8.1 C
London
Friday, April 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

informatii globemed

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by ion_nelus, Jan 28, 2008.

1. ion_nelus

ion_nelus New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.
    As vrea sa vin in U.K.sa lucrez ca:electrician electronist electromecanic in orice domeniu de activitate.
    Pentru aceasta as apela la serviciile firmei Multiprest Select din Pitesti.
    Personalul acesteia m-a informat ca au contract de colaborare cu Globemed International Ltd. din Leeds.
    Daca stiti persoane sau chiar voi personal a-ti ajuns in U.K.pe filiera Multiprest Select si ajutorul lui Globemed International anuntati-ma si pe mine pentru a sti daca mai apelez sau nu la serviciile acestor firme .

2. alinutza23

alinutza23 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, si eu as vrea sa vin in Anglia cu firma Multiprest Select din Pitesti, este singura care pare mai serioasa, dar tot nu sunt sigura. Daca este cineva care a ajuns in Anglia cu aceasta firma, va rog frumos sa ne linistiti si pe noi. Email-ul meu este alinutza21cami@yahoo.com , daca mai este cineva din Romania care vrea sa plece cu aceasta firma poate sa ma contacteze pentru a schimba impresii, pareri, informatii.
    Va multumesc pentru acordarea sansei de a afla atatea informatii interesante de pe aceasta pagina.

3. regina

regina Member

Trophy Points:
    6
    bravo copii, eu plec maine prin Multiprest, poate saptamana viitoare luni sau marti va pot scrie cum au decurs lucrurile...

4. regina

regina Member

Trophy Points:
    6
    Deci, am ajuns in Leeds prin Multiprest, si asa cum v-am promis o sa incerc sa va descriu in cateva cuvinte ce s-a petrecut.
    Cand am ajuns in Liverpool. a venit intr-adevar cineva de la Globemed sa ne astepte, dar masina care ne-a dus la Leeds costa 25 lire.
    La Leeds conditiile de cazare pentru perioada de tranzitie pana va luati job-ul, nu sunt chiar asa grozave. Este o casa in care stau cate 4 in camera, mai sunt si alte case unde sunt conditii bune de locuit, depinde de norocul fiecaruia.
    Platiti 10 lire pe noapte cazarea, banii se cer in avans pe 2 saptamani, asta in cazul cand voi nu stiti engleza si ei trebuie sa va tina mai mult pana cand va accepta un angajator.
    Prima rata a cursului se plateste 250 euro. E posibil (nu e sigur) ca pentru anumite cursuri sa trebuiasca sa mergeti la Londra, n-am inteles bine care sunt conditiile alea, dar voi calculati banii si pentru asta in caz de nevoie.
    Cei 500 lire de care va spune Multiprest NU SUNT SUFICIENTI !!!!! Luati mai mult la voi...650...am inteles ca daca chiar ramaneti fara bani Globemed va ajuta, dar dati inapoi dupa ce luati job-ul...
    Impresia mea pana acum...Multiprest sunt mincinosi....dar Globemed se dovedeste a fi o firma serioasa care isi da interesul.
    Nu stiu cand mai apus sa gasesc un computer conectat sa va mai scriu....vom vedea.
    Concluzia, se poate veni prin Multiprest-Globemed dar luati bani la voi, nu 500 lire.

5. cristiwt

cristiwt New Member

Trophy Points:
    0
    multiprest select romania si globemed ISI BAT JOC DE ROMANI HARTUIRE SI ABUZ DE

