14.6 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSMP - BR2 - Blue Card

Discussion in 'EMIGRARE' started by codec, Jan 21, 2009.

1. Stephenie

Stephenie New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Stie cineva daca am schimbat adresa (adica m-am mutat impreuna cu familia) dupa ce am primit cardul roz trebuie sa anunt la Home Office ?

Si trebuie sa completez ceva pe cardul roz atunci cand il voi trimite pentru blue card ?

Multumesc frumos!

2. adhnana

adhnana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos si mult succes in continuare -thumbsup-

3. raluca.b

raluca.b New Member

Trophy Points:
    0
    buna,
    la ce nr de tel sunati voi sa intrebati de dosarele voastre? trebuie neaparat sa-mi schimb adresa de corespondenta si nu stiu cum sa fac

multumesc

4. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Raluca. Tel este 0114 2074074, Fax 0114 2075872 si 0114 2074000, email BaRCEnquiries@UKBA.gsi.gov.uk
    E bine sa stii nr dosarului tau (case number) - daca nu il stii, ori suni si intrebi or folosesti nr de tracking de la DHL sau ce ai folosit tu sa trimiti actele. Daca trimiti email sau fax, nu uita sa mentionezi datele tale: nume, prenume, data nasterii, tipul aplicatiei, nationalitatea, nr de pasaport etc.
    Bafta.
    PS Cand ai trimis actele?

5. capdepanza

capdepanza New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,

Va adresez o intrebare referitoare la completarea forumarului BR2 mai exact la sectiunea
    SECTION 4 The Highly Skilled Migrant Programme (Qualifications) si anume:
    Pe langa diplomele de licenta/master/PhD, anumite certificari profesionale obtinute de la vendori precum Microsoft, Oracle, IBM, etc. pot fi trecute la sectiunea 4.2 Evidence of professional/vocational qualifications ?

Mai concret, pot fi luate in calcul si astfel de certificari de ex. de la Microsoft (vreo 3) obtinute in anul 2010 pe langa diploma de master? Sau echivaleaza?

Va multumesc.

6. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Primesti puncte numai pentru diploma de la facultate (bsc/msc/phd). Nu primesti nici un punct pentru restul calificarilor asa ca nu are nici un rost sa le trimiti.

7. Laurica30

Laurica30 New Member

Trophy Points:
    0
    La sfarsitul lui Ianuarie am trimis si eu actele pentru Blue Card si asta datorita voua, care m-ati incurajat cu toatwe informatiile necesare pentru a aduma acel imens dosar.
    Va tin la curent!! Sper sa nu lipseasca nimic

8. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    Bafta multa! Tine-ne la curent.

9. chrisd

chrisd New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Am si eu cateva mici nelamuriri si sper sa fiu ajutat de catre voi, va rog; voi fi succint.

Am blue card si sotia yellow si a fost studenta timp de un an.

Vrem sa aplicam acum, problema mea e ca am doar payslips pt 11 luni de munca fara intrerupere, tineam minte ca poti avea o intrerupere de maxim o luna, parca asa era inainte, sau visez? Sa aplic asa sau nu are rost, caci vom fi refuzati?

Alta chestie, compania la care am lucrat s-a desfiintat intre timp, si nu are cine sa raspunda la telefon in cazul unei verificari, si nu poate confirma nimeni ca am lucrat acolo pe o anumita perioada de timp. Am, totusi, datele de contact ale contabilei si payslip-urile.

Multumesc frumos.

10. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    Acesta este un topic de BC pt highly skilled - situatie diferita de a ta. Oricum, opinia mea este ca pe langa payslip-uri ar trebui sa ai bank statement ca dovada ca sumele care apar pe fiecare payslip ti-au intrat in cont plus un act de la HMRC - cred ca ii spune P60 sau P45- pe care ti-l trimite HMRC si arata taxele pe care le-ai platit: impozit pe salariu si contributii la NI. Daca ai astea, nu cred sa fie o problema faptul ca acea companie nu mai exista. In plus, daca dai un search pe Google cu numele companiei sunt sigura ca o sa dai de un site oficial (din pacate nu imi amintesc acum cum ii spune) pe care este mentionat ca respectiva companie este dizolvata (arata si data cand s-a dizolvat). Ai putea folosi un printout al paginii respective. Asta este parerea mea - poate altii stiu mai multe.

11. njurescu

njurescu New Member

Trophy Points:
    0
  12. marsalis76

marsalis76 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

As vrea sa-mi strang si eu documentele pentru a aplica pt. HSMP (BR2). Ce serviciu de posta imi recomandati (eu aplic din Romania), DHL sau Posta Romana? Am vazut tot felul de discutii despre cum s-au "ratacit" unele documente. Ma gandesc ca DHL e mai bun sau?

Multumesc.

13. Daniel_80

Daniel_80 New Member

Trophy Points:
    0
    Oleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

tocmai ce am primit la birou un plic gros venit cu Royal Mail.

Inauntru am gasit blue card-ul. Dosarul meu a ajuns la ei pe 3 noiembrie, deci se pare ca sunt mai avansati decat arata pe site.

Bafta tuturor, acum ma apuc de cautat job-uri...........exista vreun astfel de topic pe forum ?

14. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari! Imi amintesc si eu ziua in care l-am primit... este pe locul 3 in topul celor mai fericite zile din viata mea :)

Lasa forumul in privinta locurilor de munca ca nu gasesti nimic...

Uite aici

www.reed.co.uk
    www.totaljobs.com

Bafta!

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari, Daniel! -bravo-

Referitor la joburi, depinde de domeniul in care cauti.

Succes!

16. Laurica30

Laurica30 New Member

Trophy Points:
    0
    ca info am depus: contracte cu agentiile cu care am lucrat, payslip, facturi. O hartie de la contabilul care imi face contabilitatea ( in care scrie ce statut de munca am- self employed, si ca ei imi fac contabilitatea)- pentru business, pentru personal: bank statement.
    - pasapoarte eu+familia
    - certificate

17. radq

radq New Member

Trophy Points:
    0
    UKBA update - momentan introduc in sistemul lor aplicatii din 19 Decembrie. Am sunat azi ca verific daca a ajuns la ei un plic trimis din romania (cu traking nr de la posta romana) si avea tipa chef de vorba.

18. Yria

Yria New Member

Trophy Points:
    0
    Dear all :)
    Iata-ma si pe mine in situatia de a pregati actele pentru minunatul BC. La cat am citit topic-ul aasta am impresia deja ca ii cunosc pe unii dintre voi :) ....Si datorita oamenilor binevoitori de aici care mi-au lamurit multe intrebari am strans cam toate actele pana acum si am ajuns la partea cu extrasul de cont. Deoarece mi s-a spus ca fisa fiscala se elibereaza abia pe la sfarsitul lui feb.inceputul lui martie am decis sa trimit adeverinta de la firma cu tabelul de venituri: brut si net, fluturasii printati-semnati si stampilati si extrasul de cont - just to make sure.

Intrebarea mea ar fi..pot sa ii rog pe cei de la banca sa imi dea un extras de cont doar cu intrarile in cont..unde scrie negru pa alb ce bani a virat firma si cand? Ma gandesc ca pe oamenii de la UKBA informatia asta ii intereseaza de fapt, iar retul doar ii ameteste, ca doar nu ii intereseaza ce tricicleta am cumparat eu online sau cat am platit factura la curent.

Si o a doua intrebare ar fi daca a mai trimis cineva la adresa aceea mentionata de Irina1 pentru curier, unde semneaza cineva de primire:
    Bulgarian and Romanian applications
    The UK Border Agency, 6 Millsands
    Vulcan House Steel, Reception Entrance
    Sheffield, South Yorkshire
    The United Kingdom
    S3 8NU
    ..e safe, a mai folosit-o cineva si actele au ajuns unde trebuie? Am vazut ca Irina a obtinut BC dar o verificare nu strica :)

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

19. ventuss

ventuss New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Yria,

Aceleasi intrebari le-am avut si eu.

Pentru extras de cont la BCR mi-au zis ca nu pot extrage doar tranzactiile pentru anumite intrari, asa ca au printat 24 de foi :) In final m-am decis sa nu le mai inlclud la dosar, oricum indeplineam conditiile ( scrisoarea + fluturasii )
    Am sunat la UKBA si i-am intrebat la ce adresa pot trimite dosarul, pentru ca firmele de curierat nu livreaza la adresa de pe site, adica PO BOX, mi-au recomandata adresa indicata de tine.

Prin UPS te costa aproximativ 240 de lei cu livrare a 2 zi, la DHL nu am sunat.

In final sora mea a plecat in Anglia si i-am dat ei dosarul, inclusiv extrasul bancar, in caz ca vor vrea cei de la UKBA.

Sper sa-ti fie de folos informatiile.
    Succes!

20. Yria

Yria New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ventuss si multumesc de raspuns!

Pana la urma am fost ieri la banca - Unicredit- si mi-au dat extras de cont numai cu intrarile. Am avut noroc pentru ca, fiind card de salariu, intrarile sunt reprezentate numai de salarii. Si totusi si asa au iesit 6 pagini. I-am rugat sa imi semneze si stampileze pe fiecare...s-au uitat cam crucis dar nu au zis nimic. Eu nu am mai tradus extrasul pentru ca am vazut ca e din start bilingv: romana engleza. Am scapat de asta ca si asa ma capiasera fluturasii. In dreptul fiecarei tranzactii am pus un mini post it unde am scris payslip-ul aferent (January, Feb. etc) ca sa le fie usor sa compare cu ele.

Am facut un research ieri pe la curieri si voi trece mai jos preturile aflate ca sa stie si cei care vor urma cam ce si cum. :)Eu cred ca voi trimite pana cu DPD-ul la adresa de mai sus, desi ca si pret EMS-ul Postei Romane e cel mai convenabil- cu 80 ron mai ieftin decat DPD-ul ...insa parca am un pic emotii sa trimit cu ei.

EMS (Posta romana)- 105 ron (3-5 zile)
    DPD- rutier - 105 ron (6-7 zile) / par avion 162 ron (pana in 200 gr)/ 178 (pana in 500 gr.)
    Fan curier - rutier (4-6 zile)- 134 ron / par avion 238 (2-3 zile)
    Urgent urier- 250 ron
    Cargus - 250 ron (2 zile)

Acum sunt gata cam cu toate, maine as vrea sa chem curierul..si Doamne Ajuta :)

Share This Page