12.7 C
London
Tuesday, May 24, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Instructiuni pt cei ce vor sa vina in londra

Discussion in 'LONDON' started by ukfuera, Nov 21, 2007.

1. ukfuera

ukfuera New Member

Trophy Points:
    0
    Acest post este destinat strict celor care vor sa vina in londra

Avion
    Noi am zburat cu BA si Blue Air. E de preferat Blue Air, avionul e pe jumatate gol, aterizeaza pe Stansted ( www.stanstedairport.com ) care e mai curat si mai aerisit decat Heathrow.
    De pe Stansted este tren si coach catre Londra, va lasa in centru Londrei, vedeti pe acelasi site la "to and from the airport".
    Blue Air va lasa cu 25 kg bagaj, ce depaseste e 6 euro pe kg.
    BA doar 1 piesa bagaj pana in 23kg, pt o alta piesa platiti 80 de euro fix (50 euro online).

Metrou
    Metroul londonez este super murdar si de neutilizat la ore de varf. Se cheama tube sau underground nu subway.
    Costa 4 lire calatoria daca va luati bilet, alternativa e un card (Oyster se cheama, costa 3 lire si il iei de la ghiseu) pe care il incarci (tot la ghiseu) si iti trag ei bani in functie de cat mergi. Atentie, cardul se scaneaza cand intri si neaparat si la iesire.

Autobuz
    Bus-ul e ok, costa 90p de calatorie. La fel scanati cardul (acelasi Oyster) cand urcati, dar fara sa-l scanati la coborare. Cu bilet nu stiu cum e, dar cred sa poate.
    Trebuie sa stiti unde coborati inainte fiindca nu opreste in toate statiile, doar unde sunt calatori sau cere cineva din autobuz. Cand stii ca urmeaza statia ta, apesi pe un buton, e la indemana pe acolo.

Tren
    Se chema rail, sunt multe trasee operate de companii diferite. Am mers de putine ori dar mi s-a parut ok. Costul variaza evident.

Taxi
    E de evitat total. Costa in medie 3 lire pe mila chipurile, dar au un stil de taxare meserie, daca sta la stop te taxeaza ca si cum ar merge, te plimba de te rupe, nu prea ai ce face. Daca-l comanzi prin tel e taxa de 2 lire si vine cu 3.80 pe aparat. E gandit in stilul jaf armat, "daca ai nevoie te-am rupt". Ultima data eu i-am dat traseul scos la imprimanta, erau 7 mile, nu s-a sinchisit si tot 33 de lire a costat.
    NU LUATI TAXI DE LA AEROPORT IN ORAS, de la Stansted exemplu sunt 70 de km, se duce in 2-300 de euro cel putin.

Site-ul de utilizat pt transport este http://www.tfl.gov.uk/ . Aveti acolo journey planner, ii dati codul postal de unde vreti sa plecati si codul unde vrei sa ajungeti, sau adresele,statii de metrou. Site-ul va face un traseu aproximativ cel mai scurt.
    Mai este o carte utila pe la dughenele lor, London AZ de la WHSmith Travel, costa 5 lire.

Internet
    Pt a va descurca relativ usor aveti nevoie de internet, o carte de credit si un tel mobil
    cu roaming de romania (bancile din romania suna imediat la orice tranzactie de afara).
    Ideal e sa aveti laptop, internet unde stati si sa va cumparati acolo o imprimanta (30 de lire). Daca nu, ei mai au internet cafe-uri, cam 1 lira pe ora. Sunt infecte dar va puteti face treaba.

Mobil
    E bine sa aveti un tel mobil decodat din tara, cumparati o cartela sim si vorbiti(eu am luat de la un automat pe Heathrow cu 10 lire, dar sunt si cu o lira la dughenele lor). Pt Vodafone puteti incarca apoi la orice dugheana.

Cont bancar
    Barclay va deschide cont in banca cu pasaport si buletin. Dati adresa unor prieteni sa va trimita cardurile. Altfel nu prea se poate, nu accepta sa va dea in mana cardurile, cel putin la noi nu au vrut.