buna, sa va povestesc si eu ce mi sa intamplat mie si la inca 16 persoane care am plecat din romania cu firma multiprest select (plecarea din 2 februarie), din romania pe contracte am semnat si ni sa spus ca 500 lire ne ajunge pana la job, am platit 250 lei firmei multiprest taxa procesare si 150 euro biletul de avion( apoi am vazut ca biletul de avion e mult mai ieftin decat am platit noi) am plecat cu wizz air pana la liverpool, am ajuns acolo ne-au spus ca trebuie sa platim transportul 25 lire pana la leeds, ne-am suparat dar am platit ce era sa facem,am ajuns in leeds la locuintele temporare ale lor,acolo era mizerie si vroiau sa ne puna sa dormim gramada, au fost si cupluri si etc, am facut scandal ca nu se poate asa ceva si mai ales ca ne-au cerut 70 lire pe saptamana cazare, si ne-au spus ca trebuie sa platim 2 saptamani,cazarea a venit seful globemedului dupa scandal (era negru nu era britanic pur) si a inceput sa urle ca trebuie sa i multumim si etc de parca am fi venit sa cersim,cand a vazut ca nu i iese cuplurile le-a cazat pe la prieteni de -ai lui, chiar din romania ne-au spus ca 500 de lire ne trebuie la noi pana la primul salar, sa facem un calcul 70 lire pe sapt + 25 drumul cat mi-a mai ramas?.. 405 lire pana acum e bine, a doua zi am mers la globemed si bossu ne-a convocat si ne-a dat o veste ff proasta ne-a spus ca multiprestu ne-a trimis prea repede adika cu o luna mai repede decat trebuia in domeniul hotelier, si ca avem de ales sa stam, pe banii nostrii o luna in anglia sa mergem akasa sau sa lucram ca si care assistant in domeniul medical ingrijitori, poi am cheltuit o gramada de bani in romania am lasat job casa masa am scos bani din banca sa vin in anglia am acceptat, ce era sa fac , am stat toata ziua dejeaba la firma pana seara toti 17,din cei 17 au venit persoane ca si baby siter,pe domeniul hotelier si in multe domenii au fost nevoiti sa accepte sa lucreze ca si care asisstant desi engleza nu le permitea acest lucru , nervi stres si altele, asta este, au urmat interviurile pentru care asistant jumatate din ei au luat interviurile jumatate nu au promis ca si urmatoarea zi vor urma interviuri, totusi am fost inca bucurosi ca na nu ajungem akasa cu mana in fund, urmatoarea zi ne-au convocat si au zis ca trebuie sa platim 250 lire pentru un curs ca fara ala nu putem incepe munka, am platit cele 250 avans urmand ca pana la 1300 sa platrim din salar, ne-au luat banii pe curs fara sa ne dea chitanta sau ceva de genu, deci 250 lire +70 lire +25 lire? = 345 lire pana acum au trecut cateva zile si ne-am luat mancare si am platit in grupuri taxiuri deoarece leed sul e mare si noi nu stiam sa ajungem la firma , nimeni nu ne-a asigurat vreun transport sau ceva nu i-au interesat nimik, ok faceti un calcul cam cati bani ne-au mai ramas ?.. bun am zis asta este va fi bine ne-au promis ca platesc ei cazarea noastra cand vom incepe munka am zis ca tragem cumva pana la salar... , urmatoarea zi ne-au inprastiat la locurile de munca cu transportul platit tot de noi, taxiuri etc pana am gasit unde este , si cu o adresa in mana cu o casa care sa o vedem si daca ne place sa sunam la globemed si ei ne-o inchiriaza, am vazut casele apartamentele si cand am sunat la globemed au zis ca ei nu ne platesc cazarea pe 6 luni cand am auzit asta am fost terminati psihic,toti ne-au trimis la locurile de munca fara cazare, pur si simplu ne-au lasat in strada !!!!!! deci multiprestul are legatura de familie cum se pune anca cea care luycreaza la multiprest e sorra cu gina care lucreaza la globemed, globemed si revance sunt 23 firme dar una are sediu, cealanta nu, deci multiprestu castiga din dobitocii ce i trimite aici 250 lei o data si cinestie cat comision de la globemed
    iar globemedu castiga banii de curs caszarile etc....
    nu stim ce sa mai credem isi bat joc de noi nu putem numi trafic de finte umane dar isi bat joc de noi nu ne ajuta nimeni iar acum vrem sa vedem daca reusim sa facem ceva spewram ca rezolvam cu cazarea cumjva cu firma angajatoare unde vom lucra pana atunci nu stim ce vom face!!!! VA AVERTIZAM CEI CU PLECARILE IN ANGLIA RAMANETI ACASA VETI AJUNGE BATAIA DE JOC A GLOBEMEDULUI SI A MULTIPRESTULUI AM FOST MINTITI SI SI-AU BATUT JOC DE NOI !!! SUNTEM IN STAND BY IAR LUNI HOTARAM CE VOM FACE , E GREU AM RAMAS CU DATORII IN ROMANIA DE MII DE EURO PENTRU A VENI AICI AIR ACUM ISI BAT JOC DE NOI,
    jUR CA VOI DA IN JUDECATA MULTIPRESTU SI GLOBEMEDU I VOI DA IN JUDECATA PENTRU ABUZ DE INCREDERE SI HARTUIRE, SI NU SUNTEM SINGURII SUNTEM 17 !!!!!!! TOATA FILIERA DE AICI E CONDUSA DE 'NEGRII' DIN NIGERIA ACUM CRED CA CETATENI BRITANICI NU SUNT SIGUR, SI ISI BAT JOC DE NOI.
    NU MUSCATI MOMEALA SC. MULTIPREST SRL ROMANIA SU SITE UL LOR W W W . SLUJBEINANGLIA . RO, VA ZIC CA DACA AVETI PLECARE RENUNTATI LA EA, SI LUATIVA BANII INAPOI , ISI BAT JOC DE NOI NU VREM SA PATITI LA FEL!!! AM SCRIS ACEST ARTICOL PENTRU A VA PREVENI DE CEACE VI SE VA INTAMPLA PE BANII VOSTRII IN UK!!!!! MULTUMESC VOI REVENI CU AMANUNTE

