8.1 C
London
Thursday, January 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intamplari si sfaturi de la Aeroporturi.

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Adi PC, Dec 19, 2010.

1. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Sfatuiti ce sa nu se faca, ce sa nu se duca, ce sa faci sa fie bine, de ce anume sa te feresti, sau intamplari nu prea bune, pentru a produce idei tuturor care nu au mai fost in viata lor intr-un aeroport sau intr-un avion.
    1. Mai sunt probleme cu bagaje pierdute? Vi s-au gasit intotdeauna? Ati piredut definitiv vreun bagaj?
    2. Daca merg in Uk, nu am pe nimeni acolo, nu am o adresa unde voi sta, ce faci daca pierde compania de avioane bagajul tau? ca banuiesc, ca trebuie sa le dai o adresa unde sa ti-l duca, nu?
    3. CUm procedez? Am de dus cu mine o serie de gadgeturi, care nu cred ca se pun in bagajul mare ci ar trebui in cel de mana, se poate toate intr-una? Adica: laptop+camera foto semi-pro +Hard disc extern + Incarcator acumulatori AA si AAA plus vreo 6 acumulatori profesionali AA + 2 incarcatoare de telefon mobil + GPS(Car navigation)si probabil ar mai fi 1-2, dar, plus iti trebuie la mana, de fapt ce ai voie sa pui cu tine in avion, in bagajul de mana?

2. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte bun topicul AdiPC. Si eu ma gandeam sa deschid mai demult un astfel de topic dar n-am indraznit. Dar asa este, nimeni nu s-a nascut invatat iar pe site-urile companiilor aeriene nu scrie ce sa bagi sau mai exact, sa Nu bagi in bagajul de mana, bineinteles cu exceptia anumitor obiecte gen arme albe, substante etc. despre care scrie.
    Si eu mi-am pus anumite intrebari:
    Ai voie doar un bagaj de mana sau poti avea si doua (bineinteles impreuna sa nu depaseasca 10 kg.)?

In speranta ca experimentatii colegi de forum in acest domeniu, ne va impartasi din intamplarile lor si ne va da cateva sfaturi, atat cat le permite timpul, le multumesc anticipat.

3. camiiy

camiiy New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa ai doua bagaje de mana atat cat unul din ele este o poseta( nu f mare, pt doamne)...si unele companii te mai lasa cu doua bagaje de mana cand unul din ele este un laptop.

4. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    camiiy wrote:
    Poti sa ai doua bagaje de mana atat cat unul din ele este o poseta( nu f mare, pt doamne)...si unele companii te mai lasa cu doua bagaje de mana cand unul din ele este un laptop.

OK, stii la care firma exact?.conteaza informatia concreta (cel putin pt mine) deoarece poate inclina balanta inspre alegerea tipului de companie pt zbor (mai multe motive).
    Bun, al doilea bagaj de mana zici, daca este Laptop. OK dar in cazul meu, iti dai seama ca in geanta aia de laptop inghesui tot ce pot (gadgeturi si sau acte).

5. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    PT Camiiy:
    Vad ca poza de user sunt copilasii cei doi. Sa-ti traiasca sanatosi, sa cresteti mari, frumosi si destepti.
    Chiar pe aceasta tema, legata de transportul cu avionul, cu bebei, poti sa ne spui anumite informatii (mai ales de bagaje, ce poti in plus, cate fara sa platesti suplimentar, la ce companie).
    Eu sunt curios si cu transportul copiilor sub 2-3 ani parca, nu stiu sigur, dar candva parca am citit pe undeva ca nu iti da loc rezervat pt copil ci trebuie sa-l tii in brate? ..sper ca nu e asa.

6. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Adi PC wrote:
    PT Camiiy:
    Vad ca poza de user sunt copilasii cei doi. Sa-ti traiasca sanatosi, sa cresteti mari, frumosi si destepti.
    Chiar pe aceasta tema, legata de transportul cu avionul, cu bebei, poti sa ne spui anumite informatii (mai ales de bagaje, ce poti in plus, cate fara sa platesti suplimentar, la ce companie).
    Eu sunt curios si cu transportul copiilor sub 2-3 ani parca, nu stiu sigur, dar candva parca am citit pe undeva ca nu iti da loc rezervat pt copil ci trebuie sa-l tii in brate? ..sper ca nu e asa.
    Asa este, verisoara mea a plecat din tara in octombrie cu bebe de 1 an si l-a tinut in brate. Sunt centuri speciale, atasate de a parintilor sau peste, ceva de genul acesta. Dar e clar, sub 2 ani il tii in brate. Si la pret, pentru copii sub 2 ani, nu este bilet ci o taxa fixa intre 100 si 150 de lei.

7. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Mickyroman> Sa-ti traiasca si tie fetita, sa cresteti mari, frumosi si sanatosi.
    Am inteles ca voi inca nu ati plecat in UK?.Cand plecati si ca ce modalitate (da-mi te rog mesaj privat pe user).
    (daca numele de user spune ca esti din orasul Roman, atunci iti spun ca si cumnata mea e din Roman, acu e-n Oradea de 14 ani....dar parinti in Roman.)

8. camiiy

camiiy New Member

Trophy Points:
    0
    Pt copiii sub 2 ani este ori o taxa fixa ori un anume procentaj din biletul de avion intreg( fiecare companie cu politicile ei) si de asemenea ai voie un bagaj gratis de cala pt copil pana in 10kg daca nu ma insel( in general carut sau scaun de masina ce se pune la cala separat - la sectia de extra bagaje).
    In legatura cu geanta de laptop din pacate nu poti pune in ea decat un laptop,nimic altceva deci nu cred ca poti pune altceva dar la zborurile transatlantice sunt mult mai intelegatori...cel putin asa a fost in cazul meu mai mereu.
    Toate companiile lasa la discretia lor partea c 2 bagaje de mana in cazul doamnelor(care au si poseta dupa cum spuneam mai devreme) si in cazul domnilor care vor si laptop.

