17.8 C
London
Tuesday, October 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

insurance number??????

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by dandeer778, Oct 5, 2011.

1. dandeer778

dandeer778 New Member

Trophy Points:
    0
    ma lamureste si pe mine cineva? am sunat la nino si am facut programare pe 19oct am 3clienti la unul am 2 ore cate 2 zile pe sapt la al doilea am 6 ore o data pe sapt si la al treilea am 3,4 ,5 ore pe zi 5 zile pe sapt ce tre sa fac cand ma prezint la interviu??? trebuie sa emit invoice-uri la fiecare ??? mentionez ca am spus ca am venit pe 9 august 2011 : cat poti sa lucrezi fara acte de cand intri in tara?

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ma tem ca nu vei avea venituri suficiente ca sa-i convingi pe cei de la JCP sa-ti dea NINo. Trebuie sa te ridici macar la nivelul venitului minim pe economie.

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    De conditia venitului nu am auzit inca. Poti sa dai mai multe detalii? Unde ai gasit asa ceva sau a primit cineva refuz cu acest motiv?

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    De la coada la cap:

3 luni fara sa fii inregistrat la HMRC
    invoice-uri la fiecare, pentru fiecare serviciu prestat si solicitarea unei referinte cu date de contact reale
    un mic registru de venituri si cheltuieli sa dovedesti ca-ti poti tine singur evidenta sumelor incasate

Alte recomandari gasesti aici:

Alocarea Numerelor de Asigurare Nationala pentru lucratorii pe cont propriu (self-employed)
    Documente care pot fi prezentate Jobcentre Plus ca dovada a faptului ca solicitantii desfasoara activitati pe cont propriu (self-employment) sunt:
    Contracte de prestari servicii care contin datele de identificare si contact ale beneficiarilor serviciilor;
    Facturi care contin datele de identificare si contact ale beneficiarilor serviciilor;
    Extrase de cont bancar;
    Date de contact ale biroului de contabilitate care pastreaza evidenta înregistrarilor contabile;
    Scrisori de confirmare / recomandare din partea clientilor;
    Dovada achizitionarii si/sau utilizarii instrumentelor necesare pentru prestarea serviciilor;
    Dovada publicarii ofertei de servicii prestate (ex: internet, presa sau prin alte mijloace);
    Certificat de înregistrare care confirma exercitarea dreptului de sedere în vederea desfasurarii de activitati pe cont propriu;
    Orice alte documente care confirma desfasurarea de activitati pe cont propriu.

Succes!

5. dandeer778

dandeer778 New Member

Trophy Points:
    0
    conditia venitului???? nu am auzit dar daca fac calcul castig undeva la 800-1000 nu e indeajuns???

6. dandeer778

dandeer778 New Member

Trophy Points:
    0
    chestia ca am venit de aproape trei luni dar acum am gasit de lucru?

7. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu exista un minim sau maxim cat poti avea, fiind self employed poti avea venituri si de 100£ intr-o luna tot self employed esti, si in alta luna potu avea 5000£, acest lucru nu este stipulat in nici o lege .
    Din momentul din care ai inceput tradingul, adica activitatea de self employed ai termen 3 luni sa te inregistrezi, nu de cand ai venit in UK.
    ce ti-a spus Rebeca sustin, mai poti adauga lista cu clientii si datele lor de contact.

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Corect! Aceeasi lege lasa la aprecierea funtionarului anumite aspecte. Dupa zece zile de la interviu primesti scrisoare de refuz precum ca "... Insuficiente dovezi ..." si te miri de ce.

In timp ce iti ia interviul, functionarul completeaza niste form-uri la desk top- ul lui. Bineinteles ca una din cele mai importante rubrici, daca nu CEA MAI IMPORTANTA, este aceea care il pune sa evalueze daca aplicantul castiga suficient pentru a se intretine singur.

Ma mir ca inca discutam acest subiect, este cunoscut de ani de zile ca acesta este principalul motiv de respingere.

Sent from my iPhone using Tapatalk

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Hm, am luat NINo pe promisiuni si cu nici 100 de lire in cont, eram vai de capu' meu, cleaner si cu o singura meditatie.
    Ce m-a ajutat pe mine a fost ca aveam 'welcome letters' de la diverse agentii, cazier la zi si un contract de prestari servicii de la me2youinterpreter, care nici pana astazi nu m-au contactat.

Primul refuz a fost din cauza ca nu eram inregistrata la HMRC,atunci asa se proceda.Nici macar locuinta stabila nu aveam. Stateam la niste prieteni fara dovada de adresa.

Asta e motivul si acum, doar ca trebuie sa demonstrezi ca te poti inregistra, avand dovezile de mai sus; 'the more, the merrier' (cu cat mai multe, cu atat mai bine), pentru ca ei trebuie sa vada ca 'you mean business'.
    De altfel exista si contestatii...

10. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu exista acest criteriu de evaluare, si nici nu a existat niciodata,self employed inseamna afacere, indiferent daca esti pe minus tot self employed esti, si refuzul nu s-a dat niciodata pe insuficienti bani incasati, cum cu totii stim si noi la fel ca si functionarii 95% di romani si bulgari se inregistreaza self deoarece nu au incotro.
    Acum vezi ca se duc acolo care assistant, bucatari , cleaner si alte cele care numa self employed nu sunt, si ei acolo intervin.
    Sunt curios cati dintre cei inregistrati self employed fac ceea ce de fapt inseamna self employed, cati dintre ei au angajati? Cati dintre ei au o lista lunga de clienti?, cati dintre ei isi fac reclama pentru afacerea lor?
    Daca ar face toti cele enumerate mai sus nu ar fi nici un fel de probleme in obtinerea NINO.

Cu asta am incheiat acest subiect si cred ca mai bine revenim inapoi la intrebarile persoanei care a deschis topicul.

