12.4 C
London
Thursday, October 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Informatii Self Employed Courier/Driver

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Shogo, Aug 12, 2011.

1. Shogo

Shogo New Member

Trophy Points:
    0
    Salut salut :) , de ceva vreme incoa tot am inceput sa ma interesez ce as putea sa fac eu ca S.E. in UK, dintre ceva optiuni pe care le-am vazut, una mi-a ramas pe retina , dar nu prea am gasit mai informatii. Daca m-ar putea ajuta cineva care a lucrat sau lucreaza in acest domeniu cu unele informatii as fi recunoscator :)
    1) Sunt si joburi la care sa nu ceara propria masina?
    2) Cam despre ce salarii si ce program ar fi vorba
    3) Am inteles ca daca ai masina ta iti trebuiesc si diverse asigurari, cam despre ce ar fi vorba?
    4) Orice alt detaliu care considerat ca mi-ar fi de ajutor il astept cu interes :)
    5) Permisul trebuie sa il schimb?

Specific ca ma refer la joburi care cer cat B
    Mersi si o zi placuta.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Dupa cum poate stii deja, poti lucra curier driver numai ca self employed, deci nu poti discuta despre salariu. Castigi in functie de numarul si lungimea job-urilor pe care le primesti de la companie.

Masina poate fi a ta sau a companiei. In ambele cazuri tu platesti asigurarea. Mai poti face curierat cu motocicleta sau bicicleta. Pentru masina companiei vei plati chirie. Cam astea ar fi in linii mari de stiut. Ar mai fi si faptul ca firmele bune cer si experienta.

3. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    pe langa asigurarea masinii mai trebuie o asigurare GIT (goods in transit) si (parca , nu stiu sigur , liability insurance , asta s-ar putea sa fie optionala)

Share This Page