17.4 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Internet pe mobil

Discussion in 'TEHNICA' started by babanu5, May 25, 2012.

1. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Cine foloseşte internetul pe mobil? Puteţi să-mi daţi şi mie o variantă de prepay?
    Vin în iunie pentru o săptămână şi aş avea nevoie de internet, ce variante am? Am văzut ceva de la 3 dar nu ştiu cum stau cu acoperirea.
    Care sunt vitezele? Sunt garantate sau sunt „până la“?
    Din ce am citit românia este printre ţările fruntaşe la viteza internetului (măcar atât), anglia unde se află?

Mulţumesc

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

2. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    da , cea mai ieftina varianta pe care eu o stiu este giffgaff.com ..ies prin o2 si au net nelimitat la doar 10 lire / luna. Merge super tare..

3. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Mulţumesc.

E prepay sau abonament?

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cel mai bine te uiti la carphone cam ce oferte sunt, banuiesc ca vrei la cartela - paygo
    http://www.carphonewarehouse.com/broadb ... lType=PPAY

in general in uk netul cu mobilul ca modem (tethering) nu este standard, ci oferit de unii, optional (£) la altii si indisponibil chiar. se folosesc stick-uri usb pt asta.

legat de viteza - depinde foarte mult unde o sa stai. poti avea o acoperire si viteza excelenta la un provider si f slab la altul. daca stii codul postal unde o sa stai, verifici ce antene si prin zona si te orientezi. http://www.sitefinder.ofcom.org.uk/search
    bafta!

5. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @babanu5

infrastructura in Anglia este foarte foarte slaba. Abia acum au inceput sa instaleze tehnologie FTTB(fiber to the building sau asa ceva).
    In mare parte lumea are xdsl si adsl ca acum 10 ani in romania. Telefonia mobila este lamentabila in Anglia. Call drop si lipsa de semnal in anumite zone este ceva normal indiferent ce companie folosesti. La metrou nu exista semnal absolut deloc. Cine este din bucuresti stie ca acolo toate companiile ofera net 3g gratis si digi(RDS) are WIFI hotstop in fiecare statie de metrou.
    In anglia nu toata companiile ofera packet de servicii cu internet nelimitat. Cartela de care ti-am zis este PREPAY si te costa 10 lire / luna. Ai 100 minute in orice retea, multe sms-uri si internet nelimitat. Viteza este intre 50k/s =2 mb/s in functie de ora cand o folosesti si zona in care esti. Fugi la www.giffgaff.com si citeste acolo.

6. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Mulţumesc de răspunsuri.
    Din ce m-am documentat aş avea 2 variante, cel puţin pentru când vin acum în iunie, variantele art fi giffgaff la 10 lire pay as you go sau de la 3 la 15 lire contract pe o lună.
    Altă întrebare, pe lângă banii ăştia mai sunt ceva taxe ascunse? Am citit pe undeva pe aici că internetul nelimitat nu ar fi nelimitat.
    Eu vreau să folosesc pe un mobil(smartphone), faza cu thethering se face din mobil, nu cred că au cum să mi-l limiteze, asta ca fapt divers.

7. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Pt abonament ai nevoie de acte, dovada de adresa si cont bancar. Eu după 2 luni nu am reuşit sa-mi fac abonament pe numele meu. Bani se retin din contul meu dar titular nu pot fi decât după trei luni.

8. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Păi sincer să fiu dacă mă iau după preţuri asta de la giffgaff este cea mai ieftină variantă, chiar mai ieftin decât un abonament de o lună care este 15 lire la 3.
    Momentan nu prea am ce face cu sute de minute, nu prea am pe cine să sun iar dacă am net folosesc Skype, viber sau messenger, moka.
    A testat careva viber?
    Eu am vorbit din românia, cartela de rds, internet nelimitat din oraş cu cumnata mea care folosea un iphone pe wi-fi în uk. Merge super.
    Acum o să văd şi vice-versa, eu în uk, cu giffgaff şi soţia acasă în românia. Pe 12 iunie ajung în uk, o să vă anunţ cum iese.
    Mulţumesc pentru răspunsuri şi detalii.:smile:

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    lucrurile nu sunt chiar asa de simple... numai virgin are peste 4 milioane conexiuni prin fibra/catv, pe cand in toata romania erau pana-n 3.5 milioane. tot virgin o sa rezolve si wifi-ul la metrou pt olimpiada. -dans- -dans- -dans-
    se pare ca au fost motive destul de serioase.
    It was discovered that the cost of adding antennas to the antiquated system would have been prohibitive because the lack of space between the trains and the tunnels would have made building work necessary.

este drept ca prin orase prinzi viteze mai mari mai ales daca au un rds sau vreo retea de cartier (desi rdsul a scazut puternic viteza dinc e am observat), dar daca ai iesit esti cam pierdut, doar daca are romtelecom vreun adsl ratacit...

relativ de acord cu acoperirea, desi folosind intensiv telefonul in timpului drumurilor n-am prea avut probleme la vodafone sau o2.

10. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    corect, pentru ca plate se face prin direct debit din contul bancar

nu stiu ce s-a intamplat la tine dar eu am cu Sky. Cand i-am sunat aveam 2 saptamani de UK (si cont bancar) si mi-au facut conectia in 3 zile. E adevarat ca aveam deja cablul tras in casa, am inteles ca dureaza mai mult daca trebuie sa vina tehnicieni.

asa zic uni ca e la ei, la noi e nelimitat pe bune - Sky, si iti garantez ca nu suntem heavy user.

11. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Scuze, eu am zis de abonamentul pt tel mobil, ca nu mi-a facut nici dupa doua luni de stat in UK.

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  13. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
  14. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    By the end of 2012, Tube passengers will be able to get Wi-Fi access on platforms, ticket halls and corridors in 120 stations, TfL has promised. While the service will initially be free to allcomers, only Virgin customers will escape paying an access fee once the summer is over.

15. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    În săptămâna petrecută în londra am văzut că tesco au wifi gratuit, nu mi-a funcţionat dar am găsit la departamentul it.
    Din punctul ăsta de vedere românia rules, găseşti net moka şi viteză super mare.

16. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Prefer sa dau bani pe internet decat sa traiesc in Romania

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    si pe aici e plin de locuri cu net free... de la celebrele McD, la cafenele si puburi

Costa Coffee Customers get free Wi-Fi at Costa branches
    JD Wetherspoons pubs All customers get free Wi-Fi at Wetherspoons
    Krispy Kreme All customers in 18 UK stores get free Wi-Fi at Krispy Kreme via The Cloud
    McDonald's All customers get free Wi-Fi
    Pret a Manger All customers get free Wi-Fi at Pret
    Slug and Lettuce pubs All customers get free Wi-Fi via The Cloud
    Starbucks iPhone users, O2 mobile broadband customers, and most BT Total Broadband customers get free Wi-Fi from BT Openzone
    Walkabout pubs All customers get free Wi-Fi at Walkabout

18. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Pai si eu la fel, tocmai de aceea ma si mut, sper, cat mai repede.

19. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    pe mine m-au banat giffgaff de la net, tetheringul nu le place -foloseam 4GB pe luna. deci virgin are toata lumea? am auzit de ei doar de bine. acum nu o sa ma mai tetheringuiesc ca mi-am instalat sky in casa. sper doar sa imi pot pastra numarul si sa nu trebuie sa ma duc la birourile lor.

20. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Ca sa iti pastrzi numarul cand te muti in alta retea, suni la giffgaff(sau orice operator) la serviciul clienti si le ceri PAC(porting authorization code) si apoi te muti la three. Au net fara limita de gb la 12.9(fara tethering), si 25 sau 27 fara limita de gb cu thereting.

Share This Page