17.4 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Info Au Pair

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by lauram, Aug 29, 2010.

1. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0
    Denisa,nu ai de ce sa iti ceri scuze,citind comparatia,probabil ca ajung la aceeasi concluzie.

Referitor la imagini,este strict parerea mea,imagindu-ma in situatia unei familii ce cauta un au pair;dar asta sunt eu doar,si asta m-ar impresiona pe mine.Posibil sa nu existe suficienta deschidere din partea mea..m-ai pus pe ganduri..

Am fost au pair aici 6 luni pentru ca,la momentul respectiv,aveam cu totul alte planuri;vroiam sa calatorec mult,sa cunosc indeaproape cat mai multe culturi,aveam curiozitatea specifica varstei.Initial a fost vorba de 3 luni aici,deschideau o noua afacere si au considerat ca au nevoie de inca o persoana care sa le fie de ajutor,avand in vedere ca timpul liber devenea mai limitat.Am ajuns aici cu alte idei(vroiam sa traiesc in State si Marea Britanie reprezenta decat un popas).Am avut,prin intermediul lor,ocazia sa vad si o parte a societatii americane si mi-a fost dor tare de Europa.Am revenit aici cu o viza de student.Prin 2000 nu se acorda vreun card pentru ca iti mentineai statutul de au pair timp de un an.

Inca o data,iti doresc sa gasesti drumul cel mai potrivit pentru tine

2. Alexandrr

Alexandrr New Member

Trophy Points:
    0
    Dragilor,

Citesc reply-urile voastre, si devin din ce in ce mai confuz.
    Vad aici ca sunt persoane care au plecat ca aupair fara purple card, persoane care asteapta de atata timp sa-l primeasca, si persoane care l-au primit, si deci urmare, au plecat in totala siguranta.
    Deci se poate pleca fara acest purple card, sau nu? Partea nasoala e ca eu trebuie sa ajung la my host family in mai putin de 3 saptamani, si chiar nu cred ca mai am timp sa astept un AWC.
    Nu se poate aplica la fata locului? Adica ajung la familie, si in scurt timp trimit actele pentru AWC, asa cum si kata88 a facut.
    Va rog, fi-ti sinceri si directi in rasp vostru, pentru ca citesc pe platforma online a ambasadei UK, si scrie acolo ca poti locui pentru 3 luni de zile, cu posibilitatea de a te intretine. Dar pana la urma, am unde locui si manca.... la familia gazda.
    Astept cu interes un raspuns si multumesc anticipat.
    Alex

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Alexandrr, situatia e in felul urmator: fara acel card nu poti incepe activitatea(si ma feresc sa spun munca) de au pair. Poti aplica si fiind in UK, nu te opreste nimeni. Ca cetatean european ai dreptul la libera circulatie si drept de rezidenta initiala de 3 luni fara sa te intrebe nimeni nimic(ca si cum ai fi turist). Dupa cele 3 luni initiale, ca sa ai drept de rezidenta in UK, va trebui sa ai un anumit statut - in cazul tau au pair, statut certificat de acel card. Daca tu vei alege sa locuiesti la acea familie pana ti se elibereaza cardul, strict legal tu va trebui sa fii oaspetele lor, nu au pair. Dupa ce primesti cardul vei fi au pair. Eventual poti discuta si acest lucru cu familia. Daca dupa 12 luni ca au pair vei aplica pt blue card, perioada de 12 luni va fi calculata incepand cu data la care ai obtinut cardul de au pair - atentie la acest aspect cand vei cere scrisoare de la familie in care sa confirme faptul ca ai fost au pair la ei toata aceasta perioada.

4. Alexandrr

Alexandrr New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern wrote:
    Alexandrr, situatia e in felul urmator: fara acel card nu poti incepe activitatea(si ma feresc sa spun munca) de au pair. Poti aplica si fiind in UK, nu te opreste nimeni. Ca cetatean european ai dreptul la libera circulatie si drept de rezidenta initiala de 3 luni fara sa te intrebe nimeni nimic(ca si cum ai fi turist). Dupa cele 3 luni initiale, ca sa ai drept de rezidenta in UK, va trebui sa ai un anumit statut - in cazul tau au pair, statut certificat de acel card. Daca tu vei alege sa locuiesti la acea familie pana ti se elibereaza cardul, strict legal tu va trebui sa fii oaspetele lor, nu au pair. Dupa ce primesti cardul vei fi au pair. Eventual poti discuta si acest lucru cu familia. Daca dupa 12 luni ca au pair vei aplica pt blue card, perioada de 12 luni va fi calculata incepand cu data la care ai obtinut cardul de au pair - atentie la acest aspect cand vei cere scrisoare de la familie in care sa confirme faptul ca ai fost au pair la ei toata aceasta perioada.

