18.3 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Idei de afaceri

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by angel93, Feb 11, 2011.

1. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Un link aici pentru mai multe idei de afaceri, in UK de aceasta data. Unele or sa vi se para chiar caraghioase ,dar unele idei sunt bunicele.

2. lony76

lony76 New Member

Trophy Points:
    0
    in legatura cu preturile si timpul de amortizare te-ai documentat destul de bine dar problema este ca sunt putin cam pretentioase ,se inbolnavesc destul de repede , Am un prieten care la fel a zis ca tine in legatura cu afacerea ,sa dus pe la Pitesti a cumparat de acolo in jur de 15 (intr-o cutie sunt 4 femele si un mascul) ,toate au mers bine in jur de 2 ani dupa care au inceput sa moara subit toti ,asa ca dupa 2 ani de munca si foarte multi bani chieltuiti nu sa ales mai cu nimic,aviz amatorilor de crescut chinchilla trebuie sa se documenteze foarte bine inainte.

3. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Merci de informatii, dar din cate am inteles crescutul chichille-lor e precum cel al iepurilor, ar fi trebuit sa le faca si ceva tratament, stiu si eu...
    Ce am vrut eu sa reiasa din acest topic sunt urmatoarele: sa venim cu idei de afaceri ce ar putea da nastere unor parteneriate cu producatori romani si cu emigranti din UK, astfel se puteau oferi locuri de munca in 2 parti ,tot romanilor, si totodata ar fi fost si un trai mai mult decat decent, pentru 2 sau mai multe persoane asociate, cu alte cuvinte sa ne gandim la afaceri ce ar putea fi productive si care ar putea macar putin, sa scoata cativa romani din criza, pentru ca guvernantii vin cu tot felul de propuneri, mai ales in ceea ce privesc imprumuturile, dar nimeni nu a zis pana acum pe fata ca economia romanesaca e moarta si nu functioneaza tocmai pentru ca in tara asta nu se produce nimic ,iar daca se produce se face la scara mica, prin urmare ce rezulta este furat de politicienii si smecherii tarii. Pana nu ne apucam de un comert serios, de parteneriate internationale, de exporturi, nimic nu va merge pe aici.
    Ziceam si eu...

4. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Mie topicul asta imi suna ceva a gen Arena Leilor sau Dragon's Den.
    Stiti am o vorba care-mi place mult:
    Cum iti asterni cum vine altu' si se culca-n locul tau.

5. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Adica? -nas-

6. AntiX

AntiX New Member

Trophy Points:
    0
    tu prezinti ideea si altu o pune in aplicare daca o sa considere ca e buna si are cu ce ... :))

7. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Macar de ar crede cineva ca este o idee buna si ar pune-o in aplicare pentru a creea locuri de munca romanilor aflati la ananghie.
    Daca tot suntem la un topic legat de afaceri, economie etc. ,as vrea sa fac o propunere: ar fi bine sa se creeze o sectiune de acest gen in care sa se poata creea astfel de topicuri, unde sa fie postate articole din diferite ziare, reviste de specialitate si updatate zilnic (Forbes, The Economist), sa fie puse informatii despre indici bursieri, despre tendintele pietelor, despre situatia economica a unor firme, intreprinderi ,tari. Ar putea fi si profitabil pentru detinatorul (ii) forumului pentru ca acolo ar putea fi puse reclame pentru banci de investitii, firme de brockeraj, sau se pot creea sub-sectiuni unde s-ar putea vinde respectiv cumpara titluri de proprietate asupra anumitor firme, corporatii etc.
    Eu zic ca ar fi o idee buna. Decizia le va apartine desigur posesorilor forumului.

8. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Angel93, go ahead, chiar te rog sa initiezi un asemenea topic! Cu siguranta e interesant de observat piata muncii si impactul asupra indicilor bursieri sau asupra unor anumite companii etc.

Nu trebuie sa ceri permisul nimanui pentru un topic atat de decent, ba chiar foarte informativ!

