13.1 C
London
Wednesday, May 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Indefinite Leave to Remain

Discussion in 'ARHIVA' started by miki, Mar 7, 2006.

1. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Am trimis si noi scrisoare la HO de doua saptamani, nici un raspuns inca. Ultima data cand am sunat ne-au spus ca nu se aplica la ECAA, dar intre timp pe site au modificat, si se pare ca se aplica pentru toti. Ma gandeam ca nu vor aplica retroactiv, dar nu credca le pasa. Oricum , nu imi fac mari sperante, soarta ne e pecetluita... Norocul ar fi sa intram in UE anul viitor si sa scapam de toate regulile astea tampite.

2. miki

miki New Member

Trophy Points:
    0
    nu cred ca intrarea in ue o sa rezolve problema, regulile astea tampite se vor transforma in altele si mai tampite probabil, atata timp cat nu vom avea drept de munca.
    totusi nu inteleg ce vrea home office sa faca cu cei care au deja viza de 3 ani.ar fi stupid sa trebuieasca facuta inca o aplicatie de un an si abia apoi aplicati a pt indefinnite.
    e cineva care trebuie sa aplice curand?

3. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Se pare ca exact asta va trebui sa facem, Miki.

4. miki

miki New Member

Trophy Points:
    0
    la ce te referi zoltar, la inca o aplicatie pt o viza de un an?
    si daca asteptarea va dura mai mult de un an, ca doar stim cu totii atatea cazuri,ce vom face atunci?din cate am inteles eu de acum incolo viza de un an se inlocuiese cu viza de 2 ani iar cea de 3 ani ramane neschibata.eu astept cu interes sa aplice careva si sa ne impartaseasca apoi experienta.

5. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Da, se pare ca la sfarsitul vizei de 3 ani vom aplica pentru inca o viza de un an (ce prostie!) si dupa aia de indefinit. Asa lasa sa se inteleaga site-ul H.O.

6. miki

miki New Member

Trophy Points:
    0
    eu inca mai sper sa nu fie asa .vom vedea pana la urma ce se va intampla, home office poate schimba oricand regulile. :-.o sa iasa soarele si pe starada noasta eventually

7. Anonymous

Anonymous Guest

Buna. Dupa cum stiti, de pe 06.04.'06 s-au schimbat putin regulile de aplicare pentru indefinite leave to remain. Daca pana acum puteai sa aplici dupa 4 ani, dupa noile reguli trebuie sa aplici dupa 5 ani. De asemenea, ca sa aplici pentru pasaport britanic (perioada de aplicare a ramas tot la 5 ani) trebuie ca in ultimele 12 luni inainte de aplicare sa nu ai o viza care are restrictie de timp. Cu alte cuvinte, poti aplica pentru pasaport britanic doar dupa ce ai primit viza de indefinite leave to remain si au trecut cel putin 12 luni. Vizele pentru self-employed se vor da pe 2 ani si pe urma pe 3 ani. Probabil ca acei care au primit viza de self-employed pe 1 an si pe urma pe 3 ani vor trebui sa aplice pentru o extensie de viza pentru 1 an, inainte de a aplica pentru viza de indefinite leave to remain. Sper ca nu am gresit cu informatiile care vi le-am dat. :)

8. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Adica daca calculez bine, pentru pasaport poti aplica dupa 6 ani (2+3ani vizele +inca un an de indefinite leave to remain). Corect?

9. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu mai cred zvonul asta! Cand o sa am mai mult timp sa caut personal despre ce este vorba cu IRl-ul in ceea ce ii priveste pe ce veniti ca self-employed, nu mai cred presupunera asta.
    Am fost azi la contabila si a inceput sa rada cand i-am spus de faza cu:.... si aia self-employed , dupa expirarea extensiei de 3 ani, mai aplica pt unul.
    Ea mi-a zis clar: nu se aplica in cazul vostru, scrie clar ca se aplica aceasta schimbare in cazul celor "angajati" .
    Paste fericit tuturor!

10. Anonymous

Anonymous Guest

Salut Casper. Poate contabila ta radea de la o poanta auzita mai devreme :). Am glumit. Aia de la Home Office au schimbat putin regulile de aplicare pentru indefinite leave to remain pentru toata lumea, nu doar pentru angajati sau self-employed sau cine stie cine :). E simplu: poti aplica pentru indefinite leave to remain dupa 5 ani petrecuti in aceasta tara. Cei care au viza de 1 an si pe urma de 3 ani cum vor sta pana la cei 5 ani? Fiindca eu cred ca au nevoie de o viza, nu? Vezi totusi cum iti calculeaza taxele contabila ta fiindca cu problema asta nu prea a nimerit-o :).Din nou am glumit :).

11. dodo1

dodo1 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Vreau doar sa zic ca dupa aproape 5 luni de asteptare mi-au trimis pasaportul cu,prelungire de 3 ani- Scrie Permit pe viza ;D,impreuna cu toate Bank's stamenturile si invoice-urile pe care le-am trimis.
    Ce mai, sunt super fericita! Abia astept sa merg si eu acasa.
    Vreau sa tinem legatura, caci sunt foarte interesata cum e dupa cei 3 ani. By the way, intram in UE au ba?... ???
    La mai bine!

12. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Noi am sunat la Home Office, si am primit un raspuns clar: Se aplica pentru toata lumea!
    Acum asteptam si raspunsul lor in scris, pentru ca am trimis si scrisoare cu aceeasi intrebare.

13. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    e destul de incurcat chestia asa ca nu te baza pe ce zice Home Officeul eu am primit e-mail prin martie si mi-au zis ca nu se aplica la ECAA. cel mai bine e sa astept sa vedem ce decizii se iau cu privire la cei care deja au aplicat pt indefinite si apoi o sa vedem ce se intampla cu ceilalti.

14. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai am primit raspuns de la HO si se pare ca dupa viza de 3 ani trebuie sa mai aplicam pt o viza de 1 an. Eu asa inteleg.

Dear Sir,

Thank you for your enquiry of 15th May 2006.

It was announced on March 13 2006, that,
    from 3 April 2006, there will be important changes
    to the Immigration Rules, which will affect people
    applying for Leave to Remain, and Indefinite Leave to
    Remain (or settlement), in the UK.

For all employment-related categories of entry to the UK,
    the qualifying period for indefinite leave to remain will be
    5 years. You will need to submit the form ECAA (main).
    You may include your wife on this form.

The ECAA (main) application form is available from the IND web site
    www.ind.homeoffice.gov.uk or by calling the Application Forms Unit
    on 0870 241 0645.

For further information please refer to the IND website.

15. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Da Andra, daca nu ai aplicat pt indefinit inainte de noile reguli, acum vei aplica pt o viza de 1 an dupa care vei putea aplica pt indefinit. Pt indefinit se aplica dupa 5 ani, din 3 Aprilie, si e foarte valabil si pt cei cu vizele ECAA. Au scapat de asta cei care au aplicat inainte de 3 Aprilie.

16. adrian@

adrian@ New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am pus o noua aplicatie anul trecut in 2005.04.18 la Home Office prin Avocat " live to remain " dar inca nu am primit raspunsul de la ei , eu am mai bine de un an si nu stiu ce sa mai cred e un dezastru acum prin birourile lor dar totusi mi-au spus ca o aplicatie de acest gen dureaza de la 4 la 14 saptamini.
    La mine situatia difera nitel dar ei au acceptat aplicatia mea Avocatul cit si eu verifigind daca au primito ,dar in tot acets timp ma tin si imi acorda casa si suport saptaminal din partea NASS Emigrari , eu sunt venit emigrant ilegal in UK de aproape 5 ani venind in 9.09.2001 aici si cerind Azil am primit refus la aplicatia de Azil in 2003 , nu am mai pus apel dar , intre timp a fost nevoie sa incep un tratament prin Spital QMC si este posibil sa am un trasplant de ficat , datorita ingrijirilor care au fost necesare si a Drepturilor Omului in aceasta tara si a UE Convetie in 2005 prin Avocat m-am inregistrat din nou prin cu o noua aplicatie " live to remain " si binenteles acum sunt in Section 4 in cadrul suportului din partea Guvernului pentru Emigranti , si paragraful 3 si 8 al UE Convetie si Drepturile Omului in UE.
    Stau si eu si ma intreb cit timp va mai dura ca ei sa imi acorde raspunsul la aplicatia mea ....?, sau daca Romania va adera in 2007 toate aceste aplicati care le-au pus Romani nu vor mai fi considerate pt , ca suntem in UE ....?

17. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Adrian, din limitatele mele cunostinte, daca intram in UE iti pierzi toate drepturile la ajutor social, dar le poti redobandi dupa ce lucrezi, continuu, un an; asta in cazul in care intram cu toate drepturile, altfel...habar nu am.

18. adrian@

adrian@ New Member

Trophy Points:
    0
    OK acest lucru de la sine vine ca o sa imi opreasca suportul si ajutorul care il primesc de la ei , dar ce se va intimpla cu noua mea Aplicate " live to remain " fiind inregistrata prin Home Office si bineteles prin Avocat....? , dupa 2007

19. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    e destul de neclar pt mine sa inteleg pt ce ai aplicat acum exceptional leave to remain ? sau azil? daca ai aplicat pt prima pe motive umanitare atunci au o anumita discretie si poate dura f mult eu astept pt viza de business de 18 luni insa daca ai aplicat din nou pt azil pt ca doar asa beneficiezi de NASS atunci cred ca nu o sa dureze foarte mult. nu are nici o legatura cererea ta de azil cu intrarea Romaniei in UE dar mai mult ca sigur vei fi respins pt ca Romania are un anumit nivel de respectare a drepturilor omului. cel mai bine e cum intram in UE sa iti retragi pasaportul de la Home Office. succes

20. rcd

rcd New Member

Trophy Points:
    0
    OK! Am primit si eu ILR.

Pentru cei care inca mai asteapta, cateva date:
    Aplicatie trimisa pe 10 Nov 2005. Primit scrisoare in care se cer anumite lamuriri de la HO pe data de 8 Iunie 2006. Trimis raspuns la HO pe 15 Iunie. Eliberat viza pe 20 Iunie 2006.

Cam asta a fost tot.

Share This Page