15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Info despre Cetatenie British, Naturalisation

Discussion in 'EMIGRARE' started by mihaitza_uk, Oct 18, 2013.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Pe majoritatea oamenilor din lumea asta care se stabilesc in alta tara ii intereseaza sa obtina cetatenia statului repectiv, pentru a avea drepturi depline si a se integra total in societatea respectiva. Nu ca sa calatoreasca in Siria, si sa nu stie care stat ii scoate de acolo in caz de razboi.

Si pt ca ai deschis acest subiect - hai sa iti mai zic ceva - ca sa intelegi de ce nu sunt de acord cu ce ai zis mai sus:
    Si vorbim strict despre romani aici - ca nu suntem pe forumul Americani in UK etc

majoritatea romanilor care aplica pt cetatenia britanica o fac pt ca vor sa se distanteze de cetatenia romana (fie pt ca le e rusine cu ea fie pt ca - cred ca daca calatoresc undeva cu pasaport britanic vs roman vor fi tratati diferit etc) pt ca vor sa se laude in fata celorlalti ca sunt britanici (desi pt a fi britanic tb sa detii mai mult decat un pasaport - tb sa detii bun simt) si pt ca in fata acestui referendum unii se tem ca vor fi trimisi acasa (desi nu e chiar asa simplu si nu va fi trimis nimeni acasa)
    realitate este ca - o persoana care se califica pt cetatenia unui stat - in momentul respectiv deja beneficiaza de 90% din drepturile si obligatiile unei persoana care e cetatean - pt ca tb sa fi trait cel putin 5-6 ani in acea tara legal, ca tb sa fi avut 1 ani de zile statut de permanent resident (iar ca permanent resident repet ai aproape acelasi drepturi ca si bastinasii)
    IN UK ca PR ai toate drepturile ca si un englez mai putin: a) nu poti vota pt alegeri nationale si referendum, b) nu poti servi in serviciul militar, c) nu poti candida pt functii publice in conducerea centrala-guvern(poti insa sa candidezi pt primarie spre ex, sau consiliul local) si bine-inteles nu pot calatori in anumite state fara vize pt ca nu ai pasaport

situatia e similara si in SUA, Canada, Australia etc - cei care detin Green-Card au aproape toate drepturile pe car le au si cei bastinasi
    Daca tu crezi ca romanii de aici aplica pt cetatenie pt drepturi si pt a se integra atunci - WOW - nu stiam ca toti romanii vor sa devina cetateni pt cele 3 exceptii pe care le am enumerat mai sus - palaria jos daca asta e cazul si sunt asa de civic motivati

Eu am aplicat pt cetatenie spre exemplu pt ca am avut o experienta neplacuta cand am dorit sa imi reninnoiesc pasaportul roman - mi au zis ca dureaza 6 luni din care 4 luni doar sa astept programarea - nu exista atunci nici un sistem electornic de programare si totul era pe auzite si pe ce vroiau muschi lor acolo
    Mi au zis ca imi place sau nu asta e situatia si nu am de ales
    Aveau dreptate pt ca doar iei puteau sa imi reinnoiasca pasaportul - insa mai avea o optiune - de a aplica pt pasaportul britanic si de a nu mai avea nevoie sa ma rog si sa ma umilesc in fata dansilor - lucru pe care l am si facut
    A fost ironic pt ca a durat tot 6 luni si m a costat ceva - insa am reusit sa imi rezolv problema

Consider ca e mult mai probabil ca romanii sa doreasca pasaport britanic doar pt a scapa de nevoia de a da cu prezenta pe la consulatele romane - decat din dorinta de a se integra si beneficia de drepturi depline

2. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Vorbesti prostii... ambele tari accepta cetatenia multipla...

3. Anonymous

Anonymous Guest

Dio - nu mai stii sa citesti limba romana?
    unde in: da poti - ti se pare ca am zis ca nu accepta cetatenie multipla
    Doamne ce de experti in imigratie si cetatenie pe aici
    Romanul e expert in toate - am uitat

4. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Mestere, ia o pauza si purcede la relaxare… ai schingiuit semnatica notiunii de cetatenie de nici tu nu mai intelegi ce vrei sa spui…

Cand doi iti zic ca esti ‘obosit’, ar fi oportun sa te duci la culcare…

5. Anonymous

Anonymous Guest

Draga Dio
    O sa iti faca placere sa auzi ca imi inchid contul si imi continui viata mai departe
    Tu si prietenii tai dinozauri puteti sa ramaneti dictatori acestui forum - comunismul a castigat

Iti doresc numai bine si ma duc la relaxare - permament
    Sunt sigur ca forumul ramane pe mainile voastre atot-stiutoare si experte

6. Freedom_writer

Freedom_writer New Member

Trophy Points:
    3

Share This Page