20.7 C
London
Sunday, July 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

inregistrare dupa obtinerea NINo, ca platitior de taxe

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by lumidee, Aug 30, 2011.

1. lumidee

lumidee New Member

Trophy Points:
    0
    Hello,
    Eu am obtinut NINo anul trecut in toamna dar in decembrie a trebuit sa ma intorc in tara pentru a avea grija de mama mea, care intre timp a si decedat. As vrea sa ma intorc in Londra si sa lucrez ca self empl. As vrea sa ma inregistrez ca platitor de taxe si nu stiu ce trebuie sa fac sau ce documente imi trebuie. Cine a trecut deja prin asta poate sa-mi dea cateva informatii. Va multumesc din suflet.

2. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
  3. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    ai dreptul sa vi s sa muncesti ca self employed cand vrei, dar din momentul in care incepi activitatea trebuie sa te inregistrezi ca self employed completand formularul cf1 pe care il gasesti la orice HMRC office sau PM adresa ta de email si iti trimit eu un formular, daca ai nevoie de ajutor la completare nu ezita sa ma contactezi

4. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    in maximum 3 luni de la inceperea activitatii de self employed

5. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    postez aici, sper ca e bine; aveti idee cum e cu amenda de la HMRC? Adica, daca scrisoarea de la HMRC care contine UTR-ul a ajuns acasa, dar nu zice nimic de amenda (desi cele 3 luni au fost depasite), e ok? Sau amenda vine (poate veni) ulterior?
    Multumesc ,

6. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    amenda nu e mare ..doar 100 lire...

7. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    esti self employed? poti sa aplici de taxe online, aici http://www.hmrc.gov.uk/selfemployed/ -da-da-
    din ce an esti SE? nu ti-a venit niciodata scrisoare sa platesti UTR-ul?

8. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    anul fiscal 2011 se termina pe 5 aprilie 2012 parca. sa ma corecteze cineva daca gresesc.
    poti aplica mai tarziu doar ca e o amenda pentru intarziere de 100 GBP.. si cred ca mai e una daca nu ai avut deloc activitate pe self employed.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Despre ce aplicatii este vorba? Amenda de £100 este daca nu depui tax return la timp.

10. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    pai asta spuneam. sa o faca online daca nu ajuns inca in Londra, ca sa se incadreze in timp. sa plice pentru tax return online zic ;)

11. vera vasile

vera vasile New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!Sotul meu s-a inregistrat ca self din octombrie 2011 si tot de atunci are si NINO.Dar inca nu a platit nici o taxa pentru NINO.Nu a venit nici o scrisoare.In aprilie a venit pentru platirea impozitului pe venit, o scrisoare, pe care o dat-o contabilului si asteapta sa vada cat trebuie sa plateasca, dar de NINO nu stie nimic.Stie cineva ce trebuie sa faca?Cum plateste taxa de NINO?

12. Diana22

Diana22 New Member

Trophy Points:
    0
    Mie una mi-a venit scrisorica acasa pt plata NINO si trebuie platit in cam 3 luni,ce nu mi-a venit e tax return,si sunt self employed din decembrie -nu-stiu- ,deci dupa cum vad National Insurance Contribution vine tot in posta

13. nijutzu

nijutzu New Member

Trophy Points:
    0
    ce ti-a venit prin posta e NI anual pt SE, ca sa iti vina Tax return trebuie sa completezi si dupa sa trimiti la ei ca sa iti poata trimite inapoi... asa ei nu "ghicesc in bob" sa vada pt fiecare cat a luat leafa si ce taxe a platit ;) pt a completa TAX Return poti face so online si din cate am inteles e mai rapid si mai efiicient XD

Share This Page