3.6 C
London
Friday, April 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Inrolare in armata britanica

Discussion in 'EMIGRARE' started by 25aug, Mar 26, 2013.

1. 25aug

25aug New Member

Trophy Points:
    0
    Salut ma numesc Ionut si in curand implinesc 17 ani (pe 25 august) . Cu cateva zile in urma navigam pe ''goagal'' si am dat de site-u armatei britanice .
    Am vazut ca pe site-ul lor varsta minima de inrolare ceruta este de 16 ani , si automat am inceput sa ma gandesc la o cariera militara acolo (in tara am incercat sa intru la liceul militar de 2 ori , da nu a fost sa fie..)
    De asemenea am vazut ca cer cetatenie britanica , de vreo 2 zile tot caut informatii in legatura cu obt. cetateniei pt inrolare in armata dar nu am gasit nici o informatie clara , asa ca am ajuns aici , in speranta ca cineva imi va da o informatie precisa .
    Care e cea mai usoara posibilitate de a obt. cetatenia pt inrolare in armata ? (nu ma intereseaza nimic altceva in afara de armata)

2. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Inrolarea in armata romana cred ca ar fi cea mai usoara cale.
    A doua ar fi legiunea straina;
    nu exista cea mai usoara posibilitate de a obtine cetatenie...(daca te referi la cum procedeaza US, acceptand mercenari rezidenti in schimbul cetateniei)

3. 25aug

25aug New Member

Trophy Points:
    0
    Armata romana nu mai intra in ecuatia mea , in nici un caz. Situatia ei e dea dreptul o catastrofa , si stiu despre ce vorbesc . legiunea straina franceza e ultima optiune . Si despre faza cu US , nu e deloc asa . Primul plan pt mine au fost mereu puscasii marini americani , insa pt orice (army/navy/marines ) iti trebuie cetatenie americana , respectiv green card.

4. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, trec peste primele doua.
    Dar te contrazic, am dreptate cu partea americana, te accepta daca esti rezident legal si iti ofera cetatenie la sfarsitul stagiului (a se citi - exercitiu in Afghanistan); Ai putea sa incerci la loteria green.
    Cat despre armata britanica ar trebui sa o pui pe ultimul loc ca sanse de reusita, 6 ani pentru cetatenie, un job frumos aici si te vor cauta ei, ca au nevoie de oameni.

5. 25aug

25aug New Member

Trophy Points:
    0
    Da , la marine corps asa e , cu rezident legal , dar ca sa fii rezident legal iti trb green card-u (sau poate nu am inteles eu bine , acum le-am trimis un email ca sa ma lamuresc).
    6 ani pt cetatenie ... mda , multumesc pt. informatii , o sa vad in zilele urmatoare cum sta treaba exact cu puscasii marini .

6. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    După 5 ani de Green card abia atunci poți depune acte pt cetățenii americană ! Iar in british army , nu accepta decât britanici , degeaba aibtu cetățenie britanică daca nu ești născut in uk.

7. luny blue

luny blue New Member

Trophy Points:
    0
    HELLO,BAIETI SI FETE.
    SOTUL MEU ESTE SPANIOL,A FOST MILITAR,PARASUTIST SI IN LEGIUNEA SPANIOLA 5 ANI.
    A FOST SI IN AFGANISTAN IN MISIUNE 6 LUNI,CA PARASUTIST.
    LA FEL SI EL CA BAIATUL DE MAI SUS,A DORIT INFORMATII DESPRE CE SI CUM...CA SA INTRI IN ROYAL NAVY...ETC,ARMATA BRITANICA.
    I-AU TRIMIS O SCRISOARE ACASA,UNDE II SPUNEAU,CA DOAR DACA ARE NATIONALITATE BRITANICA SAU E IRANDEZ POATE INTRA IN ARMATA BRITANICA.CAT DESPRE CUM SE OBTINE NATIONALITATEA BRITANICA...N-AM IDEE,CATI ANI..CE SI CUM.
    SPER SA ITI FIE DE AJUTOR.
    SALUTARI SI BAFTA.
    NU PIERDE SPERANTA CA ESTI TANAR SI AI TOATA VIATA INAINTE.

8. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    NU INTELEG DE CE TREBUIE SA ZBIERAM.

9. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e, ai dreptate, trebuie sa te fi nascut in UK, Irlanda sau alt stat din Commonwealth sau din statele prietene.
    Asa ca OP daca vrei musai marines go marines! mai ales daca tii cu Dinamo (Devil Dogs)

10. Anonymous

Anonymous Guest

Eu vad ca habar nu ai ce face armata romana mai nou, sugerez sa lasi holiwood-ul si sa vezi ce gasesti pe site-ul mapn

11. 25aug

25aug New Member

Trophy Points:
    0
    Ce face armata romana mai nou ? Iti zic eu ce face , zi de zi vad SGV-isti trecand pe strazile orasului adjud (unde fac naveta eu , la liceu) cu niste rable din perioada preistorica . Stii macar care este salariul UNUI SUB-LOCOTENENT , PRIMUL GRAD DE OFITER ? Ai avut vreodata macar intentia de a fi militar ? Nu imi pasa ca poate esti cu 5,10,20,30 ani mai mare decat mine , adevarul este ca armata noastra (in Romania) este cu adevarat o catrastrofa , singurul batalion pus la punct este batalionul 1 operatii speciale vulturii . Restu' sunt toti ''carpiti'' cu echipamente din 7 bucati de la americani si alte natii . Faptul ca tu vezi la TV de 1 decembrie , humvee-uri nu inseamna ca avem armata . Acele humvee-uri sunt date IMPRUMUT din partea USA DOAR pentru perioada in care Romania participa la misiunile externe din Afghanistan , Irak , Kosovo (aceste vehicule vor fi date inapoi de romania la finalizarea misiunilor , pana atunci americanii se ocupa de mentenanta lor etc. ) .

Nu vin din fata TV-ului cu aspiratii de militar , habar nu ai cat este de grea viata aici . Am vorbit cu foste cadre militare (ofiteri) si cu persoane care sunt in momentul de fata in armata (sgv-isti sau ofiteri) si toti mi-au spus in general aceleasi lucruri . Armata Romaniei este plina de oameni devotati , insa statul isi bate joc de acesti oameni .

Iti sugerez sa nu vii cu comment-uri de genu' de mai sus daca nu ai cunostiinte in cauza . Pt. mine obiectivul principal raman puscasii marini , o sa aplic pt. un green card peste 1 an (poate si anul asta , cu toate ca sansele de a obtine unul cand esti sub 18 ani sunt foarte mici , merita incercat norocul totusi).
    @luny blue multumesc de incurajari !

In legatura cu topicul , se poate inchide deoarece am aflat ceea ce vroiam sa aflu , va multumesc pt. informatii si va doresc o seara cat mai placuta !

@Imi rezerv toate drepturile pt eventualele greseli gramaticale , sunt foarte obosit si aproape adorm la ora asta.

12. Anonymous

Anonymous Guest

Mda, tare baietu.
    Are gura de plutoner....

13. alamicupiticu

alamicupiticu New Member

Trophy Points:
    0
    armata romana nu se poate numi armata si nu cumva sa comenteze vreun ceva in privinta asta ca ii crap capu. singura ocupatie pentru dragii nostri militari este sa se manance unu pe celalalt si cum sa mai nascoceasca fel si fel de magarii prin care sa le iasa un banut in plus, greu daca mai gasesti vreo exceptie.

chiar si ca ultimul racan intrii doar cu pile, relatii si spagi... nu mai zic de academie.

in ceea ce priveste armata romana in afganistan... sunt vazuti ca ultimele lepre, hoti, puturosi si nemancati. cunosc ofiter care este acolo de ani buni, se fereste sa zica ca este roman si nu poarta patch-ul acela cu steagul romaniei.
    - hoti, intotdeauna se gaseste un taran care sa se tina de magarii si furaciuni.
    - nemancati, popota in stil bufet suedez; americanul isi ia cat stie ca ii trebuie sa se sature, romanul mananca la o masa cat pentru 7, la desert sunt batoane de ciocolata (exemplu) din care americanul mananca 1 poate 2, romanul mananca 3-4 dupa care isi mai umple si buzunarele.

deci 25aug, vrei armata... legiunea franceza sau vezi cum faci sa iti iei viza pt america

edit: alte solutii ar fi politia romana sau pompierii

14. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Ai vrut sa spui tablagiu.
    Ce mai viseaza unii si cand se trezesc afara ploua. Altul care crede ca GCul se obtine ca yellow cardul de student.

15. Oltenia Terra Nova

Oltenia Terra Nova New Member

Trophy Points:
    0
    trebuie sa fii tampit sa mori pt 1500-2000£ pe luna pt astia.Te cred ca nu vrei sa stai pe 20 de mil in tara in armata din motivele tale,dar eu unul as fii acceptat acum 7 ani daca m-ar fii acceptat.Dar asa e legea in Ro,doar dobitocii si anti-romanii poti sa intre in armata si in alte institutii ale tarii,cica romanesti.Si uite asa cum spunea sfantul Maresal,ca armata e ultima carte pe care o joaca natiunea;acuma suntem direct in prapastie.Armata nu mai avem,ostasi fugiti din tara de foame si de prigoana etc..,cine sa mai salveze tara?

Poate s-or mai gasi cativa sa ridice pasarea Pheonix din cenusa.Ramane de vazut.Pana atunci fratioare iti urez decat atat:Capul sus !

16. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Baza MK? :D Faza cu cantina, adevarat graiesti

Share This Page