5.4 C
London
Wednesday, December 08, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSMP - BR2 - Blue Card

Discussion in 'EMIGRARE' started by codec, Jan 21, 2009.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari si succes! x

2. Simlariss

Simlariss New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, ieri mi-a ajuns si mie muuuult asteptatul BC. -da-da-

Actele au ajuns la Sheffield pe 26 aprilie si cardul a fost eliberat pe 1 Oct(procesat de catre echipa 27).

Multa rabdare si bafta tuturor!

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari, Simlariss! Sa-ti ajute! -dans-

4. abogdan

abogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Pe data de 1 OCT am primit si eu Blue Cardul. Aplicatia a fost trimisa pe data de 1 Mai si procesata de Team 27.

Multumesc tuturor pt informatiile utile postate aici.

5. mihai000

mihai000 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Astazi dupa birou am primit si eu vestea buna, via email.

Hello,
    Your application has now been approved. If you have a safe and secure delivery address within the U.K. I can arrange for your documents to be sent there by recorded delivery if you provide the address.
    If you still wish to have a courier collect your documents you will need to arrange this yourself and then reply to me by email to let me know the date of collection. Our address details are as follows:
    [...]
    Kind Regards,
    Rebecca

Am aplicat spre sfarsitul lui Mai.

Multa bafta!!!!

6. gfx8

gfx8 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Exact acelasi email l-am ptimit si eu in seara asta si am aplicat pe 17 mai.
    Ideea e ca vreau sa trimit curierul DHL sa imi aduca actele in Romania. Cei de la DHL din Cluj mi-au dat mai demult un formular unde trebuie sa completez printre altele si: persoana de contact,greutatea, dimensiunile pachetului si nr de piese (presupun ca e nr de documente incluse). Am trimis rapid un reply la UKBA sa cer aceste date. Mi -a raspuns foarte repede ca nu au cum sa cantareasca pachetul si au zis ca la nici un alt curier nu a fost nevoie de asa ceva. A zis ca restul de date mi le vor trimite in scurt timp...dar in seara asta nu am mai primit alt raspuns de la ei.

Cei care ati mai apelat la DHL ca sa primiti actele ce date ati trecut pe formular ? E ok daca trec o greutate si niste dimensiuni aproximative? Ca persoana de contact ce ati trecut?

Merci

7. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
    Da e ok, probabil iti vor cere mai multi bani daca ai subestimat greutatea si dimensiunile. Pe tine te treci ca persoana de contact :)

8. gfx8

gfx8 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Am fost astazi pe la DHL la Cluj si se pare ca astia au o procedura foarte complicata ca sa-mi aduca un pachet in tara. Trebuie sa dau o adresa de email a expeditorului pe care se genereaza un mesaj automat de la DHL ce va contine un link ce trebuie accesat de cei de la UKBA, pe urma se genereaza AWB-ul care trebuie listat tot de ei si in acest mod se genereaza o comanda in sistemul lor si un curier merge sa ridice pachetul. Ma indoiesc ca cineva de la UKBA va avea chef sa faca toti acesti pasi, pentru ca nici greutatea coletului nu au vrut sa mi-o dea.

Culmea ca am mai trecut pe la DHL acum 1 luna sa intreb de acest serviciu si atunci nu mi-au zis nimic de asa ceva. Acum e "cutitul la os" pentru ca procesarea e gata si fie trimit eu un curier fie trimit ei pachetul dar doar la o adresa in UK. Cu adresa in UK as putea rezolva sa dau ceva adresa de-a cunostintei unei alte cunostinte, dar ar fi mult mai complicat.

Cei care ati apelat la curier sa aduca pachetul in Romania cum ati procedat? Ce alti curieri mai au serviciul acesta inafara de DHL?

Merci.

9. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
    Parcel2Go sau Fedex? Poti face booking pentru collection online dar cred ca treebuie sa platesti cu card.