Casa
    In Londra la inchirierea unei case se cer urmatoarele:
    -referinte de la unde ai mai stat, de la job si statement de la banca.
    -taxa de admin, 100-200 lire
    -deposit chiria pe 2 sapt
    In faza asta iti verifica referintele, daca nu le plac,sunt false etc ei pastreaza banii si te trimit la plimbare
    Daca totul e ok urmeaza:
    -chiria in avans pe 1 luna
    -deposit - chiria pe 4-6 sapt
    Tot ce dati pana aici e cash.
    Chiria nu o puteti plati cu cec, se face un direct debit, adica la o anumita data a lunii vi se trag banii direct din cont. Nu aveti bani in cont, va penalizeaza.
    Dupa ce achitati astea se semneaza contractul (pe 6 luni sau 1 an). Nu-l vedeti la fata pe proprietar, se semneaza cu agentia. A doua zi vi se dau cheile.
    Depositul nu se utilizeaza pt plata chiriei pe ultima luna, el se va inapoia chiriasului daca proprietarul considera ca ai lasat casa in aceeasi stare.

ATENTIE LA REFERINTE
    Le verifica pe bune. Daca la fostul tau proprietar poti convinge un prieten sa spuna ca ai stat la el, la aia de la job e mai dificil. Cauta ei firma si nr de telefon si suna acolo.
    Cu statementul de la banca, poti pune bani in cont si sa ceri bancii un print cu soldul. Sau sa astepti sa primesti kitul de la banca si sa dai print personal.

Chiria variaza dupa zone, dar sub 800 pe luna pt in 1 bedroom nu am vazut. Noi am vizionat in 2 sapt cam 20 de apt, dintre care 2-3 erau acceptabile. Poate fi mobilat sau nemobilat, applicance-urile sunt incluse obligatoriu (masina de spalat, aragaz, frigider).
    La chirie se adauga taxa de consiliu (cea mai mica era cam 100) si utilitatile.

Cine nu are referinte, singura varianta e sa stea in gazda adica share. Conditiile de locuit in cazul asta sunt greu de imaginat. Am vazut cam 5 camere la familii de romani. Nu pot comenta aici (vezi regulamentul forumului).La share costa 4-500 cu toate incluse.
    Ar mai fi varianta sa dai toti banii avans pe toata durata contractului. Eu le-am propus, au zis ca da, dar sa dau si referinte.

Ca principiu mare atentie la cei care "va ajuta" ca nou veniti, daca trebuie sa dati bani pt asta, e tzeapa.
    Pt alte amanunte ukfuera la yahoo. Scuze daca nu raspund instant, sunt la munte momentan.

2. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Blue Air poate fi ieftin, dar Wizz-ul ( care aterizeaza in Luton, un aeroport mai mic si mult mai bine organizat, cu mult mai putine zboruri ca Stansted) este si mai ieftin (de 2 ori sau chiar mai mult). Blue Air este ok, dar preturile sint comparative cu British Airways si Tarom-ul, care nu se compara la calitate ( spre ex, la Blue air - numai taxa pe zbor poate fi 100 euro dus/intors, pe cind Wizz are biletul inclus de taxe, dus/intors 50 euro).
    Eu asa zic, dar asta o spun numai pentru motiv " informativ", nu ca sa contrazic pe "ukfuera".
    Liniile aeriene directe din Romania (din Cluj, Bucuresti) sint astea:
    Blue Air, Wizz air, Ba, Tarom si EasyJet.

3. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am fost cu Easy Jet,on-time,absolut nici o problema,tot personalul a fost super ok si am dat pe bilet 60 de lire Londra(Gatwick) - Bucuresti (Otopeni). Asta saptamana trecuta.

4. dreamer

dreamer New Member

Trophy Points:
    0
    Tot vad pe forum ca "agentii imobiliari cer referinte de la fostii proprietari".

Ce intelegeti prin referinte? Date de contact (nume, nr de tel, email)? Sau confirmari scrise cum ca x a locuit intre datele d1 si d2 la adresa y (si eventual ca si-a platit la timp chiria si nu a distrus nimic in casa)?

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna,

Referinta, atat pt. job cat si pentru locuinta, este varianta a 2-a, mai exact o recomandare/ confirmare scrisa ca ai locuit/lucrat undeva si ca nu ai facut probleme. Aceasta scrisoare trebuie sa contina perioada cand ai locuit/ lucrat, cuvinte frumoase la adresa ta si datele de contact (nume, adresa, semnatura proprietar/angajator si un nr. de telefon apelabil de preferinta in UK).
    -takecare- akecare-

6. bogdan_anghel

bogdan_anghel New Member

Trophy Points:
    0
    nu inteleg o treaba, daca vii prima data in londra ce referinte ti se cer? aduci din tara in care ai stat inainte?

