8.1 C
London
Friday, April 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Info Au Pair

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by lauram, Aug 29, 2010.

1. mihaelamiha

mihaelamiha New Member

Trophy Points:
    0
    salutare

Sunt si eu tot au-pair dar in Winchester si sunt aici din 25 aprilie 2011 si nu cunosc pe nimeni ,asa ca daca ma puteti ajuta sa i-au legatura cu cineva care e prin apropiere sa mai schimbam o vorba sa bem o cafea,ar fi bine.

Multumesc

2. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    dar de ce nu te-au mai tinut pt 11 zile?

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    claudiap, chiar daca pentru blue card se accepta o intrerupere in angajare de maximum 30 de zile, acestea nu trebuie sa fie la inceputul sau sfarsitul perioadei de 12 luni. Inca ceva: pink cardul nu expira pe 7 iunie ci la data la care ai incetat plasamentul de au pair la acea familie. Ar fi o posibila solutie pentru tine, DAR daca ai o doza considerabila de noroc si daca te misti extrem de repede. Poti incerca sa faci o programare la Croydon pentru un yellow card de student cat mai curand (telefonic sau online). Ideal ar fi ca interviul sa fie cu macar 2-3 zile inainte de 27 iunie (aici intervine norocul pentru ca va fi foarte greu sa gasesti un loc liber). Intre timp gaseste un curs la un colegiu autorizat(asta inseamna si sa incepi cursul inainte de ziua in care vei avea interviul la Croydon), poate chiar sa-ti cauti si un job (spunanadu-i angajatorului ca in data de... vei obtine si permisiunea sa muncesti ca student). Daca obtii yellow cardul de student si incepi sa lucrezi(chiar si 1-2 ore pe saptamana) in baza lui (si a statutului tau de student) inainte de 27 iunie, atunci nu mai pierzi lunile lucrate ca au pair. Dupa ce obtii si macar un payslip de la acel loc de munca, impreuna cu scrisoarea de la familie ca ai lucrat ca au pair din 7 iunie 2010 pana in 27 mai, vei dovedi ca ai lucrat 12 luni legal in UK fara o intrerupere mai mare de 30 de zile, deci te califici pentru drept de munca nelimitat si automat pentru blue cardul care sa confirme asta.

Multa bafta!

L.E. Acum am observat ca spui ca ai programare pe 28 iunie. Banuiesc ca e programare pentru blue card, nu? In cazul asta nu poti vorbi cu familia sa accepte sa spuna ca ai fost au pair pana pe 29 mai macar (daca ar fi orice alta data dupa ar fi cu atat mai bine - de exemplu 31 mai ca tot e sfarsit de luna). Daca da, raman valabile cele spuse mai sus(mai putin partea cu programarea - aici ai putea sa le trimiti un email sa le spui ca programarea ta e de fapt pentru yellow card nu pentru blue). Daca nu pot fi convinsi in privinta datei, vezi daca poti face alta programare mai devreme de 28.

4. claudiap

claudiap New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru ca am stabilit impreuna data cand pot pleca, sa aiba si ei timp sa gaseasca pe altcineva si sa termin si eu cu pink cardul, adica ea a zis ca ma ajuta cu orice, acte, pot folosi adresa ei in continuare pt corespondenta cu autoritatile, am crezut ca nu va fi o problema sa scrie in scrisoarea pt HO ca data plecarii mele e 7 iunie. asta se intampla prin ianuarie, am crezut ca ne-am inteles. dar, inainte sa plec, imi da scrisoarea pt home office si am vazut data plecarii mele e 27 mai...nu mai aveam ce sa zic, am incercat sa ii explic, desi stie bine care sunt legile, ca numai fete din Romania a avut ca au-pair. Deja a gasit pe altcineva, nu mai puteam ramane. Dar, cand planuiam noi data plecarii, mi-a spus ca pot sa mai stau un an daca vreau, sau macar pana in septembrie. Eu am refuzat, voiam neaparat sa vin acasa, nu am mai fost in Romania de un an, pt ca atunci cand ei au plecat in vacante, eu trebuia sa stau acasa singura, sa am grija de catel. Teoretic, e corect, nu am ce sa le reprosez, au respectat fiecare detaliu din contract...dar practic...of, sper sa obtin bluecardul totusi. (de la inceput mama copiilor a zis ca ma ajuta, ca de asta vrea numai fete din Romania, ca e sigura ca ele stau cel putin un an, tocmai pt a obtine bluecardul)

5. claudiap

claudiap New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru idee, acum sunt in Romania, am contactat cateva familii pt a fi au-pair din nou, dar pe termen scurt, nu vreau sa fiu iar au-pair un an...
    Dar e excelenta ideea cu yellow cardul de student. Ma documentez acum despre colegiile autorizate, si da, trebuie sa ma misc repede. Multumesc mult inca o data!

6. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Numele meu este Ramona! Lucrez si eu ca au-pair din septembrie 2010, mi-a fost eliberat pink card-ul pe 16 noiembrie 2010, acum trebuie sa schimb familia, am gasit alta familie care ma vor din 25 iulie. Eu ar trebui sa termin cu actuala familie pe la jumatatea-sfarsitul lunii iunie, 18-20 iunie, aproximativ.... am programare pe 12 iulie la Croydon sa-mi scot alt pink card pentru noua familie. Daca merg personal la Croydon obtin cardul in aceeasi zi, corect?! Ceea ce inseamna ca mie mi se va lua in calcul data de 12 iulie ca incepere a noului contract,data c av fi trecuta pe noul card,nu?! Deci,daca nu voi avea ace pauza mai mare de 30 de zile ( de la jumatatea-sfarsitul lu' iunie 18-20iunie aprox. pana in 12 iulie) inseamna ca mi se vpr cumula perioadele iar in noiembrie 2011 voi putea aplica pentru Blue Card?
    Multumesc pentru lamuriri! Stiu ca poate intrebarea/intrebarile sunt prostesti dar vreau sa fiu sigura pe ceea ce fac. Multumesc anticipat!

Cu stima,
    Ramona

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Da, si alt plasament au pair merge, ma gandeam doar ca e mai greu sa gasesti au pair pe termen scurt, dar daca vrea cineva un au pair pentru 2-3 luni, e ok. Important e sa lucrezi legal, si sa te incadrezi in conditia cu cele 30 de zile. Atentie ca si daca se depaseste cu o zi acea perioada de 30 de zile nu te mai califici in cele 12 luni continue de munca legala.

Ramona, ca si in cazul anterior chestiunile astea trebuie bine stabilite cu familia/familiile. Daca noua familie spune in scrisoare si confirma cand UKBA verifica telefonic ca vei incepe pe 25 iulie, iar tu termini actualul plasament pe 18-20 iunie, atunci se depasesc cele 30 de zile de intrerupere. Ideal ar fi ca noua familie sa nu mentioneze nici o data la care tu incepi sa fii au pair pentru ei. Eventual sa apeleze la formularea 'din momentul in care vei primi cardul', iar cand iti va da scrisoarea pentru blue card sa specifice ca ai fost au pair din data eliberarii cardului, nu din 25 iulie. Da, orice perioada lucrata legal(ca au pair, ca student) poate fi luata in considerare (se pot cumula) pentru cele 12 luni continue necesare pentru obtinerea dreptului de munca nelimitat si implicit a blue cardului.

8. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    buna...revin din nou pe forum...intre timp am schimbat familia...am scrisoare de la prima familie ca am lucrat pana in 17 iunie, pe 12 iulie am programare la Croydon si scrisoare si contract de la noua familie mentionand ca voi incepe sa lucrez cu ei imediat ce voi avea pink card-ul, adica 13iulie,tiind ca pe 12 imi scot actele...in acest caz ar trebui sa fie in regula, si sa pot aplica pt blue card prin decembrie?! stiu ca sunt cam la limita datele,dar oricum e mai putin de 30 de zile...deci sper sa fie in regula,sa reusesc, ca tare n-as mai vrea alte 12 luni de acum incepand au-pair...
    multumesc frumos tuturor de pe acest forum care m-au ajutat cu o idee,un raspuns, etc...multa sanatate si bafta tuturor!!!

ramona

9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Da, Ramona, important e sa nu fie mai mare de 30 de zile intreruperea. Si sa ai grija ca familia sa nu uite data de la care vei fi au pair-ul lor, adica 13 iulie. Pune-le lecitina in ceai. -nu-ma-uit-

Succes!

