11.3 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Importanta si Rolul Bisericii Ortodoxe

Discussion in 'Religie' started by Anonymous, Jan 23, 2008.

1. Anonymous

Anonymous Guest

mda, ma mir ca moderatorul/moderatorii accepta asemenea postari pe forum. Inafara faptului ca 450 lire reprezinta o suma uriasa pt un serviciu religios (exceptie facand poate scoaterea dracilor din om -vampire- ampire- ), cele scrise mai sus de preacinstitul parinte suna a reclama. Pt cei care au totusi nevoie de biserica pt botez, cununie etc.. eu va recomand un popa grec sau ceva asemanator. Noi am botezat de curand si am platit 100 de lire (nu e obligatoriu sa dai bani). Popii (2) au fost greci.
    Vad ca la noi la romani totul este mai scump; ma uitam si la magazinele romanesti online din Londra si m-a busit rasul cand am vazut ce preturi au; in plus te obliga sa cumperi de minim 50 lire. Partea buna este ca polonezii au magazine la noi in oras cu produse f asemanatoare celor romanesti si la preturi infinit mai mici. -fingernose- ingernose-

2. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Eh, la greci cumperi doi la pret de unu... -hehe- ehe-

3. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0
    e ridicol, biserica e ca un supermarket....un botez 100 pounds, 2 botezuri 150 pounds...ha, si voi v-ati facut preoti de ce!? sa slujiti omenirea, ridicol.
    Stiu ca nu e locul, dar fiind vorba despre Biserica Ortodoxa,am o neclaritate:
    Icoanele pe care le saruta credinciosii cand se rog pentru bunastarea globala :))), nu sunt un pericol pentru sanatatea persoanelor ce le ating (saruta) ?

4. Anonymous

Anonymous Guest

cristian, nu am auzit sa se fi imbolnavit nimeni de la pupatul icoanelor sau de la impartasanie. Ca fapt divers, f multe icoane sunt ferecate in argint iar lingurita pt impartasanie este si ea din argint si asta nu e intamplator; argintul este un f bun sterilizator/germicid natural; unii oameni beau 'apa de argint' ca sa se vindece de boli, desi asta este deja un gest extrem al medicinii neconventionale. De la apa de argint poti sa dai coltul, te albastrezti si mori repejor.

Deci cu pupatul icoanelor nu e problema; mai degraba cu pupatul mainii popii. -jedi- edi-

5. iulisimo

iulisimo New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei, imi pare bine ca am starnit macar cateva reactii. Preturile de mai sus au caracter informativ si nu le fac eu. Eu insumi sunt la biserica greaca ca si un angajat, ba chiar sunt tratat ca atare, iar suma aia mare este pentru inchiriatul hall -ului....ia incearca sa inchiriezi o sala ca sa faci un party sau orice altceva, aici in Londra si ai sa vezi cat te costa. Sau incearca sa faci orice altceva si vezi cat te costa. Cristiana mama, incerca sa iti mai moderezi impulsivitatea, in primul rand prin a merge la Biserica si acolo sa mai saruti si o icoana, doua, sa vezi ca nu o sa patesti nimic. Stramosii tai au facut-o aproape 2000 de ani si uite ca frumusetze de baiat ai iesit....
    Pentru moderatorul andreiutzul....cele scrise de mine nu au un caracter comercial, ci informativdar oricum am inteles mesajul.
    Si pentru Crombacher, in nici un caz nu are aspect de reclama. Sa stii ca exista o sumedenie de romani care spre deosebire de tine au nevoie de Biserica si cate un preot, sii nu il pot avea.
    Eu speram ca mai bine sa va ganditi la aspectul unitatii romanilor si la efectul ce l-ar putea avea ridicarea restrictiilor in vederea organizarii unei comunitati adevarate si puternice, asa cum au si turcii si grecii, indienii etc, ca sa nu mai vbim de evrei. Daca eram uniti nu isi mai batea nimeni joc de noi, asa cum se intampla peste tot in europa, si nici nu mai primeam refuzuri de la Job Center....
    Si in sfarsit, ca si concluzie la cele ce am scris si acum si mai inainte...."Cine are urechi de auzit, sa auda!"

6. catalin_bejenaru

catalin_bejenaru New Member

Trophy Points:
    0
    Pe Dumnezeu nu il vezi dar crezi ca exista, nu inteleg de ce trebuie sa mergi la biserica sa pupi icoane atata timp cat crezi si esti credincios( te supui legilor). si ce treaba are refuzu' de la job center cu credinta???? Ce, vrei sa faci revolutie? Parca esti preot si orice ai face ar trebui sa faci pe gratis ca sa fim seriosi unde ai citit tu(ca Isuss Cristos a facut ceva pe bani???) ca se ia bani pentru asa ceva??? ( ca si preot) desi se practica peste tot, eu nu sunt de accord cu asa ceva.... si daca vrei sa vb mai mult te astept pe privat(mess) daca vrei.

