12.4 C
London
Thursday, October 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Interviu insurance number - intrebare

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by mgeorge, Oct 3, 2011.

1. mgeorge

mgeorge New Member

Trophy Points:
    0
    maine am interviul ,am adresa unde trebuie sa ma duc dar nu mai gasesc nicicum scrisoarea de confirmare a interviului pe care mi au trimis o acasa dupa ce am sunat la ei sa ma programez ... e necesara scrisoarea aia sa o am cu mine ?

Nu mai stu exact ce scria in scrisoare sa iau cu mine ,dar am sa iau asa pasaport ,buletin ,certificat de nastere ,blue card si extras de cont de la banca ... am ratat ceva ?

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Certificat de nastere nu trebuie. Daca ai BC sa mai iei pasaportul. Extrasul de cont cred ca este doar cu titlu de dovada de adresa, deci sa-l iei la tine.

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    azi am fost si eu la interviu. nu e necesara scrisoarea. si documenteaza-te bine cu ce drepturi ai, ca alea nu prea stiu de capul lor. iti trebuie doar pasaport, blue card si eventual dovada ca lucrezi undeva, nu stiu, nu ma bag, eu am aplicat ca director la propria firma.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

In ce calitate/cu ce statut doresti NINo
    Adica, esti student, self-employed, angajat sau dependent?
    In functie de acest statut vezi ce dovezi iti trebuie.

http://www.romani-online.co.uk/drept-de-munca-Anglia-UK

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca are blue card este clar angajat. Dar nu se poate angaja pana nu are si NINo. Il va obtine imediat, e doar o formalitate.

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    mai demult oricine se putea angaja daca avea blue card, folsind un NINO temporar generic... apoi se programa si merge la interviu cu acte, payslip samd pt a obtine NINO adevarat

s-a schimbat ceva intre timp?

7. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    scriu si pe topicul asta aceeasi intrebare ca dincolo s-a trecut la a doua pagina si cred ca nici n-au vazut intrebarea :D

deci

ca director al propriei companii pot sa aplic pentru nino ca angajat sau ca SE?
    Eu cum ma platesc? cu payslips sau trebuie sa imi iau UTR si sa ma fac SE iar apoi sa emit invoices cum ca lucrez la propria firma? (a doua varianta nu suna prea bine, e ilogic sa ai firma si sa te faci si SE ca sa poti sa-ti acorzi salariu) tocmai de-aia am aplicat ptr NINO ca employee la propria firma. Din cate am citit in tutorialul lui ValiB esti vazut de ukba ca si SE dar de HMRC (cei care emit NI) esti vazut ca si angajat.
    As vrea sa-mi raspunda cei care sunt in situatia mea de ex ValiB ca sa stiu sigur cum sta treaba.
    PS: Nu as vrea sa ma trezesc ca ma ia Home Office la intrebari ca de ce mi-am dat singur payslips cu toate ca nu am drept de munca in UK...

8. gabryela_l

gabryela_l New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!

Azi dorii sa stiu si eu ca si student, doar ce am obtinut Y.C-ul de ce acte am nevoie?
    Din cate stiu eu pasaport, scrisoare de al scoala,bank statement si Y.C-ul..mai trebuie si altceva?
    Eu am aplicat si cand am venit aici de 2 ori insa nu eram studenta si nu aveam actele necesare ..deci m-au refuzat...ma poate afecta cand o sa aplic iar? Trebuie sa demonstrez adresele precendente( tin sa mentionez ca am avut adrese diferite la celelate aplicatii, pe care nu le mai stiu si nu am nici o dovada de adresa la ele )?

Multumesc mult!

9. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar tu zici(intrebi) daca s-a schimbat ceva. Deci banuiesti si tu ceva, nu? S-au schimbat multe, NI temporar nu mai exista. Aici am si eu o intrebare:

Stie cineva daca dupa obtinerea NI se mai da acel card din plastic(?) pe care e inscriptionat numarul, sau s-a desfiintat acel "card"? (Informatia e din surse neverificate si va rog sa o considerati ca fiind DOAR un zvon.)

