11.8 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Indefinite Leave to Remain

Discussion in 'ARHIVA' started by miki, Mar 7, 2006.

1. adrian@

adrian@ New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Indefinite Leave to Remain . >" Si eu am asteptat acelasi lucru " <

Tragedia unui Roman in UK
    >
    > Ma numesc Adrian si bucur ca pot sa va scriu aceste rinduri si ca defapt ma aflu aici in UK pentru a va putea spune insusi eu personal cele ce sau intimplat cu mine , dupa mai bine de 5 ani aici in UK fiind inregistat cu Home Office am asteptat decizia lor care ar fi trebuit sa ajunga la mine intr-o scrisoare la adresa care mi-au dato dar se pare ca nu a fost sa fie asa....?.
    > Timp de 5 ani am semnat la politie o data pe luna acesta fiind conditile puse de catre H.O. dar pe 01.06.2006 la ora 14:24 ce mi sa intimplat a fost ingrozitor semnind la politie am fost arestat si mi-sa spus ca voi fi deportat in Romania numai ca am intrebat de ce nu am primit nici o scrisoare de la Home Office pentru a sti acets lucru , pe urma le-am adus la cunostinta ca abia am vazut avocatul meu acum 2 ore in urma si el nu stie nimica , defapt raspusnsul lor a fost ca il vor instinta acum ….. , culmea se face ca avocatul meu a aflat de mine dupa o ora dupa ce mau arestat findca abia atunci a receptionat faxul care avea trecuta ora pe el .
    > Eu personal avind probleme medicale si avind doua Rapoarte Medicale cu mine in acea zi in rucsacul care il port mai mereu le-am spus si era scris in Raport ca trebuie sa am in urmatorul an trasplant de ficat si necesit injectii in fiecare saptamina unde trebuie sa ma prezint la GP, unde sunt inregistrat pentru a o avea .
    > Mi-au spus sa nu imi fac griji ca vor rezolva ei problema aceasta , a doua zi 02.06.2006 Vineri trebuia sa am injectiea pentru ficat in partea stinca a abdomenului , dar pe la 8 :30 au venit 2 politai si mi-au spus ca trebuie sa mergem la GP sa fac injectia cu ei , incredibil am crezutca a cazut cerul pe mine , ei ar fi trebuit sa aduca injectiile acolola politie si cineva sa mi le faca , dar ei mi-au pus minile la spate cu catusile , dupa care mau pus in masina si am plecat spre GP , cind am ajuns acolo intrind pe usa principala multi oameni se uitau la mine ca la un criminal , dar cind ma vazut Asistenta a inceput sa pliga ce anume am facut de am ajuns in asa hal sa fiu umilit am fost intrebat de catre Asistenta care imi facea injectile de mai bine de 2 ani .
    > Mi-am cerut scuze dar nu reuseam sa pun cuvintele la un loc pentru a putea spune ce anume sa intimlat uitinduma in ochi ei care deja erau cuprinsi de un soc la ceia ce vazuse si cum am fost adus in dispensar la ia .
    > Dupa ce a insistat sa imi dea catusle jos de la mina in spatele cortinei mi-a facut injectia si mai apoi a insistat sa ii spun ce anume am facut pentru ca va face tot ce poate a ma ajuta , ma intrebat daca am facut vre-o crima daca am violat pe cineva furat sau e.t.c , in citeva cuvinte i-am spus ca aplicatia mea dupa 5 ani a fost respinsa si din acest motiv am fost arestat si tratat in acel mod.
    > Plecind de acolo politisti auzind cele ce se intimplase nu mi-au mai pus catusile la mini ci doar mau pus in masina si m-au adus inapoi unde am stat 2 zile si jumatate in acea celula nimeni de la Home Office nu a venit si a vorbit cu mine dar pe 03.06.2006 Simbata pe la ora 2 si jumate a sosit o masina din Londra o duba de politie si am fost pus in ia dupa care am fost dus in Aeroportul Heathrow la centru de detentie pentru emigranti unde erau pe putin 200 de emigranti in fiecare cladire ele find 4 la numar, mi sa facut rau in masina care ne trasporta spre Londra de la caldura si restul de stres si alte ginduri care le avem in nauntrul meu ne realizind si crezind starea in care eram .
    >
    > Cind am ajuns acolo la centrul de detentie am fost intrebat multe alte lucruri la receptie dupa care mi-sau luat toate lucrurile
    >care imi apartineau si am fost dus in celula unde era inca o persoana acolo , ce va mai pot spune este ca de la poarta principala a inchisoarei pina in celula la mine unde am fost pus au inchis si deschis cel putin 30 de usi , nu am cuvinte cumplit felul cum se uita la tine cum vorbesc cu tine esti ca un ciine in lesa , doar un numar care trebuie exterminat de pe teritorul lor ....
    >
    > Am mai intilnit Romani acolo care asteptau sa fie doar deportrati alti primise bieletul si actele sa plece , dar dupa ce am ajuns eu acolo simbata seara miercuri am receptionat prima si singura scrisoare de la H.O. la ora 12 noaptea a venit un ofiter de la emigrari ma intrebat numele si mi-a inminat acea scrisoare care era biletul de avion si ca acea scrisoare si decizie nu pot apela si mai mult in scrisoare scria ca scrisoarea mi-a fost explicata in engleza si semnata de catre un ofiter de la H.O , ceia ce nimeni si niciodata nu au vorbit cu mine si nimeni nu a semnat acea scrisoare .
