8.5 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

INCEPUTURI ...de sfarsit de Romania

Discussion in 'SEZATOARE' started by achile, Dec 13, 2010.

1. grand mother

grand mother New Member

Trophy Points:
    0
    Nu te baga in tarite ca te maninca porcii !
    Si eu care credeam ca e numai o zicere-nuuu-

2. Layra

Layra New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Caut job.........

Nu am crezut ca trairile unui conational o sa starneasca, intre noi, asemenea dispute.Cum s-a mai mentionat anterior, fiecare din noi are o parere proprie, o intelegere, o placere si pentru asta nu trebuie sa intram in conflicte verbale....daca avem taria sa ni le scriem. Sunt doar parerile noastre pe care dorim sa ni le facem intelese....pe care dorim sa le scriem, sa se vada ca ne-a interesat subiectul, intr-o forma sau alta.
    Achile , dupa cate am constatat, tu ai inceput sa "frunzaresti " acest forum cu ceva timp inainte, sa te documentezi, sa intrebi , dar totusit te-ai aruncat cu capul inainte si parca te-ai trezit intr-o lume ireala, pierdut temporo-spatial. Stau si ma intreb....ce a fost in capul tau de ai facut acest pas, fara sa stii care este macar urmatorul? Prostia sau mandria? Nu vreau sa jignesc....si nu imi sariti la beregata....era doar o intrebare retorica.
    Probabil ca ....multi ar putea sa ii multumeasca....ca traege semnale de alarma despre greutatile ce le-ar putea intampina sau multi isi reamintesc primele lor momente in tari straine.Dar cel mai bine este....cine poate sa invete din greselile altora ....SA O FACA!
    Bafta in continuare si asteptam si alte detalii!

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu zic sa ne linistim...fiecare are dreptatea lui, tonurile nu au fost tocmai prietenoase de nicio parte, dar sa speram ca intentia e buna si anume de a citi si a lua aminte la detalii nesesemnificative la prima vedere pentru nou-veniti si de a ajuta, fie si printr-o vorba buna spusa din suflet sau o informatie de care Achile si altii in situatia lui au nevoie.

Daca Achile ar fi citit ce trebuie poate ca ar fi vazut si:

www.romani-online.co.uk/component/kunena...utor-la-nevoie-reala

si asta inainte de a pleca din Londra.Poate nu strica sa se intereseze nici acum...

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Achile, cei din link-ul de mai sus nu iti vor lua bani, poate e bine sa arunci o privire si asupra paginii de job search:

www.theupperroom.org.uk/2/Job+List

Mai mult, doamnele romane de acolo te pot ajuta si cu actualizarea CV-ului.

5. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    grand mother wrote:
    Nu te baga in tarite ca te maninca porcii !
    Si eu care credeam ca e numai o zicere-nuuu-

Achile scrie pe un alt topic :

m-a omorat povestea cu CV-ul....sincer,vreau sa verific la fata locului cum ma descurc in engleza....apoi povestea aia cu nivelul de studii si eventualele recomandari....am doar diploma de bacliceu de mate fizica(acuma-i colegiu national) media de bac 9,27...fara nici o calificare(in 86 cand am terminat eu nu se dadea diploma la teoretic doar un certificat de calificare...prelucrator prin aschiere...si ala doar dupa 6 luni de practica...deci l-am aruncat) ...si am fost doar mic investitor...deci...degeaba stiu,si chiar STIU sa fac o gramada de lucruri....momentan nu stiu de unde sa le apuc

<u>Copilul</u> de care vorbim a terminat liceul in 86 - deci bate usurel peste 40 de ani...
    Dumneavoatra ne trageti de urechi ca nu il ajutam .
    A plecat cam pe ne-ve .sfaturi a primit cu duiumul ...
    Eu cinstit il admir si ii citesc povestile cu placere ....dar ca el sint cu sutele si care nu scriu pe forumuri.
    Eu 'surplusul' meu de bani prefer sa-l dau unui pensionar sau unui amarit din Romania.

P.S. Achile, stiu ca tu nu ai cerut nimic..e numai o rabufnire la ce zice Doamna
    P.S.S. Doamna virsta nu aduce si intelepciune. Un pic de 'slefuire' a mesajelor nu ar strica ....
    Adresarea cu 'mai copii' ....iara lasa de dorit .

6. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult la toata lumea....inclusiv la cei care m-au sunat....va rog,calmati-va si mai mult decat atat....respectati-va!Nu am cerut nimanui ajutorul..daca o sa fie cazul o sa-l cerprobabil ca ma voi impotmoli....si o sa va explic la un momentdat de cela noi la Romanica...cu bani rezolvai orice hartie iti trebuia....aici,cineva mi-a spus"dar asa ceva este ilegal"stie el cine-i acela....eu cred ca nu este ilegal...si acela este de fapt ajutorul....nu indrumarea catre diferite topice....caz concret....mi-au promis contul in 48 de ore...au trecut 10 zile si eu nu-l am....atunci ce ma tine si pe mine de mana sa nu declar o alta adresa la care locuiesc....adica adresa unei cunostinte la care sunt poate in vizita iar acela sa-mi dea o scrisoara cum ca eu locuiesc temporar acolo.
    voi reveni si cu posturile....

7. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata….
    Este 12 noaptea si am decis sa mai scriu o bucata…..am o singura rugaminte….nu va mai certati intre voi…certati-ma pe mine sau certati-va in oglinda….vreau sa va povestesc prin tot ce trec nu ca sa va fie mila sau sa ma compatimiti…..ci ca sa intelegeti cei mai tineri un lucru….NU ABANDONATI SCOALA NICIODATA….vorba maica-mii….mama draga….termina facultatea ca diploma nu ti-o ia nimeni din dulap…aia este buna oricand si nu costa nimic…este gratis!...iar cei mai in varsta ca….SE POATE!....mai greu dar se poate!
    Fac o paranteza totusi…..incercand sa-mi aduc aminte de cele spuse de fiecare dintr voi la un moment dat….cu unii am vorbit personal….la altii le-am citit topicele/postarile….nu intamplator astazi am vorbit cu cineva la telefon cu care ne-am gasit cunostinte commune……deci forumul este deschis tuturor sufletelor si tuturor opiniilor dar…….concret cati fac ceva pentru altcineva…o sa va spun o statistica la nivel mondial….un feedback pe o tema data este de doar 4 pana la 8 % din modalitatile de promovare ale acelei teme date….in concluzie…la 100 de cititori….concret fac ceva doar 4%...in rest …isi dau cu presupusul….sa o luam pe bucatele….,mai mult avem nesansa ca sa facem parte din acea categorie de oameni numiti romani….eu va povestesc si voi va certati intre voi…cei care aveti experienta traiului din afara stiti ca toate comunitatile de emigranti sunt mai inchegate decat comunitatea romanilor…care” este sublima dar lipseste cu desavarsire” cum spunea marele Caragiale
    Cineva……nu veni fara cateva mii de lire…..pai daca le aveam,mai plecam?
    Altcineva…..citeste aici …sau telefoneaza aici….noi majoritatea romanilor stim engleza “de balta”in conditiile in care vorbesti cu un britanic ,daca nu are amabilitatea sa vorbeasca mai rar ai sfeclit-o….mai mult, suntem invatati cu un system…mersul la ghiseu….
    Altcineva….de ce ai plecat acum….pai inscrierile ptr. un curs, de preferat Esol…ca sa ai de ce te agata la inceput..se fac in ianuarie si in septembrie….ce faci? ajungi astazi si te inscrii la scoala?....mai mult……nimeni nu pleaca de bine,sau cine stie, poate….o fi masochist…intradevar sunt unii care vor si schimbarea de civilizitaie dar majoritatea suntem impinsi de situatii economice…si vorbesc de marea majoritate mai ales trecuti de o anumita varsta care alegem sa plecam….la asta adaug un lucru…..am in spate niste rate!!!!!!!!...destul de mari….in conditiile in care mai stateam sa pierd vremea ,bruma de bani care mai era se diminua de tot …cel putin asa stiu ca am platile rezolvata in avans.
    Iar ca situatie personala……cum credeti ca m-am simtit in ultimile cateva luni in care tovarasa mea de viata a platit facturile ,a tinut casa si m-a tinut si pe mine?...de “c….at”…sau cum se simte un barbat care constata ca ii scade nivelul de trai de la unul rezonabil la…..bani veniti,bani plecati….tigari de la prietena….haideti sa fim seriosi….
    Altcineva…..pai ajungi si ia si tu ziarul si citeste….
    ORICUM AM PROMIS SI O VOI FACE…. voi transforma acest topic in topicul….CUM AM REUSIT EU IN U.K…venind cu 365 de lire in buzunar….si dand 5 lire imprumut….