Cel mai sigur este sa te interesezi dinainte pe site'ul companiei si sa citesti absolut tot despre regulile de calatorie.

PS- companii mai mari gen Tarom,BA etc sunt mult mai intelegatorae la bagaj decat cele low-cost(parerea mea)

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    ValiB wrote:
    Eu va trebui sa ma car dupa mine cu vreo 5-6 hard-disk-uri. Pentru cine nu cunoaste este vorba de acele componente PC pe care se stocheaza informatia, sunt niste cutii metalice de aproximativ 20/10 cm si canteresc in jur de 1/2 Kg fiecare. Sunt tentat sa bag aceste dispozitive in bagajele de cala (ambalate corespunzator, asezate printre haine) dar mi-e teama ca fiind metalice vor parea suspecte la scanari si ce vor apuca vamesii sa ma caute printre chiloti si ciorapi. Oare o fi o idee mai buna sa le pun in bagajul de mana sau creez mai multe probleme (sa nu creada astia ca sunt arme albe ... ...)?
    Eu zic sa le iei in bagajul de mana. Daca le vede Garcea la aeroport la raze si se sperie macar ai posibilitatea sa-i explici ce sunt alea inainte sa dea evacuarea aeroportului. Componentele PC nu sunt interzise in bagaj, dar mai bine sa fii precaut.

10. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Vali, stai linistit, ca nu-ti zice nimeni nimic de HDD-uri. Dar de curiozitate intreb, vrei sa faci crescatorie de hdd-uri?

Referitor la celelalte intrebari, problemele cu bagajele pierdute/ratacite cred ca apar mai degraba la zborurile care necesita schimbarea aeronavei. Daca sunt pierdute bagajele lasati si un numar de telefon (de aceea exista si acele etichete pt bagaje) si se lamureste la telefon ce si cum cu adresa. Obiectele/gadgeturile de valoare si actele e recomandat sa fie puse in bagajul de mana, tocmai pt a se evita situatii neplacute in cazul ratacirii bagajelor. Pe site-urile companiilor aeriene sau ale aeroporturilor se specifica ce nu e voie in bagajul de mana. Si intr-adevar la companiile "traditionale" sunt mai relaxati in ceea ce priveste bagajele (dimensiuni/greutate).
    www.otp-airport.ro/index.php?cat=50&article=77
    www.baneasa-airport.ro/index.php?pg=controlsecuritate
    www.heathrowairport.com/portal/page/Heat...M200000357e120a____/

11. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    ADI,dar asigurare nu ai? este mult mai usor si mai putina ingrijorare din partea ta daca cumperi asigurare de calatorie care acopera si bagajele, si banii si sanatatea.
    Da, bagajele se mai si pierd, dar in marea majoritate se regasesc.
    Am lucrat cindva in domeniu si-ti spun din experienta profesionala si personala (de 2 ori mi-au pierdut bagajele si le-am primit a 2a zi)

12. Oshlobanul

Oshlobanul New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern wrote:
    Vali, stai linistit, ca nu-ti zice nimeni nimic de HDD-uri. Dar de curiozitate intreb, vrei sa faci crescatorie de hdd-uri?

.. sint documentele Wikileaks ale forumului! Daca se-mpute treaba in UK, le da drumul pe canale subversive... Primul pas a fost facut, e moderator: are acces la parole si la documente secrete... taptanauuuu!

13. Oshlobanul

Oshlobanul New Member

Trophy Points:
    0
    Wikileaks pentru copii - prima scurgere:
    Santa Claus nu exista!

14. gabrielnova

gabrielnova New Member

Trophy Points:
    0
  15. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
  16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Adi PC wrote:
    camiiy wrote:

OK, stii la care firma exact?.conteaza informatia concreta (cel putin pt mine) deoarece poate inclina balanta inspre alegerea tipului de companie pt zbor (mai multe motive).
    Bun, al doilea bagaj de mana zici, daca este Laptop. OK dar in cazul meu, iti dai seama ca in geanta aia de laptop inghesui tot ce pot (gadgeturi si sau acte).

Noroc Adi,

in mare , la companiile low cost,
    si o borseta este cosiderata bagaj de mana!
    cam asta este ideea!

Mai nou insa, Bluair de ex, nu stiu daca si Wizz-ul, ofera posibilitatea de lua bagaj destul de maricel la cala (32 kg), contra cost desigur! Ma refer ca acelasi cost este si pt 10, si pt 32 kg,
    se percepe taxa de bagaj.

Oricum insa, iti dau un mic exemplu,

pt Ianuarie i-am luat bilet unui prieten sa vina sa ne viziteze,

am platit 95Euro cu BA-British Airways adica.

Blueair ar fi costat cca 150£, Wizz cca 120£.

Ideea este ca tre sa cauti aceste oferte!

17. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Cautam, cautam oferte.
    Oricum stiu ca cu cat rezervi mai din timp e mai "eftin".

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
  19. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Pai, chiar, daca, nu scrie pe site? .Pe un site , nu ma mai intreba care, ca nu tin minte, ca nu eram bagat in detaliul asta inca.scria clar ca include all taxes, si ca bagajele costa separatdefapt eu am cautat lista cu preturi si scria acolo (pe site). Alta modalitate? stie doamna de la INFO?

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Orice companie aeriana are obligatia de a furniza detalii despre bagaj (si nu numai)!
    Trebuie doar cautat unde!

Share This Page