    > Dupa ce am ajuns acolo Duminica de dimineata a doua zi multa lume amici si prieteni din Nottingham au inceput sa ma sune , uni pe care nici astazi nu ii stiu cine sunt dar m-au sunat si m-au spijinit intr-un mod in care doar ei stiu sa o faca atunci cind cineva are nevoie de sprijin si suport .
    > Miercuri pe la ora 12 noaptea am primit o scrisoare in care imi era adresata de la Home Office ca toate aranjamentele au fost facute ca sa fiu deportat din UK catre Bucuresti Avionul nr 392 pe data de 9.06.2006 la ora 12:30 pm , tot aceasta scrisoare imi readuce la cunostinta ca aceasta decizie nu poate fi facuta apel si ca mi-a fost explicata in engleza de catre un Ofiter de la Emigrari si a fost semnata acea scrisare niciodata nu a fost explicata de catre nimeni fata de mine si era prima si singura scrisoare catre am receptionato de la H.O.
    > La ora 12 noaprea am sunat pe avocatul meu si i-am spus ce se intimpla incredibil darnu stiam ce se intimpla cu mine si cum am sa reusesc sa supravetuiesc in acea noapte , a doua zi Avocatul ma sunat care este din oficiu dat de catre H.O acum 5 ani de zile in urma si mi-a spus ca are vesti bune voi fi eliberat din detentie fiindca a pus Judicial Review o noua aplicate la High Court cu numar de referinta care au fost aceptate si nu ma vor mai deporta , intradevar asa a fost sa fie nu mau mai deportat dar vineri seara la ora 7 pm mau eliberat platindumi trenul si restul de ce erau necesare si m-am intors in Nottingham , dar inainte de a ma elibera mi-au dat o a doua scrisoare si ultima in care era scris Enforcement trebuie sa stau si sa locuiesc la aceasi adresa unde am fost inainte si sa semnez la politie o data pe saptamina .
    > Abia dupa ce am ajuns in Nottingham am primit faxul de la avocat cu refuzul care la receptionat de la H.O. o ora mai tirziu dup ace am fost arestat toata aceasta tragedie este incredibila mai ales ca dupa 5 ani aici H.O mi-a platit in fiecare luna chirie , in fiecrea saptamina cite 35 lire , in 2 ani si jumatate tratament 900 de lire pe luna , pina acum am 4 biopsi la ficat , 2 ani in urma am fost chemat in East Croyden pentru un interviu mi-au platit biletul de tren rezervatie la hotel , billet pentru metreu , acum sunt anul 2 la Collegiu Instalator Electrician mai am un an si sa sper ca o sa il termin , am terminat ESOL si am dat examen la Universitate l-am trecut pentru cursurile de Engleza.
    > Stau si eu si ma intreb ce anume vor de la noi , este mult mai usor sa sape o gropapa si sa ne puna pe toti acolo ,de cit sa faca aceste experimente cu noi , tot timpul Home Officiul spune ca are nevoie de emigranti cu skils , suntem aici avem scoala si suntem calificati , ba mai mult Jon Red a afirmat ca sistemul nu este pregatit bun pentru a controla emigrantii de astazi .
    > Asta inseamna ca toti cei ce au fost deportati inainte ca H.O sa afirme aceste cuvinte uni ar fi avut dreptul sa ramina aici …..?.
    > Va rog as dori in opinia vostra sa imi spuneti de ce oare acest Guvern sau aceasta tara trateaza aceasta categorie de oameni care sunt si fac parte din aceasta Societate cu sau fara voia lor , noi suntem cei ce muncim si facem muncile ce alti nu le fac , si in toate aceste zile am trecut prin acest iad , ca mai apoi Romania sa fie in UE in 6 luni de zile si pe urma , as crede ca nimeni nu o sa mai auda de asemenea tragedy intilnite prinre Romani.
    > Va doresc tuturor sa fiti uniti si cu cea mai mare placere voi raspunde la intrebari sau alte lucruri crea ati dori sa aflati despre ceia ce am suferit este inhumane.
    > > aceasta este adresa mea de e-mail :<
    > emil_adrian2005@hotmail.co.uk
    >

2. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    BUna! As vrea si eu sa stiu cam cat dureaza procesul cu aplicatia pt ILR, cam in cat timop vine un raspuns. Va multumesc.

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Bacovia, la mine vara trecuta a durat sub 2 luni.

4. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, Motanik. Ma gandeam eu ca dureaza ceva timp. Asta este.

5. adrianuk

adrianuk New Member

Trophy Points:
    0
    -cool- ool- intrebare: de unde pot sa afle cei de la HO daca esti plecat doua luni si o zi din UK? -p3- 3-

6. adrianuk

adrianuk New Member

Trophy Points:
    0
    -scratch- cratch-

7. vanda

vanda New Member

Trophy Points:
    0
    Chestia asta cu 2 luni si o zi nu era valabila inainte de aderarea la UE?
    Acum nu se mai pun stampile pe pasaport cand calatoresti in interiorul UE asa ca nu cred ca se mai aplica vechea regula. Zic si eu...voi ce ziceti?

8. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    A aplicat cineva acum in conditiile astea (cu Blue certificat)pentru ILR care au fost reactiile de la HO?? nu uitati ca ne trebuie ILR pentru a aplica pentru cetatenie !! -hi5- i5-

Share This Page