15.2 C
London
Friday, July 30, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSMP - BR2 - Blue Card

Discussion in 'EMIGRARE' started by codec, Jan 21, 2009.

1. pistocel

pistocel New Member

Trophy Points:
    0
    Ce sa spun...fara replica,ai dreptate! Eu cred ca-s in aceiasi situatie :( Din pacate am pierdut zborul spre casa ,dar macar de as primi un raspuns favorabil...ca zau daca m-as mai supara :)

CRANCIUN FERICIT,PLIN DE LUMINA SI SPERANTA !

2. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Pistocel...multumesc pt urari, la fel si tie. Am primit plicul azi...in sfarsit. Bafta si tie.

3. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    Dosarul meu a ajuns pe 14 oct la UKBA, pe 19 decembrie a intrat la procesare in sensul ca pe 19 s-a verificat la NARIC, iar pe 20 dec s-au calculat veniturile si s-a tiparit cardul. Decizia a fost luata tot pe 20 decembrie, cand am fost sunata la telefon in legatura cu adresa de returnare a actelor. Plicul cu actele (am trimis un plic de special delivery next day de la Royal Mail "self-addressed" pt returnarea documentelor) a fost trimis la "dispatch room" in aceeasi zi. Din pacate plicul a fost preluat de Royal Mail dupa 8 zile si dupa alte 2 zile a ajuns azi la mine - tin sa precizez ca plicul a fost de tip "livrare a 2-a zi inainte de ora 1 pm"... Se pare ca Royal Banana, cum o numea cineva aici pe forum, este foarte efectiva -thumbsdown- ...

Oricum, tin sa mentionez amabilitatea si profesionalismul d-nei care s-a ocupat de cazul meu si care atunci cand am sunat-o pt info despre dosar mi-a acordat toata atentia si amabilitatea. As vrea sa ii trimit o scrisoare de multumire dar nu sunt sigura la ce adresa de email.

Alte detalii pt cei interesati:
    Am facut punctajul cu diploma de licenta (obtinuta pe timpul "raposatului") pt care am primit 30 puncte si pt venituri pt cate am primit punctajul maxim de 45 de puncte. Eu fiind mai "batrana" -nu-zic- -nu-nu- , nu am primit puncte pt varsta...

Multumesc tuturor care au scris pe acest topic detalii despre cum se aplica etc etc.

Sanatate tuturor si un an nou fericit.

4. adina.st

adina.st New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu am primit inca raspunsul desi dosarul meu a ajuns la ei pe 4 oct. deja incep sa-mi fac griji ca e ceva in neregula cu aplicatia :((

5. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Adina. Suna-i pana dai peste cineva dragut care iti va spune stadiul aplicatiei. Dar nu uita ca plicul meu si desigur si altele nu au fost ridicate de posta pe motiv ca erau prea aglomerati cu posta de craciun etc. Plicul meu a facut 10 zile de la Sheffield la Londra din cauza postei (desi am platit 6 lire pt livrare speciala a doua zi inainte de ora 1 pm) iar daca tu esti in Romania o sa dureze si mai mult. Oricum eu zic sa te apuci de sunat si chiar daca dai de vreo acritura care va incerca sa iti explice ca stadiul dosarului tau este "secret national" mai suna inca o data si inca o data samd.

6. adina.st

adina.st New Member

Trophy Points:
    0
    acum 10 minute a venit curierul cu blue card-ul inauntru :D

multumesc celor de pe forum pentru indrumari!

mult succes celor care inca asteapta sau urmeaza sa aplice !

7. Bigblond

Bigblond New Member

Trophy Points:
    0
    Craciun fericit si un an nou cum n-a mai fost!!!

Cunoastetzi cazuri de persoane care au fost refuzate cu toate ca aveau cele 75 de puncte ????

