10.2 C
London
Wednesday, December 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSMP - BR2 - Blue Card

Discussion in 'EMIGRARE' started by codec, Jan 21, 2009.

1. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai cum sa te califici ca highly skilled cu certificatele alea, ai nevoie cel putin de o diploma universitara. Asteapta pana la 1 ianuarie 2014 si o sa ai drept de munca in toate tarile din UE, inclusiv UK.

2. Nezzgru

Nezzgru New Member

Trophy Points:
    0
    Salut liteplay,

Am deja o diploma universitara, dar datorita salariului mic, nu pot face cele 75 de puncte, intreabrea era daca cele 2 diplome/certificate imi vor aduce ceva puncte.

Ms!

3. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
    Ti se ia in considerare o singura diploma, cea mai 'inalta' pe care o ai.

4. Zazie

Zazie New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai am primit blue card-ul si voiam sa va multumesc inca o data pentru sfaturi si sugestii. Este de mare ajutor forumul.

Experienta mea a fost asa, in caz ca ajuta pe cineva: Am trimis aplicatia pe 19 iunie din Romania, apoi m-am mutat la Londra si am aplicat la joburi. Cand am primit o oferta de munca, am trimis o cerere de urgentare la UKBA. Le-am trimis toate detaliile si oferta miercurea trecuta. In aceeasi zi, i-a contactat si angajatorul, desi nu e clar daca era necesar sau a ajutat. Lunea asta m-au sunat sa-mi spuna ca au procesat cardul si ca mi-l trimit prin Royal Mail pentru ca ajunge mai repede decat daca as aranja eu courrier, cum le cerusem initial. Azi, miercuri, a venit cardul (in Londra).

5. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari si bafta la noul job :)

6. AlexandraGh

AlexandraGh New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, am aplicat pentru blue card pe la jumatatea lunii aprilie 2013 prin HSMP - BR2. Am venit in Londra acum 2 luni, am facut aplicatii la joburi, am fost la interviuri si pe 17 septembrie 2013 am am obtinut un job fff bun pe care nu vreau sa-l pierd.. Am primit de la ei oferta si contractul, doar ca nu au trecut data de start, au zis ca e in functie de cand obtin permisul. Astazi vreau sa trimit un mail la UKBA sa le explic situatia mea. Aveti cumva vreoun sfat? Stiti si alta institutie pe care as putea sa o contactez? Multumesc mult.

7. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
    @AlexandraGh Spune-le celor de la companie ca pot sa trimita oferta de munca - conditionata de obtinerea BC-ului - prin email la adresa asta: BaRCUrgentReturns@UKBA.gsi.gov.uk si sa specifice data la care vor sa incepi jobul (exemplu 1 octombrie). In plus, vezi mai jos -- e f important sa incluzi nr de tracking al curierului cu care ai trimis aplicatia (Royal Mail, DHL, etc).

All requests sent to BaRCUrgentReturns@UKBA.gsi.gov.uk should include the name of the main applicant, date of birth, nationality, application form type, date of posting the application and Royal Mail delivery reference. Without this information we may be unable to locate your application.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... ingtimes1/

Felicitari si succes!

8. AlexandraGh

AlexandraGh New Member

Trophy Points:
    0
    @liteplay Multumesc de raspuns. Le-am trimis astazi celor de la UKBA un mail in care le-am explicat situatia mea, am atasat si oferta de munca si contractul, chiar daca nu este trecuta data de start. Am adaugat de la mine cum ca mi-ar fi spus ca oferta este valabila pana in data de 7 octombrie 2013. Am primit de la ei un raspuns tip, pe care l-am mai vazut pe forum: "
    "Hello,

Thank your for your email.

Your request for urgent treatment has been passed to the relevant department for action. You will be notified of the outcome of your application in due course. We will make every effort to consider your case prior to your job start date but, we cannot guarantee that we will be able to process your request by a specific date.

Please do not email us again about your application. No further update or progress report will be provided.

Regards,

BaRC Urgent Returns

Home Office - UK Visas & Immigration Directorate

BaRCUrgentReturns@homeoffice.gsi.gov.uk"

E de apreciat ca mi-au luat in considerare e-mail-ul in 2-3 ore..
    Postul este bine platit, este in Project Management in Constructii, firma este mare, nu-mi ramane decat sa sper si sa astept..la urma urmei, voi plati destule taxe la ei, interesul este de ambele parti.
    Cea mai proasta parte este ca nu-mi gasesc Nr. de traking, Reference number.
    Daca este sa fie al meu jobul, va fi, daca nu, va trebui sa o iau de la capat cu aplicatiile si interviurile, care nu este prea usor.

Multumesc mult si mult succes tuturor!

9. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
    Am vazut pe alt topic ca au ajuns la luna aprilie cu procesarea aplicatiilor, eu zic ca e foarte posibil sa iti vina randul luna asta sau sa iti ia in considerare cererea de urgentare pe care ai trimis-o. Spune-le celor de la companie ca ai facut cerere de urgentare si ca te astepti sa primesti cardul in urmatoarele 2 saptamani sau cam asa ceva. Ei sunt obisnuiti sa astepte pentru un candidat pentru ca perioada de preaviz e de obicei 1-2 luni. Succes!

10. AlexandraGh

AlexandraGh New Member

Trophy Points:
    0
    @liteplay Multumesc de raspunsuri, Doamne ajuta! O sa postez cand am un raspuns, poate ii foloseste cuiva.

11. Nezzgru

Nezzgru New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Am si eu o intrebare... la verificare fluturasilor de salariu am constatat ca bonurile de masa nu sunt incluse in fluturas.

Intreabare mea este daca iau o adeverinta de la locul de munca in care sa-mi precizeze ca in cele 12 luni am primit bonuri de masa in valoare de... si daca poti include acestea la calculul earning-ului ?

Multumesc

12. dddd

dddd New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cei care sunt in asteaptare: primit BC in 19 sept - in Londra, iar actele au fost trimise in 8 mai; pe BC se mentioneaza 16 august (oare unde o fi stat peste o luna)

13. AlexandraGh

AlexandraGh New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo dddd!
    Am o intrebare..cand am completat formularul BR2 sa trimit dosarul pentru permis de munca, locuiam la o anumita adresa. Intre timp, m-am mutat si mi-am updatat datele de contact pe site la UKBA. Am primit doar un mesaj standard intr-un minut prin care ma informau ca datele mele se vor actualiza in decurs de 72 de ore. Atat. Ar fi trebuit sa mai primesc inca un mail cu o confirmare ca datele au fost actualizate? Stie cineva? Multumesc.

14. gfx8

gfx8 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Si eu am trimis actele la UKBA si au ajuns pe 17 mai si inca nu am primit blue card-ul. Pe la inceputul lunii septembrie am trimis un mail la ei si le-am cerut sa ma anunte pe email cand e gata procesarea aplicatiei mele, ca sa trimit un curier. Am primit raspuns de la ei ca au notat acest lucru si ca vor face asta...dar deocamdata nu am primit nici o veste de la ei. Vad ca deja s-a ajuns la data de 8 mai cu procesarea...se misca destul de greu.

Ce vreau sa intreb, cand va fi gata procesarea ce adresa trebuie sa dau curierului ca sa ridice documentele? Aceeasi la care am trimis eu documentele, adica:

UK Home Office
    BARC
    Vulcan House - Steel, Reception Entrance
    6 Millsands
    Sheffield
    S3 8NU
    England

Merci.

15. AlexandraGh

AlexandraGh New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Vreau sa va impartasesc si eu experienta mea, poate ajuta pe cineva, asa cum si eu am citit multe postari folositoare.
    Mi-am trimis dosarul pentru blue card la mijlocul lui aprilie 2013, fara echivalare diploma la Naric, fara supliment de diploma, doar documentele solicitate in formularul BR2.
    Pe 4 Septembrie am fost la un interviu pentru un job foarte bun. Pe 17 Septembrie 2013 am primit de la ei o scrisoare de confirmare ca imi ofera jobul si Contractul. Fara data de start. Am contactat in data de 19 septembrie 2013 UKBA/Urgent consideration si le-am trimis documentele primite. Angajatorul NU a contactat UKBA. Le-am dat datele mele, fara reference number, am pierdut hartia de la posta. Am primit blue cardul in data de 26 Septembrie 2013. Am sunat astazi, 24 septembrie sa-mi fac programare la NINO si am obtinut una marti, 01 Octombrie 2013.
    Deci, oameni buni, se poate!!

Mult success!

16. Anonymous

Anonymous Guest

Felicitari, Alex!!!

17. AlexandraGh

AlexandraGh New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc!

18. andreica

andreica New Member

Trophy Points:
    0

Hey,

It's me again :) De data asta cu ceva vesti mai bune. In primul rand, am investigat si nu mai exista niciun numar de contact, insa am reusit sa comunicam in timp util prin e-mail.

Dupa cum am mentionat mai sus, cei din Team 27 au fost nemultumiti de extrasul de cont si scrisoarea de la angajator trimise initial, am procurat documentele inca o data si le-am retrimis. Azi a sosit mult asteptatul Blue Card. Am asteptat ceva din 4 aprilie si pana pe 30 septembrie.

Multa rabdare celor care asteapta inca. -limba-

19. andreiioanei

andreiioanei New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Aplicatia mea a ajuns pe 29 aprilie la Home office, astazi mi-au scris:

Multa bafta celor care inca asteapta !

20. m_dana_anca

m_dana_anca New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, pentru cei care au aplicatii la Sheffield:
    aplicatia a ajuns la Sheffield pe data de 2 mai, a fost procesata pe data de 3 octombrie si azi am primit mult asteptatul plic.

Share This Page