10. Teo.S

Teo.S New Member

Trophy Points:
    0
    sorry k intervin insa eu am venit in noiembrie aici, am primit AWC in aprilie, care dintre cele doua date se vor lua in considerare cand voi aplica pt blue card, noiembrie cand de fapt implinesc un an sau data inscrisa pe card?
    Va multumesc

11. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Data la care ai primit AWC adica data inscriptionata pe el...si ai asteptat cam mult sa ti-l faci sincer -nu-stiu- ..

12. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Teo.S un au pair lucreaza legal ca au pair de cand obtine cardul, pana atunci e... turist. Deci numaratoarea celor 12 luni de munca legala incepe din aprilie (si ar fi bine sa confirme si familia cand aplici pt blue card ca ai lucrat pentru ei dupa data la care ai primit cardul).

angel93
    cred ca vina pentru asteptarea indelungata apartine prietenilor de la UKBA. Banuiesc ca aplicatia a fost facuta prin posta.

13. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc silverfern....sunt deja la nua familie...am discutat toate detaliile...multumesc inca o data...sper sa fie totul ok si in decembrie sa ot aplica pentru blue card...

cu stima,
    ramona

14. Teo.S

Teo.S New Member

Trophy Points:
    0
    -plans- o ce veste imbucuratoarea , ce am mai spicuit de pe site, e k o sa mi pot schimba familia fara sa iau cele 12 luni de la inceput. Adica in nov eu va trebui sa plec de la familia asta ( am sa cer scrisoare cum k am lucrat din aprilie pana in nov la ei) si apoi fac progr pt interviu pt un nou AWC la Sheffield. Deja am o noua familie care ma vor primi prin urmare voi duce scrisoarea de recomandare de la ei, si daca ma incadrez in cele 30 de zile, de modificare a familiei, atunci in aprilie voi putea aplica pt blue card?
    Ce pacat k nu am stiut mai devreme k se poate obtine AWC si prin interviu, nu doar prin posta, cand am venit aici in prima sapt am facut toate actele si ma gandeam k nu dureaza asa de mult, macar daca tot au personal putin sa-si asume vina si sa mi dea blue card pt data cand am venit aici nu cand am primit cardul, ce familie te tine turist in casa lor ?!sa fim seriosi

15. cristina_alexa

cristina_alexa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Teo, daca nu ma insel programare la interviu o faci la Croydon ..nu la Sheffield.:p
    Bafta multa!

16. spinoche

spinoche New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Nu, nu te inseli, la Sheffield ajung actele cand le trimiti prin posta, iar la Croydon se merge in persoana.

Bafta tuturor!

17. angelina

angelina New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Teo
    Sa ai mare grija sa iti faci programare online sau telefonica din timp ca sa nu ramai cu buza umflata.Fii desteapta fa programarea din timp si cand stii un lucru sigur schiumbi familia.mai citeste topicul acesta si o sa afli mai multe amanunte cum poti sa faci mai rapid programarea.eu de exemplu am reusit sa mi fac programare pe 1 iulie in data de 23 mai.si atunci pot spune ca am avut noroc,locurile sunt putine si greu de obtinut .Multa bafta,daca ai nelamuriri si te pot ajuta nu ezita sa ma contactezi.

18. Teo.S

Teo.S New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pt amanunte, la Sheffield am trimis actele insa chiar azi ma tot gandeam ce anume se intampla la Croydon de toata lumea alearga inspre acolo. Am gasit o familie inlocuitoare cat despre progr am sa ma interesez de maine. O seara cat mai faina va doresc si succes tuturor, chiar m-ati ajutat foarte mult

19. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    buna buna din nou...aveti cumva idee cum se poate ajunge la croydon?west croydon,corect?!stiu ca e un tren ce se poate lua din victoria sau london bridge,dar aveti idee ce tren?directrail cumva?
    as fi mai mult decat recunoscatoare,daca m-ai putea ajuta cu acest aspect! multumesc anticipat!

cu stima,
    ramona

20. byfishbone

byfishbone New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!Ma numesc Caroline,as vrea sa intreb,daca familia iti ofera cazare,trebuie neaparat sa ramai cazata la respectiva familie?sau?
    Este posibil sa gasesc au pair cu anumite ore de munca?adica, de exemplu seara sa pot pleca,ma refer la faptul ca am unde sta....multumesc anticipat si imi cer scuze daca nu mi-am exprimat corect ideea....

Share This Page