17.6 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

IELTS test question

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by VladC00, Jun 15, 2013.

1. VladC00

VladC00 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Spuneti-mi va rog, cei care ati sustinut examenul IELTS, cum e la proba "reading", ai voie sa citesti textul doar o data, apoi sa raspunzi la intrebari, sau poti citi intrebarile si textul de cate ori ai nevoie ?
    Intreb pentru ca eu am facut niste teste de practica si citeam doar o data textul, apoi incercam sa raspund la intrebari, si am obtinut rezultate relativ slabe.
    Tin sa mentionez ca vorbesc foarte bine limba engleza.
    In rest, a fost dificil examenul ? V-ati pregatit intens inainte, sau ati mers pur si simplu bazati pe cunostintele voastre de limba engleza ?

Multumesc :D

2. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
  3. pocketworld

pocketworld New Member

Trophy Points:
    1
    Textul il ai pe o foaie pe care o poti citi de cate ori vrei. Doar ca esti presat de timp. Va trebui sa citesti cu atentie fiecare paragraf si chiar sa deduci raspunsul la unele intrebari. Dar cu putina logica nu ai cum sa dai gres.

Nu a fost dificil. Trebuie doar sa inveti sa te descurci in timpul pe care ti-l aloca ei, si testele de pe siteul lor te ajuta foarte mult.

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Din cate tin minte, ai trei texte cu grade consecutive de dificultate si ai 20 de minute pentru fiecare dintre ele.
    Ideal desigur este sa petreci cat mai putin la primul/al doilea/al treilea text.

Poti sa le citesti de cate ori vrea inima ta,important este sa le intelegi,
    caci, asa cum spune un antevorbitor, intrebarile sunt mai degraba de natura logica, incearca sa stabileasca daca tu ai inteles exact textul citit.
    Te-as sfatui sa nu te cramponezi de chestiile necunoscute, sari si, daca ai timp, revino la ele.
    Multa bafta!

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

'The trick' la reading comprehension este sa cauti cuvinte cheie, dar sensul lor trebuie sa se potriveasca 'manusa', atat in text, cat si in optiunea/varianta x a intrebarii.
    Eu folosesc culori in lectii.

Ex. He likes reading books (in text) + ceva context - Last week Tom couldn't get enough of Dickens' Great Expectations.
    La intrebare pot exista optiuni de gen:
    C) Tom is fond of books
    D) He likes to buy books

Te las pe tine sa descoperi varianta corecta.

Restul persoanelor ti-au dat deja sfaturi foarte bune.
    Eu vreau doar sa abordez lucrurile d.p.d.v practic.

Asadar, incearca singur sa raspunzi si apoi revin.

NB Am folosit aceeasi culoare, nu neaparat pentru ca totul este corect, dar ca sa vezi portiunea de text unde se afla cuvinte/expresii cheie.

Daca ai exemple si nelamuriri, scrie pe forum si le rezolvam impreuna.

Ai incredere, eu personal am ajutat si sunt calificata ca profesor pregatitor si examinator Cambridge, iar aici am avut rezultate foarte bune la IELTS academic, pregatind o doamna doctor din Brazilia.

Pe langa asta, experienta (fostilor) candidati(lor) de pe forum este imperativa.

Exista, insa, un factor greu de controlat si el se numeste 'starea psihica' - concentrare, data de multe ori de nesiguranta, oboseala, stres si emotii.
    Dar 'Practice makes perfect' sau ' Experientia mater studiorum est' (sper ca am scris corect in latina)

6. VladC00

VladC00 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc foarte mult pentru raspunsuri! Imi sunt de mare ajutor si de asemenea m-am mai linistit putin.
    Asta nu inseamna insa ca nu voi mai exersa. Doar ca voi exersa intr-um mod diferit, mai ales partea de reading, unde intampinam cele mai multe probleme, in principal pentru ca citeam tot textul, apoi incercam sa raspund la intrebari fara a mai reveni la el.

Iar Rebeca, presupun ca la intrebarea ta, "Tom is fond of books" ? Desi mi-e teama de raspunsul acesta, fiindca mi se pare prea evident ...

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bravo!

Da, tocmai asta e.

