20.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Idei de afaceri

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by angel93, Feb 11, 2011.

1. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca toate informatiile s-ar gasi pe google atat de usor, ce bine ar fi! Eu nu am pus in discutie problema doar pentru a ne da cu parerea sau doar pentru a lua informatii cu "copy-paste". Eu vroiam sa se realizeze o sectiune organizata in cadrul careia s-ar putea realiza anumite parteneriate intre cei interesati (nu neaparat useri ai forumului), posibile acte de vanzare cumparare, reclame pentru banci de investitii si nu numai, ceva mult mai comercial decat orice sectiune de pe forum, pentru ca, zic eu, este bine ca acesta ne ofera informatii foarte folositoare si gratis dar ar putea avea si o parte comerciala. Eu as mai avea numeroase idei despre ce s-ar putea pune in sectiunea respectiva. Este adevarat ca pe langa toate acestea vor fi deschise si topicuri in care sa se poata discuta probleme legate de tema pusa in discutie si sa se adreseze celor care au cunostinte, studii sau doreste sa capete cunostinte in domeniul economic. Eu am pus aceasta problema si datorita faptului ca am vazut la profilul unor useri ca sunt specializati in domeniul economic.
    Oricum, cred ca in curand am sa formez un nou grup ,mai amplu decat MLM, iar cu cei interesati voi discuta acolo.
    Pe curand!

2. AntiX

AntiX New Member

Trophy Points:
    0
    Nu trebuie sa o iei in nume de rau ce a postat florin_mol sau ce am postat eu. Este o idee buna atat timp cat ai timp sa te ocupi de ea... totul se rezuma la timpul care il dedici la inceput iar mai tarziu la cat de bune sunt acele informatii pe care le da fiecare user.

Eu iti urez multa bafta in proiectul pe care incerci sa il faci.

/AntiX

3. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    angel93,
    ideea ta este foarte buna, dar sti care este problema? Cum a fost spus si mai sus: Lipsa timpului.
    Eu de exemplu, am "cochetat" o vreme cu tranzactiile la bursa, avand si studii in acest domeniu si am de gand sa o fac din nou, cam peste un an. Ideea este ca astfel de parteneriate, si "actiuni" nu se demareaza pe un forum unde tema principala este emigrarea ci pe forumuri de specialitate, si se lucreaza cu agentiile de brokeraj sau cu SIF-urile
    In alta ordine de idei, mi-ar placea sa te ajut la realizarea topicului, dar cu mare parere de rau trebuie sa iti spun ca nu am timp. Iti spun asta ca sa nu crezi ca nu esti luat in seama, mie imi plac mult ideile tale si faptul ca esti preocupat de afaceri.

Ps. Dupa ce termini liceul si vi in UK la continuarea studiilor ne intalnim si discutam afaceri, dar doar pe domeniul economic. -asa-asa- -asa-asa-

4. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca voi initia eu un asemenea site, separat de forum. Cunosc pe cineva destul de bun in IT, chiar invat de la el acum. Daca ma voi apuca de respectivul "proiect", voi anunta pe cei interesati. Va fi probabil pentru inceput tot ceva gen forum cu specializare in domeniul economic, dupa o anumita perioada vom incerca mai mult cu reclame, cu informatii si de ce nu, sa incheiem parteneriate cu alte site-uri de specialitate. Este adevarata si problema timpului. Eu sunt implicat in 4 proiecte scolare pentru a-mi imbogati CV-ul in speranta ca voi fi admis la o universitate din UK peste un an-doi. (Apropo de scoala, am recomandat forumul dirigintei mele -ras2- )
    Mickyroman, ma bucur ca ati cochetat cu investitiile bursiere si ma bucur ca vreti sa va reapucati. Probabil ca ati renuntat odata cu venirea crizei. Acum insa e momentul bun de a intra pe bursa, cu temele bine facute si cu stopurile de rigoare, veti face profit cu siguranta.
    Daca am timp si ma hotarasc sa ma apuc de site, dvs. veti fi prima anuntata, pentru ca voi avea nevoie de ajutor de la cei specializati.

5. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Angel93, am renuntat pentru ca am vrut sa-i dedic tot timpul fetitei mele, pana face 2 ani (asta fiind in aprilie), sub nicio forma nu am vrut sa pierd primii ei pasi, primele "stalcituri" de cuvintele si asa mai departe. Iar acum nu am timp de astfel de activitati pentru ca invat pentru examenele ACCA si AAT (contabil autorizat in UK).

Sa ma anunti cand demarezi acel site, daca am timp (sau incerc sa imi fac) te ajut cu placere, dar vezi sa iti ramana timp si pentru scoala. Eu mai bine ti-as recomanda sa-l faci dupa BAC si eventul si dupa ce intri la o facultate in UK cu profil economic - piete bursiere. Astfel poate beneficiezi si de ajutorul facultatii si deci....da-ti seama ce o sa iasa. Mult mai spectaculos, as zice eu.

Bafta multa.

6. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Mickyroman, multumesc pentru sfat. Succes si dvs. cu examenele. S-ar implica oare o universitate din UK in asa ceva? -nas- Totusi, mai e mult pana atunci: 1 si jumatate de liceu, 1 an de au-pair asta face cam 2,5-3 ani (asta in cel mai fericit caz).

7. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Daca proiectul tau e bun, si de un larg interes, nu vad de ce nu s-ar implica o Universitate, mai ales daca e din UK. In Romania, ce-i drept, nu prea ai sustinere din partea universitatilor, doar sa ai norocul sa dai peste un profesor care isi face meseria cu cea mai mare placere (asa era profesorul meu care preda "piete bursiere" - un om mai pasionat de meseria lui nu am mai vazut).

Dar nu inteleg faza cu au-pair.... -nas- "Sari" peste faza asta si dupa Bac mergi direct la facultate. Nu pierde vremea! TIMPUL E PRETIOS!
    Ce-i drept, te ajuta sa te acomodezi cu UK-ul, dar si ca student, cu o bursa bunicica si cu cazare in caminele lor, ai timp sa te tot acomodezi cu UK-ul pana termini studiile. Parerea mea.
    Keep in touch!

Ps. Fara "dumneavoastra" te rog, ca mi se face pielea "gainii" ! -ras2-

8. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    What? Dragule, inainte sa te apuci de aceasta afacere, fa un studiu de piata. In Anglia banurile naturale sunt prohibitive. Nu trebuie sa angajezi o companie de marketing sa faca research-ul ci poti decat sa dai o tura de cartier sau chiar central Londrei sis a constati cate persoane poarta blana naturala, well cu exceptia turistilor rusi ! Blanurile sunt chiar la moda anul asta, dar nu cele naturale. Pt a te convinge mergi in fata la Selfridges imbract intr-o haina chinchilla. Nu sunt activist PETA, nu sunt iubitor de animale, insa sa sacrifici niste suflete de dragul modei, care nici macar nu e moda mi se pare dezgustator.

9. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    @crescent,
    ai dreptate, dar angel93 vorbea doar ca o idee de afacere si sunt sigura ca pana acum s-a razgandit asupra acelei idei. Daca nu, il fac eu sa se razgandeasca -asa-asa- Eu chiar sunt impotriva uciderii animalelor pentru astfel de activitati: moda sau comert cu "delicatese". -nervos-

10. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Vedeti asta-i problema cu generatia McDonalds. Vede un hamburger intr-o cutie de carton nu stie ca in cutia aia e devapt carnea unui animal mort. Ca si Brigitte Bardot aia ce milita pentru drepturile animalelor. A venit in bucuresti si a mobilizat toata presa pe primaria capitalei. De asta si in 2011 mor oameni pe strada muscati de caini fara stapan.
    Grow up people, but don't forget where you're comming from.

11. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu sunt pentru drepturile animalelor dar asta nu inseamna ca de maine ma duc la pascut. Imi place sunca sau pieptul de pui dar nu ma prefac ca nu stiu intreaga poveste.
    Animalele nu trebuie chinuite asta este tot ce sustin insa cu ajutorul lor am ajuns aici sa nu uitam de unde-am plecat.

12. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este Florin, toti ne-am facut mari cu carne de pui sau porc, dar eu vorbeam despre alte "cazuri", alte "delicatese" si "raritati" care chiar nu isi au rostul.
    Cum spunea crescent, sa cresti chinchilla doar pentru a "face" din ei haine pe urma e putin "infiorator" chiar daca asta`-i business-ul.

13. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt doua lucruri total diferite. Toti purtam pantofi din piele, sau nu neaparat toti suntem vegans. E natura umana in a manca carne, insa uita-te la cruelitatea cu care sunt omorate animalele pentru blana. Si da, ar trebui sa uitam de unde venim, cael putin din acest aspect.

14. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    ce-mi place mie optica asta gen daca e business, pai sa-i omorim! :(( eu cred ca putem supravietui bine mersi fara haine de Chinchilla. sint oameni care ii cresc ca pets, este ca si cum ai face haine de blana din ciini...in plus, imi place sa dorm linistita, fara victime pe constiinta, oricit de mult mi-ar suride sa ma imbogatesc...

15. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Mickyroman, nu pot sari peste au-pair pentru ca nu am testul IELTS. Engleza mea e bunicica, dar nu atat de buna. As vrea eu sa sar direct la universitate dar din pacate nu pot. Nici nu sunt sigur ca voi obtine bursa, am eu media peste 9 dar de astia ca mine au vazut ei destui, acum incerc sa ma implic in cat mai multe proiecte si voluntariat. Eu nu trag sperante sa iau bursa ci macar un imprumut guvernamental si sa muncesc in timpul facultatii pentru a ma putea intretine si zic eu ca avand deja un an de UK si un Blue Card ma vor ajuta mai mult decat un YC. Eu nu ma pot vedea sarind peste au-pair.

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Este vorba de o cruzime diferita de aceea cu care sunt sacrificate pentru a fi mancate?

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Dar de cojocul nostru traditional ce parere ai? Sau despre faptul ca animalele domestice se cresc de milenii in scopul sacrificarii, si implicit, supravietuirii speciei umane?

18. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Ce-ar fi daca s-ar deschide un topic nou despre protectia animalelor si am muta discutia acolo si am lasa ideile de business sa curga?
    Oricum eu nu as subscrie la acel topic oricum.

19. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
  20. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    acuma sincer Deanna eu n-as putea supravietui fara blana de chinchila
    gata nu mai scriu jur pe rosu -nu-zic-

Share This Page