17.4 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSMP - BR2 - Blue Card

Discussion in 'EMIGRARE' started by codec, Jan 21, 2009.

1. Alexandrr

Alexandrr New Member

Trophy Points:
    0
    Salut fratilor.

Prietenul meu bun, care este slovac, are limited company infiintata acum aprox 2 ani. ma poate angaja dc eu momentan nu detin niciun fel de work permit? daca da, ce card pot obtine?

in speranta ca cineva va avea timp sa-mi rasp si mie, multumesc anticipat.

2. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    adhnana, nu te verifica nimeni. Pentru HSMP ai voie sa faci cerere si din Romania. Poti sa treci pe formular adresa ta permanenta din Romania dar, daca vrei ca actele sa iti fie returnate in UK, poti sa treci la mailing address o adresa din UK.

Cat despre adresa la care trimiti documentele, cea obisnuita este cea cu PO Box din formular. Cealalta este doar pentru firme de curierat care nu vor sa livreze la PO Box.

Bafta multa!

3. adina.st

adina.st New Member

Trophy Points:
    0
    Adhnana,
    eu toata lumea pe care o stiu si a trimis acte la HO (inclusiv eu) am trimis prin curier la adresa din formular, cea cu po box, au ajuns fara probleme doasarele (am sunat la ei si verificat dupa tracking number daca au primit). este o prostie ca o adresa e pt curier si una pt posta...
    nu cred ca sta nimeni sa verifice daca esti la adresa aia sau nu. prietena mea si-a luat bc in septembrie, avea trecuta adresa de uk, si nu a verificat nimeni daca locuieste acolo sau nu
    succes !

Adina

4. adhnana

adhnana New Member

Trophy Points:
    0
    cum ai reusit? cu ce curier ai trimis la PO Box? eu am incercat la DHL, UPS si EMS (curier posta romana) si toti m-au refuzat spunandu-mi ca nu livreaza la casute postale decat daca un nene le semneaza de primire..

5. adina.st

adina.st New Member

Trophy Points:
    0
    eu am trimis cu DPD (fostul pegasus), a costat 175 lei (pana in 500 grame). si cineva spunea pe forum ca atrimis cu dhl in septembrie; ideea e sa le explici ca nu este un simplu po box, ca este adresa unei agentii de stat. nu le zice de la telefon ca este po box, explica-i agentului care vine sa-ti ridice plicul.

6. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    Trimite la adresa de pe pagina 20 a acestui topic (asa imi aduc aminte ca este 20). Acolo am trimis si eu cu un curier parca este 6 Milsand Road etc etc... Am mentionat intr-un mesaj mai sus ca sunt 2 adrese: una cu PO box care nu este acceptata de curieri si alta fara PO Box care incepe cu 6 Millsands etc etc.

7. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0

am sunat, au raspuns rpd, nu au vrut sa imi zica nimic despre dosar, au zis ca sunt prea multe, si ca in medie se asteapta 8 saptamani.

de unde stii de 18 oct ?[/quote]

Nici azi nu au schimbat data pe website: este tot 28 sept si a ramas asa de acum 2 saptamani desi ei zic (de o sapmanana incoace) ca aplicatiile primite pana pe 18 oct sunt introduse in sistem... Are cineva vesti? A primit cineva card ca urmare a aplicatiei prin posta?

8. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Eu m-am trezit cu plicul la ușă. Culmea, aveam BC-ul în el.

9. Ioana07

Ioana07 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

As avea cateva nelamuriri vis-a-vis de BC prin HSMP, va rog din suflet cei care au mai multe cunostinte despre toate procedurile sa ma ajute cu cateva raspunsuri. Va multumesc anticipat.

1. fluturasii de salariu - in cazul in care nu ii am si angajatorul imi da o scriosoare in care atesta functia si castigul in ultimele 12 luni - este ok?
    *aici as mai intreba ceva, daca aveti idee cum verifica acest lucru...ma gandesc ca ar trebui sa trec o persoana de contact care sa stie lb.engleza...
    2. BA/diploma - tradusa si legalizata in Romania este suficient?...sau trebuie sa o legalizez si aici...intreb asta pt ca am citit ceva despre Naric.
    Am vazut pe cineva ca scria pe forum despre o lista cu universitatile acceptate, m-am invartit pe site-ul UKBA si tot n-am gasit lista, ma puteti ajuta cu un link?

