24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

imi poate cineva da sfaturi despre chirie?????????

Discussion in 'ARHIVA' started by marcussmario, Aug 13, 2007.

1. marcussmario

marcussmario New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua.sunt marius si pe data de 10 sept o sa fiu in anglia.as dori sa aflu care sunt preturile la chirii intr-un oras mare si ce imi recomandati la inceput de drum..eu vin cu prietena mea si voi sta cam in jur de 9 luni.daca cineva imi poate spune cam cat ne-ar ajunge chiria pe o luna sau pe o sapt (am vrea caeva pentru tineri de ex o camera cu acces la bucatarie.baie etc...) multumesc anticipat

2. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    marcussmario, viziteaza site-ul http://www.gumtree.com/ pt o idee generala in ceea ce priveste chiria in orasele Angliei.

Alege-ti orasul din partea dreapta a ecranului apoi alege in stanga Flat/House Share - Offered (daca vrei sa imparti locuinta cu altcineva, ceea ce e recomandat pt inceput, daca nu iti permiti sa inchiriezi tot apartamentul/casa) sau Flat/House Rent - Offered(daca vrei sa inchiriezi ceva doar pt tine). Preturile afisate sunt pe saptamana (de obicei). Fii atent daca se specifica bills included/not included, ceea ce inseamna ca vei plati sau nu vei plati cheltuielile adiacente de intretinere (apa, gaze, electricitate, uneori tv, internet etc)

3. Anonymous

Anonymous Guest

uita-te aici www.gumtree.com

O cam dubla incepand de la £100/sapt inclusiv biluri, dar asta poate insemna ca nu ai sufragerie sau e o casa cam veche, etc.,
    Depinde de noroc si de ce esti preg sa compromiti

De obicei platesti 1 luna avans si o luna depozit care e returnabil cand te muti .
    Daca ai noroc gasesti cu 2 sapt chirie in avans si 2 sapt depozit

Mult noroc si asigura-te ca ai bani cand vii aici

4. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Inchiriatul de la particulari este cea mai buna solutie ptr cei la inceput de drum.
    Eu am inchiriat prin agentie si din cauza ca nu am putut sa demonstrez ca aveam venit suficient ptr a acoperi chiria (ptr ca nici eu si nici sotul nu lucram la momentul respectiv), a trebuit sa platim chiria in avans pe 6 luni (care e durata minima a unui contract)!!
    Asa ca DA, asigurati-va ca aveti suficienti bani la voi....si pentru cele mai negre scenarii!!
    Bafta!!

5. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Pt inceput se poate sta si mai ieftin. Banuiesc ca nu aveti prea multe lucruri asa ca puteti incapea lejer intr-o camera medie (in care incape un pat dublu, 2 dulapuri si ai loc sa treci printre ele) care costa in jur de £80-£90/saptamana incluzand bilurile (pretul asta e real, atat se plateste unde stam noi pt o astfel de camera). Va mai orientati odata ce va stabilizati cu lucrul...asta e parerea mea.

Daca vreti sa inchiriati o garsoniera (studio flat) in Londra de ex, pretul e undeva la £600-£700/luna + biluri.

Chiria se plateste saptamanal, la 4 saptamani sau pe luna calendaristica - care se calculeaza tinand cont ca anul are 52 saptamani. Ex: daca chiria pe spatamana e de £80, pe luna calendaristica se plateste £80X52/12= £346.66

Camere ieftine gasesti si daca urmaresti anunturile de pe shopurile locale sau poti pune tu anunt in zona respectiva.
    Daca vrei sa stai cu romani pune un anunt in romaneste in shop-urile locale (in orice oras mare vei gasi romani) sau urmareste ziarele romanesti.

6. rss

rss New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!Citesc gumtree, dar cum pot face sa inchiriez de aici pentru cand ajung? Sunt in RO acum...dar nu am unde sta pana imi gasesc de lucru...please help..thanx!

Share This Page