-asa-asa- -asa-asa-

9. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai eu nu ma refeream doar la un topic, ci la o intreaga sectiune. As putea creea un astfel de topic, as putea posta zilnic informatii luate din presa de specialitate si poate ceva informatii legate despre solvabilitatea unor firme, sau PIB-ul tarilor UE, atat si nimic mai mult, fiind un simplu user nu pot si nici nu stiu cum sa creez o asemenea sectiune. E ceva destul de amplu si cere cunostinte IT pe care eu nu le posed, plus de asta, probabil ca vor trebui incheiate parteneriate, contracte sau mai stiu eu ce cu potentiali clienti ce vor dori sa li se faca reclama in sectiunea respectiva, sau care vor dori sa discute cu potentiali clienti respectiv vanzatori de titluri de proprietate, optiuni, futures etc. Aici vor trebui implicati cei care au cunostinte mult mai vaste decat ale mele cum sunt :administratorii, moderatorii si unii useri ai forumului de specialitate care vor dori sa participe. Eu nu posed pana acum nimic altceva decat niste cunostinte ce tin mai mult de cultura generala si cel mult de nivel liceal, nu ma pot compara cu un economist cu facultate sau master. Eu am dat o idee, pot doar ajuta atat cat imi sta in putere. Daca nu se va putea creea o astfel de sectiune, atunci cu siguranta voi realiza un astfel de topic, insa nu va putea ajunge la succesul celor precizate mai sus, aratand doar ca un simplu topic ce are cel mult cateva imagini postate zilnic cu grafice bursiere si alte informatii.
    Multumesc oricum pentru incurajare. -ras4-

10. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Aveti aici un interviu cu fostul primar al New York-ului, Steve Forbes(si detinatorul revistei forbes), despre nanotehnologie, fibre optice si alte informatii din domeniul IT: http://www.forbes.com/2011/02/11/gilder ... video.html

Aici, aveti link la un site de specialitate in domeniul bursier ,cu grafice si alte informatii in timp real despre 3 dintre cele mai mari Burse din lume (NYSE, NASDAQ, Toronto Stock Exchange): http://www.stockcharts.com/

11. Ionut Zetu

Ionut Zetu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua
    Intamplator am descoperit aceasta discutie dar trebuie sa recunosc, este exact ce cautam.
    Doresc sa prezint tuturor romanilor intreprinzatori din UK o oferta de colaborare. Daca sunteti buni cunoscatori de limba engleza si aveti o buna putere de convingere atunci sunteti candidatii perfecti. Ce aveti de facut? Sa intrati in discutii cu cat mai multe persoane, la servici, pe strada, pe net, etc. Scopul este sa gasiti si sa convingeti persoane sa vina in tara pentru a beneficia de serviciile societatii noastre, pentru ca preturile noastre sunt de pana la 6 ori mai mici decat in uk. Mai multe detalii despre tipul serviciilor pe care le oferim, voi oferi deocamdata doar celor interesati. Ce pot adauga este ca, in medie, puteti castiga 0.x£ per client.
    Nu este o idee este un proiect pus in practica, dar suntem la inceput. Avantajul este ca puteti pe viitor sa va dezvoltati in uk o proprie afacere ca si colaboratori ai nostri sau chiar a mai multor firme ce activeaza in acelasi domeniu, depinde doar de voi. Cei interesati ma puteti contacta pe xxx.xxx@xxx.com
    Cu stima

Buna ziua,
    Ciudat cum intamplarile astea intamplatoare nu duc si la citirea regulamentului forumului(in cazul de fata cu accent pe punctul 2.11). Orice afacerist serios isi plateste spatiul publicitar intr-un loc frecventat de potentialii sai clienti.
    De asemenea te-as ruga sa iti schimbi poza de profil.

silverfern
    moderator

12. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim pentru feedback, dar sa speram ca ce ati spus mai sus nu e scam. Doritori, daca treaba e pe bune, vor aparea. Succes in comtinuare cu proiectul.

M-am lasat purtat de entuziasm si n-am observat ca isi facea reclama, scuze -ras4- . Ar trebui sa ascultati sfatul moderatorului si pentru o posibila colaborare cu forumul ,ar trebui sa vorbiti cu proprietarii acestuia.

13. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Revenind la un post mai vechi (de pe prima pagina mai exact), s-ar putea realiza o astfel de sectiune? Ca sa stiu daca ma apuc de adunat materiale, informatii etc. pentru un topic macar, daca nu se va putea altfel.
    Multumiri!

14. Ionut Zetu

Ionut Zetu New Member

Trophy Points:
    0
    Imi cer scuze daca am incalcat regulile forumului. Sincer nu am timp sa citesc toate regulile de pe toate forumurile, iar articolul postat de mine este cat se poate de decent, cu execptia imaginii pe care am schimbat-o. Nu am scris nici o adresa de web si nici o adresa sau nume de companie. era doar adresa mea personala de email insotita de o idee. Nu este publicitate pt ca nu vand nimic. Nu este un scam, pur si simplu incerc sa intru in legatura cu romani din uk. Cum sa fac asta daca nu prin forumurile dedicate? Nu cred ca exista alte solutii pt aceasta idee pe care incerc sa o dezvolt decat relationarea directa cu oamenii prin intermediul unor portaluri ce permit discutii deschise. Iar discutia de aici era in ton cu ceea ce cautam eu. Poate am fost prea detaliat in post-ul meu si imi cer scuze inca odata pentru asta, dar am vazut multe alte mesaje ce contineau fel de fel de linkuri, adrese de mail si numere de telefon. Proiectul este cat se poate de serios, iar cei interesati ma pot contacta prin intermediul sistemului intern de mesaje private al acestui forum, daca altfel nu este permis, pentru a se convinge.
    Dupa cum spunea si Angel93, ar trebui sa fie o sectiune dedicata acestui subiect, pt ca un simplu topic al unui user se va lovi de astfel de probleme.

15. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar si intr-o sectiune de acest gen tot va trebui sa platiti pentru publicictate.

16. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Ionut Zetu, uite cum vad eu lucrurile, fara a avea pretentia ca as detine adevarul absolut.
    Cand intri intr-o comunitate pentru prima data, ca si intr-o tara de altfel, e bine sa cunosti obiceiurile/regulile locale pentru a evita eventuale probleme. Gandeste-te ca ajungi la granita unei tari si vrei sa intri pur si simplu, spunand ca nu stii daca ai nevoie de viza, pentru ca n-ai timp sa citesti regulile aplicabile in toate tarile lumii.

Atunci ce ar trebui sa insemne urmatoarea fraza:"Scopul este sa gasiti si sa convingeti persoane sa vina in tara pentru a beneficia de serviciile societatii noastre, pentru ca preturile noastre sunt de pana la 6 ori mai mici decat in uk"?

Nu stiu daca e tot lipsa de timp dar o dovada de seriozitate a proiectului ar putea fi detalierea conditiilor desfasurarii unor activitati economice intre doua state (in cazul de fata Romania si UK). Sub ce forma legala se va desfasura un eventual parteneriat: self employed, reprezentant in UK al unei firme din afara UK, etc., respectiv conditii necesare pentru fiecare caz in parte, taxe si impozite si cate si mai cate se pot dicuta. Cat despre afacere... fara suparare, dar mesajul initial pare mai degraba unul de recrutare de 'agatatori de clienti' care vor primi niste bani pentru aducerea clientilor(desi nu se specifica sub ce forma legala). Oare n-o fi mai avantajoasa cumpararea unui spatiu de reclama in UK(reviste de specialitate de exemplu) in felul acesta fiind atrasi si clienti britanici? Puneti si angajatii sa invete bine engleza(le va folosi si lor, va folosi si firmei), eventual puteti colabora si cu vreun hotel, agentie de turism, ca sa le asigurati clientilor cazarea si eventual transportul cat timp beneficiaza de serviciile societatii.

17. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Bine, bine domnilor, dar revenind la problema expusa de mine: sunteti de acord cu crearea unei sectiuni economice?
    Daca nu, postati aici si eu voi incepe sa adun informatii pentru un topic, desi nu am idee cum as putea posta intr-un topic informatii in timp real de pe principalele piete mondiale.
    Pentru Ionut Zetu: A mai fost o problema legata de publucitate fara permisiunea detinatorilor forumului ,dar lucrurile s-au rezolvat. Incercati sa luati legatura cu unul dintre moderatori si expuneti-va acolo scuzele de rigoare sau contactati adminul pentru o posibila colaborare, si pentru mine ca si pentru domnul Silverfern, anuntul suna mai mult a scam (la o prima vedere).
    Sper totusi ca veti avea succes in proiectul dvs.
    O zi buna!

18. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Nu sunt inpotriva ideii dar o astfel de actiune ar fi sortita esecului. Doar daca dai un search pe google gasesti toate informatiile de care ai nevoie de la indici bursieri pena la situatia economica din Romania si cursul valutar. Trebuie sa tii seama si de profilul userilor acestiu site care la urma urmei nu este unul de business.
    Acest thread ar putea continua cu succes daca numele lui ar fi altul: parteneriate private, asocieri in afaceri, caut partener de business etc. Idei cu toti avem da chiar vrem sa le impartasim tuturor moca? La urma urmei suntem pe o piata competitionala. Cce-ar fi fost daca Mark Zuckerberg ar fi postat online pe un forum:
    "-Stiti am o super idee. Vreau sa fac un site de socializare virtuala in care fiecare sa aiba un profil individual cu poze cu info si cand afacerea o sa devina mare o sa-ncep sa incasez bani din publicitate."
    Parerea mea.

19. AntiX

AntiX New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ma apot abtine sa nu rad la postul Dlui Ionut Zetu
    "Buna ziua
    Intamplator am descoperit aceasta discutie dar trebuie sa recunosc, este exact ce cautam.
    Doresc sa prezint tuturor romanilor intreprinzatori din UK o oferta de colaborare. Daca sunteti buni cunoscatori de limba engleza si aveti o buna putere de convingere atunci sunteti candidatii perfecti. Ce aveti de facut? Sa intrati in discutii cu cat mai multe persoane, la servici, pe strada, pe net, etc. Scopul este sa gasiti si sa convingeti persoane sa vina in tara pentru a beneficia de serviciile societatii noastre, pentru ca preturile noastre sunt de pana la 6 ori mai mici decat in uk. Mai multe detalii despre tipul serviciilor pe care le oferim, voi oferi deocamdata doar celor interesati. Ce pot adauga este ca, in medie, puteti castiga 0.x£ per client.
    Nu este o idee este un proiect pus in practica, dar suntem la inceput. Avantajul este ca puteti pe viitor sa va dezvoltati in uk o proprie afacere ca si colaboratori ai nostri sau chiar a mai multor firme ce activeaza in acelasi domeniu, depinde doar de voi."

Intamplator va intreb ati facut un studiu de piata UK-RO ???? eu am ajuns la urmatoarea concluzie in UK sunt salariile de UK cu preturile din Romania .... deci de unde vine diferenta respectiva de pret??? Ultima oara cand am fost in Romania o camera amarata de hotel era undeva in 100 euro pe noapte (si nu era de 4 stele.. si nici in capitala), sa nu mai spun de alte cheltuieli.

In medie se poate castiga 0.X??????? asta e o gluma buna ... daca e sa calculam ca in UK primesti minim 6lire/ora .... prin regula de 3simpla se poate ajunge la concluzia ca trebuie sa convingem ...aaaaa ....10-60(in functie de acel X) de persoane intr-o oraaa????

Sincer prefer sa citesc horoscopu decat sa conving 10-60 de persoane intr-o ora pentru 6 lire. Pentru mine este un anunt de genu "am ramas fara prosti de pe urma carora sa profit in Romania si am nevoie de naivi din Anglia".

@ angel - este o idee buna pentru cei care sunt prea lenesi sa caute pe internet informatiile date de tine. Daca ai de gand se te ocupi de acest capitol trebuie sa fi constient ca o sa manance foarte mult timp pentru a actualiza datele, cu alte cuvinte fa acest pas daca ai timpul necesar.

Cu respect (si cu riscul de a primi un warn/suspend la user),
    /AntiX

20. lony76

lony76 New Member

Trophy Points:
    0
    am si eu doua intrebari pentru tine .1)in ce tara doresti sa vina si 2 inafara de preturi de 6 ori mai mici ce poate oferi aceast tara?

Share This Page