17.9 C
London
Monday, June 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Info ... concentrat

Discussion in 'NINO' started by zvrk, Nov 3, 2007.

1. zvrk

zvrk New Member

Trophy Points:
    0
    Citesc in disperare cam tot ce scrie pe aici, dar asta e, la capitolul acte sunt aburit rau!
    Vorbiti fratilor limbi staine, nu conteaza ca-i romana sau engleza, tot nu pricep! Tot felul de culori de carduri, IR, CIS, NIN, ceata totala la mine -angel-
    Asa ca, daca e cineva pe aici mai putin aburit ca mine la capitolul acte, please help!
    Concret, pentru mine, am primit de la Home Office acel "Accession worker card for ..."
    La firma imi zic ca de la Inland Revenue au ceva numar provizoriu.
    M-am programat si pentru NIN ...
    Dar tot nu stiu daca ajunge! Sau daca trebuie ?
    Ideea e ca la capitolul bani ma cam taie, cica asta e, pana nu am toate actele platesc impozit mai mare, bla, bla.
    Si nu stiu daca e asa, ca la capitolul asta is dezastru.
    Care a trecut prin astea si isi mai aduce aminte , please! Daca se poate si o minima explicatie de ce trebuie fiecare chestie, ma faceti fericit -dance- ance-

2. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
  3. zvrk

zvrk New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, este dar ... e cam teoretic, si daca nu le am cu astea, tot ceata e!
    Concret. La firma pomenesc de un numar provizoriu de la Inland Revenue. Eu nu am primit nimic. E normal asa? Doar ei il primesc? Si cum trec la numarul definitiv de la IR? Adica ce trebuie sa fac?
    Tot concret. E reala povestea ca platesc impozit suplimentar pana nu am NIN? Calculul venitului net, gasit pe site, difera cu vreo 500 lire fata de cat vireaza ei in cont. Explicatia lor e cu acest impozit suplimentar. E reala?

4. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.hmrc.gov.uk/rates/nic.htm

Incearca sa citesti si linkul de mai sus. Temporary number nu trebuie sa il primesti de la inland revenue. Acest numar se aloca de obicei de catre Payroll9cei care iti calculeaza salariul si taxele). Acest numar este TNDDMMYY M(F), unde TN=temporaty number, DD=ziua nasterii, Mm=luna, YY=anul nasterii, M(F)=sexul.

Pana cand vei primi permanent national insurance number vei plati emergency tax, care este cam multisor. In ziua in care ai primit NIN(National Insurance Number), suni la Inland Revenue si cere sa iti refund ceea ce ai platit in plus.Banii ii primesti inapoi caci se recalculeaza.

Bafta.

5. zvrk

zvrk New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult!
    Este exact nivelul la care mai pricep si eu cate ceva din partea asta cu actele. -happy-
    Cu NIN sunt lamurit, sper sa nu fie probleme.
    Dar am vazut pomenite pe aici tot felul de culori (blue, yellow, purple) referitoare la CARD. Despre ce este vorba?

Share This Page