesirilor din tara (au subliniat clar ca e dreptul nostru ca membru al familiei din UE sa ne plimbam nestingheriti), nu ii intereseaza cat stai si ce faci atat timp cat te incadrezi in statutul respectiv (turist de ex). Odata ce iti schimbi statutul si intri in alta categorie, atunci te vor verifica (de ex self employed sau student).

Am intrat cu buletinul pe 1 ianuarie si a fost totul ok. Doamna respectiva a fost chiar foarte draguta. Avem si pasaportul la mine, insa am vrut sa ii observ reactia la ID-ul meu. Am glumit zicand ca vreau sa o verific daca stie cum arata cartile noastre de ID. Nu m-a intrebat de unde veneam, mi-a urat Happy New Year si atat. As vrea sa mentionez ca erau 3 polonezi in fata mea care au fost intrebati de unde au venit, au raspuns frumos si rapid fara sa faca alte scene.

-wave-

11. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Scuza-ma daca am omis ceva, dar nu inteleg de ce esti nelinistit? Nu spuneai ca esti self employed ?

12. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    NU pentru mine imi fac probleme... ci pentru altcineva. De altflel toate eforturile mele sunt pentru altcineva.

13. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    mrskull nu iti mai fa probleme, prietena ta poate sa iasa cu buletinul sau pasaportul, chiar si expirate fiind. am pe cineva care iese pe 5 cu pasaportul expirat viza expirata de vreo un an... o sa-ti dau de stire ce se intampla

-salut-

14. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult plictis. Da, e vorba de prietena mea evident. Ea vrea sa iasa cu buletinul dar credem ca inca e prea devreme. Te rog sa imi spui cum a fost.

15. cien_my

cien_my New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    eu inca nu stiu de ce inca mai discutam despre: sa iesim sau nu cu buletinul? Este foarte clar ca poti sa iesi si sa intrii cu buletinul, numai sa fie valabil.Daca nici acuma nu avem tupeu....ce sa mai zic.
    Nu va dati seama ca nu au cum sa verifice cand ai intrat.Nu se stampileza nicaieri si nu se inregistreaza nicaieri.Daca au tupeul mizerabil (ce e posibil) sa va intrebe de pasaport, pur si simplu aveti curaj si spuneti ca: se poate iesi si intra cu "identity card" daca nu stii...stupid hooker (asta e de la mine...:) )
    Mai, este scris alb pe negru ca se poate iesi si intra cu buletinul...ar trebui sa incetam cu prostiile astea si sa speriem oamenii.

16. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    mrskull, prietenul meu a iesit de pe heathrow azi dimineata fara probleme cu buletinul, pasaportul il avea expirat. eu stii ce cred de fapt suntem noi prea stresati, ba chiar nu ne putem acomoda cu noul statut de oameni liberi, practic fara granite in UE. iesi si intrii fara dureri de cap. oricum acum nu mai au voie sa ne controleze cei de la imigration.
    ii urez prietenei tale succes si vacanta placuta!

-salut-
    P.S. problema e la intoarcere... student sau self?

17. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    nu am iesit nicaieri!! -violent-, faci o greseala, plicits.

18. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    mrskull,
    plictis a uitat si el o virgula.
    Intr-un post anterior iti spunea ca o sa te tina la curent cind va iesi prietena lui cu actele expirate si acum a s[us:

"mrskull, a iesit.." :)

19. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    ukok avea dreptate, mrskull uitasem o virgula, am corectat acum cu scuzele de rigoare, :(

-salut-

20. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    no problemo!!!! -cat-

Share This Page