5.4 C
London
Wednesday, January 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSMP - BR2 - Blue Card

Discussion in 'EMIGRARE' started by codec, Jan 21, 2009.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari, Mircica!

Ai grija ca trebuie sa vuiasca Iasul de vestea asta buna! -limba-

2. s2eus2on

s2eus2on New Member

Trophy Points:
    0
    salutari,
    a mai sosit un Blue Card, dar la Bucuresti, inghesuit saracul in cutia postala :)
    am aplicat pe 25 martie, a fost emis pe 25 iunie si primit astazi.
    a fost procesat de echipa 27.

multumesc pentru toate informatiile oferite!

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari!

Sper sa se lase cu vise implinite! -dans-

4. dddd

dddd New Member

Trophy Points:
    0
    cei de la ukba declara pe site ca To help us provide the best possible service, we will publish each week the date of the applications we are currently considering. Ati vazut/auzit ca au publicat ceva pana acum in acest sens?

5. gekz

gekz New Member

Trophy Points:
    0
    A mai venit un card in Bucuresti ... am aplicat prin posta, plicul a ajuns la ei pe 25 martie 2013...
    Se pare ca au incept sa se miste acum pe ultima suta de metri....

6. RaresConstantin

RaresConstantin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! In primul rand, felicitari pentru forum! Am gasit aici, informatii extrem de utile, care m-au ajutat sa obtin blue cardul ca si HS anul trecut si va multumesc!
    Va rog tare mult sa-mi dati un sfat daca ati trecut printr-o situatie asemanatoare ca a mea sau daca aveti cunostinte:

Dupa cum spuneam, am obtinut BC ca si highly skilled anul trecut in iunie. Anul acesta, as vrea sa-i aplic mamei mele ptr BC ca si dependent finaciar de mine. Din cate am citit pe site-ul HO, am inteles ca trebuie sa folosesc BR1, modificat pe 1 iulie 2013 ( va rog sa ma corectati daca gresesc). Indeplinesc toate conditiile ( am contract de munca in UK din ultimele 12 luni si pot dovedi ca i-am trimis bani in tara in ultimele 2 luni), dar am o singura problema: ea nu este in UK si nici nu as dori sa o aduc aici pana nu obtine actele, ca sa nu piarda timp si jobul din tara momentan. Pe formularul BR1 este specificat ca la data aplicatiei, aplicantul trebuie sa fie in UK.
    Intrebarea mea este: daca precizez ca este in UK de 1 luna de zile, se verifica faptul ca nu a intrat in tara? se cer ulterior dovezi?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

7. tutington

tutington New Member

Trophy Points:
    0
    Probabil 'se verifica' si oricum, e o idee destul de proasta sa minti in orice cerere de genul asta, fie ca e ea la UKBA sau HMRC sau alta agentie guvernamentala. Risti sa iti fie revocat blue cardul.

Succes!

8. RaresConstantin

RaresConstantin New Member

Trophy Points:
    0
    Probabil 'se verifica' si oricum, e o idee destul de proasta sa minti in orice cerere de genul asta, fie ca e ea la UKBA sau HMRC sau alta agentie guvernamentala. Risti sa iti fie revocat blue cardul.

Succes![/quote]

Ai dreptate. Multumesc tare mult pentru sfat!

9. ioananicolae

ioananicolae New Member

Trophy Points:
    0
    Hello guys,

In primul rand vreau si eu sa va multumesc pentru treaba grozava pe care o faceti pe acest forum, multumita voua am reusit sa aplic si eu pentru BC pe data de 5 aprilie 2013. -dans-
    Din ce am citit in ultima vreme a durat cam 3 luni - 3 luni si jumatate sa primeasca mult-asteptatul BC.
    L-a mai primit cineva de curand? Pentru mine au trecut deja mai mult de 3 luni si jumatate si nu am primit niciun semn din partea lor.
    Am programata in august venirea in UK deci inca nu m-am panicat dar eram curioasa daca aveti idee de ce dureaza mai mult.

