10.2 C
London
Wednesday, January 20, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intamplari si sfaturi de la Aeroporturi.

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Adi PC, Dec 19, 2010.

1. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Economisesti timpul pe care l-ai fi petrecut pe drum de la Luton daca ai fi venit cu Low cost si nu cu BA care aterizeaza pe Heathrow. Scuze, am crezut ca se subintelege...........

2. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Gata! I did it!
    Mi-am luat biletul pentru data de 18 mai. Acum, incepe aventura......... -asa-asa- -asa-asa- , dar si suferinta....deoarece va trebui sa ma despart de fetita mea vreo 3-4 luni, si eu acum fiind inca in concediu de crestere a copilului(care se termina in aprilie), va dati seama ca nu am stat niciodata fara ea mai mult de cateva ore -trist- -trist- -plans2-

Sper sa fiu puternica, sa rezist. Doamne-ajuta la toti romanii, oriunde ar fi ei!

3. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Normal ca o sa va fie greu dar sunteti romanca si treceti peste pentru ca noi suntem luptatori si am reusit sa supravietuim in conditii mai vitrege. Cand o sa va fie greu ,ganditi-va mereu la cum o sa fie dupa, la binele ce va urma luptei aprige pe care o veti purta pentru a trece obstacolul, la mine functioneaza intotdeauna -da-da- . Si inca ceva, am observat ca pot gasi destule solutionari la probleme daca ma gandesc foarte mult la astfel de cai de a iesi din "mlastina'. Problemele mele au fost pana acum mici si nesemnificative intr-adevar, dar am gasit destule solutii pentru fiecare in parte, oricat de grea ar parea o situatie intotdeauna exista o portita de scapare, care de multe ori nu e nici ea usor de trecut dar nu imposibil, eu folosesc deseori in limbaj "daca as putea" ,"daca as face", "daca voi reusi" pentru a nu parea visator si pentru ca multi mi-ar spune ca traiesc intr-o lume a mea daca spun altfel si nu ca ar fi singura data (am facut exercitiul asta si am vazut reactiile celor din jur, mereu spun ca nu e chiar atat de usor, ca nu poti sa faci aia sau cealalta, pai cu un asemenea mod de gandire normal ca nu poti, chiar si asa nu m-am descurajat niciodata si tot foarte increzator in mine sunt indiferent de parerile celorlalti). In sinea mea mereu ma gandesc ca pot indiferent de cat de greu este ,sunt sigur ca pot realiza orice imi propun, chiar daca o mai dau in bara incerc pana reusesc, timp am destul -asa-asa- . Cu alte cuvinte ,fiti tare si daca mai aveti si o dorinta arzanda de a realiza ce v-ati propus reusiti sigur 100% si orice idee aveti, puneti-o rapid in practica pana nu se pierde, asta e o caracteristica a oamenilor de succes, doar 5% din totalul populatiei Terrei din pacate sau din fericire, depinde de perspectiva.

4. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu vreau sa te sperii...eu sunt aici de 3 sapt,stau deocamdata la cumnata mea,si mi am lasat in tara baiatul de 4 luni....este crunt...dar sa te pregatesti,si sa nu mai pierzi nici macar 1 min departe de ea[cat mai stai in tara]...eu am rana in suflet...nimic nu ma face fericita

5. lony76

lony76 New Member

Trophy Points:
    0
    daca permiti un sfat din proprie experienta ,eu am plecat in Spania cand baiatul meu avea 4 luni si l-am mai vazut la 2 ani dupa care am petrecut 3 luni cu el si l-am vazut apoi la 3 ani ,daca asi putea sa dau timpul inapoi nu cred ca asi mai putea pierde pentru nimic acesti ani pentru ca sa petrecut o ruptura care oricat m-am chinuit sa o repar nu am putut,simt ca este o diferenta intre mine si un tata care a stat tot timpul cu copilul lui si nu spun numai din experienta mea ,sunt multi care si-au lasat copii in grija bunicilor ,deci un sfat ar fi sa-ti ti copilul aproape sa nu pierxi nici un moment din viata lui ca o sa-ti para rau indiferent de greutatile prin care treci.

6. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog sa nu o mai descurajati pe Micky, fiecare are o situatie diferita, dansa nu va sta mai mult de cateva luni departe de fiica dumneaei, si cu siguranta nu va pierde multe lucruri din viata puiului dansei -da-da- . Multi parinti si-au lasat copii in tara cu bunicii ,intr-adevar, dar au fost obligati de circumstante sa stea o perioada mai lunga de timp departe de copiii lor, dar asta ar trebui sa apropie mai mult parintii si copiii pentru ca acestia din urma ar trebui sa realizeze sacrificiul tiranic pe care parintii lor l-au facut pentru a le fi bine, la fel cum le sunt si eu recunoscator parintilor mei. Acum revenind la subiect: Miha, nu va ingrijorati, sunt sigur ca daca v-ati impus deja o limita de timp nu o veti depasi. Orice parinte ,mai ales mama, face orice pentru a-si vedea copilul cat mai curand. Acum, incurajati-o oameni buni, ca de descurajari e lumea satula -hipno- .
    Succes Micky -cu-bine-

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mai Angel cum le stii tu pe toate...-bravo-

Pai este evident ca fiecare are o situatie diferita, caci, desigur, suntem unici in individualitatea noastra.