Multumesc mult pentru ajutor. Acum lucrurile incep sa aiba sens. :D
    Numai de bine.

5. Alexandrr

Alexandrr New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut inca o data.

Am nevoie de ajutorul dvs iarasi.
    Am cerut familiei gazda sa-mi scrie acea scrisoare necesara dosarului pentru purple card. Vad ca ma tot amana de 3 saptamani spunandu-mi ca nu au scris niciodata asa ceva si au nevoie de un model.
    Sincer, stiu in mare ce trebuie scris, dar ca sa-i linistesc pe ei, unde pot gasi un model de astfel de scrisoare? Ma poate ajuta cineva?

Va multumesc mult.
    Alex

6. Katika

Katika New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    Eu am venit in decembrie, si numai in ianuarie am trimis actele pentru a obtine purple cardul. As vrea sa intreb cat de sigur este "the waiting time" pe site-ul http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... tingtimes/? Intreb, fiindca saptamana trecuta am citit ca lucreaza cu actele trimise in noiembrie, iar azi citesc ca lucreaza cu 22 octombrie. Asta inseamna ca eu trebuie sa astept aproximativ inca 2 sau 3 luni?
    Am prietene aici, si ei spun ca dupa o luna au primit purple card-ul. (Scuze daca nu am scris corect, dar sunt din Sovata:p)

7. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Si cei care sunt din Sovata, automat, nu scriu corect? -ras2- -ras2- -ras2- -ras2-

N-am mai ras asa de bine de mult timp!...

Bine-ai venit pe forum!

Acei timpi de asteptare sunt intr-o oarecare masura, orientativi. Eu stiu pe cineva care a primit Yellow Card-ul acasa iar pe site-ul UKBA era trecut ca se lucreaza la aplicatiile primite mult inainte sa o trimita ea.

Oricum, din ce am observat, timpii de asteptare sunt din ce in ce mai mari. -trist-

PS: Ai scris foarte corect.

8. andreea211

andreea211 New Member

Trophy Points:
    0
    hello
    sunt noua pe aici ..luna aceasta vreau sa plec in Londra ca au pair. am gasit deja o familie printr-o firma de plasament greataupair.co.uk. M-ar interesa adca stie cineva ceva despre aceasta firma. pare ca totul s-a intamplat foarte repede si sunt putin sceptica.
    Ms...astept rasp!!

9. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit pe forum! -dans- Sper sa ramai cu noi cat mai mult...
    Uita-te la topicul asta din urmatorul link: http://www.romani-online.co.uk/forum/au ... mp-si-bani
    Site-ul ar trebui sa fie in regula, dar e bine sa stii cand dai peste un scam, citeste tot ce poti incepnad cu paginile 3 si 4 din sectiunea Jobs->AuPair, sunt acolo topicuri foarte utile
    Succes in UK indiferent de care iti vor fi planurile de acolo inainte si te rog sa ne tii la curent (daca vei avea posibilitatea si timpul) in legatura cu experientele tale ca au-pair.

10. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Numele meu este Ramona! Lucrez ca au-pair din septembrie 2010,tot ok,familia ok,copii superbi...problema mea este ca mi-a iesit pink card-ul in noiembrie; am facut aplicatia dupa ce am ajuns in Anglia. Intrebarea este ce as putea sa fac, sa nu "pierd" un an,in sensul ca eu voi termina contractul cu familia in septembrie(atunci considera ei un an si nu sunt de acord sa prelungeasca). Pot sa iau alt contract de au-pair pentru o perioada mai scurta dupa care sa aplic pentru blue card,sau va trebui un alt contract de au-pair de 12 luni?ma poate ajuta cineva cu informatii in acest sens? sau un numar de telefon sau link pentru Home Office unde pot gasi informatii concrete despre acest aspect!
    Multumesc anticipat!

