13.1 C
London
Saturday, May 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ingrediente pt a gati romaneste?

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by hanna626, Nov 6, 2006.

1. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt de 4 luni in Uk si deja ma gandesc la ce sa gatesc de sarbatori. M-am tot uitat prin ASDA, TESCO si alte mari magazine dar nu am vazut afumatura pt sarmale. Este posibil sa nu fi vazut eu bine? :-??
    Nu stiu daca ati intampinat probleme in a gati romaneste din lipsa de ingrediente. Daca da ce fel de ingrediente?

2. lilac

lilac New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Sarbatorile de iarna

in principiu gasesti absolut de toate aici.eu nu pun afumatura la sarmale deci nu am avut problema asta.incearca la magazine poloneze.nu cred ca exista ceva ce am vrut sa gatesc si nu am putut pt ca nu am gasit un ingredient.pentru toate exista inlocuitori.

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Eu nu am intampinat probleme in a gati romaneste aici. Pt sarmale de ex varza o iau de la turci sau bulgari sau polonezi sau chiar si romani, carnea tocata de la Asda sau Tesco sau unde ma nimeresc atunci. Afumatura nu puneam nici in .ro asa ca nu imi lipseste.

Cred insa ca poti inlocui jumarile sau ce puneai de obicei la sarmale cu kaizer de la aceiasi turci/bulgari/polonezi/romani, kaizer prajit in prealabil.

4. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0

Orasul in care stau este mai micut si nu gasesc magazin polonez si de asta intrebam daca ati cumparat afumatura din ASDA, TESCO.
    Stiu ca nu am gasit leustean si nici marar.

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Ei, ba cum, mararul e sigur la raionul condimentelor si se numeste dill.
    Leusteanul e lovage dar sa stii ca daca nu folosesc nici nu am fost atenta sa vad daca este si pe aici.

Afumatura in Tesco/Asda nu cred sa fi vazut nici eu, dar ce zici de smoked bacon?

6. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0

Are la ASDA un jambon afumat, costa vreo 3,47£ si inlocuieste cu succes afumatura de acasa.
    Nici eu nu pun afumatura la sarmale, dar am mai pus in ciorba asa taiat bucatele si a iesit gustoasa iar carnea se firbe usor si e moale.

7. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc mult pentru raspunsuri. O sa ma duc la cumparaturi si o sa ma uit mai atentsi poate o sa gasesc tot ce imi lipseste din Romania

8. mikimi

mikimi New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru afumatura la sarmale poti folosi cu succes smoked bacon ,nu e super afumata dar da ceva aroma ,varza pe care o folosesc eu e cea creata ,o oparesc cu sare si lamaie(otet sau hellas)-dupa ce desfac frunzele -50 secunde o tura(3 foi),le las la racit, apoi fac sarmalute in forma de cornet.Gasesti ingredientele la ASDA sau TESCO.
    Pentru mamaliguta am observat ca mai nou au si coarse milled maize ,iasa asemanatoare cu cea de-acasa.
    Branza de oaie sau telemea nu stiu unde ai putea gasi -eyebrows2- yebrows2-

9. mikimi

mikimi New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru marar incearca si la magazinele indiene,pot sa aiba verde sau uscat,sau chiar si la arabi,acolo spre exemplu am vazut cimbru (savory) ,cand nu gasesc folosesc thyme,e mai aspru de aceea nu pun prea mult .Leustean n-am gasit nici eu,stiu ca e lovage dar nu i-am dat de urma inca -scratch- cratch-

10. stefania82

stefania82 Member

Trophy Points:
    6
    Eu nu am gasit varza murata nicaieri...Noi stam intr un town, deci nu avem acces la multe feluri de magazineAm auzit ca ar fi in asda? Si branza telemea (d aia sarata rau....:lol: ) ati gasit? ca io mor de pofta, data trecuta am adus din rom 3 bucati si le am papat in 2 sapt...

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da...se gasesc in Asda sau magazinele (corner shops) turcesti si grecesti.
    Alternative sunt cele romanesti:S

12. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Si aici poti gasi destule produse sa gatesti romaneste ...
    Telemeaua noastra poate fi inlocuita cu succes cu feta cheese (greceasca). La magazinele poloneze, in general gasesti varza murata, e foarte fin taiata si e foarte acra dar daca o amesteci cu varza normala (white cabbage) iese OK... Eu am inlocuit cu succes toate produsele romanesti. Acum ne-am obisnuit si cu sucul proaspat de lamaie si lime pentru acrit ciorba (tanjesc insa dupa borsul acru de putina cu gust de visin...). Am folosit o perioada bors magic, adus din tara , dar la cat de nenatural e... am renuntat...
    In plus noi gatim mult mancare mediteraneana, iar cand ne e pofta de chinezesc ne ducem direct la sursa...Din pacate doar kilogramele au de suferit.. CICA lucram si la ele :)

Share This Page