14 C
London
Thursday, October 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

INCEPUTURI ...de sfarsit de Romania

Discussion in 'SEZATOARE' started by achile, Dec 13, 2010.

1. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Caut job.........

Am ajuns....sper in curand sa am si conexiune la net... vorbim atunci...

2. laurale

laurale New Member

Trophy Points:
    0

Multa BAFTA!!!

3. Dinu

Dinu New Member

Trophy Points:
    0

Doamne ajuta Achile .Cand poti si ai timp scrie orice impresie sau sfat .
    Orice experienta este binevenita.

4. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0

Sa deschizi un topic nou :D sa il puna moderatorii sticky :)

5. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    INCEPUTURI….de sfarsit de Romania…..

Am promis ca voi scrie….am inceput sa o fac,mi-e greu si ma tot gandesc la ce-am lasat in urma…..dar vad in fiecare zi soarele rasarind si-mi spun ca am mai avut perioade grele…
    Cine gandeste ca …..”Ce poate fi asa de greu?doar ma duc in Anglia….(pamant mult visat/dorit de multi romani in ultima perioada)……sunt doar la 3 ore de Romania….ha,ha,ha….se inseala!……este cumplit.FRICA….ACESTA ESTE SENTIMENTUL CARE INCET ,INCET TE CUPRINDE….acea frica de singuratate cu care noi romanii nu suntem obisnuiti……Multi spun ca am usurinta in a scrie…..acum si in aceste momente nu-mi gasesc cuvintele si nu-mi pot aduna gandurile…..dar am ales o cale si merg pe ea…pana la capat.!
    Vineri 10.dec…..inca speram ca toate sa mearga normal…binenteles … am uitat ca traiesc in Romania dar….stiti voi speranta moare ultima……oricum problemele mele erau urmatoarele:
    -trebuia sa pregatesc cele 500 de lire cu care am calculat ca voi pleca……
    -miercuri dimineata care trecuse imi zgandarasem din greseala un cos minuscul de pe frunte….

