12.7 C
London
Tuesday, May 24, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

In ce cartier din Londra sunt cei mai multi romani?

Discussion in 'LONDON' started by razvane, Nov 13, 2011.

1. razvane

razvane New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Planuiesc sa ma mut in Londra si sunt curios in ce cartiere sunt cei mai multi romani pentru ca as vrea sa locuiesc intr-o astfel de zona. Consider ca am multe de invatat de la cei ce sunt deja acolo si as vrea sa ii am cat mai aproape.

Astept cu interes raspunsurile voastre.

Multumesc frumos!

2. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit

Ciudata dorinta mai ai.....

Se spune ca in partea de nord.... mai ales in nord-est gasesti mai multi romani.

Personal cred ca sunt peste tot. Acum depinde peste ce fel de romani vrei sa dai...

Cartiere nu sunt. Sunt 32 de zone/districts/boroughs/orasele care nu sunt foarte bine delimitate (poti sa stai in Brent zona Wembley si sa ai post code de Harrow)
    Trebuie sa privesti Londra ca pe o tara impartita in judete

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu cred cea mai mare densitate de romani este in est, in jurul East Ham pe o raza de 2 mile (sa zicem). problema e ca zona nu este, cu siguranta, dezirabila.

4. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Tot ma gandesc de ce vrei sa stai unde sunt multi romani si nu reusesc sa inteleg de ce,poate ai motivele tale dar ia in calcul si obiceiul cu furtul si altele de pe la noi ca doar nu crezi ca vei sta numai langa oameni blajini si sfatuitori sau.....

5. catalinsialexandra

catalinsialexandra New Member

Trophy Points:
    0
    Acu, depinde de ce fel de romani vrei sa dai?.. :)))

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Burnt Oak, Edgware, Hendon, Wembley, Harrow,Golders Green, Cricklewood, mai la sud Hounslow... si in partea estica pe care nu o cunosc.

In Burnt Oak ieseam din casa si ziceam 'Buna ziua'. Pe Oakleigh Avenue una din 3 case e de romani, desi eu am locuit cu alte nationalitati, din motive de multiculturalitate si practica a limbii engleze.
    Sunt magazine romanesti (Prahova, Romanian Food Centre, Romana (pizzerie-cofetarie) si altele aparute ulterior).Este biserica romaneasca in Kingsbury

Personal nu m-am simtit amenintata, injurata sau furata vreodata si am multi prieteni reali romani in zonele mentionate.
    Sunt si multi romani educati -thumbsup- , dar si din aia cu 'organu' in gura' -thumbsdown- la fiecare 3 cuvinte. Depinde cu cine vrei sa te aliezi. Personal nu ma dau in laturi sa cunosc romani si chiar nu am avut neplaceri cu vreunul dintr-ai nostri.(in afara de cateva mesaje pe telefon pe care le-am trimis politiei si apoi s-au linistit, dar asa procedez cu oricine, de orice natie, dar care n-are boii acasa si ii inlocuieste in persoana). -ras4-

Spre deosebire de est, in nord vest cartierele sunt mai rasarite, locuitorii sunt ceva mai instariti (vezi Golders Gren, ex.) si deci exista si posibilitatea ca serviciile sa fie platite mai bine.

Mie imi e dor cateodata de Burnt Oak - inca nu mi-am schimbat medicul de acolo (Bacon Lane Surgery) si merg uneori la coafor (Alexandra style -romanca)...

Dar nici in Barnet nu imi este rau, mai putini romani (eu de-abia am intalnit 3), dar mai multa civilizatie, desi uneori cam prea multa liniste...

Sper sa-ti ajute review-ul meu. Bun venit in UK!

Share This Page