11.5 C
London
Friday, May 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Incalzirea globala

Discussion in 'SEZATOARE' started by zoltar, Apr 6, 2007.

1. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    In ultima vreme este imposibil sa deschizi un ziar sau sa urmaresti un jurnal de stiri aici in UK in care sa nu se mentioneze incalzirea globala. Guvernul britanic se pare ca foloseste incalzirea globala ca pe un motiv de a obtine mai multi bani prin taxarea principalelor mijloace de transport. Urmarind stirile din Romania si citind ziarele de acolo, am observat ca incalzirea globala nu este unul din subiectele preferate ale jurnalistilor romani, destul de rar mentionandu'se cate ceva, iar daca am gasit vreun articol, se referea culmea, tot la guvernul britanic si taxele pe care acesta le impune in numele incalzirii globale.
    Personal cred ca, ce se va intampla se va intampla oricum, pentru ca in afara Marii Britanii, nu cred ca celorlalti le pasa atat de mult de aceasta, si chiar daca englezii s-ar intoarce in timp in Evul Mediu si nu ar mai folosi deloc masini, avioane si electricitate in general, tot nu ar face mare diferenta. Cred ca acest guvern este cu doua fete, la fel ca oricare alt guvern din lumea asta (inca nu am vazut guvern care sa fie 100% pentru popor, si sa-si tina in totalitate promisiunile), in sensul ca nu am vazut inca parlamentar englez care sa mearga la o intalnire la Paris sau Moscova cu autocarul... tot avionul ramane mijlocul principal de transport pe distante lungi.
    Credeti ca incalzirea globala poate fi oprita? Faceti ceva pentru aceasta?Sunteti de acord cu politica guvernului britanic referitor la incalzirea globala?

2. Anonymous

Anonymous Guest

Raspuns: Incalzirea globala

Cu o floare nu se face primavara, dar daca am avea mai multe flori....

Cred ca tine de individ.Atat timp cat fiecare dintre noi( nu vecinul sau nea Petrica ) face ce ii sta in putinta sa respecte mediul, sa gandeasca inainte de a face un pas care ar afecta mediul inconjurator, inseamna ca respectam politica referitoare la incalzirea globala.

Un prim pas...reciclati ceea ce puteti:plastic, hartii, can-uri, sticle.

-sunny-

3. Anonymous

Anonymous Guest

Vremea marilor migratii
    15 Mai 2007
    Constantin Vlad

SURSA: EVENIMENTUL ZILEI ONLINE
    Pana in 2050, efectele incalzirii globale- seceta, criza apei, desertificarea, inundatiile- vor sili un miliard de persoane sa ia calea pribegiei.

Cel putin un miliard de oameni vor fi nevoiti sa migreze, pana in anul 2050, din cauza incalzirii globale care va exacerba conflictele si catastrofele naturale actuale, provocand unele noi, avertizeaza organizatia umanitara britanica Christian Aid (CA).

Intr-un raport dat publicitatii luni, intitulat „Mareea umana: veritabila criza migratorie”, CA subliniaza ca „numarul persoanelor care si-au parasit caminele din cauza conflictelor, a catastrofelor naturale si a marilor proiecte de dezvoltare (mine, baraje etc.) este deja uluitor de ridicat - 163 de milioane, potrivit estimarilor ONU”.

„In ritmul actual, inca un miliard de persoane vor fi silite sa-si paraseasca locuintele, de acum pana in 2050”, mai sustine raportul. Numarul dezastrelor cauzate de fenomene meteorologice, precum uragane, inundatii si secete, s-a dublat in cursul ultimului deceniu.

Proportia de teren care este afectat de seceta la nivel global a crescut substantial fata de anul 1980, dupa cum arata recentul raport al Grupului interguvernamental de experti pentru studierea schimbarii climei (IPCC). Sute de milioane de oameni se vor vedea nevoiti sa plece din localitatile de origine in momentul in care resursele vitale - hrana si apa - vor scadea sub un prag critic.

Seceta si urbanizarea vor genera crize sociale

Pe fondul cresterii nivelului oceanelor, Bangladesh-ul, spre exemplu, se confrunta cu pierderea permanenta a unor mari suprafete litorale, afectand 35 de milioane de oameni - aproximativ un sfert din populatia tarii.

Seceta va constitui o mare problema in Asia si America Latina, o crestere cu 2 grade Celsius putand afecta intre 200 de milioane si 1 miliard de oameni in Asia si 80 pana la 180 de milioane in America Latina.

Raspandirea intinderii si severitatii secetelor va duce la aparitia unor crize de apa extreme pe aproape o treime din glob. Schimbarile graduale in climatele locale si regionale vor submina abilitatea oamenilor de a-si castiga existenta, in special pe cei un miliard de indivizi care traiesc din „mica agricultura”.

Noile valuri de migratie dinspre mediul rural vor exercita presiuni extreme asupra infrastructurilor urbane, deja suprasolicitate. Situatia astfel creata va determina la randu-i crize umanitare si de securitate.

Concluziile multor experti in domeniu privind efectele incalzirii globale asupra securitatii mondiale sunt tulburatoare, scenariile cele mai pesimiste vorbind de „colapsul social” si generalizarea conflictelor violente, cu consecinte umane dramatice.