11. AndraMara

AndraMara New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ramona,

Teoretic, ai putea sa gasesti o alta familie, sa faci un alt contract si sa obtii un alt pink/purple card (important este sa nu ai o pauza mai mare de 30 de zile intre cele doua contracte, iar pink/purple cardul pentru cea de a doua familie trebuie sa il obtii inainte de a incepe munca pentru familia respectiva). Deasemenea este important sa ai recomandari si scrisori de confirmare de la toate familiile pentru care lucrezi.
    Practic, insa, e mult mai dificil. Eu nu am reusit. -nu-stiu-

Multa bafta!!!
    -dans-

12. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Incercati totusi sa cadeti la o intelegere cu familia sa stati cu 2 luni in plus, puteti desigur sa faceti un contract pe 3 luni cu o alta familie, dar din cate stiu va trebui sa va luati alt AWC, insa nu cred ca asta va fi o problema. Deci, nu trebuie sa va faceti griji.
    Sper sa vizitati des forumul si sa ne tineti la curent cu evolutia situatiei, asa ca nu ne uitati.
    -ras4-
    Mult succes! -cu-bine-

13. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    buna andra...multumesc de raspuns....de ce spui ca practic este mai dificil? in ce sens?nu inteleg...ma poti lamuri,te rog frumos
    multumesc anticipat!

cu stima,
    ramona

14. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Probabil ca se referea la obtinerea Blue Card-ului, intr-adevar sunt si persoane care nu reusesc din prima, dar daca va informati bine inainte va va fi mai usor si veti evita eventualele respingeri, sunt numeroase topicuri despre BC pe forum, dar puteti incepe cu acesta:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... -blue-card

15. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit pe site Ramona!

Cred ca Andra se referea la faptul ca formalitatile de obtinere a documentelor dureaza iar ca sa poti obtine un blue card pentru 12 luni lucrate nu trebuie sa ai o intrerupere in angajare mai mare de 30 de zile.

Pe langa posibilitatea de a discuta cu familia sa mai stai inca 2 luni (si nu exista o durata standard a contractului de au pair, deci nu e nevoie de inca 12 luni), sau de a alege alta familie, ai mai putea sa te inscrii la un curs de engleza (daca nu esti inscrisa inca) si sa aplici pentru un yellow card de student(cu drept de munca de maximum 20 de ore pe saptamana) si aici la fel ar trebui sa primesti yellow card-ul si sa si incepi un job part time inainte de a pleca de la familie, sau in maximum 30 de zile dupa ce vei pleca. Apoi cand vei aplica pt blue card vei putea cumula perioada de au pair cu cea muncita ca studenta, dar sa nu fie intrerupea intre cele doua perioade mai mare de 30 de zile.

Gandeste-te cam ce situatie ti-ar conveni mai mult (eu zic totusi sa incepi cu dicutia despre prelungirea cu cele 2 luni - e cea mai simpla) si alegi ce ti se potriveste mai bine. Citeste si tutorialele din categoria 'UK de la A la Z' - ai link-ul in semnatura mea, poate mai gasesti unele informatii utile.

Succes!

L.E. Daca vrei sa intrebi ceva la UKBA asta e adresa pt romani si bulgari: BaRCEnquiries@UKBA.gsi.gov.uk
    Iar aici e sectiunea din site referitoare la aceiasi romani si bulgari:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... iaromania/

16. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Silverfern!

Multumesc frumos de raspuns! Am discutat cu familia posibilitatea prelungirii contractului, dar ei tin la o "regula de ordine interioara" si anume vor un au-pair pentru un an,iar anul se implineste pentru ei/noi in septembrie cand am venit la ei(nimic de condamnat). Sa inteleg din mesajul tau,ca as putea lua un alt contract mai scurt, sa completez 12 luni,cu conditia sa nu fie intrepurea mai lungade 30 de zile si se pot cumula cele doua perioade pentru Blue Card?! Imi cer scuze daca adresez intrebari stupide,dar vreau sa ma asigur ca inteleg corect ce am de facut!
    Multumesc!

Cu stima,
    Ramona

17. Katika

Katika New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi pentru raspuns. Da, si eu am auzit ca timpul de asteptare este mai lung. Am scris ca sunt din Sovata, fiindca sunt unguroaica:)
    Decei acum tot ce trebuie sa fac, sa am rabdare...si sper ca in unrmatoarele 2 sau 3 luni o sa primesc purple cardul, si pasaportul inapoi.

18. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Exact! Ati inteles corect, prin urmare, in ultima luna ca au-pair la familia respectiva cautati-va o alta familie ce au nevoie de un au-pair pentru 3 luni, sau mai mult, depinde de ce planuri aveti, astfel evitati sa depasiti acele 30 de zile.
    Succes!

19. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos pentru raspuns si lamuriri! Succese depline! Sanatate!

Cu stima,

Ramona

20. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Avand in vedere ca acum UKBA proceseaza aplicatii primite in noiembrie... cred ca ar trebui incepute cautarile mai devreme si implicit trimiterea aplicatiei pt un nou AWC. Sau poate chiar ar fi mai sigura o programare la Croydon nu mai tarziu de 30 de zile de la terminarea contractului la prima familie.

Share This Page