7. iulisimo

iulisimo New Member

Trophy Points:
    0
    acum inteleg de ce in Londra sunt doar doua biserici romanesti. Dragul meu, luna asta a venit chitanta doar la gaz de 1000 de lire. Ca sa nu mai continui. Oricum nu imi bat capul cu tine sa iti explic importanta Bisericii ca institutie, si nici nu vreau sa te critic pentru crestinismul de tip protestant care il "practici". Cand o sa ai nevoie si cand o sa incetezi a te mai uita la Heroes si sa crezi ca omul e atotputernic, o sa vii singur la biserica. Oricare din ele, numai ortodoxa sa fie.

8. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0
    eu sunt nascut crestin ortodox, botezat si tot tacamul, nu ma impotrivesc nici unei religii, (pt topicul: hai sa ne cunoastem) dar nu va inteleg domnule Iulisimo...de ce recomandati doar biserica ortodoxa ? cea catolica ce are, au luat-o pe o cale gresita ?
    nu cred ca in fata atotputernicului conteaza in ce religie te-ai nascut atat timp cat ai fost un om bun, ti-ai ajutat aproapele, nu ti-ai dorit sa-i moara capra vecinului, nu ti-ai inselat prieteni...intr-un cuvant daca ai fost un om bun.
    sa nu mai vorbesc despre bastinasii din america si australia, aia pana in 1500 ce au facut , ca de bunul nostru Dumnezeu nu auzisera?! au ingrosat randurile in iad ?
    creatorul e perfect, in schimb religia nu este si nu cred ca va fi vreodata

9. catalin_bejenaru

catalin_bejenaru New Member

Trophy Points:
    0
    1. eu protestant??? fii serios....dar na toti avem dreptul la opinie nu???
    2. Nici macar nu stiu despre ce e vorba in "heroes" pt. ca nu l-am vazut ce o fi serial sau film am auzit dar nu m-a interesat asa ca gresesti si cred ca faci exact ce nu ar trebui sa judeci dar na esti preot tu stii mai bine....nu?
    3. Si despre bani hai sa fim seriosi ca se fac donatii dar na....u stii care cum se duc si unde...:d, Si daca u ma contrazici la chestia ca fiecare poate avea credinta fara a merge la biserica well... ma lasi fara cuvinte....

10. iulisimo

iulisimo New Member

Trophy Points:
    0
    I?i r?spund cu cuvintele unui catolic..."Inafara Bisericii nu este mântuire", si asta pentru ca a?a a l?sat Hristos sa se isi dea Trupul si Sangele doar in cadrul Bisericii prin Liturghie. Si f?r? sa te impartasesti cu aceste doua elemente nu o sa iti depasesti starea ta de muritor imperfect . De aia este nevoie de Biserica ca si institutie. Protestantii cred ca doar prin credinta te mantuiesti, prin a fi bun, sa nu deranjezi pe nimeni, sa nu faci rau nimanui. Nu cred ca l-au iubit prea mult negustorii din templu cand i-a luat la biciuit Hristos. Le-a atras atentia spre sensul adevarat.... îndumnezeirea, de aceea te afli in Templu (Biserica). Si nu prin puterile proprii ci cu ajutorul lui Dumnezeu. Cu harul Lui. De aia s-a zis ca dumnezeu s-a facut om ca sa ridice pe om la indumnezeire. Repet, asta se face doar in cadrul Bisericii, ca trup al carui cap este Hristos. Daca trupul se rupe in fac?iuni,unde mai este unitatea si cum mai poate actiona, trai? Nu am nimic cu catolicii asa cum se grabesc unii de aici sa creada. Ba chiar am mai multi prieteni dintre ei decat toti dintre voi.Insa invatzand putina istorie iti poti da seama de adevar si cum anume lucreaza Dumnezeu cu omul.
    Cat despre donatiile care se fac la biserica, daca toti dau atat de mult ca si tine, inchipuieti.... Si mai usor cu acuzele ca e usor sa stai pe tusa si sa critici. Vino aici si hai sa facem ceva impreuna, cunoaste cum functioneaza sistemul si dupa aia sa vorbesti. Pana atunci lasa pe altii care stiu mai bine, sa isi faca treaba.

11. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Da cu aia din Amazon ce se intimpla ca stau prost cu cladirile...trec la protestanti si ramin nemintuiti , adica la cazan?
    Eu ma duc la cazan ca iubesc bucuriile lumesti. -cmon- mon-
    "Insa invatzand putina istorie iti poti da seama de adevar si cum anume lucreaza Dumnezeu cu omul."
    Dupa istorie a facut o munca proasta...Hitler,Stalin?

12. iulisimo

iulisimo New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Dud

Cand vorbeste cineva de biserica, se refera mai intai la institutie si mai apoi cladirea. Cei din amazon prin faptul ca traiesc natural si fii sigur dupa un cod etic mult mai eficace decat al tau, se vor mantui prin legea lor. Cel putin ei nu au auzit de Hristos in viatza lor, si nu vor fi intrebati. Dar tu care auzi in fiecare zi de asta, ce masuri iei? Si daca iti plac "placerile lumesti" sper ca le faci macar pe alea bine, ca asa e omul insetat dupa mai mult. Ca atunci cand o sa te saturi si o sa te plictisesti de ele, sa ramai macar cu setea asta dupa perfectiune.

13. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Ilulisimo ai citat pasajul din Biblie cand Isus ia un bici si ii alunga afara pe negustorii de acolo. Unii vindeau pasari, animale, altii faina, roade etc pentru ca era scris in biblia evereilor (Vechiul Testament) ca daca ai pacatuit asa si pe dincolo, daca ti s-a nascut un copil si il aduci la templu, ma rof g in cazul unor situatii de genul asta trebuie sa faci sacrificii, jertfe de animale, iar inaintea unor sarbatori, dupa recolta etc sa aduci ofrande din roadele campului. Se scrie in Vechiul Testament ca mirosul acestor jertfe (tapii de ex erau arsi pe altar dupa ce o parte din carne era data preotilor (sic) e de un mirod placut Domnului.
    Deci acei negustori vindeau ceva ce ii ajutau pe oameni sa se apropie in felul lor de Dumneze, conform scripturilor, Isus inca nu se jertfise. Toate bune, nu? Ei serveau un scop nobil, aveau pregatit tapul sa il vanda omului pentru ca acesta la randul lui sa-l jertfeasca pe altarul de afara si sa ii ierte Dumnezeu pacatele. Isus a luat un bici si i-a scos afara.
    Imi pare rau ca nu ia un bici sa va scoata si pe voi afara, care vindeti botezuri, cununii, pana chiar si inmormantari fara pic de rusine. Cu siguranta ca daca autoritatile bisericesti romane, cu toate rangurile lor, au hotarat sa deschida o biserica in UK au si alocat fonduri pentru asta. Preotii sunt platiti din banii publici, adica au salar ca orice functionr public. Voi sunteti reprezentantii bisericii ortodoxe aici si biserica ar trenbui sa va plateasca pentru ca de aia ia atatia bani de la stat, si sa plateasca si cladirea (cu toate ca eu sunt sigura ca ati primit-o de la council cu o chirie modica, deoarece asa primesc toate cultele aici). Asa ca biciu pe voi si nu vamai faceti reclama ca la taraba. Daca nu aveti pe cine popi, lasati-va de popie, ca si asa primiti bani degeaba. Poate s-a scarbit lumea de exemplele pozitive pe care le-ati dat voi thama proteasca si nu mai vin cu plocoane ca pe vremuri. Puneti mana si munciti, daca nu mai tine cu popi! Isus v-ar fi scos si pe voi cu biciul afara, voi nu vindeti tapi, si servicii religioase care ca si tapul sacrificat are menisrea de a ne mantui...pe voi cand va mantuie Dumnezeu??
    Iar cei care citesc Biblia, stiu ca BISERICA nu e o cladire, si nic o institutia, asa cum ati vrea voi, s impartiti voi pe Dumnezeu in lume, cu cat vreti voi si la cine vreti voi - BISERICA asa cum reiese din Noul Testament e formata din cei ce cred in Dumnezeu.
    Daca vreti sa atrageti lume la biserica, fiti modesti, buni, pilde bune turmei (ha!), si interesati mai intai de a face bine si a ajuta, DE A SLUJI OEMANILOR, de a avea in vedere Imparatie lui Dumnezeu, decat de a da tarife si preturi...si lasati-l pe Dumnezeu sa se ocupe de banii de care aveti nevoie. Nu cred sa lase El la nevoie, asa slujitori de nadejde!

