8.1 C
London
Friday, April 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Info Au Pair

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by lauram, Aug 29, 2010.

1. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    Re: au pair

buna tuturor!

postez acest mesaj pentru a multumi tuturor celor ce m-au ajutat cu un sfat sau o idee pe acest forum, pana acum....
    am tot postat acum,pe acest forum pentru ca sunt in situatia in care am schimbat familia si nu eram in clar 100% cum sa procedez pentru a avea continuitate; ieri am fost la Croydon, am obtinut un alt accesion worker card pentru noua familie, si mi-au spus ca in decembrie pot sa aplic pentru blue card; voi aplica tot in persoana la Croydon cu programare facuta din timp pentru ca nu vreau sa mai astept dupa ei alte 3 luni sa mi-l elibereze.

multumesc din suflet tuturor de pe acest forum!
    multa bafta!

cu stima,
    ramona

2. Alinah

Alinah New Member

Trophy Points:
    0

Buna Rammy,

cu cat timp inainte de a te muta ti-ai facut programarea?

3. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0

in mai am reusit sa obtin programare pt iulie.....un picut tarziu, pentru ca eu m-am mutat in iunie,dar se pare ca e ok,pentru ca am pauza mai mica de 30 de zile si mi-au spus ca pot aplica de blue card in decembrie.....i-am intrebat de trei ori ca sa fiu sigura :)

4. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0

alinah, pot spune ca e foarte greu sa obtii o programare...online nu am reusit,iar telefonic, cred ca am stat mai mult de o sapt pe tel...intram in legatura cum se deschideau liniile si deja imi spuneau ca s-au facut programarile pt ziua respectiva
    daca vrei sa faci programare telefonic, stai pe telefon de la 9 fara 5 dimineata incontinuu, sa prinzi legatura chiar in momentul cand se deschid liniile si sa ai RABDARE
    eu ajunsesem la un punct in care am zis ca n-o reusesc in veci sa prin programare

5. Alinah

Alinah New Member

Trophy Points:
    0

Ms mult Rammy

eu de maine intr-o saptamana ma mut. Am fost luata prin surprindere si ma simt un pic cam stransa de timp. Sper sa reusesc sa-mi fac programare intr-un final.

6. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0

pai cu cat timp inainte te-au anuntat?ce s-a intamplat?de ce trebuie sa te muti?unde anume esti?
    multa bafta...alinah

7. adelyca86

adelyca86 Member

Trophy Points:
    16
    hello.am vazut bine sau mi se pare???corectati-ma daca gresesc.poti fi aupair si self employed in acelasi timp?pentru ca am vazut mai sus cineva care intreba daca are voie sa lucreze part-time in calitate de au pair.eu stiam ca nu,dar se pare ca sfatul a fost dat diderit de ceea ce stiam eu,si anume, ca poate lucra part-time ca self-employed.

8. adelyca86

adelyca86 Member

Trophy Points:
    16
    Buna Angelina.eu am o situatie mai complicata insa o sa ma rezum la o intrebare aici:daca aplic prin posta cam cat timp o sa dureze.Ce sfaturi imi dai?eu am citit cand am avut timp pe acest forum,se pare ca este o nebunie cu programarea la croydon.Am vazut ca rrammy nu a reusit online,ma intreb de ce?iar pentru programarea telefonica am vazut ca este recomandat sa suni de indata ce ei incep programul.Am un numar de telefon,poti sa mi-l mai dai o data ca sa fiu sigura ca e acelasi,banuiesc ca e din ala ce te taxeaza de numa.msmsmsmsmsmsm

9. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    buna adely

eu nu am reusit sa ma prugramez online pt ca erau deja acute programari pe mai bine de 6 saptamani in avans, ceea ce pe mine nu ma ajuta absolut deloc pentru ca nu ma incadram in termenele mele; eu am fost cu termene limita, astel incat sa am continuitatea,asa ca am insistat teleonic,dar si teleonic am reusit sa prind o programare dupa 1-2 saptamani de insistente, zilnic am fost pe telefon; nu stiu cum te taxeaza numarul respectiv, pentru ca mie mi-a spus familia gazda sa foflosesc telefonul fix, ca e mai bine :) numarul la care am sunat e 08706067766
    multa bafta si mai scrie aici ce ai rezolvat...chiar sunt curioasa;
    su sunt super fericita ca am avut noroc sa prind programare si pot sa aplic de blue card in noiembrie, la un an de cand mi-a fost eliberat prinmul pink card, dar cred ca voi astepta pana in decembrie totusi, ca sa fiu sigura ca nu am probleme
    multa bafta, iti doresc....

10. adelyca86

adelyca86 Member

Trophy Points:
    16
    Revin...Nu stie nimeni nimik despre aceasta situatie,f tare m-ati ajuta daca v-ati expune punctul de vedere cu referire la aceasta problema:(

11. adelyca86

adelyca86 Member

Trophy Points:
    16
    Rrammy ma bucur sa gasesc persoane ca voi pe acest forum,foarte mult m-au ajutat informatiile pe care voi le dati.Scuza-ma ca pun o asemenea intrebare dar cand sun la croydon ce le spun alora?ca vreau o programare pentru Br3 sau cum procedez? Iar in cazul in care vreau sa le adresez alte intrebari referitoare la prgramul au pair pot sa scriu pe aceasta adresa
    BaRCEnquiries@UKBA.gsi.gov.uk,am vazut ca cineva a postat-o mai jos spunand ca daca ai intrebari poti trimite mail la aceasta adresa si ei raspund intr-o zi,doua.ms din suflet si iti doresc multa bafta in a-ti obtine mult doritul BC!

12. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    Adelyca, da spune-le ca vrei sa faci o programare pt Accesion Worker Card si ca folosesti formularul BR3.
    Adresa accea de e-mail mi-a fost si mie de mare folos, am primit raspuns de la ei, sunt foarte prompti.
    Multumesc,asemenea si tie,multa multa bafta!!! sa iasa totul bine in avantajul tau!

Alinah, tu ce ai mai rezolvat?

13. rebeca

rebeca New Member

Trophy Points:
    0
    si daca trimiti actele prin posta la uk border nu se rezolva?

14. gin

gin New Member

Trophy Points:
    0
    Se rezolva rebeca, insa dureaza 4 luni pana primesti cardul, in cazul in care ti se accepta aplicatia..:) La mine asa a durat si din ce am mai citit pe forumuri la fel 4 luni pana la 6, termenul maxim, insa toata lumea incepe munca, asta e..:) si nimeni nu a avut probleme.
    Chiar si eu care eram foarte stresata si am vrut sa plec acs in perioada asta de asteptare, insa in primele 3 luni esti turist, iar dupa aia primesti cardul, plus ca intrarile/iesirile nu se mai inregistreaza la frontiera..:)
    Mult succes..:)

15. alexxa2087

alexxa2087 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Scuze daca adresez o intrebare stupida :)
    Trebuie neaparat sa-mi fac programare pt AWC Au Pair? Si daca trimit actele prin posta si daca ma duc in persoana?
    Mersi mult!

Share This Page