7. simona.boglea

simona.boglea New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Asa este, iti cer referinte din tara in care ai locuit/lucrat anterior. Noi am inchiriat un apartament cu 2 dormitoare si am crezut ca nu se mai termina o data cu referintele astea...! A fost si o situatie foarte comica in care prietenului meu, care pe langa ca i-au cerut referinte de la angajatorul de aici, i-au cerut si de la cel din Romania. I-am dat un numar de telefon, dar i-am spus ca oricum nu vorbeste engleza, iar raspunsul tipului de la referinte a fost: "Aha...pai atunci sa-mi trimita un e-mail!" -applause- pplause- -hehe- ehe- Iti dai seama. Oricum, referintele noastre nu au fost tocmai ideale...am avut noroc cu agentul imobiliar care a vorbit cu proprietarul si i-a spus ca parem ok si ca el ne-ar inchiria proprietatea lui...Cam asta e...Multa bafta!

8. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
  9. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Easy jet,Bucuresti-Londra Gatwick,36 lire,curat in avion,modern,din pacate,plin de tigani,pe care evident ia durut la basca ca platisem pt soacramea optiunea aia de 5 lire de a se urca printre primii pt asi alege locul.Asti intimideaza orice steward/esa din lume.

10. coca_roca

coca_roca New Member

Trophy Points:
    0
    Singurele lamuriri pe care le-am gasit abia acum, au fost date de ukfuera.Pana sa ajung in octombrie in Londra nu am gasit nimic pe acest forum care sa ma ajute sau sa ma fi facut sa stiu niste lucruri .Am intrebat pe forum daca este ok sa inchiriezi locuinta in Londra.Mi s-a raspuns ca sigur, ca totul este ok dar nimeni nu mi-a spus ca imi vor cere referinte, ce fel de referinte si daca nu le ai trebuie sa stai in casele unde sunt romani care inchiriaza.Poate ca nu as fi avut socul pe care l-am avut, atunci cand am fost in unele din aceste case pe care tocmai le-am mentionat.Nimeni de pe acest forum nu explica exact ce si cum.Poate nu as fi avut socul de a nu reusi sub niciun aspect sa poti inchiria locuinta.M-am lovit de foarte multe obstacole si nimic din ce este descris pe acest forum nu l-am intalnit in Londra cand am ajuns .Nu vreau sa jignesc pe nimeni pentru ca respect regulamentul acestui forum dar dupa parerea mea nu gasesti informatii realmente utile.Fiecare isi da doar cu parerea si de fapt nimeni nu spune nimic.Curioasa sunt oare chiar toti care au venit in Londra aveau blue card, aveau referinte, pe fiecare l-a placut agentul de la inchirieri locuinte si care eventual sa puna o vorba ok despre tine?.Nimeni nu povesteste cum este la inceput..in schimb nu spunem decat ca exista cateva link-uti utile si cam atat.Sunt multe intrebari si credeti-ma ca este greu cand vii prima data si nu ai pe nimeni si nu gasesti locuinta , si nu ai referinte, si cate si mai cateEu nu aveam referinte si la toate anunturile de pe acest forum locuintele erau date iar la cele care am fost....chiar nu vreau sa comentez....Prea multe persoane in casa.Nu sunt fandosita dar nici sa stau cu inca 10 insi in casa si ...atentieiti mai cer si bani in avans...iata ca sunt romani care sunt mai capitalisti decat capitalistii.Poate am avut eu ghinion veti spune, dar ce as fi putut sa fac nemaiavand nici bani si nici unde sa stau.Este foarte usor si simplu sa vorbim in fata unui calculator.Dar cand nu ai nimic ce poti sa faci cand in jurul tau este mai rau ca in tara de unde ai plecat. Daca vrem sa ajutam cu adevarat haideti sa spunem adevarul asa cum este el, pentru ca daca ar fi fost asa nu m-as fi lovit de atat de multe probleme si poate sa disper pentru ca nimeni nu are curajul sa fie corect, pentru ca nimeni nu ajuta pe nimeni cu informatii clare si exacte..Pentru orice alte lamuriri pe care le doriti as prefera sa mi le cereti pe emailul personal..si inca cevaas dori daca este posibil ca niciun admin sa nu isi mai permita si sa imi ia adresa de email personala si sa imi scrie. la cocamuca@acasa.ro.Daca am cerut niste detalii pe acest forum unor persoane care se pare ca sunt admin si le-am primit pe emailul personal, fara insa a fi mentionat eu aceasta,mi se pare o lipsa de bun simt si respect

11. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Coca_roca multumim pentru opinia ta. Acum exista un tutorial special pentru inchirieri locuinte: http://www.romani-online.co.uk/content/view/20158/434/ sau http://www.romani-online.co.uk/componen ... 746.0/#new

Te rog sa ne relatezi cum ai fost contactata pe emailul personal cu raspunsul intrebarii tale (care este facut public de catre tine) de catre un admin, asa cum ne-ai spus. Eu una as fi spus multumesc pentru informatia oferita si nu as numi acest lucru " lipsa de bun simt si respect".