14. Anonymous

Anonymous Guest

iulian, inteleg ca si popii au leafa si trebuie sa traiasca; ba eu chiar nu concep neam fara popi; sunt ortodox si am nevoie de biserica dar eu vad preotul c pe un om cu har, care face ce face pt ca asa ii este harazit si nu pt 'pounds'. Nu merg la biserica des pt ca nu am timp dar imi place sa stau de vorba cu popi catolici sau ortodoxi sau mai stiu eu de care. Ai gresit profund atunci cand ai afirmat mai sus ca e bine sa mergi la biserica ...''Oricare din ele, numai ortodoxa sa fie''. Am impresia ca tu esti popa numai pt leafa pe care o mulgi dela enoriasi si nu pt a-l sluji pe Dumnezeu. Eu pot sa ma rog si acasa, am icoana si nu dau bani. Inca ceva, un popa cu har este iubit si nu contestat; eu cred ca esti inca (prea) tanar si astfel se explica iesirile tale.

Cu bine,

cc

15. iulisimo

iulisimo New Member

Trophy Points:
    0
    crombacher

Dragul meu, din cele ce zic tu Hristos nu a fost cu har, pentru ca a fost contestat, ba chiar crucificat. De unde pana unde mulg eu bani de la enoriasi? Pretzurile de mai sus sunt fixe, le fac epitropii de la biserica adica civili, enoriasi, si sunt obligatorii pentru intretinerea unei biserici. Intr-adevar bisericile se dadeau in trecut mai pe degeaba,, dar de cand s-a constatat ca se pot face bani buni pe ele pentru ca se pot transforma in apartamente, au ajuns sa aiba preturi exorbitante. Nici un popa nu cere bani de la nimeni, fiecare da ce vrea si daca vrea. Cat despre refularile postate de anellores, vai vai vai,, uneori ce bine este sa taci

16. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Ce pacat ca unii nu mai au respect pentru nimic...

17. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: crombacher

Imi pare rau dar nu e adevarat, in satul bunicii daca nu ai cotizat la biserica in fiecare an nu vine sa te inmormanteze, ...bine, chiar daca ar veni iti ia macar 5 mil ca deh e o placere cand iti moara cineva drag sa-l auzi pe popa cum iti cere "malaiul".
    Cat despre harul despre care vorbiti, ha!!!, un liceu teologic si o facultate in aceiasi ramura si uite haru divin :)). Nu neg, sunt preoti, oameni religiosi care chiar nu doresc de nici un fel bunuri lumesti, se multumesc ajutand si sfatuind oameni dar majoritatea din ghilda religioasa sunt oameni de afaceri.
    Sa nu vorbesc despre unii preoti care au fost turnatorii securitatii, si acum sunt prea fericiti si prea sfintiti....cine i-a sfintit pe aia ??!!!
    din contra, pentru ca respect omul, ma manifest.

18. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    Asta asa e si aici ai dreptate (cristian05).Pentru unii preoti ..ce fac ei nu e nimic mai mult decat o meserie.Unii insa au acel har...si cred ca e valabil pentru toate domeniile de activitate:medic,profesor,etc..
    Unii dintre ei au har si isi cunosc menirea lor...altii insa isi bat joc:predica slujbele beti fiind,ba chiar mai auzisem si de unii ca isi luau preoteasa in altar...
    Si atunci cum sa mai ai incredere in preoti si in ce mod sa ii privesti?!
    Normal ca nu prea iti mai vine sa dai pe la biserica...
    pana la urma fiecare crede si se roaga asa cum stie el..si cui stie el...pentru asta nu trebuie sa frecventezi zilnic biserica.

19. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

O fi codul meu etic cum e dar cum ramine cu copiii care mor in chinuri,care singura vina o au pt. ca s-au nascut,daca intelegi ce scriu fara interpretari.
    Nici vorba de cearta/disrespect pt. nimeni -eyebrows2- yebrows2-

20. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    pentru cine sa avem respect??? eu am respect pentru cine ma respecta si nu numai pe mine si pe ceilalti din jur ...
    sa am respect pentru preotul de la mine care a fost prins cu preoteasa in Altar(facand.... -handlaugh2- andlaugh2- ) si a fost trimis 6 luni la Manastire pentru ce a facut .... sa fim seriosi pentru mine preotii sunt niste pagani..si "cu ochii numai dupa bani" , baiatul lui are BMW si culmea nu munceste -slap- lap- tot ce au preotii au pe spatele enoriasilor care nu-si cumpara mancare si ce le mai trebuie ,sa cotizeze la biserica ca de nu mai are preotul bani de nu stiu ce ....
    cand te duci si le dai o perdea, un covoras, etc pentru biserica se uita cam ciudat si zice in gand" dar bani nu ai sa imi dai ..." sa le fie rusine ca cica au " harul de la Dumnezeu ..."

Share This Page