9.6 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

intalnirea studentilor romani in uk

Discussion in 'EVENIMENTE' started by andrada, Oct 13, 2008.

1. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    Message for Romanian Students:
    Am primit acest mesaj pe adresa de e-mail de la Universitate si am considerat ca ar fi important sa va anunt in caz ca ati dori sa participati la acesta intalnire. Eu una m-am inscris pe lista si sper sa ajung acolo deci o sa ne intalnim daca va hotariti sa veniti.

"A fost creat website-ul pentru inscrierea participantilor la Conferinta studentilor romani din UK (24 octombrie 2008). Adresa acestuia este http://www.romanianstudents.co.uk/ .

Avem placerea de a va invita la Intalnirea studentilor romani din Marea Britanie, vineri 24 octombrie 2008, incepand cu ora 16.00, la 1 Belgrave Square London SW1X 8PH. Evenimentul este pregatit de un comitet de organizare format din studenti romani, sub patronajul si cu sprijinul Ambasadei Romaniei la Londra, al Fundatiei Ratiu si al BRCC.

Obiectivul acestei intalniri este acela de a revigora retelele informale existente si de a-i primi pe studentii nou-veniti in Marea Britanie intr-un cadru unde pot face cunostinta cu alti studenti si persoane cu interese, asteptari si experiente profesionale asemanatoare."

2. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Deci cine ar fi interesat?....la urma urmei toti studentii pot participa...
    astept raspunsurile si intrebarile voatre!
    -inthesun- nthesun- -takecare- akecare-

3. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- mai nici un student interesat ?..nu-mi vine sa cred... -slap- lap-

4. bluerose

bluerose New Member

Trophy Points:
    0
    eu as veni -badteeths- adteeths- dar e vineri...si am ore -sad3- ad3-

5. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Buna, nu e cu "obligatoriu veniti la intalnire "...ci doar dak vreti ... si eu am ore si chiar am de facut o prezentare Vineri la ultima ora ....am pana la 3:30 dupa-amiaza si am vb cu proful despre acest eveniment si chiar mi-a sugerat sa incerc sa termin mai repede si ca pot pleca de indata ce termin.... -inthesun- nthesun-
    Faza e ca e o oportunitate sa faceti cunostiinta cu alti studenti poate chiar de la aceeasi fac cu voi sau in cadrul aceleiasi Univ ....asta v-ar ajuta sa nu va simtiti singuri in unele zile mai grele, cum toata lumea are, de obicei aici in uk si pe de alta parte poate o sa aflati alte informatii ultile despre ,eu stiu, finatari si alte domenii ,despre viata de student.
    In fine eu mi-am incheiat pledoaria -eyebrows2- yebrows2- ... si sper sa va intalnesc acolo! -shamed- hamed-
    -p3- 3- -takecare- akecare-

6. kathy

kathy New Member

Trophy Points:
    0
    buna

mi-ar face placere sa fiu prezenta, sa cunosc alti studenti. incerc sa ajung, dar nu promit.