6. anda229977

anda229977 New Member

Trophy Points:
    0
    -sorry- orry-
    in legatura cu locurile de munca oferite de Multiprest Select si Globemed International cred ca esti razna cristiwt daca poti face asemenea afirmatii,cunosc 4 persoane care au plecat prin ei si muncesc legal si castiga in jur de 1700 de lire(cam 2500 de euro/luna),inteleg ca sunt cateva sute de oameni care au plecat pe filiera asta si sunt bine merci,nu stiu ce sa intamplat cu tine dar cred ca problema e la tine nu la ei,pana acum eu nu am auzit asemenea aberatii si cred ca nu e bine sa instigi lumea ca poate sunt oameni care au nevoie de un loc de munca,in plus de ce ar face asta si cum si au batut joc de tine daca sunt singurii care n u cer comisionul inainte?nu crezi ca e aberant sa te trimita acolo si sa nu iti dea loc de munca daca i din asta castiga?

7. anda229977

anda229977 New Member

Trophy Points:
    0
    -cool- ool-

aha cred ca tu faci parte din concurenta si incerci sa ii discreditezi in locul tau as avea grija sa nu te dea ei in judecata nervosule...hahhaahahahha.ce aveti oameni buni?ce fel de teapa e asta cand nu iti iau bani inainte,iti dau cazare,iti dau loc de munca?voi ce vreti?de ce mai plecati de acasa?daca ati fost crescuti cu oul in suport si lingurinta de argint si nu va place munca stati fratilor acasa.Teapa au luat crestinii aia de la Deva de au dat banii inainte vreo 700 de euro fiecare cu fundatia Poseidon si nu le a mai raspuns nimeni la telefoane,nu voi ca ati ajuns acolo si v au dat de munca dar sunteti suparati ca nu va platesc taxiurile sa va plimbati prin oras.Ce vroiati un covor rosu pe care sa mergeti si sa adunati banii?esti penibil mai baiatule sunt sigura ca nu ai mai mult de 18 ani si ai plecat de acasa sa scapi de gura parintilor,ai grija cu afirmatiile alea cu negroteii si cu ce prostii mai spui tu ca ii dai in judecata ca astea sunt firme mari si serioase sa nu iti faca bucata sa vii acasa cu coada intre picioare...

8. gregorio

gregorio New Member

Trophy Points:
    0
    salut!av avea si eu mai multe nelamuriri cu privire la meseria de support worker si dupa cat timp si ce trebuie sa facem sa primim acel NVQ2 ? daca e cineva care stie mult mai multe despre acest job si care sunt pasi de urmat,va rog raspundeti.. multumesc si o seara placuta !....

9. anda229977

anda229977 New Member

Trophy Points:
    0
    -hi5- i5-

10. anda229977

anda229977 New Member

Trophy Points:
    0
    nu e nimeni care a plecat cu firma DANFIL din Brasov????

-shucks- hucks-

eram curioasa daca e cineva pe forum care a plecat cu firma Danfil din Brasov sa povesteasca cum au stat cate 4 luni fara locuri de munca si nu au mai avut timp sa se planga ca de.pletisera comisionul inaintenu ca baietii care nu au platit nimic inainte si se vaita ca in 3 zile au intrat la munca dar nu ii plimba nimeni cu taxiul,eu am un var care a furat o de la aia de la Brasov si pana la urma tot Globemedul i a dat de munca,toate bune

11. regina

regina Member

Trophy Points:
    6
    cristiwt are perfecta dreptate, eu fac parte din acelasi grup cu el, anda229977...tu trebuie sa fii de la firma globemed...imi pare rau dar exact asa s-au petrecut lucrurile, si ca mine mai pot spune multa alte persoane, pacat ca sunt ocupate cu iesirea din aceasta situatie extrema in care ne aflam, si nu pot intra pe net....
    De aceea v-am spus sa luati bani seriosi de acasa...si poate cateva calmante ca o sa aveti nevoie primele luni...