Multumesc,

10. Elena Lavinia

Elena Lavinia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ioana!
    1. eu, personal am trimis si scrisoare de la angajator (cu functia si castiguri pe ultimele 15 luni) si fluturasii de salariu.
    2. diploma (in cazul meu de master) trebuie tradusa si legalizata. (tu vei trimite si originalul si copia tradusa si legalizata)
    Cat despre link, sigur vei gasi pe forum. Daca nu am sa-l caut si eu. O seara buna!

11. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu ai fluturasi de salariu, scrie chiar in formularul BR2 ca ar fi bine sa ai acea scrisoare despre care vorbesti plus extrase bancare si/sau adeverinta de venit de la administratia financiara. Si mai scrie ca trebuie sa explici de ce nu ai fluturasii de salariu, e acolo o casuta unde dai explicatii in scris.

ps. Don't quote me on this dar eu nu cred ca suna la firma daca trimiti documente originale si traduceri legalizate.

12. adhnana

adhnana New Member

Trophy Points:
    0
    aha am inteles cum e cu plecarea, insa cum e cu inapoierea plicului? am citit cum a procedat Irina si mi se pare o varianta ok.. vorbesti cu dhl uk si ii rogi sa te anunte cand iti definitiveaza dosarul, suni la dhl uk, ii trimiti pe aia sa-ti ia plicul samd. tu cum procedezi?

13. irina1

irina1 New Member

Trophy Points:
    0
    adhnana ,

eu am procedat astfel: dupa aproximativ 2 luni de la trimiterea dosarului am trimis un e-mail celor de la ukba rugandu-i sa ma anunte cand termina de procesat aplicatia. dupa o luna si jumatate am primit mult asteptatul e-mail , am sunat la ups romania (gasesti numarul pe site-ul lor) si ei au facut comanda catre ups uk. actele au ajuns dupa 3 zile si am platit la livrare 50 lire.

multa bafta!

14. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    1. Documentele trebuie traduse de un traducător autorizat, nu și legalizate.
    2. În ceea ce privește dovada veniturilor, scrie destul de clar la 5.8: vor fluturașii de salariu și fișa fiscală. Cum fișa fiscală se eliberează prin februarie, martie, pentru cineva care vrea să trimită documentele în septembrie nu e valabilă. Așa că la 5.10 spune clar că trebuie trimis fie scrisoare de la angajator, fie extrasele bancare care să dovedească veniturile încasate. Plus explicat la 5.9 de ce nu au fost trimise ambele documente solicitate la 5.8 și/sau explicat asta în Cover Letter.

Simplu, nu? :D

15. adina.st

adina.st New Member

Trophy Points:
    0
    @ioana,

si eu am avut acceasi problema cu fluturasii, tipa de la hr folosea "ciel"-ul si nu putea sa scoata fluturasi din urma. Dar poate sa scoata 'fisa individuala' a angajatului este o combinatie intre fluturas si fisa fiscala, apoi am rugat-o sa scrie in josul paginii ca acea fisa individuala este echivalentul fluturasului si il poate inlocui.

16. Ioana07

Ioana07 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc tuturor de informatii

@adina.st...si in cazul tau a fost ok cu fisa individuala?...

17. adina.st

adina.st New Member

Trophy Points:
    0
    dosarul meu a ajuns la ei pe 4 oct si astept raspunsul zilele astea. evident ca am sa scriu pe forum cand il primesc :)

18. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi Adina. Suntem 4 persoane (aici pe topic) cu dosarele ajunse la UKBA la inceputul lui octombrie si tu esti prima la rand... Bafta!

19. adhnana

adhnana New Member

Trophy Points:
    0
    si mai simplu. multumesc pentru lamuriri :)
    poti sa-mi dai si mie te rog adresa de mail a lor? tnx :)

20. adina.st

adina.st New Member

Trophy Points:
    0
    sa fie! :D

si inca o chestie ioana, sa verifici si rasverifici traducerile, am gasit multe greseli in ele, si eu si prietena mea, care a folosit alt traducator (o cifra, un cuvant, o stampila etc)

Share This Page