Am emotii cat casa, de revelion!!! foarte nasol :))

8. irina1

irina1 New Member

Trophy Points:
    0
    N-am mai scris de ceva timp pe aici.Sa incep intai cu felicitarile pentru cei care au obtinut blue cardul(jenny, radq, adina.st). -bravo-

@bigblond- eu nu am auzit de refuzuri prin hsmp si asta pentru ca nu exista subiectivism, atat timp cat ai indeplinit criteriile cerute si ai acumulat cele 75 de puncte trebuie sa primesti blue cardul.asa ca e doar o chestiune de timp.

si la sfarsit doresc sa urez "La multi ani!" tuturor membrilor acestui forum.Sa ne ajute Dumnezeu ca in 2012 sa ni se implineasca toate dorintele! -ras4-

9. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0
    Cam cat timp dureaza echivalarea si traducerea diplomelor la NARIC? Daca acestea sunt trimise prin fax si adresa de trimitere este in Romania...
    Poate suna penibil ,dar unele diplome sunt din carton ,decupate cu un design , are ceva daca le trimit scanate si printate alb negru pe foi A4? Se vad perfect, numai ca nu sunt color. Voi ati trimis color sau alb negru?
    Primiti confirmarea inapoi pe fax ca acestea au fost primite?
    Pe langa diplome mai trebuie trimis si altceva prin fax?
    multumesc

10. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Irina - un an nou fericit si tot ce iti doresti.

11. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    Cum pot sa modific o postare a mea mai veche? Incerc sa o modific dar nu am optiunea Edit desi sunt logata.

12. pistocel

pistocel New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari,Jenny! Sa-ti aduca satisfactii multe! Eu inca astept :)

13. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0
    Imi poate da cineva un raspuns la aceste intrebari? as vrea sa fac aceasta echivalare cat mai curand.

14. unknovvn

unknovvn New Member

Trophy Points:
    0
    Caut de ceva vreme prin forum fax sau e-mail fara succes...
    Ma poate ajuta cineva? nici pe site-ul lor nu am gasit decat nr de tel.
    Mi-am trimis dosarul (special delivery cu prepaid s.d. inauntru) asta doua zile inainte de rev :p
    Acum daca primesc adresele cred ca va trebui sa formulez eu o scrisoare si sa-l pun pe sefu sa trimita... intrebarea mea este: ce sa le zic? lucrez si mai vreau sa lucrez sau nu lucrez? oricum afla ca lucrez sau nu? dilema!

15. oanacri

oanacri New Member

Trophy Points:
    0
    Buna..am citit aproape in intregime topicul acesta legat de obtinerea blue cardului prin HSMP si am o mica neclaritate. Am inteles ca obtin urmatoarele puncte:

- 30 pt diploma de licenta
    - 20 pt varsta sub 27 ani
    - 5 daca am lucrat in UK

Nelamurirea mea : cum calculez cate puncte din cele 45 pot lua pentru cele 5 luni de munca in UK (mai-septembrie 2011). Mentionez ca am castigat peste 7200 lire in acest timp.

Asadar, 5 luni de munca in UK = cate puncte? Mi-ar mai trebui 20....

Va multumesc si sper sa ma ajute cineva.... -nu-stiu-

16. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
  17. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc ValiB. Cum pot sa contactez un moderator/admin?

18. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    [quote="unknovvn" post=103150Caut de ceva vreme prin forum fax sau e-mail fara succes...
    Ma poate ajuta cineva? nici pe site-ul lor nu am gasit decat nr de tel.
    Mi-am trimis dosarul (special delivery cu prepaid s.d. inauntru) asta doua zile inainte de rev :p
    Acum daca primesc adresele cred ca va trebui sa formulez eu o scrisoare si sa-l pun pe sefu sa trimita... intrebarea mea este: ce sa le zic? lucrez si mai vreau sa lucrez sau nu lucrez? oricum afla ca lucrez sau nu? dilema![/quote]

Buna dimineata Unknown. Nr de fax este: 0114 207 5872 iar adresa de email este BaRCUrgentReturns@ukba.gsi.gov.uk

Nu uita sa mentionezi nr de referinta de la Royal Mail cu care ai trimis dosarul pt ca numai asa o sa iti gaseasca dosarul in Mail Room.

19. irina1

irina1 New Member

Trophy Points:
    0
    @razzy

am gasit asta, poate te ajuta
    http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... loma#89885

din ce am mai citit aici am vazut ca user-ul "radq" isi echivalase diploma.

nu stiu exact pt ce iti trebuie echivalarea , pentru programul HSMP nu esti obligat sa faci asta.

numai bine!

20. oanacri

oanacri New Member

Trophy Points:
    0
    Da..se pare ca nu pot aplica pt blue asa.. -trist-
    Din cate am inteles se ia in considerare decat perioada de munca consecutiva. Daca am lucrat 5 luni,2 luni pauza si iar munca 5 luni se calculeaza puncte ori pentru primele 5 luni ori pentru ultimele, asa e?

Share This Page