5.4 C
London
Wednesday, December 08, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSMP - BR2 - Blue Card

Discussion in 'EMIGRARE' started by codec, Jan 21, 2009.

1. dddd

dddd New Member

Trophy Points:
    0
    A mai venit la cineva BC? Ce se mai stie de termenul de asteptare, ca eu am depus la inceputul lunii mai si inca nu a sosit.

2. andreiioanei

andreiioanei New Member

Trophy Points:
    0
    Inca nimic, mai asteptam :)

3. Simlariss

Simlariss New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva un numar de telefon de la UKBA? Vreau sa sun, poate mai aflam ceva informatii.

4. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai unde sa suni, nu exista un numar de telefon la care vei primi informatii despre statusul cererii. Daca ai nevoie de pasaport sau carte de identitate, poti sa faci o cerere de returnare a documentelor aici: https://eforms.homeoffice.gov.uk/outrea ... ments.ofml

5. Simlariss

Simlariss New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai ce am primit raspuns de la ei:

"Our case working teams are currently considering applications we received at the beginning of April; up to and including the 10th April."

Sper ca va mai scoate putin din ceata :)

6. Zazie

Zazie New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva daca este posibil sa se urgenteze aplicatia pentru HSMP in momentul in care ai o oferta de munca de la un angajator din UK? Tin minte ca am vazut o discutie pe aceasta tema mai demult pe forum, dar nu reusesc sa o gasesc acum.

Am trimis aplicatia pentru HSMP pe 19 iunie si inteleg din postarea de mai sus ca acum de-abia le proceseaza pe cele de la inceputul lui aprilie. Deci a mea ar mai dura, dar am o oferta de munca si as vrea sa pot incepe cat mai repede.

O alta intrebare e daca merita sa retrag actele de la HSMP si sa rog angajatorul sa se ocupe de viza cap coada (pentru ca e o firma suficient de mare ca sa se descurce). A facut cineva asa?

Multumesc mult!

7. Simlariss

Simlariss New Member

Trophy Points:
    0
    In order for us to consider a request for priority treatment you should send the following to BaRCUrgentReturns@UKBA.gsi.gov.uk:

· A scanned letter from your employer addressed to you which confirms a definite offer of employment and specific job start date (subject to work authorisation). Please note we cannot accept "as soon as possible" as a specific job start date.

8. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
    Zazie, nu-ti retrage aplicatia, firma nu are cum sa urgenteze procesul decat tot prin metoda postata de mai sus de catre simlariss, deci ai lua-o de la 0.

Daca trimiti cererea de urgentare cu oferta de munca include si nr de tracking postal (Royal Mail sau alt curier cu care ai trimis cererea de blue card) ca sa iti poata localiza aplicatia.

9. dddd

dddd New Member

Trophy Points:
    0
    Cum ti-au transmis informatia cei de la UKBA?

10. Simlariss

Simlariss New Member

Trophy Points:
    0
  11. Zazie

Zazie New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de sfaturi, Simlariss si liteplay! Asa voi face.

12. nikoletta

nikoletta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna !

Am tot citit pe formul vostru despre BR2 si as avea si eu cateva intrebari daca ma puteti ajuta:

1.eu vreau sa obtin permisul de munca inainte sa apuc sa depun cv-ul...este vreo problema daca nu sunt in uk cand depun documentatia?
    2.cat de safe este sa trimiti cu DHL?voi ati primit actele inapoi?trebuie sa programezi curierul pentru a ajunge acolo sa ridice actele cand esti anuntat?

3.am diploma de master de la ASE cu supliment cu tot ,mai trebuie echivalat ceva la NARIC?

Multumesc mult pentru raspuns :)
    Nicoleta

13. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    1. E ok.
    2. Safe din ce am auzit.
    3. Nu trebuie.

14. s2eus2on

s2eus2on New Member

Trophy Points:
    0
    salutari,

a venit intr-un final si permisul prietenei, direct la adresa din UK.
    trimis pe 25 martie - a fost procesat pe 28 aug (echipa 25).