Te asteptam in continuare pe forum sa ne impartasesti experientele tale diferite din care alti membri pot invata.

-staycool- taycool-

12. ramonap

ramonap New Member

Trophy Points:
    0
    poti macar sa spui un scurt "merci" pt simplul fapt ca ai primit informatiile. cat despre londra si viata de aici, se pare ca a fost prima oara cand ai iesit in afara granitelor Romaniei, caci referintele si banii in avans sunt ceruti cam in toate colturile lumii daca vrei sa ai accomodation cat de cat rezonabila.
    fara suparare si toate cele bune in continuare, oriunde te-ai afla (R sau UK)

13. Anonymous

Anonymous Guest

Nu vreau sa para o corectura cu tragere de urechi...dar coca_roca vine cu un post si spune ca astea sunt Cele mai Cele...si ca ea "victima" colaterala a acestui forum nu sa simtit niciodata ajutata ...fara insa sa apara cu niste Quote de unde ...etc. ...

...+ ca dupa ce se ia de x si de y ne mai pune si pe noi toti forumistii in aceeasi oala...pai de unde pana unde??? ...tu ai citit forumul asta din scoarta in scoarta ca sa ne vezi pe NOI TOTI FORUMISTII asa???

...sa va spun eu cum fac unii meseriasi de pe aici:

Vin cu intrebari de genul:

Ce sa fac sa vin la Londra???...pai cam ce raspuns sa i se dea?
    Sa iei trenul nene ...sau autobuzul...la asa o intrebare asa si raspuns nu?

De obicei cand pui intrebari TREBUIE sa fi un pic mai detaliat si sa arati ca ai facut putin research...din moment ce ii in interesul tau...

...citez din mesajul meu privat adresat unui forumist in care ii explic de ce cateodata atat eu cat si alti forumisti devenim putin sarcastici cu cei care nu stiu sa intrebe...

citez: "Mda... pai sa iti spun si eu de ce am fost putin sarcastic:

De cele mai multe ori, daca nu in 80% din cazuri cei mai multi vin si pun intrebari EXTREM de Stupide fara macar sa fi dat un Search pe Google sau sa fi facut un mic research despre problema in cauza...nici macar nu se sinchisesc sa caute pe forum o astfel de informatie...Iti dai seama ca aici ii un FORUM Public FARA Directii OFICIALE...deci prima oara fiecare dintre noi ar trebui sa se intereseze la Surse Oficiale: Ambasada(telefon, website...etc), Consulat(telefon, website)...dupa care unde sunt lucruri interpretabile si nenumarate "portite" in lege sa fie discutate...

.

****** de ex. spune pe Chat...o comunitate romaneasca de unde a cules informatii: Sa NU ai incredere in comunitatea romaneasca..Ti se pare normal???...ii ca si cum teai duce la Biserica sa te rogi dupa care la plecare spui: Sa nu Credeti in Dumnezeu...sau ca si cum teai duce la Macelarie iar dupa ce cumperi zi de zi carne de acolo (si iti si place sa cumperi de acolo)..spui la toata lumea sa nu mai cumpere ..:))...stupid nu???

....