@ leonard_e36 Banuiesc ca aplici ca si self-employed. NU bag mana in foc insa.

@ gabryela_l Daca vrei NI pe baza faptului ca esti (vei fi) studenta, nu va fi destul. Trebuie sa fii angajat (part-time), sau sa ai macar o oferta, sau sa fi jobseeker (si sa dovedesti acest lucru).
    Deci in plus iti va trebui si o scrisoare de la angajator, payslip-uri, etc. Daca nu ai inca un loc de munca, atunci dovezi: scrisori de aplicare pt. joburi, scrisori in care te anunta ca ai fost repsinsa (la interviu), etc.

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  11. gabryela_l

gabryela_l New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns Kitchi11. Am inteles de la niste colegi ca ei doar atat au adus si l-au si luat...

O zi buna!

12. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu cat de zvon e dar consortul meu a primit acum vreo 2 luni cardul din plastic la vreo 2-3 saptamani dupa ce a primit scrisoarea de aprobare cu nr alocat. Eu am aplicat pentru NI la mijlocul lui Septembrie si am primit scrisorica cu NI alocat dar inca nu mi-a ajuns cardul din plastic.

13. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Intreaba-i daca au aplicat pt. un student loan sau grant. In cazul acela se poate primi NI. E ultima varianta la care ma pot gandi.

Succes,

K.

@ lightplay
    In cazul in care o primesti, poti sa poztezi vestea aici? La fel si daca nu o primesti.

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

15. Raluca-Laura

Raluca-Laura New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    Am si yo cateva nelamuriri. Desi m-am documnetat inaite sa scriu, sper sa nu repet ce ai zis altii -ras4-
    Sotul meu are interviu in 12oct pt Nino ca si SE-Gardener and house hold maintenace. Am reusit sa adunam cateva dovezi despre bussines(contract terms and conditions, scrisori de la angajatori, scrisoare de la contabil, acte identitate), dar nu am reusit sa facem un cont bancar, deoarece locuim la o fam de englezi (intr-o anexa separat, dar aceeasi adresa) si le e fff frica sa completeze un contract de inchiriere care sa confirme acest lucru ca nu cumva cineva sa ne trimita din tara sau sa-i amendeze ca lucram "ilegal"(desi va declara k eu nu lucrez inca).
    Ce imi propuneti sa fac? Poate merge si fara? -nu-stiu-
    Sau ce altceva mai trebuie sa stim inainte sa ajunga el la interviu?

Mersi

16. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu va trimite nimeni din tara si sotul nu lucreaza ilegal, ca si self employed poate incepe oricand munca cu conditia sa inregistreze in termen de 3 luni de cand a inceput tradingul.
    Nu e ilegal si nu are de ce sa va fie frica nici lor si nici voua

17. Jumpy

Jumpy New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Sofer autobuz/bus&coach driver
    scuze ca ma bag ca musca in farfurie daca va ajuta cau ceva am citit pe un alt forum (maghiari in uk)ca cardul de plastic NIN s-a desfintat cu 01.09.2011 adica nu se mai da card.

18. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    poate confirma si altcineva ce a spus kitchi11?
    chiar o sa ma refuze daca ma prezint cu yellow cardul fara sa am scrisoare de la angajator?
    dovezi de scrisori de aplicatii si refuzuri pot sa aduc ca am salvate emailurile.

19. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    despre cardurile de plastic:

HMRC stopped issuing replacement National Insurance number cards in October 2010. Since then, if you ask for a reminder of your National Insurance number you get a letter confirming it instead.

In July 2011, HMRC stopped issuing cards to adults. If you're an adult and need a National Insurance number for the first time, you will receive your number on a letter from the Department for Work and Pensions (Jobcentre Plus).

This month, HMRC will stop sending National Insurance number cards altogether. All customers (adults and young people approaching age 16) will now receive their National Insurance number on a notification letter.

http://www.hmrc.gov.uk/news/phasing-ni-cards.htm

20. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Eu am facut anul asta, mai exact aprilie 2011, si am primit card cu NI number.
    Sunt eu confuz si nu stiu oare despre ce se vorbeste aici ? :))

Share This Page