    Am cam deviat de la subiect dar asta este…..
    Aha altcineva……si sunt convins ca a facut-o din toata inima ….depui actele de licenta si faci taxi……conditie personala….momentan nu am permisul….nu am facut nici o abatere la legea circulatiei dar momentan nu am permisul…sper sa-l reprimesc in 2 ,3 luni….daca vreti amanunte vi le spun darn u cred ca sunt importante….si calculam…800 lire taxa licenta,cazare si masa…si in conditiile in care povestiti voi ca se fac inchirierile trebuiau vreo 2000 de lire cel putin…asa ca ne invartim intr-un cerc vicios….deci…sa revenim…
    Duminica dimineata…..
    Plimbare de rigoare….cautat job …pas cu pas….dar greu si plicticos…duminica astia cam stau in casa…cel putin dimineata…multe locatii inchise….aha…sic red ca m-am conectat prima data la net…nu mai stiu, sincer…am reusit sa scriu cate ceva sis a tremin de citit….cu fata eram ok…deja purtam un pansament mic…de mers la spital…am zis ca gasesc eu o solutie sa-mi scot singur copcile(cineva m-a invitat in romania ca mi le scoate …ea)….oricum plicticos….si am ajuns de vreme acasa ca sa ma pregatesc ptr. luni…..
    Gazda chiar nu deranjeaza…am mai palavragit cate ceva si gata…el era in asteptarea councilului…”pensie” cum ii spun eu ….iar eu asteptam ziua de Job Agenties.
    Luni diminetata…sculat facut geanta,acte papa,haine de schimb…si o carte….luat la pas….ajuns primul in fata agentiei……urcat la etaj….si……. alta fata la receptie….povestesc cu ea….ii inmanez CV-ul si ma pofteste sa ma asez….in 20 de minute sala plina…tineri de toate neamurile vroiau de munca……dupa alte 30 de minute de asteptare…..iese fata din biroul ei si-mi spune mie si la altii cativa ca astazi nu are nimic dar ca ne suna ea daca apare….asa ca hai….unde naiba…spre casa ca aveam geanta cu mine si apoi macar sa merg la banca sa vad daca s-a rezolvat cu contul…..Ajung acasa las geanta si ies spre banca…in fata unui supermarket specializat pe materiale de constructii o gramada de oameni….mai!, ma strafulgera o idée…asti précis sunt veniti aici ca sa-i caute angajatorii….intradevar….ma strecor printer ei si …binenteles aud vorba romaneasca…ma bag in vorba si aflu ceva amanunte …cum se poate proceda cu gasitul de munca ptr. cazuri disperate….unii chiar erau multumiti…prindeau lucrari de cateva sute de lire….(erau echipa de 2,3 oameni)si asteptau cu randul acolo…nu m-a interesat…eu ma grabeam nu aveam timp de asteptat sa pice cel care vrea amenajari in preajma Craciunului….am stat 15 min. cand sa plec….hopa o masina …opreste si 3 romanasi sar pe ea….ii lass a povesteasca si la sfarsit ma bag si eu in vorba….conteaza cum esti imbracat si cat de bine te intelegi cu omul…dupa 5 minute de vorbit….el zice…tu,acum haide ca-mi place de tine….mergem si-ti iei bagajele si vii la mine…nu…am o intalnire programata imi dati adresa si nr. De telefon si vin mai tarziu….ok…suna apoi pe cineva si mi-l da la telefon(roman)…..vorbesc 5 minute cu el si-I zic…ok ne vedem mai tarziu…..ma duc la banca…contul nu este gata…il resun pe romanas si-mi da adresa si-mi spune cum se ajunge acolo….ghinionul meu dar mai bine asa….tren pana la 50 de km de Londra,biletul 16 lire dus intors…plec ajung acolo si….patronul plecase…telefon…zice dormi la mine ,maine vezi daca-ti place si ne vedem….ok…iarasi fara schimburi si alte acareturi dar macar aveam speranta unui job…si ….ma scoate romanasul meu in oras….STUPOARE….ANGLIA pe care o visasem…iar romanasul meu imi spune ca in seara asta si-a amanat programul de sala/fitness/aromoterapie ca l-a rugat patronul sa se ocupe de mine…..multumesc….deci se pare ca gasisem job!....ma pun sa ma culc…mai linistit dar totusi cu gandul ca cheltuisem o gramada pe drum si cine stie….dar speranta moare ultima….
    v-a urma

8. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim Achile pentru "jurnalul de inceputuri in Anglia" ! multa sanatate , putere de munca si vise implinite !
    Exact ca si la Tv cine vrea se uita cine nu sa schimbe canalul !!

9. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Sa iti mearga struna Ahile, asta iti doresc din toata inima. Cine nu a trecut prin astea nu are cum sa inteleaga experientele tale. Eu te inteleg si te sustin. Chiar daca doar cu vorbe bune.
    Fruntea sus, speranta moare ultima.
    Si nu uita: nicaieri nu poate fi mai rau decat in scumpa noastra tara. Pacat ca suntem nevoiti sa trecem prin asemenea chinuri ca sa ne gasim drumul.
    Un an nou cu bine!

10. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
  11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Unde esti Ahile ??? Va rog frumos, daca are cineva numarul lui de telefon sa m-il dea si mie pe privat.

12. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    1.Prietene, trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca oamenii nu sunt cutii de cola!
    2.Cel bogat nu-l crede pe cel sarac.
    3.Daca unii au reusit de ce crezi ca ar vrea sa vad cenusiul vietii tale? Pentru ei e totul roz...da pentru cat timp oare?
    4.Stii si tu ca ce nu te omoara, te intareste ... sunt convins ca vei reusi si sunt convins ca vor exista romani care vor fi in final alaturi de un necajit ce are nevoie de sprijin.
    In rest, te rog, scrie mai departe caci din experientele tale vor invata si altii si poate vor evita multe suparari.

BAFTA! -bravo-

13. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Super misto postarile lui Achile, de fapt le-as numi un fel de jurnal de Anglia :) Am citit si eu cit am reusit, ca nu ma lasa forumul sa citesc si postarile mai vechi, nush de ce e asa de messed up :( sper sa functioneze ok din nou, cit de curind, pentru ca se apropie ziua cind o s-o iau si eu frumos, la trap, spre UK...

14. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    07851619500......achile

15. laurale

laurale New Member

Trophy Points:
    0
    -trist- oooo, achile, doar atat? Asteptam cu sufletul la gura un nou episod...-plans2-

16. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Da.
    O fi ultra ocupat. Si-o fi gasit un job dorit, dar care probabil il si ocupa mult. Asteptam totusi vesti si alte detalii utile.
    Spor la tot.

17. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Achile, nu se poate sa-ti inchei saga pur si simplu ptr ca dezamagesti.

Din confortul fotoliului, bizonul mioritic cere sa vada sange, durere si compasiune…

18. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    Voi continua.....chiar nu am gasit job....chiar am probleme cu actele.....cu proofadressul.....aici m-am impotmolit!!!!!!!!!!!!!!!!!.......iar de compasiune.....mersi!.....chiar nu am nevoie!....

19. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze ca intervin, recunosc ca si eu urmaresc cele scrise de tine, achile, nu doar din curiozitate, ci pentru faptul ca imi place stilul in care scrii. Dupa o mica cizelare a jurnalului, ai putea sa-l vinzi unui ziar, cine stie...
    Nu am foarte multe date, dar presupun ca banii sunt prima problema, altfel ai putea inchiria in mod corect o locuinta si odata legal, restul isi urmeaza cursul mult mai usor.
    Ma gandesc ca poate cineva de pe forum iti va putea intinde o mana de ajutor, m-as bucura foarte mult sa se intample asta. Oricum, primul pas care ar trebui sa-l faci, este sa te rupi de zona si oamenii pe care i-ai intalnit pana acum, care s-au dovedit de la bun inceput ca nu sunt cei pe care ar fi trebuit sa-i intalnesti.
    Te asteptam cu vesti bune. Doamne ajuta !

20. radu-nicolae

radu-nicolae New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor ! Sunt nou pe forum, v-am urmarit pana acum, am citit ce ati scris si m-am bucurat si intristat alaturi de voi. Astept si eu Blue Card si s-ar parea ca in trei sapt vom avea un raspuns, (eu si sotia).
    Ma tot gandesc la ce ma va astepta sa ma duc singur intre straini...Asta e, trebuie sa fac ceva cu viata si tineretea mea ca Guvernului nostru ii pasa prea putin de noi. Nu ca as astepta sa vina careva sa imi bage in traista dar ceea ce se intampla acum e chiar strigator la cer. Privesc aceasta plecare si ca un aotoexil oarecum...Imi pare rau dar asta e ! Bafta Achile si ValiB ! Sa auzim numai de bine si sa ne intalnim la o bere in Londra !

Share This Page