-kiss- iss-

7. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    hello-
    Acum nu stiu ce sa spun despre Conferinta Studentilor romani in uk de pe 24 Octombrie pt ca eu una am facut invitatia si sper sa nu fie cineva care sa fi fost mai dezamagit/a decat mine ca a participat si si-a irosit timpul si vorba.... -handlaugh2- andlaugh2- Daca e cineva imi cer scuze ca am facut invitatia! -shamed- hamed-
    Sincer ceea ce am crezut ca va fi la aceasta intalnire si ceea ce s-a discutat acolo, in special atmosfera creata in dicutiile care au avut loc ,a fost cu totul diferita decat ma asteptam, decat am crezut ca va fi. -sst- st-
    Senzatia ca ma intorc in timp si ca printr-o magie a timpului spiritul comunismului care promova "statul este cel care va va ajuta(care va da de mancare)si prin urmare este datoria d-voastra sa va intoarceti in tara pentru ca asa trebuie" ma cuprins in primele discutii sau mai bine spus in introducere dar si in unele dicutii. E adevarat si trebuie sa mentionez ca nu toate discutiile au fost atat de deprimante chiar au fost si informatii utile, cum ar fi internship-urile din RO pt studenti sau oportunitatile de angajare de la MAE mai spre sfarsitul discutiilor.
    Nu pot spune ca nu am fost impresionata sa aud ca personalitati ca Printesa Marina Sturdza, domnul Nicolae Ratiu , Lordul Watson of Richmond si alti oameni la fel de impresionanti au participat , desi eu a trebuit sa iau o pauza prelungita si nu am avut prilejul sa-i intalnesc pe toti in persoana.
    Desi am revenit mai tarziu am asistat la prezentare DR. DAn Alex Petrovici cercetator la Universitatea Kent unde de asemeni si eu studiez,dar am fost putin plictisita si tre sa recunosc ca aproape am adormit din cauza prelegerei deoarece grupul de lucru pe tema "cercetare si predare" nu a adus nimik nou care sa ma uimeasca , sau care sa-mi ramana intiparit in minte ci din contra mi s-a parut ca discutia era adresata pentru niste liceeni nici decum pt niste oameni maturi care urmeaza o facultate intr-o limba straina cu reguli putin diferite de cele de acasa si care pe deasupra mai si muncesc ca sa se intretina sau mai au si familii de intretinut . Poate ar fi fost mai ultil sa se discute de imprumuturi studentesti, burse de studiu si alte beneficii si ajutoare pt studenti precum face statul Britanic pt studentii lor si chiar pt studentii starini. -aha- ha-
    Eu una cred ca modul de predare e acelasi ca in RO si ca in domeniu cercetarii e aproape la fel numai ca aici in UK inca se mai face asa ceva si o cercetare e sustinuta diferit in uk fata de ro in care cercetarea nu se mai face din lipsa fondurilor si lipsa de interes , importanta etc.
    Ceea ce a mai adus putina viata si poate si interes a fost grupul de lucru "Intoarcerea in tara :domenii si cariera". Ceea ce vreau sa spun e ca acest grup de lucru ma tulburat rau de tot ...nu numai ca oamenii incercau sa ne "ademeneasca" punind pe masa oferte atractive de joburi in ro in Ministeru Afacerilor Externe - MAE si incercand sa demonstreze ca Ro este schimabata datorita in mare parte joburilor pe care MARILE COMPANII le ofera studentilor in RO. Recunosc ca e importanta si demn de admirat dedicatia cu care au reusit sa schimbe ceva in Ro precum organizatia care se ocupa cu curatirea Deltei si faptul ca oamenii sunt mai constiienti de ceea ce se intampla cu mediul in care traiesc si ca doresc o schimbare. E de admirat ca sunt programe ce introduc voluntariatul si au ca scop binele societatii si eu am fost voluntar pt 5 ani pt 2 organizatii internationale si datorita profesiei pe care mi-am ales-o voi mai fi voluntar si ii sfatui pe toti sa incerce, o sa aveti de castigat mai mult decat bani....,va veti dezvolta profesional si mental...va veti deschide ochii prin voluntariat.
    PE de alta parte intrebarea mea este: Asta e strategia lor de ai face pe studenti sa se intoarca acasa ?dar cum ramane cu studentii de acasa ce fac ei pentru ai tine acasa , sa munceasca in tara fara sa fie nevoiti sa plece peste hotare?
    Dar cred ca au uitat sa mentioneze ca aceste superbe oferte se gasesc in marea majoritate numai in Bucuresti ....si nu si in alte oras mai indepartate sau chiar uitate de lume. Si mai ciudat si revoltator pt mine a fost ca aceste "superbe oportunitati " nu au fost mediatizate si in orasele culturale cum ar fi de exemplu Iasul , care e si orasul meu natal, pentru stundetii care deja sunt acolo in Ro si incearca sa gaseasca un job mai bine platit ca sa nu fie nevoiti sa plece in strainatate sa-si faca un viitor sau sasi intretina familiile. Ar trebui sa fim seriosi si sa ne trezim ...asta e si motivul pt care noi romanii ne afla aici la studii si nu in RO .
    Si inca odata vreau sa le multumesc celor care nu au putut sa-mi raspunda la intrebarea adresata in legatura cu joburile promovate aici in UK si nu in RO si care au gasit de cuviinta sa-mi raspunda cu o intrebare satirica, nu cu un raspuns, la faptul ca nu am suficiente indemanari in ceea ce tine de utilizarea pc si cautare web pentru a gasi aceste joburi promovate acum de Camera de Comert Britanica Romana.
    Foarte inteligent domnilor pana si studentii din sala au simtit tensiunea, unii chiar au facut niste comment-uri precum : "pai la asa raspuns iti mai vine sa le adresezi intrebari?"...eu una as fi raspuns"Nu e vina lor ca sunt indiferenti la nevoile studentilor e problema ca ei inca nu au deschis ochii ca sa vada disparitia comunismului si ca nu au observat ca persoanele prezente la intalnire/conferinta sunt caliti,sunt oameni maturi care vor sa scape de saracie si griji si au alte nevoi decat cele pe care ei le presupun."
    E greu sa dai raspunsuri cand realizezi ca nu ai facut tot ce trebuia ca sa-i atragi pe studenti sa stea in RO , e greu sa fii direct cand stii ca sub toate povestile se afla si o alta versiune si alte raspunsuri care nu sunt usor de divulgat dar mai greu e sa admitit ca nu ai facut tot ce se putea .
    Cam asta ar fi cateva din amanuntele care m-au cam deranjat ca sa nu mai adaug amanunte usor iritante , mentalitatea unora care trag concluzii pripite Aparentele intotdeauna inseala si asta e intotdeauna valabil....asa ca pe viitor uitativa mai departe de aparente si nu mai judecati oamenii doar dupa cum vb sau dupa cum se imbraca ...valorile is mai importante .
    Acum fie ceo fi astept sa vad daka altcineva a avut alte concluzii....o seara buna. -takecare- akecare-

Share This Page