La ultimile cuvinte m-am oprit aseara (vineri 17 dec.ora 18)….tocmai venise tovarasul meu de locuinta ca sa-i spun asa….am inchis si m-am apucat de stat la palavre cu el…..cate-n luna si-n stele….el spune ca intelege 99% din ce-i spun eu….(eu gandesc ca-i doar amabil…)iar eu inteleg cca 50% din ce-mi spune/povesteste el…sa nu va spun ca in momentele in care foloseste cuvinte “argotice” ca sa zic asa ma lasa interzis….dar una peste alta a fost o seara extraordinara in care am avut cu cine sta de vorba ….trece cumplit de greu timpul cand stii ca ai o gramada de facut dar nu poti,nu simti….cu toate ca stii ca trebuie.
    In acest moment este sambata 18 dec in jurul pranzului….am revenit acasa si m-am apucat de scris….cam dezlanat ce-am scris pana acum dar chiar nu vreau sa scriu povesti….luati-o ca fiind….jurnalul unei saptamani care mi-a schimbat viata!....Probabil ca voi mai scrie dar ca sa scriu asa mult ,o voi face doar dup ace voi putea deschide un topic…..”CUM AM REUSIT EU IN U.K.”
    Sa revenim la oile noastre…..adica sa continuam cu ziua de vineri 10 dec.
    -m-am apucat sa fac o lista cam cu ce ar trebui sa iau cu mine….la finalul listei mi-am dat seama ca ar trebui sa-mi cumpar alt troller sau sa mai iau unul cu mine….idei nefezabile nici una din ele…..asa ca m-am apucat de taiat de pe lista….dar de taiat in asa fel incat mi-am planificat primele doua saptamani cu ce si cum sa ma imbrac ….la final a rezultat o lista care a generat un morman de lucruri care pe langa troller pareau un munte…prietena mea s-a uitat pe net ca sa cumparam pungi care se videaza…sunt foarte practice….am gasit ….livrarea peste 2 saptamani si oricum o gramada de bani….vreo 200 lei/set….asa ca am sunat la o vecina de la care am imprumutat o astfel de punga…..m-am apucat eu sa le organizez si mi-am dat seama ca ma depaseste aceasta problema,iar prietena mea mi-a zis….lasa-ma pe mine……(hopa….s-a indurat)…..zic, lasa ca le facem maine dimineata linistiti…tea jut si eu…..acum ma duc la posta ca trebuie sa-mi trimita Popescu banii….ajung la posta ,stupoare,….banii mai putini decat trebuiau sa fie….mentionez ca erau banii mei dati imprumut cuiva….oricum au venit tarziu asa ca nu mai puteam schimba la banci care se inchisesera….zic lasa ca oricum trebuie sa-mi trimita si Vasile 10 mil (ii vandusem ceva) asa ca schimb de acolo si fac suma….Vorbesc cu Vasile care-mi reconfirma ca sambata dimineata imi pune banii pe posta….plec linistit acasa….ca deh sunt prietenii mei pe care i-am ajutat.
    Binenteles ca lucrurile nu au mers in continuare asa cum ar trebui…..seara acasa il sun pe Popescu…..Popescule…mi-ai trimis mai putini bani….ca nu a avut ca bla,bla,bla….si ca tocmai l-a sunat Vasile sa-i ceara 10 mil. imprumut ca trebuie sa-mi trimita mie…o datorie mai veche…..si ATUNCI….face Popescu greseala si-i spune…ca da,imi trebuie ca plec…..duminica am biletul de avion si intradevar am nevoie de bani….liniste la telefon…….de atunci Vasile nu mi-a MAI RASPUNS LA TELEFON….nici mie nici lui Popescu….
    Ma pun sa ma culc……va cam ganditi cum am dormit……de “inceput de luat ramas bun “nici nu mai vorbesc….
    Oricum sambata dimineata imi cam venea sa-mi trag una….prietena mea imi zice…vezi ca ti se umfla cosul ala pe frunte…ia sit u ceva……o.k da-mi tu ceva , tu stii unde sunt medicamentele…se duce si-mi aduce un antibiotic …incep si iau….. Ies din casa si ma duc sa fac rost de lire…..prima casa inchisa,a doua,nu aveau ….in a treia intru intreb ,bucurie…schimb 140 lire….zic bine si doar atatea!….urmatoarea…..stupoare….lire gramada si cu mult mai ieftine……tembelul de mine iarasi nu am verificat….schimb aici restul de bani….plec spre casa si fac monetarul…..365 de lire capitalul de inceput si bani de 2 pachete de tigari.(romanesti)
    Acasa….ma asez pe un fotoliu…..si cam incepe sa ma apuce groaza….ma linistesc….si impreuna cu prietena mea ma apuc de facut bagajul……nu ma intreaba nimic ,nu-i spun nimic…terminam….si stam unul pe langa altul .Cuvintele parca neavandu-si locul….incercam doar sa simt…Sa simt, ce au insemnat ultimii 2 ani din viata petrecuti alaturi de ea….Sun la Marcel……..dupa 5 telefoane raspunde…..(macar asta este la munca)….nu ma uiti cu dusul la aeroport….la ce ora?...la 7 trebuie sa fiu acolo….ok,ok….te duc…nu-ti fa probleme…. ne vedem la 6 in fata la mine,zic…..ok,ok….se face 12 noaptea si mergem la culcare….mi-am dorit doar SA O TIN IN BRATE…..oricum eram terminat sufleteste!
    (va urma)…..daca credeti ca va intereseaza…..

Inca nu am internet dar nu m–a rabdat inima sa nu il folosc pe cel din tara(stick de Vodafone) cu toate ca este ingrozitor de scump…12 euro +tva ptr. 24 de ore…sis a postez primele ganduri….

6. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0

Achile, daca iti faci un abonament la biblioteca din zona in care stai poti beneficia de internet gratuit de la ei. Sau daca ai laptop cu wireless vezi ca sunt diverse hotspot-uri cu wireless gratuit prin Londra. Bafta multa si tine-ne la curent.

7. Dinu

Dinu New Member

Trophy Points:
    0

Suntem alaturi de tine ...
    Orice ar fi nu dispera ...te rog.

8. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0

Uite ca azi nu a mai scris Achile, e semn bun sper o fi avand rezultate la a gasi job, o fi ocupat cu cautatuletc.
    Asteptam episodul 2 din Romanul foileton.
    Moderatorii pot sa-l si puna undeva mai la vedere postul asta pt a fi accesat mai rapid si a observa cand apare episodul nou...poate fi chiar ca un jurnal de bord al sau, ca un "blog".

9. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0

cica semn bun.de fapt nu am mai intrat pe net ptr. ca duminica am vrut sa vorbesc in romania si tot atunci am activat netul pe stick vodafone romaniaau zburat 40 de euro instantaneu...am gasit un job de cacao, asta este....va povestesc....dar am posibilitatea sa trec sarbatorile....deci....oricum...la inceputul lui ianuarie...actele la naric...sa fie acolo si apoi repede un ESOL ceva(eventual incerc sa aplic singur ptr. YC,dar si daca as gasi firma serioasa sa-mi rezolve nu m-as uita la bani...nu am adresa legala si nici nu vrea sa-mi dea gazda)....l-as vrea on line ca momentan lucrez da ma ia gaia!pe bani de mancare si cazare!vad ca momentan se cacaie sa bage si netiar povestea cu biblioteca...sunteti amabili....cand?....lucrez 10 ore pe zi de la 8 la 18 si asta se intampla 5 zile sigur...eu as vrea 6 dar nu-mi garanteaza managerul....asa ca...chestia cu biblioteca este moarta
    Multumesc de incurajari

10. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0

Cand o sa am curaj va spun si unde lucrezprobabil dupa ce nu mai lucrez acolo!

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

achile wrote:
    Cand o sa am curaj va spun si unde lucrezprobabil dupa ce nu mai lucrez acolo!
    Capul sus, man! Si multa bafta!

12. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Achile, de ce sa iti fie rusine ca muncesti cinstit? Nu furi si nu dai in cap nimanui! Un job aduce venituri si plateste facturile intre timp cat tu iti faci planuri de viitor! Steve Jobs (CEO - Apple) a abandonat colegiul si a dormit pe jos la niste prieteni, colecta sticle de Cola si le vindea, mergea la un centru de saraci unde ofereau mancare gratuita! Si totate detaliile astea fac parte din viata lui, sunt publice si cu siguranta nu se rusineaza cand vorbeste despre asta! Este doar o etapa trecatoare din viata ta! Asa ca, un sut in spate, un pas inainte :) Unul asa blajin...

13. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Achile, asa spun si eu: felicitari! In ciuda tuturor descurajarilor ca fara 'jdemii de lire nici sa nu te gandesti sa vii, ai avut curaj fantastic...si ai reusit! Priveste jumatatea plina a paharului... dupa cate observ esti un om cu ambitii, continua sa cauti job (ca si cand n-ai fi gasit) si nu se poate sa nu se iveasca si ceva mai bun...

Multa bafta!

14. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

15. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0

Episodul 2

…reusesc sa adorm….numai eu stiu cum am reusit….probabil ca ultimile saptamani m-au marcat…..daca mi-ar fi spus STAI….nu cred ca as fi putut avea puterea sa plec ….ma hotarasem cu vreo 2,3 saptamani inainte dar ….am luat biletul dintr-o ambitie…intr-o seara stateam la palaver cu o vecina…venise in vizita la noi sin u stiu ce m-a mancat limba sa-I spun ca in seara aceea imi iau billet….deh…..sunt momente cand luam hotarari ad-hoc….acestea daca sunt filtrate prin prisma experientei pot genera un lucru extraordinar in viata….dar totodata te pot duce la ruina sau groapa….esentiala este puterea fiecaruia de-a trece peste obstacole si a renaste …..nu mi-am inchipuit cum v-a fi dar in momentul in care scriu aceste ganduri sunt un pic mai linistit….incerc sa-mi reamintesc totul sin u prin prisma sufletului cid oar prin prisma existentei de zi cu zi…..daca mai alunec trageti-ma de maneca….(Mi-e dor de ea….cumplit de dor!)
    Ma scol dimineata si imi beau cafeau…..la ora 6 sun la Marcel….mama ce bine ca m-ai sunat…..nu am auzit ceasul si acum m-am trezit…..norocul este ca conduce ca un apucat si in 20 minute a fost la mine….aha….deja incepuse sa se umfle fruntea si zona dimprejurul ochilor….comprese cu apa rece si eram cat de cat functional…..ajungem la aeroport…..Marcel….salut …mai da sit u un telefon din cand in cand…..si pleaca!….si incepe sa ma apuce groaza……dar deh…asta este….da-i inainte…..ma duc sa predau bagajele…..inghesuiala si mirosuri de transpiratie(voalate totusi…)…si o gramada de oameni intarziati…..toti ramanii au boala sa intarzie…sis a se bage in fata…..iar de unii nu va spun….ii recunoasteti din descriere….pantaloni de treining….pantofi,burta rasfranta deasupa pantalonilor….fesul negru sau gri…jeaca…eventual de piele(pele)….si …ochelari de soare eventual in varful capului…..voce de neconfundat si tupeu….tupeu frate….probabil crescut in parallel cu ceafa si invers proportional cu culoarea alba a……
    In fine sa-I lasam deoparte…..cozi immense….2 randuri de pasageri prin 2 filtre catre o gramada de zboruri…..deh….aeroport mic(BBU)…..urcat in avion….asezat….scos de citit si…..avionul ok….cumparat 2,3 fleacuri…apac cafea,cips….cu ultimii lei si ….primit moca o cartela telefonica!....de simti de parka iti dau asti solutia …ultimei convorbiri…..ok….zburat repede si fara probleme…si….STUPOARE…deasupra INSULEI……soare ,ogoare trasate parka cu rigla…si mult VERDE….ajuns ,descarcat…verificat intrarea ….5 ofiteri de la U.K.Border Agenties…ptr. o mana de oameni!....repede….servire impecabila,informatii promte si fara sa se enerveze cineva ca nut e intelegi intocmai cu ei…..luat primul autobuz al companiei green line si ….pac au zburat 15 lire….ma cutremur…zic in ritmul asta diseara dorm sub vreun pod….ok…ajuns in gara Victoria…cumparat Oyster(portofel electronic) si incarcat…alti 20 de lire….sunat la viitoarea gazda…..intreb…cat imi iei pe saptamana…zice 70 zic 50 hai incoace…plec catre el…..ma descurc…..il rog sa vina in statia de bus ca sa mai ia….apare….stiam, dar acum va spun si voua…..cetatean britanic originar din Jamaica!....deci….va las sa ghiciti culoarea pielii…si o luam catre casa…..mergem ce mergem