9.9 C
London
Thursday, February 25, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Initiativa pentru un venit de baza in UE.

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by crash-, Mar 24, 2013.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bingo pe naiba, te iau si te duc de mana in locuri unde se intampla deja asta. Oamenii prefera "subzistenta" la soare, ca e grea munca.

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Corect , ii vad aici in fiecare zi , se trezesc la 11-12 si apar incet prin magazine .

Flamandului sa ii dai undita nu peste .

3. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @crash - n-as vrea sa te simti jignit de faptul ca eu consider zeitgeist o porcarie. E doar o parere, tu poti avea alta. Spun sincer ca si mie mi s-a parut, initial, foarte bine documentat si real. Asta pana cand am facut niste sapaturi si mi-am dat seama ca ce spun aia acolo sunt povesti nemuritoare. Nu am sapat tot filmul, ci doar partile la care am avut acces la informatie 100% sigura si verificabila. De acolo.. am extrapolat.

Discutia despre venitul minim mi se pare interesanta totusi.
    In teorie, nici comunismul nu e o idee rea. Doar ca, pus in practica, e dezastruos.
    Eu asociez ideea ta cu comunismul. Toti trebuie sa avem un drept minim garantat, pe care urmeaza sa ni-l asiguram muncind. Sau incercand sa muncim. Si cine nu munceste, pierde dreptul? Nu, ca e garantat, deci il obligam pe om sa munceasca. Si iar nu e bine, ca n-ar trebui sa il oprim pe un om de la a muri de foame daca el asta alege.

4. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    Ma refeream la afirmatia ta ca nici in Romania nu mor de foame si ca priemsc deja niste bani - eu consider o alocatie pt copil de £10 / luna o insulta.

Ei nu aleg sa "primeasca mai putini bani decat au nevoie pt a-si indeplini nevoile umane de baza, dupa lungi anchete sociale si o birocratie care costa statul mai mult decat costa asistatii sociali", ci ei nu au de ales. Un venit minim de baza ar rezolva problema asta si ar extirpa niste costuri enorme inutile daca am recunoaste nevoile de baza a oamenilor si necesitatea de a le avea indeplinite.

Au fost facute studii de catre economisti si cercetatori in domeniul si o gramada de organizatii in intreaga lume legata de acest topic, nu eu am initiat-o din plictiseala :) Daca nu ar fi fost viabila nu ar mai fi ajuns la stagiul acesta...

- Cat despre Zeitgeist - o sa iti schimbi parerea daca reusesti sa vizionezi cele 2 ore 40. Sunt parti in acesta cu care nici eu nu sunt de acord sau care nu imi plac dar, dupa cum ziceam, daca rezisti sa te uiti si la partile care nu iti plac si sa vizionezi in totalitate cele 2 ore 40 min atunci iti vei schimba putin parerea despre multe.. mai ales despre unde ar trebui sa fie omenirea la ora actuala.. Despre celalte Zeitgeisturi pline de cospiratii si sf'uri nici eu nu as intra in polemica.. Aici e ceva total diferit...

cat despre drone - > http://www.presstv.ir/detail/2013/03/21 ... -pakistan/

Between 2,536 and 3,577 people have been killed in Pakistan by the CIA-operated drones in Pakistan since 2004, including between 411 and nearly 884 civilians, the London-based Bureau of Investigative Journalism said in a report in January.

- Aici e vb doar de Pakistan si de cifre oficiale.. si asa e scandalos.

@mufa - tu nu trebuie sa dai nimic nimanui. Pentru tine va fi o derogare speciala. Happy ? :)

5. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Pai bine sunt 14 tari dar România de ce nu se afla printre țările pentru care tu militezi pt un minim de salar . Huaaaaaa :))

6. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:

Orice legislatie adoptata va fi implementata in intreaga Uniune

The European Citizens' Initiative (ECI) is one of the major innovations of the Treaty of Lisbon, aimed at increasing direct democracy in the European Union. The initiative enables one million EU citizens, who are nationals of at least one quarter of the Member States, to call directly on the European Commission to propose a legal act in an area where the Member States have conferred powers onto the EU level.[1] This right to request the Commission to initiate a legislative proposal puts citizens on the same footing as the EP and the Council, who enjoy this right according to Art. 225 and 241 TFEU, respectively. The Commission holds the right of initiative in the EU. The start of the ECI was marked on 9 May 2012 (Europe Day) with the registration of Fraternité 2020.

