13.2 C
London
Friday, September 17, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Internet mobil sau prin cablu

Discussion in 'TEHNICA' started by robbie, Jan 25, 2006.

1. Anonymous

Anonymous Guest

roflorin,

Ca sa beneficiezi de oferta cu 40 delire pe luna, ttebuie sa dai telefon la virgin media si sa spui ca vrei sa achizitionezi pachetul cu 40 de lire. Dar atentie, studiaza site-ul caci ca sa stii ce vrei de la inceput(adica tel de weekend sau ce mi au eu).

Daca esti sigur ca te muti intr-un anume flat, adica deja ai platit si ai contractul si te muti mai tarziu, poti suna acum si sa stabilesti detaliile. Le spui ziua cand te muti si ei iti trimit pe cineva ca sa instaleze; fixezi appointment. Iti trebuie cont la bannca ca sa platesti direct debit. Atat!
    Sunt 300 min gratuite in orice retea si 300 texte gratuite.

Bafta!

-sunny-

2. vik

vik New Member

Trophy Points:
    0
    Am dat search si nu am gasit nici-un rezultat ,de aceea apelez la voi.Luni ajungem in UK si, studio-ul pe care l-am inchiriat nu are conectare la internet , dar ni sa spus ca se poate instala si internet si linie telefonica de fix.M-ar interesa sa stiu unde trebuie sa merg si cit ma costa, instalarea, abonamentul etc Daca puteti sa ma ajutati cu orice informatie referitoare la problema mea, multumesc anticipat tuturor!

3. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    Iti poti instala linie telefonica dar te cam costa in jur de ?120 de lire sau mai bine... Plus netul, depinde de ce viteza vrei si cat vrei sa il folosesti, intre ?10-30. Eu am avut aceeasi problema cu linia telefonica, nu am vrut sa o instalez si apoi sa ma mut si mi-am luat mobile broadband de la Vodafone cu ?30 pe luna. E un modem mic pe care il atasesi la laptop si are viteza de 1.4 MB. Eu il folosesc putin, deci e ok pt mine. Problema e ca esti limitat la 3 GB pe luna. Dar acum au aparut alte oferte la preturi mai bune care permit usage mai mare, Carphone Warehouse are ceva oferte parca. Dar daca iti permiti sa instalezi linia telefonica si sa si o platesti, e cea mai buna optiune.

4. vik

vik New Member

Trophy Points:
    0
    multam mult biker ! 120 lire numai instalarea sau cu tot cu abonament?

5. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate e o one off fee ca sa iti lege linia telefonica, perceputa de cei de le BT. Iar daca te muti, banii nu ii mai ai inapoi. Dar daca ai o locuinta inchiriata, poate proprietarul iti plateste. Poti incerca. Eu de aceea am optat pt mobile broadband, ca il pot folosi oriunde ma mut sau oricand calatoresc, fara sa fiu legata de ceva.

6. vik

vik New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc, biker! m-am cam dezumflat ! cred ca o perioada am sa stau fara net, desi i-mi pusesem sperantele in modul asta de a tine legatura strins cu copiii.daca nu o rezolv cu proprietarul, am sa optez si eu pt mobile broadband (trebuie sa ma pun la curent si cu notiunea asta) :)| -pc-

7. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    Mobile Broadband e internet mobil cum ar veni mot a mot, iti da un modem mic pe care il folosesti cu calculatorul, fara a mai fi necesar altceva. E o optiune buna daca altfel nu se poate, dar dupa cum am zis ai usage limitat si preturile variaza intre ?10-45, depinzand de companie. Daca faci contract cu ei pe 18 luni, de obicei iti da modemul gratuit, daca nu e intre ?60-120, din nou depinzand de provider.

Bafta

8. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    M-ar interesa si pe mine Internet mobil (am vazut oferta buna la 3). Cum e insa cu limita de download, nu e mica? Am vazut ca scrie cu litere mici ca daca depasesti te taxeaza...

9. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am de la Vodafone si limita e de 3 BG pe luna. 3 are oferte mai bune si parca cu niste bani extra poti avea 10GB. Dar trebuie sa faci contract cu ei. Eu m-am tot mutat asa ca nu avea rost sa platesc BT sa imi instaleze linii de tel de fiecare data.

10. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Numai la cei de la BT costa atat instalarea liniei.
    Bulldog daca nu ma insel are instalarea gratis, sau ceva de genul o lira.
    Eu am de la Virgin tel fix si net, instalarea costa 25 lire dar pt ca m-am inscris online a costat doar 15.
    Am pachet tel fix cu convorbiri pe fix in UK gratuite timp de un an, net fara limite de download si cablu tv cu 86 canale, toate pt 30 lire lunar.

Nu recomand BT-ul nimanui, am avut, nu mai vreau niciodata.

Scuze de off topic, vad ca a deviat cu totul subiectul.

11. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze ca a deviat subiectul si ca ma mai bag o data, dar eu cand am vrut net de la virgin au zis ca am nevoie de linie de tel prima data, aici intervine BT-ul. Ei iti instaleaza linia si apoi tu poti avea net si convorbiri de la cine vrei. -scratch- cratch-

12. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu am linie BT pt ca sunt in zona unde au cablat deja.
    Iti trebuie linie BT doar daca esti in zona unde nu au ajuns cu cablarea.
    Verifica online http://www.virginmedia.com/

13. mk_

mk_ New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

biker chick stie ce zice :)

mobile broadband rocks

detalii aici

http://online.vodafone.co.uk/dispatch/P ... ID=BS_0201

download e max 2Mbps, upload e max 256Kbps

eu sunt multumit de cum merge.

laptopuri 2nd hand pe care sa te bazezi aici

www.thelaptopcentre.co.uk

(acum folosesc un IBM T41 de la ei-gbp255, e la fix!)

succes si daca mai ai intrebari email me !