Multi nu pun raspunsul corect pentru ca e 'prea evident'. Scopul este in de a testa:
    1) strategia rephrase - adica sa nu contina 'reading' , ci 'pasiune pentru carti'
    2) intelesul expresiei 'fond of'- pasionat de

8. VladC00

VladC00 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Rebeca.

Sa inteleg ca examenul nu are scopul de a-ti intinde capcane, si daca un raspuns e evident corect, trebuie dat, nu tratat ca o capcana si evitat ...

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu neaparat, nu...

Capcane, da, in sensul ca nu stapanesti bine sau scoti cuvintele din expresii, in loc sa tratezi expresia ca un tot unitar.

Eu cred ca-ti faci multe probleme degeaba.

Daca mai ai nelamuriri scrie aici. -dans-

10. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Ex. He likes reading books (in text) + ceva context - Last week Tom couldn't get enough of Dickens' Great Expectations.
    La intrebare pot exista optiuni de gen:
    C) Tom is fond of books
    D) He likes to buy books

C ? ca d) nu inseamna ca ii si place sa le citeasca.

11. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    c) si dupa logica de mai sus, dar si pentru ca poti citi carti fara sa le cumperi :)

12. VladC00

VladC00 New Member

Trophy Points:
    0
    Ce ma surprinde (acesta este inca un motiv pentru care am crezut ca textul poate fi citit doar o data), este cat de evidente sunt unele raspunsuri. De exemplu, am dat peste un test care avea un desen, unde arata canale sapate de gandacii de balegar la 10, 20 respectiv 30 de centimetrii in pamant, sub balegar, iar eu trebuia sa scriu ce tip de gandac (din ce tara) sapa la fiecare din aceste trei adancimi. In text, printre altele, se specifica exact asa:
    "Some large species originating from France excavate tunnels to a depth of approximately 30 cm below the dung pat."
    - raspuns clar: 30 cm - France
    "The shallowest tunnels belong to a much smaller Spanish species that buries dung in chambers that hang like fruit from the branches of a pear tree"
    - raspuns clar: 10 cm - Spain
    "South African beetles dig narrow tunnels of approximately 20 cm below the surface of the pat."
    - raspuns, din nou foarte clar: 20 cm - South Africa

Lasand la o parte acest text care este mult prea evident, acum ca am facut vreo doua teste citind textul dupa ce am vazut intrebarile, mi se pare foarte simplu ... chiar prea simplu ... sper totusi sa nu incep sa subestimez dificultatea examenului ...

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu-l subestima dar, nu te subestima nici pe tine si cunostintele tale.
    Trebuie sa fii increzator ca vei reusi!
    Eu as sugera sa ai mai mare grija la speaking,
    faptul ca vb foarte bine engleza nu este totul!

Trebuie sa vb LA OBIECT la subiectul dat de examinator!
    Eu am batut campii despre cate-n luna si stele...dar, am luat 6 macar... -asa-asa-
    Nivel academic, btw (sa ma bag si eu nitel in sama da?)

14. VladC00

VladC00 New Member

Trophy Points:
    0
    Da, nivel academic.
    La speaking am cam cele mai putine emotii. In principal fiindca lucrez in cadrul unei companii Olandeze in care, printre altele, sunt responsabil de relatiile cu clientii si furnizorii, iar toti clientii si furnizorii nostri sunt din afara Romaniei, cei mai multi din Olanda si Germania, dar si din Anglia si alte tari Europene. Vorbesc aproape zilnic cu ei prin telefon sau Skype, si ma descurc chiar foarte bine. Nu ma laud acuma, I'm just saying :p
    Dar intr-adevar, va trebui si sa urmaresc subiectul dat de examinator, nu doar sa vorbesc cursiv si coerent despre lucruri aleatorii ...

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Vlad, e super ca interactionezi. Conteaza foarte mult si felul cum preiei intrebarea si cum o abordezi. Stii tu chestii de gen: 'In my opinion'...
    Incearca sa nu generalizezi, foloseste 'may' 'might' ought to', in loc de 'must'. Bine, depinde de context. Dar la nivel academic trebuie sa arati ca stapanesti si 'tentative vocab', nu doar 'assertive vocab'

Share This Page