11. TomTom

TomTom New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Trebuie sa va marturisesc ca am nevoie d eajutorul vostru.Am citit pe internet..sau cel putin am incercat sa ma documentez...si in capul meu este totul ..vraiste.

Am facut un an la inceputul lui octombrie decand am lucrat ca Au Pair.Dar ptr ca purple card a intaziat cu vreo 4 luni...pe hartie termin anul ca si au pair la inceputul lui martie.Intre timp m-am casatorit.el este cetatean britanic.Ptr a evita probleme suplimentare de genul actelor,.mi-am zis ca ar fi mai bine sa astept ,sa detin blue card -ul si mai apoi ..logica firesca.
    Era perfect ptr ca eu si sotul meu locuiam la nici 10 minute distanta unul d ecelalalt si la sf orelor de munca,ma duceam la el.
    Intre timp familia ptr care lucrez,s-a hotarat sa se mute.e o distanta imensa fata de unde locuim acum.Ceea ce inseamna ca trebuie sa renunt la familia unde lucrez.

Acum ..intrebarea mea este..ce este de facut?
    1.Pot sa aplic pentru Nino,pentru a putea gasi un alt job?Trebuie s amentionez ca am inceput deja sa aplic ptr job-uri .Ma duc la interviuri.Toata lumea e entuzismata pana le zic ca nu am Nino si cazier.
    Pot s aaplic ptr nino daca nu am un loc de munca si mai ales drept de munca in u.k?
    Certificatul de casatorie imi este de vreun ajutor?

Trebuie sa urmez alti pasi pentru a putea munci legal in U.k?

Si ca sa fie totul ''minunat''pasaportul mi-a expirat acum 2 zile si in conditiile astea nu stiu ce sa fac.Clar este un lucru: Sunt cu nervii la pamant!!!!

Multumesc mult!

12. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Hai sa o luma cu inceputul. Ca si aupair nu trebuie sa fi casatorita deci practic lucrezi ilegal acum -nu-ma-uit-
    Fiind casatorita cu cetatean britanic vei primii blue cardul automat si nu ai nevoie sa astepti pana in martie cand oricum nu vei primii blue card deoarece esti casatorita.
    Deci sfatul meu este sa aplici pt blue card ca dependent de sotul si totul rezolvat .
    Multa bafta

13. TomTom

TomTom New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pentru sfat.eu s astii ca am vazut pe site ul agentiei prin care am venit,un cuplu casatorit.deci poate ca nu ar fi asa rau...

o.k deci trebuie sa aplic pentru blue card si dupa ptr nino?
    da,stiu.sunt varza.recunosc :D
    Multumesc inca o data ptr reply!

14. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    Cel mai simplu , blue card ca dependent de sot si apoi NINO. Sa nu te gandesti sa-ti cauti alt sot in zona unde s-au mutat cei la care lucrezi :DD joke
    Cum de nu ti-a venit ideea pana acum.?!?

15. TomTom

TomTom New Member

Trophy Points:
    0
    hihi...asta e o idee buna...dar poate acum o sa imi caut''civil partner''sa mai condimentam putin:)))

Nu ca nu mi-a venit ideea...dar ma rog ,sotul meu care e mai calm ,din fire,mi-a spus''relax,i m not that lucky for you to be sent in Romania'':)) si sa aplic direct ptr Nino.Acuma,eu am sunat sa-mi fac programare ptr interviu si i-am explicat lu'tanti situatia mea si mi-a zis doar sa ma aprezint la interviu...acuma nah...paranoica cum sunt din fire,vreau sa-mi iau toate masurile de siguranta si am sa va scult pe voi.hihi

16. Iacob_Sorin87

Iacob_Sorin87 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, am si eu o intrebare legata de NINo

In primul rand , sa va precizez conditia mea, sunt student full time la Birmingham city University, studii pe care le-am platit cu ajutorul unui imprumut de la statul englez (Student Loans Company) si am gasit pe site-ul lor

http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAnd ... e/DG_19005

acest paragraf "If you have applied for a student loan

If you're applying for a student loan and you don't have a National Insurance number, Jobcentre Plus can arrange for you to get one. They may require you to attend an 'Evidence of identity' interview - see the later section 'What happens when you apply for a National Insurance number'."

Sa inteleg ca eu as putea obtine NINo in baza acestui imprumut de studii ?

Multumesc mult

17. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Da. Cei care primesc benefits de la stat gen student loans sau child benefit trebuie sa aiba un NI number. In cazul tau cred ca poti sa suni la Job Centre plus sa iti faci programare, o sa iti confirme chiar tipa de la telefon daca esti eligible.

http://www.hmrc.gov.uk/manuals/nimmanual/nim39125.htm

18. ancutza20

ancutza20 New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut pe toti. Sunt noua pe forum si as avea si eu nevoie de un sfat. Am ajuns de o luna in UK. Mi-am facut cont in banca , mi-am inscris copilul la scoala si m-am inscris la cursuri part-time de limba engleza pentru 1 an. As dori sa stiu daca pot aplica ptr. insurance number ca student. Si ce as mai putea sa fac in situatia in care ma aflu. Eu vreau sa gasesc de munca si nu stiu pasii pe care trebuie sa-i urmez.With thanks.

19. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand iati YC de la UKBA cu care poti lucra 20H pe saptamana, odata ce l-ai obtinut aplici de NINo si poti incepe munca.
    mai multe detalii gasesti pe forum in topicurile unde se discuta despre studenti si yelow card.

20. ancutza20

ancutza20 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns. Am vorbit la colegiu si acum astept sa-mi dea un letter cu datele cursului ca sa aplic. O sa revin poate sa spun cum m-am descurcat. Multumesc inca o data.

Share This Page