10. gfx8

gfx8 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Am reusit sa gasesc pana la urma niste rudenii de-a unui prieten care stau in Londra si am dat adresa lor ca sa primeasca plicul cu blue cardul meu. Am trimis adresa pe e-mail persoanei de la UKBA care m-a contactat initial si mi-a confirmat ca au expediat plicul cu Royal Mail si mi-a dat si un reference number pt expeditie de genul BYXXXXXXXXXGB. Asta a fost luni dupa masa, saptamana asta. Mi-a zis ca ar trebui sa ajunga in 1 - 2 zile. Deocamdata plicul nu a ajuns la destinatie, si daca ma duc pe www.royalmail.com si introduc reference numberul respectiv la Track and Trace imi zice si acum: Please come back later Information on your item is not yet available online. Nu inteleg de ce, ma gandeam ca numarul acela este un tracking number. Cam in cate zile ar trebui sa ajunga plicul la destinatie in Londra?

Merci.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Au mai fost cazuri. Du-te in urma pe acest topic si vezi ce trebuie facut, ca nu mai retin exact, dar e de umblat.

Felicitari!

12. gfx8

gfx8 New Member

Trophy Points:
    0
    @rebecca_uk, merci f mult de raspuns...dar nu am inteles exact, de ce e de umblat? Nu ajunge plicul acasa la persoana a carei adresa am dat-o? In emailul ce l-am trimis la UKBA am insistat sa treaca la destinatar numele persoanei din UK si nu numele meu. Din cate tin minte ce s-a scris pe topicul acesta probleme au fost cand s-a trimis plicul avand ca destinatar persoana detinatoare a blue cardului si la adresa din UK la care s-a trimis nu locuia detinatorul cardului.

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    N-ai citit bine. In cazul respectiv, al prietenului meu, Topi, ramasese plicul uitat pe unu' din birourile UKBA, desi ei sustineau sus si tare ca l-au trimis, deci nicio legatura cu destinatarul
    Dupa ce completezi un anumit formular, R Mail investigheaza, caci altfel sunt buni de plata.
    Dar te poarta si pe tine pe drumuri, sau pe cine preia, pe la delivery offices.
    Contacteaza-i, iar aici, nu citi pe sarite.

Bafta, caci vei avea nevoie!

14. gfx8

gfx8 New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze...eram in timpul serviciului si nu aveam timp sa rasfoiesc topicul in urma...deci vorbeam din amintiri nu mai stiam exact ce s-a scris.

Ideea e ca am trimis ieri mail din nou persoanei de la UKBA cu care am discutat si mi-a zis sa mai astept cateva zile si daca tot nu ajunge plicul vor investiga mai mult. Au zis ca uneori trece mai mult timp pana este disponibila informatia de tracking pe site la R Mail. Totusi eu ma gandesc ca plicul a fost receptionat de R Mail ca altfel de unde mi-ar fi dat tracking numberul respectiv ? Dar nu inteleg de ce dureaza atata totusi. Sper sa ajunga pana la urma plicul ca deja incep sa fiu destul de stresat.

Rebecca, in cazul prietenului tau i-au dat tracking number tot asa de la inceput chiar daca cei de la Home Office defapt nu expediasera plicul ?

15. andreica

andreica New Member

Trophy Points:
    0
    Hello all,

Short question : A mai primit cineva mult asteptatul BC? Din ce am citit ultimul a sosit pe 11 octombrie si aplicase pe 17 mai. Si de atunci nu a mai postat nimieni nimic cu vreo veste buna.

Eu am trimis pe 5 august si in urma soctotelilor ar trebui sa ajunga candva in decembrie - ianuarie, dar eram curioasa de status si unde s-a ajuns cu procesarile.

Thanks,

Carla.

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Nu mai stiu. Stiu ca am completat un formular de pierdere. Cred totusi ca i-au dat nr...dar mai bine-l intrebi pe el. Tzopy are id-ul aici

17. alexandram

alexandram New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Dupa aproape 5 luni de asteptare, astazi am primit si cartonul albastru :).
    Actele au ajuns pe 17 iulie iar Blue Card-ul a fost eliberat pe 22 noiembrie.

Mult succes!

18. george07

george07 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari, alexandram! :)

19. andreica

andreica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Am primit si eu mult asteptatul BC -ma-iubesc- Au ajuns actele pe 5 august si a fost emis pe 5 decembrie, deci fix dupa 4 luni.

Sper sa il mai pot folosi in vreun fel -dans-

Sarbatori fericite !!!!

Carla

20. george07

george07 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

A ajuns BC-ul meu si al sotiei la adresa unor prieteni din UK.
    Actele au ajuns la ei pe 24 Septembrie 2013 iar livrarea BC-urilor a fost pe 17 Decembrie 2013 :)

Share This Page