14.8 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Imi lipseste bucataria romaneasca

Discussion in 'SEZATOARE' started by julianne, May 29, 2007.

1. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare...sunt de 8 luni aici si incerc sa gatesc cat mai similar ca in Ro , dar nu prea reusesc ...
    imi primul rand imi lipsesc f mult specialitatile noastre de branzeturi...deja imi ploua in gura dupa branza de oaie asezonata cu o salata de rosii..., smantana ,,,fetita mea ma dispera ca vrea mamaliguta cu smantana... :)|
    deci, as vrea sa stiu de la cine e mai informat ca mine, daca exista intra-adevar ceva similar ca smantana in supermarket ( am auzit ca ar fi), as putea gasi icre de peste deja preparate ca in RO, malai ptr o mamaliguta si altele...
    Stiu ca sunt magazine romanesti in Londra , dar eu stau in Sud in Swanage , un oras mic , iar ca sa ma duc la London doar ptr o "piata", nu m-as incumeta...
    Auzisem inainte de a pleca din tara ca poti cumpara online mancare romaneasca, ma ajuta cineva cu ceva informatii despre minunata noastra mincare...
    Unde lucrez eu ni se asigura si lunchul si incerc din greu sa ma acomodez cu beef , lamb si plenty of vegetale pe farfuria mea, dar e cam greu la varsta asta... :((
    Ma bucur ca macar copilu mananca hot lunch la scoala si se va acomoda cu bucataria englezeasca...
    Sa auzim de bine...

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Julianne, eu iau de la Asda/Tesco/Morissons fraiche creme de la raionul cu iaurturi si frisca lichida, e f buna.

Malai la magazinele turcesti si chiar in supermarketuri. Polenta, daca nu ma insel.
    Branza tot de la turci in cutiile alea de doua sau patru bucati.

3. olimpiam

olimpiam New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Si eu am probleme cu alimentatia pe aici, dar incerc sa ma acomodez. Eu am gasit ceva similar cu smantana la Tesco "Creme fresh" este putin mai dulce decat smantana, dar mai poti incerca Soured Cream asta este putin mai acrisoara (nu mai acra decat smantana noastra). Mancare romaneasca online am incercat dar nu am gasit. Am fost intr-un magazin polonez si au produse similare cu cele romanesti.

Numai bine ...

4. Anonymous

Anonymous Guest

julianne,

smantana=creme freche sau soured cream cum s-a mai spus. o gasesti la tesco, somerfield, morrison, lidl

malai=polenta. eu am gasit la somerfield si tesco, sau magazine turcesti
    icre de peste preparate=taramo salata de la supermarketuri ca tesco
    branza de oaie pentru mamaliguta=feta cheese, sau greek feta gasesti la aldi convenabil la pret sau la lidl mai ieftina si foarte buna(telemea de oaie sarata).

Bafta

5. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    buna...

as mai adauga la lista voastra de supermarketuri si Waitrose de unde se poate cumpara: sour creme/creme fraiche (smantana ca la noi), polenta valsugana (malai) si taramo salata (icre). Iar daca , cauti branza dulce, incearca "cottage cheese" (e la cutie de plastic, de regula) .... cam cum e la noi branza dulce cu smantana...

Si daca vrei si varza acrita (ptr sarmale) poti incerca SAUERKRAUT (sau cam asa ceva) care este la borcan si care contine varza acra tocata. Nu este chiar ca cea de la noi, dar este bun(icica) si combinata cu varza dulce...da bine....

Si inca ceva: Roasted peppers = ardei copti in otet. Sunt tot la borcan si sunt excelenti! I-am vazut la Asda!

6. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc din suflet, doamnelor...o sa fiu cu ochii in patru in supermarketuri, din pacate cum am zis locuiesc intr-un oras mic si nu am gasit magazine turcesti pe aici...dar tot e bine ca am aflat ce pot gasi in market.
    By the way, o poloneza mi-a zis ca ar fi in supermarket si pesmetu' de la noi , dar nu stie cum ii zice in english, ca snitelele ne plac mai mult prin pesmet , nu doar prin faina si ou, poate stie cineva...

7. olimpiam

olimpiam New Member

Trophy Points:
    0
    Julianne, pesmet gasesti la supermarket, intreaba doar sau cauta "bread crumbs" asta este pesmetul aici si este super pentru snitel.

8. Anonymous

Anonymous Guest

Salut fetelor! am gasit frunze de vita la Tesco pentru sarmale si foi de dafin....frunzele sunt cam ciudate ele asa, dar daca te chinui putin ies niste sarmalute de numai ...o mamaliguta langa si niste ciusca , tot de la Tesco si pui si`o populara si parca e ca acasica:)

9. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ce e aia ciusca? -scratch- cratch-

10. Anonymous

Anonymous Guest

Ardei iute...ardei subtire si lunguietz pus la murat...yummy...:)

11. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    O Doamne ca imi lasa gura apa....SARMALUTE !!! MAMALIGUTA !!!