"

...Cine are pb. personale cu adminul si restul echipei sa ii frece pe ei (in privat) la melodie si sa ne lase pe noi ceilalti forumisti in pace...fara a ne mai baga in aceeasi oala cu problemele lor personale...PUNCT

14. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Draga coca_roca, iti pot da exemplul meu de acum cativa ani cand am picat intr-o tara mult mai diferita decat Europa. Am ajuns in America cu 300 de dolari in buzunar, habar nu aveam sa lucrez la un computer, engleza mea era aproape zero, nu stiam nici macar ce inseamna sa dai un deposit si multe altele. Dar m-am descurcat , la fel ca si multi altii care au plecat di Romania. In timpul acela nici nu iti imaginezi ce mult imi doream sa gasesc un site ca acesta!!! Cand am venit in UK am luat wireless de la un vecin(aveam laptop deja) si am pierdut nopti intregi pe net sa caut ce ma intereseaza. Incet si cu rabdare am gasit cam aproape tot ce ma intereseaza. E usor sa te ajute cineva dar cateodata mai trebuie sa faci si ceva eforturi. Imi cer scuze ca trebuie sa iti spun dar cred ca esti felul de persoana care astepti cand ajungi in alta tara sa ti se ofere servici, net, telefon, vreo 3-4 mii de lire salariu, casa( de preferabil cu 3-4 dormitoare si piscina). Ei afla ca multi dintre noi care sunt pe acest forum am luat-o de la zero. Parerea mea, nu cred ca e frumos sa spui aceste lucruri despre un forum. Intri , cauti si daca nu iti convine , poti cauta in alta parte raspunsurile pe care le doresti. Multa Bafta!!! -staycool- taycool-

15. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
  16. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Coca, suntem doi administratori aici, eu si Adi si nici unul dintre noi nu isi aminteste sa fi trimis mail privat unui forumist pt a raspunde unei intrebari postate pe forum.

De altfel, vad ca esti la primul mesaj postat aici, asadar cum ai adresat o intrebare in trecut (la care pretinzi ca ti s-a raspuns in privat)? Ai avut alt cont? Stii in acest caz ca este contrar regulamentului sa te inscrii sub mai multe conturi?

Imi pare rau daca ai avut experiente neplacute la sosirea in UK. Ne reprosezi ca nu scriem adevarul. Eh, n-o sa scriu ca am dormit in parc daca nu asa s-a intamplat, n-o sa scriu nici ca stau intr-un palat ca nici asta nu e valabila. O sa scriu doar ca si mie, asemeni multora dintre noi, mi-a fost greu la inceput dar nu am dat vina pe altii ca nu m-au ajutat. Daca stiu un lucru, stiu ca fiecare om trebuie sa se increada intotdeauna pe propriile puteri.

Nu suntem agentie, nu ne platesti tu si nici nimeni sa oferim informatii. Suntem un forum de discutii unde poti gasi subiecte din diverse domenii. Daca te ajuta sau nu cu ceva, asta o decizi tu, dar de reprosat nu ai voie sa o faci caci nu suntem sub contract cu tine sau cu oricine. Ne rapim timp (aici includ toti forumistii care sunt activi pe forum) pt a pune intrebari sau a raspunde la ele si chiar nu se face sa vina cineva sa ne traga de urechi pt ceva ce este oferit voluntar si din suflet.

Astea fiind spuse, sper sa iti mearga (mai) bine in viitorul apropiat!
    -staycool- taycool-

17. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Just well said,whoever you are.

18. fivos

fivos New Member

Trophy Points:
    0
    Draga coca roca si multi alti ca ea ar trebui sa fiti f bucurosi ca aveti de unde sa va informati sau macar sa aveti idee ce e prin londra,eu sunt an grecia de vreo 10 ani mam chinuit foarte mult nu stiamj limba nu aveam pe nimeni si cel mai rau nici macar nu aveam unde sa antreb pe cineva,sotiia a nascut aici,sia pierdut locul de munca ptr ca nu stiia ca avea drept la concedi sau ca putea sta acasa pe durata sarcini si sa fie si platiita,si foarte multe alte inf despre acte multe care aici pe forum le gasim moaca si mai si anjuram ca nu sunt f precise.nici eu nu ma prea descurc pe forum nu prea le am cu internetul dar sunt f buc ca pot sami iau informatii gratis,treb doar sa cautam.

19. naturally_born_nomand

naturally_born_nomand New Member

Trophy Points:
    0
  20. dorel4

dorel4 New Member

Trophy Points:
    0
    Moving to UK

Buna , ma gandesc sa ma mut in zona Londrei. Momentan locuiesc in USA. As vrea sa ma inscriu la o scoala si sa si muncesc intre timp.
    As vrea sa va intreb cum se obtin actele necesare pt a locui, a lucra si a studia acolo? Cum e standardul de viata acolo? chiria, mancarea, transportul,scoala... cum se gasesc joburile acolo?
    Va multumesc, daca poate cineva sa -mi ofere ceva sfaturi ar fi super.
    O zi buna. -takecare- akecare-

Share This Page