Pot spune doar ca,
    la disperarea din Ro, cateva luni departe de copil, se pot remonta,
    dar,

atentie la timp!

8. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    Hai sa fim seriosi, oameni buni! De cand e lumea lume femeile stiu sa fie dure si sa treaca peste greutati la nevoie-trei luni vor trece foarte repede cu febra cautatului de job, scoala etc. avand in vedere ca Micky si-a facut un target precis de a-si aduce fetita in UK la toamna.
    Micky draga, nu-i vreme de vaicareli, fii barbata si rationala-rezolva meticulos ce ai de rezolvat in RO si gata-hai ca si eu ajung la Londra la sfarsitul lui aprilie ,poate ne intalnim -ras2-
    Hai fata,da-i bataie c-om avea noi vreme de altele dupa ce ne vedem cu jobul la purtator! -asa-asa-

9. lony76

lony76 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca te-ai uitat pa PRO TV, a fost un reportaj despre copii lasati acasa de cei plecati la munca in strainatate sa-i fi vazut cat sufereau ,oare crezi ca numai aceia care au fost dati la tv le duceau dorul parintilor? . Eu nu am spus sa nu se duca ci doar sa aiba grija la ce se va intampla pe viitor pentru ca sunt unele lucruri ce nu pot fi reparate niciodata.Am prieten in Spania care este plecat impreuna cu sotia din 2002 ,el a plecat cand fiul lui avea 2 luni iar sotia lui a plecat cand avea 8 luni si il vad doar in vacante iar cand vin acasa fiu-su se comporta ca si cum ar fi venit niste neamuri indepartate,deci ce va doriti un copil care sa se uite la voi ca la niste parinti ,sa fiti persoanele cele mai importante din viata lui sau strinul de la colt?

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Fetita mea, Ioana,
    avea 5 ani si doua saptamani cand am plecat eu in UK, Noiembrie 2003.

Am vazut-o pt doua saptamani in Martie 2004, cadouri/alea /alea/

apoi, cand ne-am dus sa-i luam aici, Septembrie 2004,

era sa curga Dunarea pe mine...

nu mai voia sa vina cu noi,...se jena sa vb cu noi,

bine, a durat cca juma de ora , dar,

nu doresc nimanui sa traiasca acea jumatate de ora vreodata!

11. lony76

lony76 New Member

Trophy Points:
    0
    ei pe mine cand am venit prima data la 2 ani imi spunea nenea si a durat aproape 2 saptamani dar problema nu este aici ci faptul ca simnt ca pentru el lumea lui este masa si in familie eu sunt pe ultimul loc si eu mor de ciuda ca doar pentru el am plecat sa pot sa-i ofer cei mai bun in lume dar se pare ca am gresit

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Well, nu cred ca ai gresit,

stai linistit, abia creste acuma!

13. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau ca ati avut parte de asemenea experiente-si eu ma voi desparti 3 luni de fiica mea dar are 19 ani,oricum grijile vor fi la fel de mari...Este intr-adevar greu sa te desparti de copii mici dar.. asta este viata,ca parinte faci sacrificii ca sa le fie lor bine.
    In alta ordine de idei se pare ca am cam deviat de la topic deci, cu scuzele de rigoare, rog moderatorii sa mute ultimele postari in topicul adecvat.Multumesc!
    -multumesc-

14. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc tuturor de incurajari si sfaturi.
    Si da, am vazut reportajul de la TV si m-a impresionat foarte mult. Nici pentru toti banii din lume nu m-as desparti mai mult de 6 luni, cu tot cu marja, de fetita mea. Daca nu o aveam pe soacra mea care este pensionara (dar sa nu se inteleaga batrana) si care se poate ocupa aproape exclusiv numai de fetita nu as fi avut curaj sa plec.
    Si de asemenea, si eu as ruga moderatorii, daca au timp bineinteles -ras4- , sa mute ultimele postari in Topicul "Mai avem putin....pregatiri de plecare". Multumesc mult.

15. bastia

bastia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, sunt la primul zbor si am multe intrebari la care am gasit raspuns vag sau confuz, de accea as aprecia foarte mult ajutorul vostru.

in 13.04 plec de la Budapesta la Pisa, pt a ajunge in Corsica (Bastia), am rezervare online facuta la WizzAir, am sa incerc sa enumar nelamuririle mele, apreciez orice raspuns!