More initiatives have later been registered by the Commission and include (in order of registration):[7]

Right to water, on affordable and non-privatized access to clean water;[8]
    One of Us, against the use of human embryos in research;[9]
    High Quality European Education for All;
    European Initiative for Media Pluralism, against political interference and excessive concentration;[10]
    Single Communication Tariff Act aka One Single Tariff, on roaming fees;
    Unconditional Basic Income - Exploring a pathway towards emancipatory welfare conditions in the EU, on the case for a european basic income;[11]
    End Ecocide in Europe A Citizens’ Initiative to give the Earth Rights;[12]
    Let me vote, on expanding voting rights for foreigners.

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    in Romania e de ceva vreme - din 2001 - Legea Venitului Minim garantat... opa, iar le-am luat-o inainte! -nu-ma-uit-
    http://www.legalis.ro/2012/01/04/venitu ... 1-01-2012/

8. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    @sapanta - e alta treaba.. practic ce se vrea in initiativa asta e ca fiecare cetatean european sa primeasca neconditionat, in fiecare luna, o suma de bani in contul lui. Indiferent de circumstantele financiare - in Ro exista venit minim garantat care e means tested adica se acorda in functie de venit si nu tuturor cetatenilor romani..

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cred ca trebuie sa compari si costul vietii din ro.
    daca in londra cu £400 inchiriezi o camera, in bucuresti inchiriezi un apart cu 3 camere.
    daca in londra metroul te costa £116.80 (Z2) - £213.60 (Z1-6), in buc cu £12 ai Cartela „Abonament lunar cu numar nelimitat de calatorii” 60,00 Lei

evident la alte chestii ai costuri relativ egale / < / >, dar pana la urma asta poate oferi economia ro.

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    bun baietzi initiatorii astia... s-au gandit ei asa ca tot e criza si statele abia se pot imprumuta sa dea pensii, salarii samd ce-ar fi sa mai dea acolo la toti cate-un pic sai scape pe oameni de stres. ideea e sublima, dar lipseste cu desvarsire sursa de finantare (sau n-am zarit eu nimic pe site pe acolo).

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Gresit , total gresit .

Cu cati bani ramai din salar , dupa ce platesti toate costurile in Bucuresti si cu cati ramai in Londra . Asta conteaza , avand in vedere ca preturile sunt la fel sau mai mici aici . Si o sa vezi ca de fapt , chiriile sunt scumpe in Bucuresti nu in Londra , proportionate la salar .

12. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Oricum ai calcula £10 / luna alocatie pt copil in Ro si £120 sau cat e salariul minim pe economie, e o insulta adusa celor care traiesc acolo in opinia mea...

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Sa nu uitam ca marele prim-ministru Tariceanu , spunea cu nonsalanta la televizor ca nu are cum sa mareasca salariile in Romania din cauza ca nu vor mai veni investitorii . Care investitori ?

14. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    E praf si pulbere.. dar totusi citisem ceva zilele trecute ca ar urma sa vina ceva producator de masini nemtesti in Ro ?

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Cu 1000 de noi locuri de munca nu redresezi economia .

Hai noapte buna .

16. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Nici cu matanii nu cred ca mai redresezi economia Romaniei :))

17. Anonymous

Anonymous Guest

18. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0

Mie mi se pare totusi o insulta ca exista salariu minim garantat. Pe tine ar trebui sa te trimitem in China si sa stai pe beneficii acolo. Sa vezi tu ce inseamna salariu minim garantat si beneficiile in China.

@ mufa pt ca a evitat el sa iti dea raspunsul la acea intrebare, postez eu un banc despre pomanagiul forumului.

- Camarade, dacă ai avea două case, ai da una revoluţiei?
    - Da, răspunde tovarăşul.
    - Camarade, dacă ai avea două maşini de lux, ai da una revoluţiei?
    - Dar, camarade, daca ai avea un milion de euro, ai da jumătate revoluţiei?
    - Camarade, dar dacă ai avea două găini ai da una revoluţiei?
    - Nu, răspunde tovarăşul.
    - Dar cum se poate, ai o casă, o maşină, jumatate din bani, de ce să nu dai o găina?!
    - Pentru că găinile le am.

19. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Citeam de pe mobil si a trebuit sa intru pe PC sa raspund.

Bani pe degeaba adica, nu?
    Super.
    Pai ia sa fac eu la gramada vreo 7-8 copii, chiar daca nu as avea cu ce sa-i intretin, ca doar nu se poate sa-i lase statu' sa moara de foame. Ia sa nu ma mai chinui sa muncesc, sa ajung undeva, sa-mi fie mai bine, ca oricum trebuie sa-mi impart ce am cu ceilalti, care nu vor sau nu sunt capabili * (vezi PS); ia sa stau eu din minimul ala asigurat ca oricum imi acopera strictul necesar. De ce sa invat in timpul scolii, sa am rezultate bune, pentru a intra la o facultate de top si a avea o slujba buna?

Nota: am fost sarcastica mai sus.

Daca si in Romania sunt oameni care fac copii numai pentru a le incasa alocatia asa mica cum e, daramite intr-un astfel de sistem. UK ar trebui sa fie edificator! Ceea ce va doriti voi, sustinatorii acestui sistem, este comunism. Ori este de ajuns la a ne uita la istorie pentru a afla de ce nu merge comunismul. De ce a implodat in atatea tari. Va doriti promovarea non-valorilor, abolirea muncii (cel putin a muncii cinstite) si probabil credeti ca banii cresc in copaci si un astfel de sistem ar fi sustenabil la infinit...

@Filip, nu vorbi aiurea! Familia mea ar fi fost calificata drept saraca, in timpul comunismului nu ne-a afectat asa tare, dar s-a vazut clar diferenta dupa '90. Insa mereu mi s-a spus in familie "la munca, nu la intins mana". Am muncit mai devreme decat alti colegi, prieteni, m-am intretinut singura pe perioada facultatii (ca alta alegere n-am avut) si tot ce am realizat pana acum, am realizat prin forte proprii. N-am avut bani/pile de la tata, bunicul sau mai stiu eu cine. Si dupa ce m-am chinuit atata, sa ajung sa dau altuia care e prea lenes sa faca acelasi lucru ca si mine???

@crash: infractionalitatea este data atat de innascut, cat si de dobandit. In ce proportie, asta inca se cerceteaza. Pentru a te asigura ca frustrarile saraciei nu imping copiii la infractiuni, solutia nu este sa le dai bani mura-n gura - mai rau le faci, caci ii cresti cu mentalitatea ca ei merita bani/lucruri doar pentru ca exista si vor avea frustrari si mai mari cand nu li se va oferi TOTUL pe tava => infractionalitate (exemplu: revoltele din Londra si nu numai vara 2011). Solutia este sa le asiguri accesul la EDUCATIE! Ceea ce deja se asigura in intreaga Europa.
    Iarasi revin la UK, pentru a vedea efectele acestui "nanny state" - ceea ce sustii: in ceea ce priveste educatia primita acasa, in ultima vreme se constata o coborare a standardelor, ori educatia primita acasa este cruciala in formarea adultului de mai tarziu. Deci infractionalitate, este si rezultatul lipsei de educatie, indrumare. Ori ce indrumare vrei sa dea un parinte copilului sau, cand el insusi n-are valori de transmis si considera ca e dreptul lui sa primeasca suma de x doar pentru ca exista?

PS: n-am nimic impotriva ca din taxele pe care le platesc sa dau celor ce s-au nascut cu dizabilitati sau le-au dobandit in urma unor evenimente nefericite. Ca nimeni nu cere sa se nasca asa sau sa devina asa.

20. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit in UK. You could get about £30K/year :)
    (asta e articolul meu favorit despre beneficii in UK).

http://www.bbc.co.uk/news/uk-16812185

Unemployed father-of-seven Raymond (not his real name) and his family rent a former council house on a social housing estate in north Wales.

Raymond, a former educational software writer, has been jobless since 2001. His wife Katherine suffers from bipolar disorder with an anxiety disorder and is unable to work.

Ray says: "The market for my skills dried up 10 years ago - there's a total lack of work in my area of expertise."

Share This Page