@nikoletta
    1. noi nu eram in uk cand am depus.. n-am avut probleme.
    2. am trimis prin DHL; actele au ajuns a2a zi la UKBA
    3. diploma de master e ok; nu trebuie echivalat nimic.

mult succes!

15. Zazie

Zazie New Member

Trophy Points:
    0
    Am urmat sfaturile lui Simlariss si liteplay si am trimis email cerand "urgent consideration" pentru aplicatia HSMP. Am inclus oferta de munca mai intai ca pdf, dar am primit imediat mesaj de eroare, ca nu se accepta acel file format. Apoi am trimis oferta scanata ca jpg si pare sa fi fost acceptata asa, nu am mai primit mesaj de eroare.

A mai patit cineva asa? Am incercat si adresa de urgent returns (BaRCUrgentReturns@UKBA.gsi.gov.uk), si pe cea de general enquiries si la ambele a fost la fel -- nu au acceptat pdf-uri, dar par sa fi acceptat jpg.

16. mihai000

mihai000 New Member

Trophy Points:
    0
    Am primit astazi un raspuns, poate ajuta pe cineva:

We are currently processing applications received in April and I can confirm it has been noted on your application that you would like to arrange a courier to collect your documents when a decision has been made.

17. ioananicolae

ioananicolae New Member

Trophy Points:
    0
    Da, ma ajuta pe mine cel putin, am aplicat pe 5 aprilie si ma asteptam sa il primesc cel tarziu in august si inca nu a venit -trist- Asa ca stau ca pe ace si astept in fiecare zi sa vad ce primesc in posta. Multumesc pentru update, voi anunta si eu aici cand vine -da-da-

Cheers,
    Ioana

18. ioananicolae

ioananicolae New Member

Trophy Points:
    0
    Hello guys,

Dupa indelungi asteptari a sosit astazi postasul cu plicul cu BC -dans-
    A fost procesat de Team 27 pe data de 12 septembrie. Am trimis aplicatia pe 5 aprilie din Londra si astazi a sosit tot in Londra (deci dureaza cam 5 zile sa ajunga chiar si in UK).
    Tin sa le multumesc tuturor de pe acest forum, mi-ati fost de foarte mare ajutor in acest proces lung si anevoios.
    Va doresc succes si rabdare celor care inca asteptati! -asa-asa-

Ioana

19. andreica

andreica New Member

Trophy Points:
    0
    Hello all,

Am primit azi un plic de la UKBA, dar nu cu mult asteptatul blue card si cu un "further information" request.
    Prin urmare domnului case worker i se pare ca scrisoarea de la angajator si extrasul de cont nu ar fi originale si imi spune sa ii trimit unele compliant pana pe 27 septembrie.

Pe vremea cand adunam informatii de pe forum ca sa imi strang actele am gasit si cele de mai jos :

"Nr d contact
    Nr de la Sheffield la care suni daca ai trimis dosarul prin posta: Accession State customer contact centre 0114 207 4074.
    Pentru programari la Croydon si informatii generale UKBA: Immigration enquiry bureau 0870 606 7766. "

Are cineva vreo informatie mai recenta? Sau a fost intr-o situatie similara?
    In paginile precedente cineva mentiona ca nu ar exista niciun numar de contact ci doar adresa de e-mail la care raspund greu si nu mi-ar mai fi de folos un replay intarziat...

Multumesc,
    Carla

20. Nezzgru

Nezzgru New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Ma puteti ajuta, va rog si pe mine cu o nelamurire privind actele pt BR2 si anume: am un certificat de calificare profesionala (calificare Operator calculatoare) si certificatul de competente profesionale (cel eliberat la terminarea liceului) este posibili sa primesc puncte daca le traduc pe acestea??? sau trebuie sa le trimit la UK NARIC, ca din pacate nu fac cele 75 de puncte necesare (salariu foarte mic in Romania).

Multumesc frumos!

Daniel

Share This Page