12. ion_nelus

ion_nelus New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns de la multiprest

Date: Tue, 12 Feb 2008 09:01:53 -0800 (PST)
    From: Send an Instant Message "Dragomir Victor" Add to Address BookAdd to Address Book Add Mobile Alert
    Yahoo! DomainKeys has confirmed that this message was sent by yahoo.com. Learn more
    Subject: Re: o nedumerire
    To: "Ion Ovidiu"
    Sunt niste mizerii,nimic adevarat,am vazut respectivul text postat si am depistat cui ii apartine,unui baiat foarte recalcitrant si rasfatat din Timisoara cu care din pacate nu am reusit sa mai luam legatura deoarece intre timp a batut un client la locul de munca si a fost arestat,asa cum scrie si el a plecat in data de 2 februarie iar in data de 7 deja incepuse munca iar ieri 10 februarie a reusit sa duca faima romanilor si in Anglia,daca aveti aceleasi probleme de comportament va sfatuim sa reziliati contractul semnat cu noi deoarece nu ne asumam responsabitatea decat pentru problemele care ne privesc nu si pentru ce face fiecare in timpul liber.Asa cum am mai spus transportul pus la dispozitie de Globemed nu este obligatoriu,nici cazarea provizorie si nici cea permanenta,fiecare este liber sa aleaga unde doreste sa locuiasca.Din punctul nostru de vedere nu este nimic de comentat,conditiile plecarii sunt cele care au fost prezentate in momentul semnarii contractului.
    kind regards
    P.S.Din grupul de 17 persoane in momentul acesta au ramas 16 care muncesc.

13. birofrancisc

birofrancisc New Member

Trophy Points:
    0
    dupa multe presiuni si acuzatii cum ca eu as fi pus un post pe internet cu numele de cristi... , la rugamintile unui domn de la globemed am verificat acest post si nu am reusit sa imi dau seama cine l-a scris(am fost acuzat ca eu l-as fi scris sau prietena mea) in momentul de fata scriu acest post deoarece sunt foarte nervos asupra acuzatiilor pe care mi le aduce acest domn nelu sa inteleg ca este domnul dragomir de la multiprest, domnule dragomir imi aduceti acuzatii nefondate!MA DEFAIMATI!! iar asta se pedepseste conform legii :)dragilor sunt liber nu sunt la 'puscarie' asa cum spune domnul dragomir cel care a semnat acel articol (eu totusi sper sa fie un spam si sa nu fie dansul deoarece il stiu ca si un om cu studii superioare si am inteles ca dansul conduce SC MULTIPREST SELECT ROMANIA PITESTI, domnule cuvantul puscarie il folosesc rezidentii de acolo un om citit foloseste cuvantul penitenciar.eu inca totusi sper sa nu fie dansul dar am sa il sun sa verific, si inca ceva dragule nu sunt un copil rasfatat .... conduc un club sportiv in Timisoara iar asta inseamna multa munca si buna crestere, am muncit 15 ani ca sa imi deschid propriul club sportiv, daca si doar daca sunteti dvs domnule dragomir cel care ati postat acest articol ( nu va acuz pana nu va intreb telefonic daca ati fost dvs autorul articolului)nu imi place sa fac acuzatii pana nu verific, atunci imi lasati un gust amar in gura!.Ceeace ma face sa cred ca nu sunteti dansul este ca nu am fost sunat de dvs aveti nr meu de anglia !!!! :) deci pentru cititori totul este in regula, am printat acel articol scris de acel domn nelus si am sa incerc sa vad cui i apartine .... nu inteleg cum mi se pot aduce asemenea acuzatii cum ca am batut pe cineva in anglia si sunt la puscarie... oameni buni reveniti-va !!!! sunt bine merci si muncesc :D ,

14. birofrancisc

birofrancisc New Member

Trophy Points:
    0
    in concluzie cine vrea sa munceasca munceste, noi muncim pentru o viata mai buna in romania.. sa nu creada cineva ca vii in anglia si primesti 3000 lire in brate lunar doar staand acasa... noroc ca suntem romani si suntem obisnuiti cu munca. Va pup din anglia :D

