3.4 C
London
Wednesday, December 11, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Inspectie casa

Discussion in 'ROMANi ONLiNE' started by Luci85, Nov 17, 2019.

1. Luci85

Luci85 New Member

Trophy Points:
    1
    Salutare. Recent am primit scrisoare de la agenția de unde am închiriat casa cum ca nu avem voie sa folosim living-ul ca dormitor și trebuie sa scoatem patul și pătuțul copilului de acolo. Menționez ca ne-am mutat in living deoarece in camera in care am locuit pana sa se nască copilul nu se putea sta pt ca e foarte friguroasă pe timpul iernii. E doar un singur calorifer și camera are 3 ferestre. Anul trecut am anunțat agenția ca e prea frig in acel dormitor și le-am transmis sa facă ceva cu privire la acest lucru dar nu s-a întâmplat nimic. Sfătuiți-ma ce pot face in acest caz. Mulțumesc!

2. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Salut !
    Așa cum și agenția a ales varianta "mute" când te-ai plâns lor, așa ar trebui să procedezi și tu când se plâng ei ție!
    Atât timp cât plătești chiria la timp, părerea mea este ca ai tot dreptul sa dormi inclusiv ca liliacul, cu picioarele în tavan, în ce încăpere dorești tu!
    Apropo, de unde știu ei ca tu dormi în living?
    Vezi ca poți face o plângere precum ca ți s-a violat intimitatea, de unde au aflat ei ca tu dormi în living?
    In fine, au un tupeu maxim agențiile astea! Chiar și acum când s-au interzis renting fees, sunt unele care încă mai cer! Incredibil!
    Lucian, capul sus, curaj și biciul pe ei! Nu ai nimic de pierdut, faptul ca dormi în living nu reprezinta sub nicio formă un motiv să comenteze ceva miezu' de agenție!!!

3. Luci85

Luci85 New Member

Trophy Points:
    1
    Viorel.C , acum o luna de zile a venit cineva de la agenție in inspecție și a făcut poze la toate camerele din casa. E prima data in doi ani de zile de când stau in aceasta casa când vine cineva in inspecție. Întrebându-l cum de in acești doi ani nu a venit nimeni sa inspecteze casa acel domn mi-a răspuns ca nu era obligatoriu pana acum sa facă inspecții și ca ei doar verifica sa vadă dacă noi nu am deteriorat casa și bunurile din ea și sa nu ne facem probleme. Am impresia ca ei se gândesc ca noi locuim prea mulți in casa dar de fapt suntem 5 persoane intr-o casa cu doua camera double, un single și living. M-am documentat cu privire la legile lor pt locuințe și spune clar ca se poate dormi intr-o camera chiar dacă este living. Aștept sa văd ce zice astăzi persoana care vine din nou in inspecție. Mulțumesc.

4. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Nu lua de bune toate reclamațiile primite de la agenție. Dormitul în living este datorat faptului că dormitorul este foarte friguros, lucru de care ai spus ca te-ai plâns deja lor. Nu au luat nicio măsură iar acum ei spun că nu sunt de-acord ca tu sa dormi în living. Luci, dacă ești imigrant în țara asta, lucrul acesta nu le dă niciun drept să te abuzeze. Poți sa le scrii foarte frumos înapoi ca nu ești de-acord cu ceea ce reclama ei și dacă mai insistă pe problema asta, poți merge mai departe la court sa te plângi de situație. Mergi la Citizen advice bureau si descrie-le celor de acolo situația ta și vei vedea că îți vor da niște sfaturi de care vei fi uimit. Agențiile abuzează mult. Rămâi drept, calm și luptă pentru cauza ta, făcându-le plângeri peste tot pe unde poți, ca să se calmeze. Doar luând atitudine, abuzurile se vor diminua, că de dispărut nu cred că vor dispărea vreodată. Mult succes și fii liniștit, nu greșești cu nimic dacă dormi în living!!!

5. Luci85

Luci85 New Member

Trophy Points:
    1
    Mulțumesc pt sfaturi! Aștept sa văd ce zic cei de la agenție după care am sa merg la Citizen advice bureau.

6. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Luci, și încă ceva: 5 persoane într-o casă cu 2 dormitoare duble, un dormitor single și un living nu reprezintă "overcrowding", dacă asta insinuează agenția cumva!!! Probabil vor să te mai stoarcă de niște bani și caută motive!!!
    Ca o ultimă soluție cheeky, îți recomand să le sugerezi să o lase mai moale cu inspecțiile, eventual să le spui ca nu accepți inspecții între octombrie și martie, astfel poți dormi liniștit în living pe timpul iernii (dacă nu le trece lor pata care li s-a pus pe living-ul tău), iar între aprilie și septembrie pot să inspecteze ce vor ei, cât vor ei, etc., au timp 6 luni pe an să verifice dacă ai păstrat casa/mobila în condiții bune si/sau dacă ai deteriorat ceva! Inspecțiile prea dese reprezintă tot un abuz, din punctul meu de vedere!
    Mult succes!!!

Share This Page