George

14. Anonymous

Anonymous Guest

...sa completez: la BT nu platesti activarea (aprox ?143 )decat o singura data...si asta doar in cazul in care la locuintza in cauza nu a fost niciodata activata o linie BT...; si asta se intampla cel mai des la locuintele Noi...la restul se face doar contract sau se muta contractul de la o adresa la alta...

...iar Internet Mobile nu cred ca se merita daca nu esti o persoana in continua miscare...gasesc o gramada de dezavantaje in a avea Internet Mobile in cazul in care nu esti o persoana "activa"...job, business...etc...(ma refer la cei care chiar au nevoie de asa ceva fara de care nu sar putea descurca)...

...Mobile Internet ...are viteze si usage policy foarte mici; ii unsecure; cu modemul ala poti conecta doar un Laptop sau Pc ( normal, fara alte tool-uri si adaugiri)...mi se pare destul de incomod la banii aia sa imi pun asa ceva...si sa stau sa navighez 80% din casa :)...

...si sa nu uitam ca 100% dintre Provideri ofera viteze(asa cum se masoara normal viteza in retelistica) in Mb (Megabiti) si nu in MB (Megabytes)...deci la cei "pana la" 1.4 Mb care ii ofera o sa downloadezi cu 174KB/ sec dintrun doc. jpg. ...etc...cam putin...:)

...concluzia ...se merita o linie cel putin...

15. lucian197822

lucian197822 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Situatia ar fi urmatoarea: am nevoie de internet, insa nici o posibilitate sa fac abonament (unde lucrez am si cazare, prin urmare nu pot avea bill pe numele meu). Exista internet aici insa cu 3 £ ora si nu prea e convenabil. Stiti careva vreo solutie cu telefon mobil...vreo cartela ceva? Sunt convins ca mai sunt persoane interesate de acest aspect, astfel incat orice informatie poate fi de ajutor.

Thanks and -takecare- akecare-

16. butterfly

butterfly New Member

Trophy Points:
    0
    Am vazut in ultima vreme mai multe firme care ofera Internet pt laptop printr-un mode: 3, T-mobile, vodafone

Cam despre asta vorbesc:

http://www.three.co.uk/personal/product ... /index.omp

Are cineva asa ceva? Nu pot sa-mi pun landline si ar fi o solutie buna, insa e bun de ceva (nu vreau sa ma bag aiurea intr-un contract de 18-24 de luni?

Si intrebarea 2: cei 3 GB de usage imi ajung pt ceva? As avea nevoie de surfuit, messenger si eventual un joculet (whist, sau conquiztador online). Exista vre-un mod de contorizare pt cat ai folosit (sa nu te trezesti cu cine stie ce factura)?

17. butterfly

butterfly New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult ca mi-ati mutat subiectul pe pagina 6 a subiectului cu provideri de Internet prin tel fix ... (eu intrebam altceva)
    Putea-ti sa il lasati macar cateva zile poate ma lamurea si pe mine cineva, dupa care il uneati aici daca chiar asta facea dezordine pe forum.
    E o intrebare la care chiar speram sa imi raspunda cineva, dar probabil pt ca doar va citesc zilnic si nu scriu decat o data pe an nu prea merit sa fie lasat si subiectul meu macar pana sa ma lamureasca cineva)

18. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Pe acest topic discutam despre provideri de internet mobil sau prin cablu.

Multumesc pentru intelegere.

19. johnnyunu

johnnyunu Member

Trophy Points:
    6
    salut!eu am broadband de la 3 contract pe 18 luni 3 gb allowance platesc 15 £ pe luna.am ales aceasta solutie pt ca nu am access la landline.din punctul meu de vedere acesta varianta este numai buna pentru surf,messenger dar nu pt download.daca depasesti 3 gb trafic o sa trebuiasca sa platesti diferenta.dupa ce semnezi contractul o sa ai access la contul de la 3 si o sa-ti poti verifica starea acestuia.plata se face prin direct debit in fiecare luna.trebuie sa locuiesti intr-o zona cu semnal puternic de la 3 locatiile rurale nu sunt de dorit pt ca s-ar putea sa nu ai conexiune.sunt foarte multumit de broadband pt moment merge cu 3,g mbps in lunile viitoare trece la turbo 5 mbps.
    Success!

20. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    partenere, cam greu pe un topic sa atingi probleme diferite de ISP. Mai degraba lasati acces la mai multe threaduri sub un anumit topic, altfel e f greu de urmarit un raspuns sau consecventa lui. Deja 2 intrebari cu raspuns diferit sub acelasi topic e prea mult.

nu-ti pot recomanda decat sa cauti prin moneysavingexpert.com forum, si sigur afli ce vrei in aproape orice. See http://forums.moneysavingexpert.com/for ... .html?f=69 si primul dspre Three este http://forums.moneysavingexpert.com/sho ... l?t=750023
    Bafta

Share This Page