17.4 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intoarcere in Romania. experiente?

Discussion in 'EMIGRARE' started by sebastianpacurar, Feb 4, 2015.

1. sebastianpacurar

sebastianpacurar Member

Trophy Points:
    6
    Dupa 5 ani de trait, schimbat doua joburi, un copil si milioane de amintiri, ne gandim sa ne intoarcem in Romania anul viitor. Avem unde sa locuim si joburile pe care le avem ne dau voie sa ne transferam in Romania pe niste salarii decente. Dar intrebarile si gandurile nu ne dau pace. Are cineva experienta intoarcerii dupa cativa ani? Ce se intampla? Cat de greu sau de usor te adaptezi? Cu ce bani sau cu ce sacrificii te mai descurci in tara?
    Multe din intrebari au raspuns numai in sufletul omului dar daca aveti cate ceva de impartasit, m as bucura sa citesc si sa pun in balanta.
    Sebastian

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    ai mai fost in tara intre timp?
    cred ca inainte de a face pasul cel mare cel mai bine faci o plimbare sa vezi ce si cum.

acum evident depinde de la oras la oras unde te-ai intorce si ce anume te-ar incuraja / descuraja sa te intorci.

3. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Depinde enorm de mult de zona in Romania in care alegi sa locuiesti.
    Si fireste, depinde de asteptari.

Ca exemplu
    - ceea ce e normalitate la TOATE magazinele online din UK vei gasi doar la vreo 10% la cele din Romania.
    - ceea ce pare normal la autoritatile din UK, gasesti la 0,1% din "autoritatile" din Romania.

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu zic sa-ti dai singur doua palme,
    sa te speli cu ceva apa rece pe fata,
    cupleazate pentru vo doua/trei zile la ceva televiziune romaneasca,
    apoi uitate in ochii copilului tau si puneti intrebarea din nou.
    Si daca-ti da cu da, mai uitate odata in ochii copilului!

Serios acum, faci cum crezi ca e mai bine dar macar citeste ceva statistici,la coruptie,nivel de trai,una/alta....

5. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
  6. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Am niste prieteni care s-au intors in Ro in Decembrie. Erau entuziasti si optimisti. Acum, la mai putin de 2 luni, fac meditatii la lb franceza :)

Sent from my iPad using Tapatalk

7. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu vreau sa ma intorc in Romania in cativa ani...sa fim seriosi cred ca 50% cel putin din romanii de aici lucreaza joburi sub calificarea lor si asa va fi intotdeauna. Intotdeauna rasismul va fi prezent aici si chiar se va accentua - vezi directia in care se indreapta toata Europa. Sunt de acord sunt mai multe posibilitati aici , siguranta financiara ...dar sunt si multe dezavantaje .
    Daca tot cineva de mai sus punea intrebarea cu legatura la copii...intreb si eu aceeasi chestie...Cati dintre voi au curajul sa lase copilul sa se joace singur pe afara , cum ne jucam noi in Romania? E plin aici de dezaxati , bolnavi psihic , obsedati sexual , pedofili.....

8. bala30xcy

bala30xcy New Member

Trophy Points:
    0
    De multi ani nu prea se mai joaca copiii afara cum ne jucam noi in spatele blocului sau in parcuri !!

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    corect, mai ales in romania eu nu am curajul sa las copiii fara sa fiu eu sau cineva langa ei.

in primul rand am fost frapat de agresivitatea unor copii si lipsa de implicare a adultilor cu care venisera - asta in timp de parintii / bunicii stateau la clasicele seminte pe banca / vorbit la telefon...

10. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    De-aia sunt copii mocofani in ziua de azi. Cand sunt mici (<14 ani, lol) ies afara de mana cu parintii sau cu bunicii. Dupa ce cresc, nu mai ies deloc, joaca Fifa pe consola si "agata" pe facebook

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu mai vorbi de copii daca nu stii si nu ai copii.

copiii cresc asa cum sunt educati si crescuti de parinti. daca parintii ii incurajeaza sa stea pe consola, fb si alte prostii asta vor face copiii.
    daca parintii ii invata sa se plimbe, sa mearga in parc, sa inoate, sa mearga pe bicicleta samd - asta vor face copiii

12. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Cand aveam 4-5-6 ani ma jucam cu tata pe consola (ma rog un computer HC pe vremea aia). Ma joc si acum si chiar imi place.

Dar cel mai mult timp il petreceam afara facand tot fel de prostii. Ne bateam, ne alergam, jucam fotbal in tarana si pe asfalt, eram plin de julituri si negrituri. Si eram in spatele blocului 20-30 in fiecare zi. Daca ma duc acum gasesc 2-3 si aia cu bunicii de mana: stai aici, nu face aia, nu atinge aia ca te infectezi, etc, etc

13. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    deci cand o sa ai copiii tai vii si discutam
    pana atunci stai si te joaca linistit si lasa-i pe altii sa discute

14. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Nu trebuie sa te superi ca tu nu te joci. Asta e, nu e pt toti. Da' poti sa incerci Solitare - e chiar interesant. O sa vezi ca o sa fie bine, peste cativa ani o sa poti sa avansezi la chestii mai complicate gen Candy Crush. Daca ai nevoie de ajutor, just let me know.

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    am copii sa ma joc, n-am nevoie de solitaire sau candy crush

16. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    S-au cam schimbat timpurile in Romanica Pontacului… copii folosesc smartphone si tableta inca din perioada prescolara… se trage pe nas si se baga in vena cam de la 12 – 13 ani… tot de atunci curajosii incep sa procreeze… daca ai noroc si scapi 'din viata' in timp util, pe la 19 -20 te poti avanta spre studii superioare, eventual un job de rahat sau drumul oaselor…

Sapanta, RO nu mai ofera prichindeilor copilaria pe care o stiai… copii nu mai alearga dupa carabusi si nu mai merg la furat cirese…

In plus, e mult mai greu sa razbati in viata in RO decat in UK...

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    pai eu ce spuneam?
    mai ales cand copiii tai sunt obisnuiti pe aici cu alt sistem

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @sapanta

Da ce-i cu atitudinea asta de Gabriela Vrânceanu Firea prietene?
    Fiecare are dreptul la o opinie,cu/fãrã copii,cãci desigur,fiecare a fost copil.

19. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    de asta nu auzisem - atitudine de Gabriela Vrânceanu Firea - e ceva asa de spectaculos sa ma pun la curent?

evident ca fiecare are dreptul la opinie, dar a generaliza fara a cunoaste parca nu merge

20. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Spiritul de turma a disparut din Romania odata cu deschiderea catre vest , lasati-o mai moale cu cardurile de copii din fata blocului ...

Share This Page