Documentul sugereaza „alocarea de fonduri suplimentare, care sa-i ajute pe oameni sa-si adapteze stilul de viata la o clima din ce in ce mai aspra”.

CUM SE ADUNA MILIARDUL

Dezvoltarea, inamicul nr. 1

> 50 de milioane vor fi alungati de conflicte si abuzuri extreme ale drepturilor omului

> 50 de milioane vor fi goniti de dezastre naturale

> 645 de milioane vor fi siliti sa plece din cauza proiectelor de dezvoltare

> 250 de milioane vor pleca permanent din cauza secetei, foametei, uraganelor si inundatiilor

> 5 milioane vor pleca din tarile lor si vor fi acceptati ca refugiati

PERICOL IMEDIAT

Africa, in „ochiul furtunii”

Mali este una dintre tarile cele mai expuse pericolelor incalzirii globale, fiind situata intr-o zona desertica subsahariana. Aici este deja imposibila cultivarea pamantului, ocupatia multiseculara a fermierilor locali. Cauza: precipitatiile ocazionale si substantial reduse ca volum, in combinatie cu evaporarea rezervelor de apa din panza freatica. Tot mai multi oameni din aceasta tara incearca sa se stabileasca in Europa doar pentru a supravietui.

4. Anonymous

Anonymous Guest

...Am studiat si eu putin despre Incalzirea Globala... In ultimul timp am fost pe la multe seminarii pe tema asta...si nu numai(am mai fost si la "Despre Cancer"...dar asta pe alt topic :D)...and...toata povestea asta cu Incalzirea Globala se intampla si daca nu ar fi fost picior de om pe planeta asta...sunt niste transformari pe care deocamdata nu le intelegem pe deplin...

...In Univers se intampla multe "modificari"...fara "ajutorul" vreunei vietuitoare...

Intradevar Poluarea nu ajuta la nimic...doar strica; dar NU asta este cauza principala a Incalzirii Globale...

...and Normal ca trebuie sa reciclam and bla bla bla...ii un lucru pozitiv de care beneficiem...

...daca erau 2 britanici si 2 americani in ICE AGE pun pariu ca se condamnau unii pe altii ca din cauza lor ii asa frig...dar pana la urma au inventat focul si so dus cu Ice Age...si iar se condamnau unii pe altii ca din cauza focului so duc cu Ice Age...:)

...Trebuie sa ne protejam planeta dar nu sa aberam si sa ne furam unii pe altii pe motiv ca se duce planeta...

...sunt prea multe necunoscute in cauza...

Disclaimer: Am expus doar o parere...din "studiile mele aprofundate" :) ... trebuie luata ca atare...nu ii o contrazicere la ce zic ceilalti experti...fiecare ii Liber la parerea lui...

5. ieseanu

ieseanu New Member

Trophy Points:
    0
    Orikum din moment ce america(sua) nu ia problema in serios nu se vor putea face progrese la nivel mondial.In uk deocamdata aceasta asa zisa preucupare pt life green a fost introdusa de politicieni ca o prefata pt acumulare de voturi. ex david cameron

6. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0
    OpenSource,

Parerea mea exacta - parca mi-ai luat cuvintele ding gura - doar vroiam sa spun ca fara atita hipocrizie nu am avea pe cine sa dam vina iar intotdeauna este mult mai usor sa dai vina pe altul decit sa vezi lucrurile la rece (daca tot vorbim de Ice Age)....:*

Annie

7. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Raspuns: Incalzirea globala

Nicole,

daca cu o floare nu se face primavara.atunci si guvernul Britanic nu ar considera ca atita timp cit costa bani de ce sa fac?deci ca sa putem obtine mai multe flori ne trebuie pamint si ingrasaminte si atita timp cit astea costa..atunci de ce gurvernul Britanic sa faca ceva?

Eu personal nu vad cum putem sa reciclam - hirtia cind gunoierii nu aduna decit hirtie alba nu si cea maron, cartonul cind nu avem voie sa punem mai mult de 25% carton in gunoiul de gradina, sticla, plasticul si metalul care sint adunate in aceleasi containere si duse la gunoiul general? Si astea toate sub organizarea guvernamentala. Mie-mi miroase tare a HIPOCRIZIE curata. Global warming este un fenomen natural pentru ca polurile sint in proces de schimbare - ori este aberant sa spunem (hypothetically) ca ar trebui sa facem ceva sa acoperim cerul numai pentru faptul ca stelele sint prea luminoase si ne deranjeaza la ochi

8. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Annie, am observat ca folosesti des acest cuvant "hipocrizie". In romaneste se scrie ipocrizie, iar in franceza hypocrisie. -staycool- taycool-

9. Anonymous

Anonymous Guest

pe termen scurt nu ne poate ajuta decat 'inchiriatul padurilor' de la guverne (in locul taietorilor). problema e ca tarile in curs de dezvoltare nu isi permit sa piarda nimic din PIB, iar restul... -cmon- mon- . UK-ul isi propune sa salveze planeta recicland pungi de plastic -lol- ol-

'pe termen lung suntem morti cu totii'

Share This Page