pe un boulevard si la un moment dat face dreapta printr-un gang (pasaj) aflat printr-un bloc….ajungem in spatele blocului….2,3 alei si ajungem la blocul lui…..stiti voi …cand te duci la prieteni intotdeauna acestia stau la ultimul etaj….deci 3…fug ape scari…ajun sus si….STUPOARE…stiam eu cate ceva dar….apt. mic….camera mea…cu tapetul dezlipit pe ici pe colo de linga tavan….afumat,lipsa usa la buda si …2 paturi in camera…..atat…noroc ca eram totusi prevenit si v-am spus ca sunt obisnuit cu greutatile…dar asta este….lasat bagajul platit 50 lire …cerut intempestiv cheia de la usa blocului…el motivase altor chiriasi(baiatului meu….ca nu are decat o cheie si de aceea nu le da….mie mi-a dat)…iesit la plimbare….ca deh…oras nou si LONDRA…..mama n-am vazut in viata mea atatia africani pe metru patrat nici in filme…asta este oras cosmopolit iar zona mea de cazare …..zona saraca…
    In loc sa merg pe acelasi drum spre drumul principal ….nu am mai luat-o prin acel gang ci am luat-o pe dupa coltul blocului….am facut stanga …dreapta sau naiba stie ce si gata…nu mai stiam nimic….cautat metroul si ……………. o superba intalnire cu Oshlobanu!…(o cafea taca. taca…este ok tipul)...am batut 3 ore si ceva ca sa ma reintorc acasa….ca sa nimeresc…toate strazile si casele parka semanau una cu alta….binenteles ca am facut cumparaturi….paine,margarina,orez ,paste,oua ,sare piper,zahar, ceai,cafea…aha la gazda…..saracie lucie!...nici sare sau tacamuri….nika!
    In peregrinarile mele ca sa ajung acasa ia ghiciti ce patesc….apa,ceai ,cafea…fuga fuga sa plec…uitat….pipi….si…plin de lume si rusine sa intreb sau sa intru undeva….in maini plasa cu cumparaturi si pe un umar geanta cu laptopul….nu am avut curaj sa-l las la gazda….la inceput…si….va las imaginatia sa zburde…..(frig,oboseala,nervi….)…intr-un finallll dupa vreo 10 km de strabatut strazile in sus si-n jos….am facut acel boulevard de 4 ori ….ptr. cine stie…intre Seven Sister si Finsburry Park…plus ceva stradute adiacente…ajung acasa….cad prabusit si sunt nevoit sa ma dezbrac pana la piele.sa ma spal sis a stau cu ochii in tavan……aha…apare gazda…ca daca-I mai imprumut 40 de lire urmatoarele 2 saptamani nu mai platesc chirie…eu facut pe prostul si introduc cuvantul “another”….ii maid au 40 de lire si fac calculele…pana in 3 ianuarie deci am chiria platita!...bun!….nu mai fumez tigari…cumpar tutun si le fabric…ies la jumate cu banii….aha….caciula pe frunte….fruntea umflata….antibiotice in continuu…culcat simtit de ….rahat dar bucuros….o noua viata….si aflu de ce i-au trebuit cele 40 de lire….si-a cumparat si el niste iarba….am simtit un miros intepator in timp ce eu vroiam sa adorm….dar treaba lui….major ,vaccinat….
    Luni…13 dec…zi de studiat cartierul….frunte umflata…..cineva nu mi-a raspuns la telefon…asteptam adresa unei agentii de plasare a fortei de munca….dar neraspunzand…am frecat menta….aha, cumparat o pilota….noaptea….frig..eu adusesem o paturica si am dormit in treining dar degeaba….gazda mea a oprit centrala…deh traieste din ajutor social….SI MAI ESTE SI PUTUROS!....meniul zilei….cafea,ceai paine cu margarina si antibiotice….cat de multe…dar degeabain peregrinarile mele am trcut pe langa un centru de colectat fiare…..si am auzi vorba romaneasca…..am trecut mai departe…..of….ii recunosti peste tot!

