11.3 C
London
Friday, October 20, 2017
£1 = 5.12RON / €1.11 / $1.32

Inregistrare casatorie in registrele romane

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by MariaNnn, Aug 5, 2017.

1. MariaNnn

MariaNnn New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua, m-am casatorit de curand in UK si am un certificat de casatorie britanic pe care tot incerc sa il inregistrez in registrele romane.

Problema e ca in UK ai voie sa iti treci tatal vitreg pe certificat in loc de tatal biologic, cu mentiunea "tata vitreg" imediat langa. Totul e perfect in regula si legal.

Dar Ambasada Romana imi spune ca ei nu pot sa mi-l inregistreze din cauza asta, ca pe certificatul de nastere e alt nume, si ca trebuie sa ma duc sa imi schimb certificatul de casatorie britanic. Le-am atras atentia asupra faptului ca scrie "tata vitreg", deci nu e aceeasi persoana cu numele de pe certificatul de nastere, dar in continuare nu vor sa il inregistreze daca nu ma duc sa il schimb.

Noi am luat apostila, si am facut traducerea deja, si nu vrem sa pierdem iar timp si bani sa facem asta iar cand regulile lor nu au niciun sens.

Orice sfaturi, sau experiente similare ar fi apreciate!

Multumesc frumos.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pe autoritati nu le intereseaza cine te-a crescut pe tine. Dpdv al autoritatilor romane, identificarea unei persoane se face dupa nume, data nasterii si prenumele parintilor. Deci, in situatia ta, persoana din certificatul de casatorie britanic nu esti tu, in consecinta nu poate fi inregistrat in RO.

Share This Page