Multumesc,
    Ioana

10. dia_uk

dia_uk New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!

As vrea sa va cer un sfat. Din cate am observat, inca de anul trecut erau persoane care luau in considerare asteptarea lui 2014.
    Avand in vedere faptul ca suntem deja in iulie (foarte curand august) credeti ca se mai justifica obtinerea BC?
    Din cate am citit eu, nu ar trebui sa existe riscuri in ceea ce priveste dreptul de a munci liber in uk incepand cu 2014. Gresesc?

Orice sfat imi va fi de folos :)
    Thx!

11. tutington

tutington New Member

Trophy Points:
    0
    Nimeni nu iti poate spune cu certitudine daca se vor ridica restrictiile.

Eu cred ca da 99% :).. au inceput sa apara semne chiar pe siteul UKBA, chiar daca nu f clare. Uite de ex pe pagina asta dedicata cetatenilor croati - Croatia tocmai a intrat in EU - se sugereaza indirect ca romanii si bulgarii vor fi restrictionati doar pana in Dec 2013.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... iveworkuk/

"you are also a national of the UK or another EEA Member State other than Croatia or, until the end of December 2013, Bulgaria and Romania"

"If you are a Croatian family member of a Bulgarian or Romanian who is subject to worker authorisation (this subsection only applies until 31st December 2013), you will be exempt from worker authorisation and can apply for a blue registration certificate."

12. tutington

tutington New Member

Trophy Points:
    0
    PS.

May: migration curbs will not be extended
    11 November 2012

Home secretary Theresa May has confirmed that Bulgarians and Romanians will gain the unrestricted right to live and work in the UK from December 2013.

Speaking on The Andrew Marr Show, May said that under EU law it was not possible to extend the current temporary curbs but she was hoping to limit the impact on the UK economy.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-20286666

13. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu strică un BC acolo.

14. alexx_88

alexx_88 New Member

Trophy Points:
    0
    @mufa: Pe acelasi principiu am mers si eu.

Am inceput sa colaborez remote cu o firma din UK la inceputul primaverii, am depus actele pentru blue card (formularul BR2) pe 25 mai si acum astept cu nerabdare raspunsul de la ei, ma gandesc ca undeva in septembrie ar trebui sa se intample.

Aveti idee daca pentru BC ca si dependent (pentru logodnica, viitoare sotie) se poate aplica si direct la sediul UKBA?

Alex

15. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    BR1 la Croydon. Preferabil să fie soție că e mai simplu.

16. Simlariss

Simlariss New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, am depus actele la sfarsitul lunii MAI si nu am primit inca BCul. L-a primit cineva care a depuns in aceeasi perioada? Ma tot uit pe site-ul lor la Waiting times si nu apare nicio informatie legata de perioada pentru care proceseaza dosarele :(.

Larisa

17. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Dă-le un telefon.

18. s2eus2on

s2eus2on New Member

Trophy Points:
    0
    @Simlariss: Prietena mea a depus pe 25 martie si nu l-a primit inca. Din cate am inteles au fost mici probleme pe la cei de la UKBA si anume anumite comisii au procesat martie inainte de februarie. Eu m-am aflat printre norocosi si am primit BC-ul acum vreo luna jumatate si il trimisesem tot pe 25 martie.

Cam in perioada asta se proceseaza martie, asa ca mai ai de asteptat pana :)

Zi frumoasa

19. andreiioanei

andreiioanei New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am trimis la sfarsitul lui aprilie si inca nimic :)

20. andreica

andreica New Member

Trophy Points:
    0
    Hello,

Aplicatia mea a ajuns pe 5 aprilie si inca nu am primit nimic. :( Ma incantasem cand am vazut ca altora le-a venit in 3 luni- 3 luni si jumtatate, iar la mine au trecut deja mai mult de 4 luni ... mai asteptam :)

Share This Page