-0.8 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Info Au Pair

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by lauram, Aug 29, 2010.

1. ccc_07000

ccc_07000 New Member

Trophy Points:
    1
    Multumesc mult pentru informatii, sper sa nu mai intarzie mult.

2. CVK

CVK New Member

Trophy Points:
    0
    RaluK_BM wrote:
    pt CVK

si eu mi-am gasit singura familia pe acelasi site, in londra... am vb pe skype si asta a fost :)
    tu in ce zona esti? eu sunt in nord est, walthamstowLa mine asta a fost acum vreo 3 ani,atunci lucram in Kingston; intre timp m-am tot mutat prin Londra dar tot in vest am ramas ca mi-a placut-momentan in Shepherd's Bush( la 10 minute de Westfield-ras4- )

3. ancaioana

ancaioana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna R0xana,
    Si eu am vorbit cu familia respectiva prin mailuri si la telefon (cam pe la jumatatea lunii octombrie), trebuia sa incep pe 1 Noiembrie(pt ca plecau in vacanta in franta).Dar nu mi-au mai raspuns la mailuri si la telefon, si m-am gandit ca si-au gasit pe altcineva care cerea bani mai putini. Sunt curioasa daca te-au ales pe tine :D

4. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    ancaioana wrote:
    Buna R0xana,
    Si eu am vorbit cu familia respectiva prin mailuri si la telefon (cam pe la jumatatea lunii octombrie), trebuia sa incep pe 1 Noiembrie(pt ca plecau in vacanta in franta).Dar nu mi-au mai raspuns la mailuri si la telefon, si m-am gandit ca si-au gasit pe altcineva care cerea bani mai putini. Sunt curioasa daca te-au ales pe tine :D
    Cred ca portul tau nu-si are locul aici. Acest gen de intrebari poti sa le trimiti prin mesaj privat.
    E valabil si pentru R0xana.
    Incalcati niste drepturi prin posturile astea negandite. Se numesc: Drepturile la confidentialitate si daca nu ati auzit pana acum, o auziti(cititi) in acest moment.

5. ancaioana

ancaioana New Member

Trophy Points:
    0
    ma scuzi Mutu :p
    nu se va mai repeta :D

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    ancaioana wrote:
    ma scuzi Mutu :p
    nu se va mai repeta :D

Inteleg ca nu e prea placut sa fii atentionat chiar de la primul post, cand intri pe un forum. Vroiam doar sa-ti atrag atentia. Ma bucur ca ai inteles si-ti multumesc pentru intelegere.

Mai sunt si alti utilizatori care impartasesc aceeasi parere cu mine:

rebecca_uk wrote:
    Si eu stiam si atrag din nou atentia ca 'altfel' de modalitati se discuta in privat.
    De ce nu intelegeti, ca acesta este un forum public si nu doar pt. cei care dorec binele romanilor? O sa se ridice restrictiile si o sa avem credibilitate la Pastele Cailor!...dupa cum vad eu lucrurile...oare sa ajung si eu la concluzia ca unii dintre noi isi merita soarta/

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  8. denisa.c

denisa.c New Member

Trophy Points:
    0
  9. AndraMara

AndraMara New Member

Trophy Points:
    0
    Denisa,

1. Nu poti sa incepi munca inainte de a obtine permisul de munca (pink/purple cardul). Deci, familia trebuie sa iti trimita o scrisoare de invitatie(mai multe detalii despre ce trebuie sa contina scrisoarea gasesti pe urmatorul site www.easyaupair.com/familyletter/), pe care o trimiti la Home Office alaturi de formularul BR3 completat (www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheu...riaromania/applying/), 2 poze (tip pasaport), pasaportul in original.
    Iti recomand sa inchei si un contract.

2. Daca ai "oarecare retineri" in ceea ce priveste aceasta familie, atunci mai cauta, fii foarte atenta, cere si recomandari.

10. denisa.c

denisa.c New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc Mara! presupun ca familiile stiu mai bine ce e de facut oricum pentru a incepe. Nu am mai lucrat ca si au pair dar am experienta cu copiii. O sa mai citesc despre ce presupune asta. Prima dat trebuie sa-mi gasesc familie. Am renuntat la ideea de familie monoparentala-ras4- m-am gandit mai bine si nu e ok :p in schimb, deja am o groaza de familii si corespondam pe mail. O sa-mi fie greu sa iau o decizie. Multumesc inca o data pt raspuns. o zi frumoasa!

11. denisa.c

denisa.c New Member

Trophy Points:
    0
    in nici un caz nu era vorba de maritis. era faptul ca a fost primul care m-a adaugat la favoriti si na era curiozitatea sau poate nu-mi pot controla increderea oricum nu mi-a trebit mai mult de o zi ca sa imi dau seama de riscuri, e inevitabil sa nu se intample ceva si cazurile astea sunt mai degraba un fel de matrimoniale.com nu asta caut, cu siguranta. au trecut doar doua zile si deja sunt in mare dilema cu familiile si nici nu as vrea sa iau de acum o decizie, daca pana in iulie apare ceva mai bun? :D multumesc!

12. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    denisa.c wrote:
    ...inevitabil sa nu se intample ceva si cazurile astea sunt mai degraba un fel de matrimoniale.com nu asta caut, cu siguranta. au trecut doar doua zile si deja sunt in mare dilema cu familiile si nici nu as vrea sa iau de acum o decizie, daca pana in iulie apare ceva mai bun? :D multumesc!

Ca un sfat asa...

Daca pozele de la profilele unde cauti Familii sunt asemanatoare cu cea de la Avatar atunci sunt sanse mari ca peste 60% sa fie Matrimoniale sau si mai rau.

Regula de BAZA atunci cand cauti Familii prin intermediul Internetului ii sa fi Tu cea care alegi Familia si o contactezi si sa eviti pe cat posibil cei care te adauda la favoriti sau te apealeaza.

Chiar si cu Referinte ( care sunt extrem de usor de obtinut) trebuie sa verifici de 2 ori inainte de a accepta o familie. Oricum de evitat familiile doar cu un parinte, nu doar din considerente matrimoniale dar in general o sa muncesti mai mult, un parinte neavand prea mult timp la dispozitie.

Treaba cu pozele se aplica si la familii serioare cu ambii parinti unde o sotie desteapta nu o sa isi faca de lucru aducand in casa un fotomodel la care sa se holbeze barbatuso toata ziua .

Oricum, success si grija mare atunci cand trimiti aplicatii la familii, fi foarte selectiva; Intradevar sunt foarte multi aplicanti dar sunt si foarte multe familii care asteapta un AuPair.

13. denisa.c

denisa.c New Member

Trophy Points:
    0
  14. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0
  15. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    :) heeey poate are poze cu copii, pe acele pagini iti poti pune mai mult de o poza pe profil, si chiar de ar fi singura ei poza e decenta si frumoasa (ea) nu vad care e problema, daca o familie e interesata poate solicita si poze pe mess.mail etc.

16. denisa.c

denisa.c New Member

Trophy Points:
    0
    superpitici, nu incerc sa vand nimic ;) incerc sa gasesc o familie care, in primul rand sa ma accepte asa cum sunt si cu care sa ma simt ca acasa :p ca sa fac asta trebuie sa fiu sincera de las inceput si in toate privintele:) pentru ca si eu astept acelasi lucru de la ei. am si poze cu copii, pentru ca am fost educatoare 2 ani si nu consider ca e nimic vulgar in poza mea. am reusit sa-mi fac un profil destul de apreciat.deja corespondez prin e mail cu 3 familii (familii complete si f dragute, lucru care ma sperie sincer). Am zis sa mai astept ca mai e mult pana in iulie dar mie imi e deja greu sa aleg.

oricum, multumesc pentru sfaturi, pentru ca asa o sa le iau, cu toate ca ironia si sarcasmul sunt prezente putin acolo :p

17. denisa.c

denisa.c New Member

Trophy Points:
    0
    ashan, multumesc:) si imi cer eu scuze pentru degenerarea discutiei nu am avut nici o astfel de intentie

18. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit si eu pe aici si pun o intrebare, sper eu ca nu prosteasca. Iti trebuie cumva pasaport ca sa devii au-pair, adica sa trimiti pe la home office sau mai stiu eu ce? Nu era nevoie doar de buletin de cand cu UE? Nu ca ar fi o problema in a-mi face pasaport, dar nu credeam ca mai este insa nevoie de unul, chiar si pentru UK, ca doar suntem toti intr-o comunitate unita si fara frontiere ,nu?

19. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0
    Denisa,nu am sugerat ca ar fi ceva vulgar in poza ta.Ma pun in locul familiei care ar fi interesata de un au pair,si cred ca m-ar impresiona imagini unde ai fi alaturi de copii.

Am fost au pair aici timp de 6 luni.Am avut sansa sa cunosc o familie fanatastica aici,unde am fost tratata ca si cum as fi fost cel mai in varsta copil al familiei.In conversatiile pe care le aveam cu ei,inainte de a ajunge aici,se interesau tot timpul de educatia de pana la momentul respectiv si de planurile mele in privinta asta pe viitor.

Sper sa gasesti,la fel ca mine,familia potrivita pentru tine,e un inceput foarte bun penrtu un tanar.

20. denisa.c

denisa.c New Member

Trophy Points:
    0
    superpitici, imi cer scuze pentru interpretari doar ca mi s a parut putin ciudata intrebarea cu analogia fructelor..o fi fost doar in mintea mea, nu mai conteaza, serios. scuze, inca odata daca am inetepretat gresit. dupa cum am mai zis, am si poze cu copii, si sincer nu cred ca experienta se masoara in poze alaturi de copii, cu toate ca da, la prima impresie, da bine.

de ce doar 6 luni? :D

felicitari pentru familia ta si multumesc de incurajari.

Share This Page