:)| :)|

Acum l vreau !!!! :)

12. Anonymous

Anonymous Guest

am eu acasa...ditamai oala :)) si azi vreau sa fac scovergi :)))

13. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu eu pesmet = paine uscata si faramitata. Asa ca daca traduci asta in engleza vei afla ca se numeste bread crumbs. Nimic mai simplu.

Si la urma urmei, daca nu gasesti in magazin, desi ar fi imposibil, pt ca stiu ca se gaseste peste tot, pt ca si ei folosesc asa ceva in bucataria lor, nu ai decat sa-l faci singura: pui cateva felii de paine la uscat. A doua zi le faramitezi pana obtii consistenta dorita, apoi le mai lasi la uscat o zi sau le usuci la temperatura joasa in cuptor. Nevoia de invata!

14. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0
    Mancare romaneasca mai gasiti si la magazinele est europene .In cele mai multe cazuri chiar asa se numesc " East European Food" .Eu de acolo imi fac proviziile de zacusca si vin romanesc. Am vazut la unele si integrame romanesti ,parizer, margarina delma ,vrute si nevrute... . Pt cei din Londra este unul in Edgeware, unul la mica distanta de Wood Green iar recent am descoperit unul in Bounds Green. Deci fiti cu ocii in patru si sigur dati de unu!

15. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    soured cream de la asda este exact smantana romaneasca asa cum o stii , iar ca branza dulce incearca cottage cheese si o sa mearga , cel putin la mine a mers !! -ww-

16. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva ce sunt alea sage leaf? referitor la mancare :)

17. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Frunze de salvie oxanel.

Se folosesc la friptura de vitel, miel, sosuri etc.

-walk

18. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc din suflet, deja ma simt mai bine , ca am mancat o mamaliguta cu smantanica ca la noi acasa, dar am avut o reala surpriza cand prim adata am cumparat Polenta organica, si am constat ca era mamaliga deja facuta , buna doar de incalzit la microunde...Multe minuni pe lumea asta, chiar ca nu asteptam sa gasesc pe aici asa ceva...
    Dar, pana nu am facut eu mamaliga cu mana mea tot nu m-am lasat...

Lacramioara , spune-mi si mie te rog, cum le zice la foile de dafin, banuiesc ca nu laur sau cam asa ceva...
    Nu reusesc sa ma impac cu fasolea asta in sos tomat , ca e prea dulce , iar mazarea la fel...
    Cine a incercat carnea tocata de porc, cum e , merge de o musaca , ca sarmale nu cred ca am cum sa fac , ca nu am dat de varza acra inca...
    Multumesc frumos de sfaturi...

19. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    julianne, sincer cared ca ar trebui sa abordezi toat problema asta gastronomica cu mai mult curaj si atunci vei vedea ca nu mai ai nevoie sa intrebi pe nimeni.

Chiar daca vei afla ca gustul mancarii nu este la fel cu cel de acasa (ce surpriza!!!) nu ai nimic de pierdut, pt ca macar ai incercat lucruri pe care nu ai fi avut sansa sa le incerci acasa. Ai auzit de bucataria creativa? Tipul asta de a gati te ajuta sa iesi din rutina bucatariei romanesti si sa mai incerci si altceva si cine stie, poate tot experimentand si punand in practica noi idei si folosind noi ingrediente de care nu ai auzit pana acum, sau care sunt diferite de cele de acasa, poate vei descoperi noi felulri de mancare care te vor surprinde prin gustul si savoarea lor. Deci sfatul meu: inceraca tot ce poti si iti garantez ca vei avea suprize placute. Pentru ca la urma urmei, daca tu ma intrebi pe mine ce gust are carnea tocata (sincer ma gandesc sa-ti spun ca are gust de carne tocata, dar mi-e ca n-o sa ma crezi) n-ai de unde sa stii daca gusturile noastre se potrivesc, daca ce e bun pt mine e bun si pt tine samd.

PS: foi de dafin - bay leaves iar varza acra se gaseste in toate supermarketurile, mai ales cele care au o sectiune de dedicata mancarurilor din diferite colturi ale lumii. Daca nu, incearca magazinele cu produse poloneze (unde gasesti foarte multe produse asemanatoare cu cele de acasa) sau turcesti. Si poate daca ai petrece mai mult timp in magazine si mai putin pe forum ai gasi ceea ce cauti...hi hi...nu o spun cu rautate ci in spirit de gluma

20. Anonymous

Anonymous Guest

:-* eu am incercat carnea tocata de porc..foarte buna de la tesco/asda...am facut o ciorbitza de perisoare dreasa cu ou si smantana ....mmmm...mama ei...parca nu are carnea acelasi gust k acasa...dar am inceput sa ne obinuim cu toate astea...sunt unele combinatii de mancare chiar bune...ce nu`mi place si nu vreau nici macar sa vaad...prawns...cand ii vad asa roz parca sunt vii:)) in schimb o fripturica , gammon d`aia dar fara ananas, doar asa cu mamaliga si cu carne, ca la pomana porcului la socra`miu....hmmmm...deja mi`e pofta si cred k mai bine ma uit la fructele mele si la ce mai am de mentinut 'silueta' ....dar nu pot sa ma gandesc in contuare la ce retete bune romanesti avem...delicioaseeeee....mmmmmm

Share This Page