Postat in sfanta zi de Craciun,Craciun pe care vi-l doresc alaturi de cei draci de familie si cu multa sanatate…sa nu alegeti niciodata sa faceti sarbatorile departe de cei dragi!
    (urmeaza spitalul si intoarcerea la gazda)

16. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca fiecare cititor al tau, care a ajuns de ceva vreme in UK, isi retraieste experienta inceputului in timp ce parcurge randurile scrise de tine. Important este sa tii mereu calea dreapta, sa fii vigilent, sa ai grija in ce anturaj te vei invarti.
    Este greu la inceput, dar cu fiecare pas inainte vei avea sansa de mai bine; dupa cum scrii se pare ca esti un om ambitios, care isi va atinge telurile. Sa nu te lasi de scris, asteptam cu nerabdare jurnalul tau.

Mult succes!

17. lumy27

lumy27 New Member

Trophy Points:
    0

Achile, ti-am lasat PM.

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Ce sa zic? Tii minte ca ti-am zis sa mai astepti si sa cauti pe un site oficial 'gazda'. Unde naiba ai ajuns tu si cine te-a indrumat? Nu tu siguranta, nu tu nimic.

Si eu m-am mutat recent, dar imi merge f. bine, locatarii sunt f. ok.

Iti doresc si tie Craciun Fericit si sa ti se implineasca toate visele in anul urmator!

19. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Vai de mine si de mine Achile, pana termini tu cartea asta de scris, vino omule si spune ce-ti mai face furunculul?... Uite cate admiratoare ai deja pe capul tau UNA-SI-UNA !! Pai cat ne mai tii in suspans??...

Oameni buni, care mai aveti probleme cu furuncule : coaceti niste ceapa la flacara aragazului (intr-o furculita) si o puneti pe toata suprafata furunculului, acoperiti cu un pansament steril si leucoplast si lasati cateva ore... Daca faceti asta seara, inainte de culcare, dimineata veti gasi toata mizeria absorbita de pansament, cu tatana/radacina cu tot. (TESTAT PE PROPIA-MI PIELE DE CATEVA ORI!!) Pentru curatarea plagii, folositi ceai de musetel/romanita si apoi SAVLON (aici in UK) am uitat cum se chema spray -ul ala romanesc cu antibiotic in continut si efect cicatrizant..:((

20. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0

odul 3
    ….oare mai intereseaza pe cineva sau este plicticos deja….?