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Imi pare extrem de rau, d-na, pentru ce vi s-a intamplat. Mi-as fi dorit sa fi verificat mai bine si apoi sa-mi fi ascultat sfatul, caci si eu sunt patita tot pentru ca n-am ascultat...Sper sa va reveniti si, daca aveti cu cine si puterea necesara sa inaintati plangere la OPC si sa dati acea firma sau "clica" in judecata. Personal consider ca nu exista agent roman de recrutare care sa nu insele. Daca o veti face acest lucru ar putea servi de exemplu pentru marsaviile comise de (sa nu zic toti? ) agentii romani de recrutare in deplina cardasie cu alti "cheap labour traffickers" de aici.
    Mult noroc si cu Dumnezeu inainte!-saint-

16. ion_nelus

ion_nelus New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Dragi domni si doamne aceat post a fost scris in urma primirii unui raspuns la un mail pe care l-am trimis celor de la multriprest...cititi cu atentie, am pus si antetul de la mail....Eu am cerut punctul de vedere la cele scrise pe forum de cristiwt...Scuze pt confuzie

17. ioanagrig

ioanagrig New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!...sunt de accord cu cele scrise de "cristiwt"...in schimb...nu inteleg cum de gina de la globemed si victor dragomir de la multiprest au tupeul de a incerca sa musamalizeze nedreptatile pe care le suporta romanii care vin prin aceasta filiera. Sincer apreciez curajul pe care l-a avut "cristiwt"...pt. ca fratilor!!!...totul e purul adevar...100%!!!!
    DECI, CA SA CONCLUZIONEZ, DACA AVETI DE GAND SA PLECATI IN ANGLIA PRIN ACEASTA FILIERA:
    1. LUATI MULT MAI MULTI BANI LA VOI(1000LIRE)
    2. INARMATI-VA CU FOARTE MULT CALM, PT. CA SIGUR VETI AVEA NEVOIE!!!
    3. SI CEL MAI IMPORTANT: SA NU AVETI INCREDERE IN CEEA CE VI SE SPUNE!!!!....PESTE TOT CERETI CHITANTE DACA DATI BANI : AICI VI SE VOR CERE BANI INAINTE PT. ABSOLUT ORICE...STITI VOI...CA LA C..VE
    As avea multe de spus dar asta este esentialul.

18. go.for.it.

go.for.it. New Member

Trophy Points:
    0
    BUN.stati ca va certati pe seama companiei multiprest degeaba.am fost si eu cu ei.

19. ioanagrig

ioanagrig New Member

Trophy Points:
    0
    nu vreau sa ma cert cu nimeni....doar vreau sa-i atentionez pe cei ce
    habar nu au ce-i asteapta daca vin in anglia prin aceasta filiera,ok?...iar daca si tu "GO.FOR.IT"...ESTI TOT LA GLOBEMED ANGAJAT...te inteleg perfect....trebuie sa-ti protejezi interesele...

20. go.for.it.

go.for.it. New Member

Trophy Points:
    0
    cum sta treaba am fost si eu in grupul de 17 din 2 febr.
    cand am vazut ca s-a scris despre asta chiar am fost mirata,fiidca cu acelasi scop am intrat si eu pe acest site sa scriu despre ei.
    nu mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca cineva a scris inaintea mea,(eu inca nu mi-am revenit)inca ma mai chinui.
    DAR SA NU FIM NEDREPTI E O FIRMA CA TOATE ALTELE SI LA ALTE FIRME SUNT NEAJUNSURI.

SI EU AM SUFERIT SI INCA MAI TRAG,FARA BANI,FARA LINISTE CUM SA SPUI CELOR DE ACASA PE UNDE AI AJUNS?

DAR VA SPUN EI TRIMIT PT CARE ASSISTANT NU PE HOTELIER

pt cine venise din tara ptr ingrijitori nu a fost nici o problema,asa ca cei care vor sa vina pe aceste pozitii n-au decat sa apeleze la eiCORECT?

CA NU IAU COMISION INAINTE? AU EI GRIJA DUPA SA LE TRIMITEM DIN SALAR 300LIRE. ESTE?
    ASA E.
    CURSUL E SCUMP,MAI SCUMP CA LA ALTE FIRME,E 1300 LIRE,FATA DE 7,800 LA ALTELE.IAR YELLOW CARDUL SE IA MAI GREU CA LA ALTII IN 8 SAPTAMANI,ALTII TI-L DAU IN 2 LA TERMINAREA CURSULUI,

TOTUSI CEI DE LA GLOBEMED NU AU FOST NEDREPTI CU NOI,NE-AU AJUTAT IN FELUL LOR.

ROMANII NOSTRI NE-AU MINTIT.

ESTE ASA CUM ZIC?
    DACA MAI SUNTETI DIN CEI 17

Share This Page