1. In bagajul de mana, (nu am timp sa-mi pun bagaj la cala, pierd vaporul spre corsica daca stau mai mult de 10 minute in aeroport) pot sa imi iau urmatoarele lucruri?:
    - incarcatoare pt mobile (2) +2 mobile, camera foto (model mic), iPod +cablu de alimentare de iPod;
    - cateva dvd-uri, fara carcasa, puse in plic (3-4);
    - un parfum de 30 ml, in sticluta originala;
    - de exemplu daca imi cumpar un troller de 51 cm (limita la wizz este de 55-40-20), ele sunt masurate fara roti (alea mai au inca vreo 5-6 cm) se considera 51 sau peste 55 luand in considerare si rotile? Exista o strictete la sange, sau nu? adica daca ai 10 kg si 100 de grame, te-ar pune sa lasi ceva sau sa-l trimiti la cala?
    2. Check in-ul, cand este recomandat sa-l fac? in ultima saptamana inainte de plecare este ok, cred eu. Am nevoie la aeroport doar de CI si de codul de confirmare al zborului, mai trebuie sa
    3. Cine poate sa-mi spuna cam cat dureaza sa ma dau jos din avion, sa ies din aeroport, sa iau taxi? cu aproximatie macar; au intarzaiere cursele wizzair, sau in general nu?
    Multumesc frumos.

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cateva sfaturi:
    1. Bagajul de cala, de regula nu te intarzie. Pe aeroporturile mai mici (din afara Romaniei) bagajele de cala ajung pe banda inaintea pasagerilor.
    2. Daca calatoresti fara bagaj de cala, ia pe tine o geaca larga cu buzunare multe si generoase in care pui incarcatoare de laptop, iPod, camera, telefon, etc. cu toate acesoriile aferente. Parfumul tine-l la indemana pentru ca trebuie sa-l pui intr-o punga transparenta la aeroport
    3. Trolerul mic este foarte bun, dar sa pui in el numai haine. Pune si pe tine cat de multe haine poti suporta. Nu uita! Cuvantul cheie la calatoria fara bagaj de cala: "BUZUNARE"
    4. Check in-ul poti sa-l faci cand doresti, maxim 7 zile inainte de calatorie. Nu uita sa scoti la imprimanta boarding pass-ul.
    5. Daca zborul are frecvent intarzieri sau nu, asta nu poti afla decat de la cineva care a mai zburat pe ruta respectiva.
    6. Ai grija cu corsicanii, ca sunt mai din topor.

17. Emil21

Emil21 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!
    Urmeaza sa zbor saptamana aceasta spre Londra din aeroportul Cluj-Napoca si am cateva intrebari pentru cei care au trecut prin acest aeroport in ultimul timp:
    1.As vrea sa stiu daca gasesc tigari in Duty-free.
    2.Se poate plati cu lire sterline in Duty-free?
    3.Cam cate cartuse de tigari pot transporta in bagajul de cala (voi avea 2 bagaje de cala)?
    4.Daca se gasesc tigari in Duty-free, ce fel de marci de tigari au?

Va multumesc,Emil

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Gasesti tigari la duty free de care vrei, dar sunt mai scumpe decat la tutungerie. Poti sa aduci maxim 8 cartuse de tigari cu conditia sa le declari si sa poti dovedi ca sunt pentru consum propriu, adica ca vei sta min 80 de zile in UK.

19. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Bastia, eu am calatorit cu Wizz Air si te sfatuiesc sa iti iei un bagaj de cala exact pe dimensiunile mentionate de ei sau chiar mai mic. Trollerul pe care il dai tu drept exemplu cred ca ar fi refuzat la Wizz. Mi s-a intamplat sa stau la coada la imbarcare o gramada de timp, eu doar cu un rucsacel mic in spate, pentru ca oamenii venisera cu bagaje de mana mai mari decat recomandau restrictiile impuse de Wizz - trollere, genti, valize - si cei de la Wizz le-au luat frumusel, pe rand, i-au pus pe oameni sa plateasca suprataxa si le-au trimis bagajele la cala. Asta e experienta mea cu Wizz.

20. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Exact aceasta dimensiune de 55x20x40 pt bagaj de mana acceptat apare pe siteul oficial al WIZZ:
    - "Aveţi dreptul să transportaţi bagaje de cală în greutate totală de până la 32 de kilograme pentru o taxă suplimentară şi un bagaj de mână cu o greutate maximă de 10 kilograme şi cu dimensiuni maxime de 55x20x40 centimetri, gratuit."

In plus mai apare scris:
    Tarif pentru bagaje via wizzair.com & centrul telefonic Pe zbor, pe pasager şi pe bagaj 63 RON Tarif pentru bagaje la aeroport Pe zbor, pe pasager şi pe bagaj 126 RON

Share This Page