EEEEE…..vine seara de luni….sarbatoare…mai aveam ce citi,ceva mancare era in frigider,aveam deja pilota…incepusem sa ma linistesc…dar totodata sa ma impacientez…nu-l gaseam pe cel cu adresa de JobAgenties…si…continuam sa ma umflu cu toata portia regulate de antibiotice care o luam.
    Totul se suprapunea cu o stare de raceala….nu din cea din care necesita medicamente, a prietenei mele.in fine…oricum, adorm in usor fum de …naiba stie ce…dar invelit cu pilota cea noua…!
    Ura….a venit dimineata….dar de ce nu vad si eu lumina….ma duc in baie ,adica in zona de baie….hihihi si ma uit in oglinda….dar nu vad nimic….aha, ba da …un mic butoias pus pe gatul meu…..alo,alo…ce naiba mi-a facut gazda…..mi-a taiat capul si mi l-a inlocuit?...nu !!!..…,eram eu, intrg, dar fizionomic schimbat.Bun…..comprese cu apa rece….vreo ora si ceva ca sa pot misca si eu intr-un fel…intreb gazda ce-i cu urgentele prin zona….habar nu avea….mi-a dat un nume care era la capatul lumii….(va dati seama ca zona metropolitana a Londrei este cam cat jumate de Romania?,la populatie ma refer,,,)…in fine….ies si zic…..pe unde?…stai cel mai bine intreb unde am auzit vorba romaneasca….imi era si in drum pana in strada principala si asa ca …go…ajung intreb….ma trimit baietii la un spital la 10 minute de mers pe jos…..eeee si sa vezi cam cum ma uitam eu, ca vitelul la poarta….cladirilor, care formau spitalul….o enormitate de curte dar am avut nesansa sa intru printr-o intrare laterala…si v-am mai zis eu, cu engleza asta…..se invata, dar mai greu…asa ca m-am invartiit o gramada pana am intrat la o receptie a unei cladiri si am spus/intrbat…ca ce si cum….foarte amabila tanti aia (vreo 30 de ani…dupa culoare din…Cuba sau direct din butoiul de sm..la)ma trimite la receptia mare…eu cautam o sectie de chirurgiee in urgente….ajung la receptia mare …oamenii amabili,,,extraordinary….imi spun ca spitalul este de…..boli mentale, deci nu au sectia mult dorita de mine….sa ma duc peste drum unde este o clinica sis a incerc acolo…..merg la clinica de peste drum….si iarasi o receptionera draguta…ghiciti?..stiti voi ,culoarea..imi spune ca ei sunt numai in regim privat dare u pot beneficia de asistenta gratuita …daca ma duc la o alta clinica….sa pic jos….dar ea draguta imi scrie adresa si zic…ok….hai sa cautam…imi spune sa iau autobuzul din fata clinicii de chirurgie si sa vorbesc cu soferul ca sa stiu unde cobor….oricum in autobuzele lor …care sunt curate se dau indicatii intotdeauna despre statia care urmeaza…asa ca ciuliti urechile!....zic taci ca-i bine, ajung repede rezolv si gata….(acum 28 de ani am mai avut o porcarie asemanatoare pe o buca sau fesa daca voi asa vreti)….asa ca stiam ce urmeaza…incizie si curatat ….apoi se vindeva in cateva zile…
    Ma duc la sofer dupa vreo cateva statii….il intreb politicos daca asta este autobuzul ptr clinica……..…si el foarte amabil imi spune ca da….dar in sensul celalalt!Ok…..deja am inteles ca trebuie sa fiu foarte calm….schimb sensul….si ajung la o clinica de consultatii….unde completez hartii…si ma asez la coada…stau ce stau si intreb cate personae mai sunt in fata mea…15…nebunie…vazusem un supermarket si-i zic tipului ca lipsesc vreo ora…a zis ok dar san u intarzii…..si deci..shopping…poate va intrebati de ce tot intram prin magazine…cautam ofertele sau capetele de raft cu preturi la jumate….eeeesi am mai luat si de pe aici cate ceva si m-am dus la clinica….intru, un doctor…indian cred …care nu cred ca avea nimic in comun cu medicina….exact ce-am citit pe un site specializat cu medicina in U.K…..medicii de clinici/un fel de dr. de familie….nu fac nimic…scriu o reteta si….acasa…termina el de holbat la furunculul meu….se minuneaza binenteles….imi prescribe un antibiotic…de parka eu luam aspirina imi pune un pansament de imi acopera jumate de fata si ma trimite acasa….inainte sa ma ridic de pe scaun il intrb EU….domnule nu ar fi bines a ma duc la urgenta?….el: ba da!...sa cad jos….
    Incet incet….o iau spre casa…..imi era foame, aveam bagaje….ajung, urc si-mi pun sa pap….ma asez pe scaun (marginea patului)….si incerc sa cujet….era marti dupa masa…zbier la gazda si-l intreb…cand sa ma duc la spital…el imi zice ca seara am sansa sa stau 3,4 ore la o consultatie iar dimineata 1,2 ore….pap si zic…hai acum ca tot nu am ce face…..iarasi masina(busul…)….tica,tica…ajung la spital….iarasi hartii si….sala de asteptare…sectie UPU …atentie….toate spitalele de urgenta au pe langa ele o universitate de medicina!...bravo lor…cazuistica cat cuprinde si doctori cat cuprinde…..iarasi 3,4 ore de asteptare….Apropo….ce credeti? ca am scapat pe acolo prin sala de asteptare de ……..burti rasfrante…niciodata…dar de data asta avea si consoarta cu el ( cu broboada si dintii cu sclipici de poleiala)…deh de asti nu mai scapam in veci!la ora 22 ma cheama la consult….poc intins pe pat…servire exemplara…consult ,analize,fisa…scaun si ….internare!
    Va urma….

Share This Page