20.1 C
London
Thursday, September 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

income tax

Discussion in 'FINANTE' started by raducku, Oct 27, 2016.

1. raducku

raducku New Member

Trophy Points:
    1
    Buna, am si eu urmatoarea intrebarea, mai intii sa va povestec despre ce merge vorba.
    Sunt angajat prin agentie, me-am schimbat jobul recent, primesc salariul saptaminal,
    acesta este al 2-lea job din Aprilie 2016 de cind a inceput anul fiscal. Tax codul pentru
    income Tax era 1100l/1 , am telefonat la HR sa-i intreb de ce nu am beneficiat si eu de Free Tax
    pina la 11000 de Pounds Cistigate, fiind cam slabut cu engleza nu prea am inteles ce me-a zis
    doamna ceea, dar am inteles una ca va face ceva schimbari la cod. Si ce credeti ca a facut
    in loc sa-mi imbunatateasca situatia me-a inrautatio mai tare, saptamina asta intradevar s-a
    schimbat tax codul si in loc de 1100l/1 s-a schimbat in 1100l/0 si acum achit cu 10 pounds mai mult
    decit achitam pina acum. Poate cunoaste cineva despre aceste coduri, semnificatia lor, ma intereseaza
    mai mult care e diferenta dintre 1100l/1 si 1100l/0 ? Multumesc anticipat

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu prea inteleg de unde atata interes pentru niste coduri cand tu nu intelegi de fapt cum functioneaza sistemul.

Nu "Income tax" este singurul impozit pe care in datorezi statului, ci si National Insurance Contribution (NIC). Ambele, Income tax si NIC se deduc (opresc) din salariu. Procentual vorbind, ele se duc impreuna spre 30% din salariul tau brut.

De regula angajatorii nu-ti opresc 30%, ci mai putin, tocmai pentru ca au in vedere baremul minim neimpozitabil. Acum ca tu ti-ai luat 2 joburi si ei nu stiu unul de altul este alta discutie pentru ca se incurca socotelile. Tu castigi mai multi bani decat stiu separat angajatorii tai, iar faptul ca te-ai apucat sa suni de capul tau la HMRC, nu ai facut decat sa le deschizi ochii (daca taceai ....).

In orice caz, sfatul meu este sa te abtii si sa nu mai tulburi apele aiurea. Ei au puterea sa-ti opreasca cu titlul de taxe cati bani doresc ei. Daca cumva la sfarsitul anului fiscal se constata ca au fost opriti mai muli bani decat era nevoie, banii aceia ti se returneaza fara sa ceri tu acest lucru.

jaurfel likes this.

Share This Page